Czy VPN chroni Cię przed wirusami? Co to jest wirus? |


Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć:

Co to jest wirus komputerowy i jak działa?

Wirus komputerowy to rodzaj złośliwego oprogramowania (złośliwego oprogramowania), które jest zaprogramowane do zmiany sposobu działania urządzenia. Wirusy często się replikują i mogą przenosić się z komputera na komputer, jeśli użytkownik wykona określone czynności.

Wirusy komputerowe są zwykle rozprzestrzeniane przez złośliwe załączniki i łącza. Jeśli w ten sposób wejdziesz w interakcję, zainfekują twoje urządzenie. Jednak zwykle nie stają się aktywne od razu. Zamiast tego pozostaną uśpione, dopóki nie otworzysz programu lub plik, do którego dołączony jest wirus. Kiedy to nastąpi, wirus zacznie infekować inne pliki / programy w twoim systemie. Może nawet przejąć Twój adres e-mail i spróbować rozprzestrzenić się na Twoje kontakty.

Niektóre z rzeczy, które wirus komputerowy może zrobić:

 • Przenoszenie na inne komputery w sieci.
 • Rejestrowanie naciśnięć klawiszy.
 • Spamuj swoje kontakty.
 • Uszkodzone normalne pliki i pliki systemowe.
 • Zbierz dane logowania i informacje finansowe.
 • Daj hakerowi zdalny dostęp do urządzenia.

Jaka jest różnica między wirusami a złośliwym oprogramowaniem?

Wiele osób często miesza wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie. Oto różnica – wirus komputerowy to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może się replikować samodzielnie, jeśli użytkownik wykona określone czynności. Z drugiej strony złośliwe oprogramowanie to złośliwe oprogramowanie, które oprócz wirusów obejmuje wiele innych szkodliwych kategorii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij ten link.

Rodzaje wirusów komputerowych

1. Wirusy działania bezpośredniego

Tego typu wirusy komputerowe były bardzo popularne wśród hakerów wiele lat temu, ale nie są już tak często używane. Jest tak głównie dlatego, że nie są tak „niezawodni”.

Podobnie jak większość wirusów, wirusy działania bezpośredniego zaczęły działać tylko wtedy, gdy użytkownik otworzył zainfekowany załącznik lub uruchomił złośliwy plik wykonywalny. Jednak w momencie zamknięcia załącznika lub pliku wirus przestał działać.

2. Wirusy polimorficzne

Wirusy polimorficzne mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ są trudne do wykrycia – nawet przy niezawodnym oprogramowaniu antywirusowym. Wszystko to ze względu na sposób, w jaki działają – wirusy te mogą faktycznie szyfrować i zmieniać kodowanie, co jest czymś, co większość programów zabezpieczających skanuje w celu zlokalizowania wirusa.

Gdy ten typ wirusa zainfekuje urządzenie, zacznie się duplikować. Jednak jego zduplikowane wersje mogą zostać zmienione, aby działać inaczej.

3. Porywacze przeglądarki

Porywacze przeglądarki są wykorzystywane przez hakerów do przekierowywania ofiar na phishing i złośliwe strony internetowe. Zasadniczo wirus przejmuje kontrolę nad przeglądarką. Za każdym razem, gdy wpisujesz określony adres, następuje przekierowanie do strony phishingowej.

Podczas gdy cyberprzestępcy często wykorzystują porywaczy przeglądarki, łatwo je wykryć i usunąć za pomocą oprogramowania antywirusowego.

4. Wirusy skryptów sieciowych

Wirusy skryptów sieciowych atakują programowanie witryny – zwykle kodowanie odpowiedzialne za wyświetlanie linków, układów stron, filmów i obrazów. Wirus zmienia kodowanie, powodując, że elementy wizualne są złośliwe. Za każdym razem, gdy użytkownik wchodzi w interakcję z nim, jego urządzenie jest zainfekowane. Niektóre wirusy mogą nawet uruchamiać skrypty kryptograficzne, które mogą uszkodzić procesor urządzenia.

Wirusy tego typu są prawie zawsze obecne w witrynach wyłudzających informacje, ale zainfekowane witryny mogą być również zainfekowane. Programy antywirusowe łatwo je jednak wykrywają i można uniemożliwić ich działanie za pomocą programów blokujących skrypty.

5. Wirusy FAT (tablica alokacji plików)

Wirusy te atakują głównie użytkowników Microsoft, ale mogą również infekować inne systemy operacyjne. FAT służy do przechowywania informacji o lokalizacji wszystkich plików na dysku twardym.

