Czy VPN jest legalne i czy korzystanie z VPN jest legalne? |


Omówimy sytuację w krajach, w których VPN są nielegalne, oraz czy VPN są legalne w krajach takich jak USA, Wielka Brytania i Japonia (w przypadku, gdybyś chciał wiedzieć o innych konkretnych krajach, nie krępuj się aby przesłać nam wiadomość na ten temat).

Zrzeczenie się. Proszę zrozumieć, że informacje, które prezentujemy w tym artykule są wynikiem naszych własnych badań. Nie jesteśmy prawnikami, więc nie możemy zagwarantować, że wszystko omawiane na ten temat jest w 100% prawdziwe przez cały czas. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zalecamy skonsultowanie się ze swoim prawnikiem w sprawie legalności VPN w Twoim kraju, jeśli martwisz się tym.

Czy VPN jest nielegalny lub czy korzystanie z niego jest w porządku??

Krótka odpowiedź na pytanie brzmi „Tak, korzystanie z VPN jest całkowicie legalne.„Jeśli nie mieszkasz w kraju, w którym VPNy zostały specjalnie zakazane (coś omówimy poniżej), nie ma się o co martwić.

Należy jednak pamiętać, że chociaż korzystanie z VPN w większości krajów jest legalne, korzystanie z VPN do nielegalnych działań jest nielegalne. To, co stanowi działania niezgodne z prawem, zależy od prawa w twoim kraju, ale zwykle obejmuje takie rzeczy, jak oszustwo, kradzież tożsamości, prześladowanie, pornografia dziecięca i – czasami – udostępnianie plików.

Dlaczego niektóre kraje zakazują VPN?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie bez spekulacji, ale – ogólnie – wszystko sprowadza się do dwóch scenariuszy:

  1. Ludzie używają technologii VPN do angażowania się w działalność przestępczą, a rządy starają się walczyć, ograniczając dostęp do usług VPN.
  2. Rządy, agencje nadzoru i władze obawiają się, że ludzie mogą uzyskać bezpłatny dostęp do informacji z cenzurowanych stron internetowych – informacji sprzecznych z ich narracją. Dlatego zakazują korzystania z VPN, aby powstrzymać falę praw i wolności w Internecie.

Kraje, w których VPN jest nielegalny

Poczekaj, czy korzystanie z VPN w niektórych krajach jest nielegalne?”

Niestety tak jest. Niewiele krajów podjęło kroki prawne przeciwko korzystaniu z VPN, ale o kilku z nich nadal warto wspomnieć.

jest nielegalne VPN

Zanim jednak do tego dojdziemy, musisz zrozumieć jedną rzecz – niektóre kraje mogą uchwalić przepisy dotyczące używania VPN, ale tak naprawdę nie powstrzymuje to ludzi w tych krajach od korzystania z VPN.

Przez większość czasu przepisy są dość niejasne i mają luki, z których użytkownicy online mogą skorzystać. Oczywiście w skrajnych przypadkach korzystanie z VPN jest całkowicie nielegalne i całkowicie zakazane.

Chiny

Chiny są dobrze znane ze swojej surowej postawy wobec wolności Internetu. Rząd wielokrotnie groził banami VPN, a nawet zmusił Apple do usunięcia aplikacji VPN z chińskiego sklepu z aplikacjami. Co więcej, w lutym 2018 r. Rząd ogłosił, że zacznie blokować niezatwierdzone aplikacje VPN w marcu.

Mimo to wielu internautom w Chinach nadal udało się korzystać z VPN w Internecie.

Co się dzieje – czy VPN są legalne w Chinach, czy nie?

Cóż, legalność VPN w Chinach jest bardzo szarym obszarem. Wiele osób lubi rozmawiać o tym, jak korzystanie z VPN w Chinach jest całkowicie nielegalne, ale tak naprawdę nie jest to prawdą. To, co chiński rząd faktycznie uznaje za nielegalne, to zakładanie i prowadzenie własnej prywatnej sieci VPN – co może zostać ukarane karą do 5 lat więzienia lub wysokimi grzywnami.

Uznaje się również ogólnie za nielegalne korzystanie z VPN od chińskiego dostawcy, który nie jest zatwierdzony przez rząd, a firma w kraju może korzystać z VPN bez uprzedniej zgody rządu.