Wirusy FAT często chowają się między plikami systemowymi i infekują cały FAT, gdy tylko skontaktuje się ze złośliwym plikiem. Wirusy FAT usuwają lub nadpisują pliki FAT, skutecznie uniemożliwiając korzystanie z systemu i powodując poważną utratę danych.

6. Wirusy makr

Makrowirusy są często używane do infekowania oprogramowania edytora tekstu, takiego jak Microsoft Word. Jak sama nazwa wskazuje, wirus został napisany w języku makr – standardowym języku programowania używanym przez programy do edycji tekstu.

Makrowirusy są skonfigurowane do osadzania złośliwego kodu w programie do edycji tekstu lub w dokumentach i arkuszach kalkulacyjnych. Po otwarciu zainfekowanego programu lub pliku wirus zacznie działać.

Gdy wirus zakończy infekowanie innych plików związanych z oprogramowaniem, może zacząć modyfikować zawartość dokumentów lub przejmować adresy e-mail w celu wysyłania złośliwych załączników do innych osób.

7. Wirusy wieloczęściowe

Wirusy te (zwane także wirusami hybrydowymi) są dość frustrujące, ponieważ rozprzestrzeniają się w systemie na wiele sposobów. Jak to robią, zależy od tego, jak są zaprogramowani,

Zasadniczo wirus wieloczęściowy infekuje sektor rozruchowy komputera, co oznacza, że ​​wirus będzie uruchamiany przy każdym uruchomieniu systemu operacyjnego. Co więcej, wirus nawet przyczepi się do dysku twardego.

8. Wirusy infekujące pliki

Dość standardowy typ wirusa. Jest zaprogramowany do dołączania się do otwieranych plików i korzystania z nich najczęściej – na przykład plików Word. W krótkim czasie wirus całkowicie przejmie plik. Będzie także działać przy każdym otwarciu i użyciu pliku.

9. Wirusy rezydentne

Wirusy rezydentne są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą ukrywać się w pamięci urządzenia. Z tego powodu może łatwo zainfekować dowolny plik uruchomiony w tym systemie. Co gorsza, większość rezydentnych wirusów jest w stanie załadować moduł replikacji do pamięci. Zasadniczo jest to fantazyjny sposób powiedzenia, że ​​będą w stanie zainfekować inne pliki bez konieczności ich uruchamiania.

Wirusy rezydentne zwykle działają przy każdym uruchomieniu systemu operacyjnego. Niektóre z nich mogą nawet podłączyć się do oprogramowania antywirusowego / antymalware, aby zainfekować wszystkie skanowane przez niego pliki.

10. Zastąp wirusy

Zastępowanie wirusów może być bardzo frustrujące. Zasadniczo zarażają plik lub oprogramowanie, usuwają całą jego zawartość, a następnie nadpisują dane w pamięci systemu.

Wiele osób uważa, że ​​nadpisywanie wirusów nie jest tak szkodliwe, ale wirus może czasami zniszczyć część oryginalnego kodowania, co czyni program bezużytecznym. Może więc wyrządzić wiele szkód systemowi operacyjnemu.

Jak wykryć wirusy komputerowe

Jeśli masz zainstalowany program antywirusowy, generalnie powiadomi Cię on o zainfekowaniu urządzenia. Jeśli jednak go nie masz lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, oto typowe objawy wskazujące na infekcję wirusem komputerowym:

 • Dziwne odgłosy dysków twardych – Wiele wirusów lubi atakować dysk twardy komputera. Jeśli nie używasz komputera, ale jest włączony i słyszysz głośną aktywność dysku twardego (ciągłe dźwięki i wirujące dźwięki), prawdopodobnie masz do czynienia z wirusem komputerowym.
 • Brak miejsca na dysku twardym – Wirusy mogą również uszkodzić dysk twardy, zajmując dużo miejsca. Jeśli nagle zauważysz, że kończy Ci się miejsce, prawdopodobnie wirus instaluje mnóstwo złośliwych plików na Twoim urządzeniu.
 • Intensywna aktywność procesora – Jeśli temperatura procesora jest znacznie wyższa niż zwykle i nie używasz go do grania w wymagające gry wideo, istnieje szansa, że ​​masz do czynienia z wirusem komputerowym wydobywającym kryptowaluty.
 • Wyskakujące wiadomości – Zaczynasz widzieć wyskakujące reklamy i wiadomości w przeglądarce i na komputerze. Nie wchodź w interakcje z reklamami (co obejmuje kliknięcie „x”, aby je zamknąć), ponieważ prawdopodobnie jeszcze bardziej zainfekują Twoje urządzenie większą liczbą wirusów i złośliwego oprogramowania.
 • Opóźnione zachowanie urządzenia – Jeśli komputer nagle zaczyna działać bardzo wolno, to prawdopodobnie dlatego, że wirus zajmuje pamięć systemową.
 • Podejrzana aktywność pliku – Zaczynasz zauważać, że wiele twoich plików zostało usuniętych lub przeniesionych do innego katalogu, podczas gdy nowe zajęły ich miejsce.
 • Duży ruch w sieci – Jeśli zauważysz, że dużo aktywności sieciowej dzieje się, gdy nawet nie korzystasz z Internetu, istnieje duża szansa, że ​​wirus zalewa twoje połączenie internetowe pobranymi i przesłanymi plikami.
 • Awarie i błędy – Twój system zaczyna losowo doświadczać zawieszania się, awarii i komunikatów o błędach, które otwierają i zamykają aplikacje.
 • Problemy z przeglądarką – Twoja przeglądarka zaczyna działać dziwnie. Zaczyna przekierowywać do podejrzanych stron, wyświetla różne strony główne, a nowe, wyglądające na spam paski narzędzi pojawiają się w nim.
 • Problemy z oprogramowaniem zabezpieczającym – Za każdym razem, gdy próbujesz uruchomić lub zainstalować program antywirusowy, nie możesz tego zrobić. Zwykle pojawiają się dziwne komunikaty o błędach, które nie podają dokładnego powodu, dla którego nie można tego zrobić.
 • Przeniesione wiadomości e-mail – Twoi przyjaciele, rodzina i koledzy z pracy zaczynają mówić Ci, że otrzymują dziwne załączniki z Twojego adresu e-mail. W takim przypadku wirus prawdopodobnie przejął go i próbuje rozprzestrzenić się na inne komputery za pomocą złośliwych załączników i łączy.

Należy pamiętać, że większość tych znaków może również wskazywać na infekcję złośliwym oprogramowaniem.

Czy VPN chroni Cię przed wirusami?

Po prostu nie. Prawda jest taka, że ​​VPN i ochrona antywirusowa tak naprawdę nie idą w parze.

Sieć VPN została zaprojektowana w celu ochrony ruchu internetowego i danych w Internecie, ale nie może chronić urządzenia przed infekcjami wirusami komputerowymi. Szyfrowanie, którego używa, po prostu nie jest do tego zaprogramowane – nie wspominając o tym, że usługa VPN potrzebuje aktywnego połączenia z Internetem do pracy.

Z drugiej strony wirus komputerowy może siać spustoszenie na twoim urządzeniu, nawet jeśli nie masz połączenia z internetem.

Do wyboru jest wielu dostawców oprogramowania antywirusowego / antymalware, ale nasze rekomendacje to Malwarebytes i ESET.

Oczywiście nadal powinieneś korzystać z VPN za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do Internetu. Używanie go razem z oprogramowaniem antywirusowym jest bardzo sprytnym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa w Internecie.

Potrzebujesz niezawodnego VPN do korzystania z oprogramowania antywirusowego?

CactusVPN to tylko usługa, której potrzebujesz. Używamy zaawansowanego szyfrowania (takiego jak AES) i bezpiecznych protokołów (takich jak SoftEther i OpenVPN), aby chronić cały ruch online, gdy tylko jesteś w Internecie. Ponadto nie przechowujemy żadnych dzienników, więc Twoja prywatność będzie u nas w pełni bezpieczna.

Aby się tym cieszyć, wystarczy zarejestrować się i pobrać nasze przyjazne dla użytkownika aplikacje na wybraną przez siebie platformę.

Aha, i powinniśmy również wspomnieć, że możesz wypróbować CactusVPN bezpłatnie przez 24 godziny, jeśli chcesz. Co więcej, zapewniamy również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, więc kupujesz praktycznie bez ryzyka.

Jak zapobiec infekcjom komputera przez wirusy komputerowe

Oto krótka lista wszystkich rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko, że Twoje urządzenie padnie ofiarą wirusów komputerowych:

 • Przede wszystkim skorzystaj z jednego z wyżej wymienionych programów antywirusowych. Niektóre programy można nazwać oprogramowaniem antymalware, ale to wszystko to samo – w końcu wirus jest rodzajem złośliwego oprogramowania.
 • Upewnij się, że Twój system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe / antymalware są zawsze aktualne. Nawet najmniejsza aktualizacja może zawierać pewne zmiany bezpieczeństwa, które powstrzymają szkodliwe wirusy przed atakiem.
 • Jeśli twój system operacyjny ma zaporę ogniową, pozostaw ją włączoną. Domyślne ustawienia mogą nie być wyjątkowo niezawodne, ale nadal stanowią dodatkową warstwę bezpieczeństwa.
 • Nie odpowiadaj na żadne wiadomości e-mail lub wiadomości phishingowe, które otrzymujesz. Mogą przekierować Cię na złośliwą stronę internetową lub nakłonić do pobrania zainfekowanych załączników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o phishingu i wykrywaniu ataków phishingowych, skorzystaj z tego linku.
 • Zaplanuj regularne skanowanie za pomocą programu antywirusowego – najlepiej codziennie. Upewnij się również, że przeskanowałeś każdy pobrany plik przed jego otwarciem.
 • Zainstaluj programy blokujące skrypty w swoich przeglądarkach. Zalecamy używanie zarówno uMatrix, jak i uBlock Origin. Przyzwyczajenie się do nich może początkowo zająć trochę czasu, ale uniemożliwi nawet nawet stronom phishingowym uruchamianie skryptów i reklam zainfekowanych wirusami podczas uzyskiwania do nich dostępu.
 • Włącz również wtyczki typu „kliknij, aby odtworzyć” w swoich przeglądarkach, ponieważ zapobiegną one uruchamianiu skryptów Java i Flash, chyba że wyraźnie im to zrobisz poprzez interakcję z filmem lub reklamą. Oto jak włączyć je w prawie wszystkich przeglądarkach.
 • Jeśli masz w systemie jakieś stare, nieaktualne programy, z których rzadko korzystasz lub których w ogóle nie używasz, odinstaluj je. Wirusy mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, które nie zostały już w nich załatane.
 • Nie pobieraj szkicowych plików. Plik .bat lub .exe o wielkości 23 KB, który twierdzi, że jest instalatorem nowej gry wideo, jest najprawdopodobniej wirusem w przebraniu.
 • Jeśli zauważysz w systemie nowe programy lub ikony, których nie rozpoznajesz, zeskanuj je i usuń.

Jak pozbyć się wirusów komputerowych

Jeśli twój system operacyjny zostanie zainfekowany wirusem, najlepszym rozwiązaniem jest ponowne uruchomienie go w trybie awaryjnym. Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że masz zewnętrzny dysk twardy, CD / DVD lub kartę pamięci z oprogramowaniem antywirusowym.

Po przejściu do trybu awaryjnego odłącz się od Internetu i rozpocznij usuwanie znalezionych plików tymczasowych. Wiele z nich zostało prawdopodobnie dodanych przez wirusa, a usunięcie plików tymczasowych przyspieszy proces skanowania.

Kiedy skończysz, powinieneś uruchomić program antywirusowy i uruchomić pełne skanowanie systemu. Jeśli nie jest zainstalowany, użyj dysku CD / DVD, zewnętrznego dysku twardego lub karty pamięci, aby go zainstalować. Następnie sprawdź w swoich przeglądarkach, czy musisz edytować ustawienia strony głównej. Jeśli zobaczysz jakieś dziwne paski narzędzi lub reklamy, zainstaluj ponownie przeglądarki, jeśli to możliwe. Jeśli nie, odinstaluj je, uruchom ponownie urządzenie i wykonaj nową instalację w normalnym trybie systemu.

Pamiętaj, że wszystkie te wskazówki mogą nie działać w 100% przypadków. Jeśli nie możesz wykonać żadnego z tych kroków lub jeśli komputer lub system operacyjny jest zbyt poważnie uszkodzony przez wirusa, musisz zanieść go do specjalisty. Powinieneś zrobić to samo, jeśli chcesz ręcznie usunąć wirusa z rejestru systemu – zwłaszcza jeśli nie masz z tym żadnego doświadczenia. Usunięcie niewłaściwego pliku może poważnie uszkodzić system operacyjny.

Powinieneś również zadzwonić do władz, jeśli przepisy obowiązujące w Twoim kraju dotyczą cyberprzestępczości – zwłaszcza jeśli haker ukradł ci dane finansowe i osobowe za pomocą wirusa.

Dolna linia

Czym jest wirus komputerowy i jak działa?

Cóż, to całkiem proste – jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może się replikować i infekować inne komputery w sieci złośliwym kodem, jeśli użytkownik wykona określone czynności. Hakerzy często używają wirusów komputerowych, aby uniemożliwić korzystanie z urządzeń i ukraść poufne informacje od ludzi.

Czy VPN chroni jednak przed wirusami? Czy jesteś bezpieczny, używając tylko VPN w sieci?

Cóż, nie za bardzo. VPN nie jest zaprojektowany do ochrony przed wirusami. Chroni Cię przed różnymi zagrożeniami online, ale nie chroni Twojego urządzenia przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Może to zrobić tylko program antywirusowy.
Właśnie dlatego powinieneś używać VPN wraz z programem antywirusowym / antymalware, ilekroć jesteś w Internecie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map