Jeśli jednak korzystasz z sieci VPN, która nie ma siedziby w Chinach (np. CactusVPN), nie jest to tak naprawdę nielegalne. Dlaczego? Ponieważ chińskie przepisy nie mają zastosowania do spółek offshore, więc nie muszą ich przestrzegać.

Oczywiście musimy wspomnieć, że w Chinach istnieją regionalne różnice w przepisach. Na przykład, chociaż korzystanie z VPN w większości części kraju może być legalne, może to być nielegalne w Chongqing, gdzie lokalne władze postanowiły ukarać ludzi, którzy omijają Wielką Zaporę Chińską (prywatnie lub poprzez dostęp do międzynarodowych sieci) „Nielegalne kanały”), nakładając na nie kary w wysokości do 2178 USD.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli korzystasz z VPN w Chinach, najgorszy scenariusz zazwyczaj oznacza, że ​​możesz zostać poproszony o usunięcie aplikacji VPN z urządzenia, jeśli zostaniesz przyłapany przez władze, lub że twój hotel może wyrzucić cię z Wi-Fi, jeśli się połączysz do serwera VPN. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli wiesz, że jesteś w regionie Chin, w którym korzystanie z VPN może zostać ukarane grzywną.

Rosja

Podobnie jak Chiny, Rosja ma skomplikowane podejście do korzystania z VPN. W 2017 r. Rząd ogłosił nową ustawę, która była szeroko przedstawiana jako zakaz usług VPN w Rosji. Rzeczywistość była jednak nieco inna – prawo miało na celu ograniczenie usług proxy (takich jak VPN), które pomagają użytkownikom online uzyskiwać dostęp do zabronionych treści internetowych, a nie całkowity zakaz korzystania z VPN.

Rząd rosyjski faktycznie spoglądał na dostawców usług VPN z siedzibą w Rosji, a nie na użytkowników VPN. Władze zamierzały „przekonać” dostawców do egzekwowania rządowej czarnej listy cenzury online – zasadniczo blokując dostęp użytkownikom do różnych stron internetowych.

Jeśli dostawcy VPN z siedzibą w Rosji odmówią zastosowania się do nich, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 4850 USD. Ponadto, jeśli prowadzisz własną sieć VPN i pozwalasz innym osobom z niej korzystać, ryzykujesz karą pieniężną do 480 USD. Możesz także zostać ukarany grzywną w wysokości do 80 USD, jeśli opublikujesz lub wypromujesz w Internecie informacje lub linki dotyczące VPN. Jeśli jesteś funkcjonariuszem i robisz to w swojej firmie, możesz zostać ukarany grzywną do 800 USD.

Tak więc, chociaż nie ma mowy o robieniu więzienia za robienie takich rzeczy związanych z VPN, ponieważ ty lub dostawca VPN ryzykujecie grzywny, można bezpiecznie uznać wszystkie powyższe działania za nielegalne w Rosji.

Podsumowując, nadal możesz korzystać z VPN w Rosji, ponieważ nie jest to nielegalne. Uważaj tylko na to, co mówisz o VPNach online.

Oczywiście, jeśli nie możesz uzyskać dostępu do usług VPN w kraju, ponieważ strony są zablokowane, i możesz korzystać tylko z rosyjskiego dostawcy VPN, który dzieli się twoimi danymi z rządem, ten rodzaj działania jest sprzeczny z celem korzystania z VPN.

Mimo to, według FlashRouters, zakaz VPN nie był tak naprawdę egzekwowany.

Iran

Iran jest bardzo dobrze znany z tego, jak lubi cenzurować Internet, a także zaczął blokować VPN w 2013 roku. Chociaż korzystanie z VPN jest technicznie nielegalne w tym kraju, przepisy nie wydają się być egzekwowane. Przeciętny użytkownik online regularnie korzysta z VPN, aby ominąć cenzurę rządową, a nawet irańscy politycy robią to samo.

W Internecie pojawiły się roszczenia, że ​​możesz zostać pozbawiony wolności, jeśli zostaniesz przyłapany na korzystaniu z VPN, ale nie udało nam się znaleźć żadnych wiarygodnych źródeł potwierdzających to.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Cenzura internetowa jest normą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a korzystanie z VPN można technicznie uznać za nielegalne, biorąc pod uwagę przepisy danego kraju. W końcu ustawa o cyberprzestępczości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyraźnie stwierdza, co następuje:

„Kara tymczasowego pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości nie mniejszej niż 500 000 AED i nie większej niż 2 000 000 AED, lub jedna z tych dwóch kar, zostanie nałożona na każdego, kto użyje fałszywego adresu protokołu sieci komputerowej przy użyciu fałszywego adresu lub adres strony lub w jakikolwiek inny sposób w celu popełnienia przestępstwa lub zapobieżenia jego wykryciu.

Każda osoba, która obchodzi adres protokołu w Internecie za pomocą oszukańczego adresu lub adresu należącego do innych osób lub w jakikolwiek inny sposób w celu popełnienia przestępstwa lub zapobiegania jego wykryciu, zostanie ukarana karą pozbawienia wolności i grzywną nie mniejszą niż (AED 150 000) i nieprzekraczającym (500 000 AED) lub jakąkolwiek z tych kar. ”

Możesz otrzymać karę więzienia i grzywnę w wysokości do pół miliona dolarów, jeśli zostaniesz przyłapany na korzystaniu z VPN. Oczywiście prawo stanowi, że adres IP używany do ukrywania śladów cyfrowych musi być „nieuczciwy” i że należy korzystać z VPN w celu popełnienia „przestępstwa” lub zapobieżenia jego wykryciu w celu zastosowanie kar.

Ponadto, jeśli VPN jest wykorzystywany do „legalnych” celów, korzystanie z niego nie stanowi przestępstwa.

Widzisz w czym problem? Sformułowanie jest bardzo niejasne i łatwe do interpretacji. Tak więc, chociaż korzystanie z VPN może nie być technicznie nielegalne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jeśli władze przyłapią cię na tym i zdecydują, że jest to nielegalne, to tak jest. Należy pamiętać, że połączenia VoIP, dostęp do treści pronograficznych oraz antyrządowe strony internetowe stanowią przestępstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Oman

Od 2010 r. Korzystanie z sieci VPN w Omanie jest nielegalne dla osób fizycznych. Jeśli zostaniesz przyłapany na użyciu jednego, ryzykujesz grzywnę w wysokości do 1300 USD. Firmy mogą korzystać z VPN, ale tylko jeśli mają na to pozwolenie. W przeciwnym razie zostaną ukarani grzywną w wysokości około 2600 USD. Niezapłacenie grzywny może skutkować pozbawieniem wolności.

TRA (Oman’s Telecom Regulation Authority) zastosował bardzo szeroką definicję VPN, co oznacza, że ​​władze mogą nadużywać prawa i ścigać kogo chcą.

Konkluzja – możesz użyć VPN w Omanie jako osoba fizyczna, jeśli usługa VPN nie jest zbanowana przez kraj, ale jest to bardzo ryzykowne. O ile nam wiadomo, nie było nagłośnionych przypadków, w których użytkownicy online Omani zostali skazani na karę więzienia lub otrzymali ogromne grzywny za korzystanie z VPN.

indyk

Turcja blokuje usługi VPN od 2016 r. Zakaz został wprowadzony głównie w celu ograniczenia dostępu do serwisów społecznościowych i innych kanałów, na których antyrządowa „propaganda” może się łatwo rozprzestrzeniać.

Pomimo faktu, że BTK (turecki urząd telekomunikacyjny) twierdził, że całkowicie zablokował dostęp do VPN w 2018 r., Wielu tureckich użytkowników online nadal może korzystać z VPN. Podaj, jak rząd postrzega VPN, można śmiało powiedzieć, że są „nielegalne”, ale nie znaleźliśmy żadnego dowodu na to, że możesz zostać ukarany, jeśli zostaniesz przyłapany na korzystaniu z VPN.

Irak

Kraj zaczął wprowadzać zakaz VPN w 2014 roku. Rząd wykorzystał pretekst walki z ISIS i manipulacjami online, aby zakazać platform mediów społecznościowych, aplikacji do czatowania i VPN. Wpływa to na wszystkich ludzi w Iraku i dość bezpiecznie jest powiedzieć – biorąc pod uwagę kontekst – że jeśli zostaniesz przyłapany na korzystaniu z VPN, możesz zostać oskarżony przez władze, ponieważ mogą one łatwo oskarżyć cię o bycie „terrorystą”.

Turkmenia

Sieci VPN nie są legalne w Turkmenistanie, ponieważ rząd nie chce, aby ludzie mieli dostęp do zagranicznych mediów. Wszelkie próby użycia serwerów proxy i VPN są blokowane, a użytkownicy Internetu przyłapani na korzystaniu z VPN są rzekomo zastraszani przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego.

Białoruś

Cenzura online jest dość powszechna na Białorusi, a kraj nawet zakazał Tora w 2015 roku. Rząd zakazał także VPN, ponieważ był ukierunkowany na wszystkie „anonimowe technologie internetowe”.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z VPN jest nielegalne na Białorusi, ale użytkownicy online w tym kraju wciąż znajdują sposoby na ominięcie tych ograniczeń. Podobno jeśli złapiesz się na korzystaniu z VPN, możesz dostać grzywnę.

Korea Północna

Znalezienie dokładnych danych o wolności i prawach w Internecie w Korei Północnej jest niezwykle trudne z powodu silnej cenzury tego kraju dla prawie wszystkich informacji. Nawet zagranicznym pracownikom i dyplomatom z Korei Północnej zabrania się dostępu do sieci ze smartfonów.

Można śmiało powiedzieć, że korzystanie z VPN w Korei Północnej jest nielegalne – ale tylko dla samych Koreańczyków. Podobno jeśli jesteś turystą, możesz cieszyć się dostępem do sieci i usług VPN. W pewnym sensie warto widzieć, jak Korea Północna zarabia dużo na turystyce.

Uganda

Rząd Ugandy zaczął naciskać na krajowe telekomunikacje, aby blokowały usługi VPN od lipca 2018 r. Najwyraźniej robią to, ponieważ ludzie w Ugandzie używają sieci VPN, aby ominąć codzienny podatek od mediów społecznościowych, który muszą zapłacić, aby uzyskać dostęp do platform mediów społecznościowych.

Nie wszystkie usługi VPN zostały jeszcze skutecznie zablokowane i nie ma żadnych faktycznych kar za korzystanie z VPN – przynajmniej na razie. W końcu dyrektor wykonawczy UCC (Uganda Communications Commision) powiedział:

„To decyzja rządu, a nie decyzja UKC. Ludzie powinni płacić podatek. To jest prawo, jeśli rząd mówi, że płacisz podatek, powinieneś zapłacić ”.

Tak więc, chociaż nie ma dokładnych przepisów zabraniających korzystania z usług VPN w Ugandzie, sposób, w jaki władze traktują ten temat, prowadzi nas do przekonania, że ​​mogą zacząć podejmować kroki prawne przeciwko użytkownikom VPN w przyszłości.

Egipt

W 2017 roku rząd Egiptu zaczął zmuszać krajowych dostawców usług internetowych do blokowania usług VPN. Mimo to wiele osób w Egipcie nadal korzysta z usług VPN w celu obejścia cenzury internetowej w tym kraju.

Co do tego, czy korzystanie z VPN jest legalne, czy nie, trudno powiedzieć – głównie dlatego, że prawo dotyczące zakazanych stron jest bardzo niejasne. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli uzyskasz dostęp do zabronionych treści internetowych w Egipcie, ryzykujesz co najmniej rok więzienia i grzywnę. Jednak prawo nie określa wyraźnie, czy dostęp do zabronionych witryn za pomocą VPN jest nielegalny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Egipt blokuje dostęp do sieci VPN oraz że rząd podjął w tej sprawie prawo celowo dwuznaczne, można śmiało powiedzieć, że władze mogą nadużyć tej luki, jeśli chcą ścigać użytkowników VPN.

Szukasz niezawodnej usługi VPN?

Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, jeśli potrzebujesz sieci VPN, na której możesz polegać, CactusVPN ma swoje wsparcie – oferujemy ponad 28 szybkich serwerów na całym świecie z nieograniczoną przepustowością.

Co więcej, możesz połączyć się z Internetem za pomocą protokołów VPN o wysokim poziomie bezpieczeństwa (takich jak OpenVPN lub SoftEther). Ponadto nasz ruch online i dane będą wolne od nadzoru dzięki naszemu wysokiej klasy szyfrowaniu AES.

I nie martw się – nie przechowujemy żadnych dzienników dotyczących Twoich działań online.

Oferujemy również usługę Smart DNS, która może pomóc Ci odblokować ponad 300 witryn z ograniczeniami geograficznymi z takich krajów jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Polska, Kanada, Francja, Szwecja, Szwajcaria, Australia.

Daj naszym usługom jazdę próbną za darmo

Chcesz sprawdzić, czy CactusVPN może zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby i upewnić się, że działa poprawnie na twoim końcu? Następnie wypróbuj nasz 24-godzinny bezpłatny okres próbny – nie potrzebujesz danych karty kredytowej.

To nie wszystko – po wybraniu abonamentu nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli coś nie działa zgodnie z reklamą.

Czy VPN jest legalny w pozostałej części świata?

Sieci VPN są legalne w większości krajów. Szybko omówimy kraje, o które nasi użytkownicy pytali nas najbardziej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dany kraj rozwiązuje problem legalności VPN, możesz nas o tym poinformować.

jest legalna VPN

Czy sieci VPN są legalne w USA??

Chociaż Stany Zjednoczone nie mają najlepszych osiągnięć w zakresie poszanowania praw i prywatności w Internecie, korzystanie z VPN jest całkowicie legalne w tym kraju – o ile oczywiście nie używasz go do łamania prawa.

Czy sieci VPN są legalne w Wielkiej Brytanii?

Tak, korzystanie z VPN w Wielkiej Brytanii jest całkowicie legalne. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierzesz dostawcę VPN z siedzibą w Wielkiej Brytanii, będą oni zobowiązani do przestrzegania prawa i udostępnienia twoich danych władzom na ich żądanie.

Czy sieci VPN są legalne w UE??

Zasadniczo zależy to od każdego państwa członkowskiego i jego prawnego podejścia do sieci VPN. Jednak UE jako całość dołożyła wszelkich starań, aby chronić prawa online (od przyjęcia bardziej rygorystycznego podejścia do blokowania geograficznego po ochronę prywatności użytkowników w ramach RODO), więc można całkiem bezpiecznie założyć, że korzystanie z VPN w UE jest legalne – oczywiście pod warunkiem, że nie jest wykorzystywany do celów niezgodnych z prawem.

Czy sieci VPN są legalne w Australii??

Chociaż Australia uchwaliła przepisy, które zezwalają jej na cenzurowanie niektórych stron internetowych, korzystanie z VPN jest legalne w Australii – tak, nawet jeśli chcesz go używać do uzyskiwania dostępu do zablokowanych stron internetowych (o ile nie mówimy o witrynach zawierających wysoce nielegalne treści).

Czy VPNS jest legalny w Kanadzie?

W 2015 roku David Purdy z Rogers Communications faktycznie wezwał rząd Kanady do wyłączenia sieci VPN. Na szczęście (jeszcze) nie podjęto żadnych działań, więc korzystanie z VPN jest obecnie legalne w Kanadzie.

Czy sieci VPN są legalne w Brazylii??

Mimo że brazylijscy sędziowie nakazali brazylijskim dostawcom usług internetowych zablokowanie WhatsApp w 2016 roku przez 72 godziny, korzystanie z VPN jest nadal w kraju całkowicie legalne.

Czy sieci VPN są legalne w Japonii??

Podczas gdy Japonia jest bardzo surowa w zakresie udostępniania plików i ma za to surowe kary, korzystanie z VPN nie jest uważane za przestępstwo w tym kraju.

Czy korzystanie z VPN jest legalne? Dolna linia

W większości krajów korzystanie z VPN jest całkowicie legalne, o ile nie korzystasz z takich usług do wykonywania nielegalnych działań (w zależności od przepisów krajowych, które mogą różnić się od oszustw związanych z kartami kredytowymi po udostępnianie plików).

Są jednak kraje, w których korzystanie z VPN jest nielegalne (Korea Północna, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Białoruś itp.), Ale użytkownicy online nadal znajdują sposoby korzystania z VPN w celu obejścia cenzury rządowej (zwykle na własne ryzyko).

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me