ProtonVPN’e neden güvenmelisiniz? İşte bazı önemli farklılıklara daha yakından bir bakış

VPN endüstrisi vicdansız ve hatta kötü niyetli oyuncular için kötü şöhretlidir, bu nedenle ProtonVPN’e neden güvenilebileceğini sormak mantıklıdır. Bizi diğer VPN sağlayıcılarından ayıran bazı özellikler.


ProtonMail 2017’de ProtonVPN’in piyasaya sürülmesiyle VPN alanına girdi. ProtonMail dünyanın dört bir yanındaki gazetecileri ve aktivistleri koruduğu için ücretsiz bir VPN hizmeti başlatmaya karar verdik ve bu alandaki faaliyetlerimiz sonucunda ProtonMail’in çeşitli ülkelerde engellenme riski yüksek. Bu teorik risk son yıllarda bir gerçeklik haline geldi ve ProtonMail Türkiye ve Rusya’da geçici olarak engellendi. Bir VPN genellikle bu tür blokları atlatmanın en iyi yoludur.

Birçok VPN hizmeti zaten var, ancak ProtonVPN’i başlattık çünkü güvenebileceğimizi bildiğimiz bir VPN oluşturmak istedik. Birçok VPN kötü bir şekilde kötüdür – çoğunda kötü amaçlı yazılım bulunurken, diğerleri koruduğunu iddia ettikleri gizliliği bilerek ihlal eder. Örneğin Hotspot Shield, Demokrasi ve Teknoloji Merkezi tarafından veri paylaşımı ve trafik yönlendirmesi konusunda FTC şikayetinin konusu oldu.

Vicdansız VPN şirketleri de pek çok etik dışı iş uygulaması yürütmektedir. Şaşırtıcı sayıda VPN inceleme sitesi, VPN şirketlerinin kendilerine gizlice aittir (veya finanse edilmektedir), bu nedenle incelemeler ne bağımsız ne de dürüst değildir. Başka bir yaygın uygulama, müşterileri kendi hizmetlerine yönlendirmek için diğer VPN hizmetlerinin (ProtonVPN gibi) sahte incelemelerini yayınlamaktır. Gördüğümüz diğer taktikler arasında sahte haberleri yaymak için anonim web siteleri ve yüzlerce Twitter botu kullanmak veya yanıltıcı bilgi içeren gazetecilere anonim “ipuçları” göndermek yer alıyor.

@ProtonVPN smear kampanyasında aktif olarak kullanılan veya yakın gelecekte olması muhtemel 500 potansiyel bot hesabının listesi. Orada olan her şey bu değil. Gerisini numaralandırmadan önce uyumam gerekiyor… ��https: //t.co/OKr1y70LHx

– Gallagher (@DanielGallagher) 2 Eylül 2018

Bu manevralar, şeffaf bir şirket olduğumuz için özellikle ProtonVPN’e karşı genellikle çok etkili değildir. Bununla birlikte, birçok VPN sağlayıcısının vicdansız doğasını ortaya çıkararak bir bütün olarak VPN endüstrisine olan güveni azaltmanın kümülatif etkisine sahiptirler. Bu bağlamda, güvenilirlik söz konusu olduğunda ProtonVPN’in nasıl farklı olduğunu gösteren bazı gerçekler sunmak istiyoruz.

ProtonVPN neden güvenilirdir?

VPN endüstrisinde, tüm sahte incelemeleri ve bilgileri sıralamak zor olabilir. Bununla birlikte, hepsi iyi belgelenmiş ProtonVPN’i ayıran çeşitli faktörler vardır.

İş modeli

ProtonMail ve ProtonVPN’in ebeveyni olan İsviçreli şirket olan Proton Technologies AG’nin tek bir işi var: gizlilik. ProtonMail veya ProtonVPN için ödeme yapan kullanıcılar (ücretli özelliklere erişmek için) bunu yaparlar çünkü kişisel verilerini gizli tutmak isterler. Kullanıcılarımız tek gelir kaynağımızdır. Bizi, yaptığımız işi yapmaya iten diğer tüm nedenleri saf bir kişisel çıkar açısından göz ardı etseniz bile, kullanıcılarımızın güvenini korumaya teşvik ediliriz. Bir abonelik iş modeli kullanarak, ilgi alanlarımız ve topluluğumuzun çıkarları – çevrimiçi gizlilik – tamamen uyumludur.

şeffaflık

Şirket olarak kim olduğumuz konusunda şeffafız. Açık deniz kabuk şirketlerinin arkasına saklanmıyoruz. Nerede bulunduğumuz, genel merkezimizin adresi, şirket tüzüklerimiz ve hatta yöneticilerimiz kamuya açıktır ve İsviçre ticaret sicilinde incelenebilir. Liderlik ekibimizin isimleri ve geçmişleri kamuya açıklanmıştır. Tüm ofislerimizin yerleri, finansman kaynaklarımız ve hatta aldığımız tüm kolluk taleplerinin tam bir muhasebesi de öyle. Ayrıca sunduğumuz hizmetler için tehdit modelini açıkça belirtiyoruz (yani sizi neye karşı koruyabilecekleri ve neyi koruyamayacakları) ve GDPR uyumlu bir gizlilik politikası sunuyoruz.

Başka bir deyişle, şirketi kimin işlettiği, nereden yürüttüğümüz, sahip olduğumuz veriler, kolluk kuvvetleriyle nasıl etkileşimde bulunduğumuz ve çok daha fazlasını biliyorsunuz ve bunu sektörde eşsiz bir şeffaflık seviyesiyle yapıyoruz.

Açık kaynaklı ve denetlenmiş

Kodumuzun da şeffaf olmasının aynı derecede önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, Android, iOS, macOS ve Windows’ta açık kaynaklı uygulamalara sahip olan ve Linux’ta açık kaynaklı komut satırı aracımıza sahip olan ilk VPN hizmetiydik. Tüm uygulamalarımız bağımsız bir güvenlik denetiminden geçmiştir. Bu şeffaflık, kodumuzu incelemek ve olası zayıflıkları bulup düzeltmeye yardımcı olmak için BT güvenlik topluluğunun tamamını kullanarak güvenliğimizi artırır..

Yani sadece ProtonVPN’de ekibi kuran kişi hakkında şeffaflığınız yok, aynı zamanda tüm uygulamalarımızı oluşturan kodu da görebilirsiniz..

Kanıtlanmış provenans

ProtonMail ve ProtonVPN en başından beri halkın gözetimi altındadır. Kökenlerimiz ve tarihimiz kamuya açık bir meseledir. ProtonMail’in CERN’de (Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü) bir araya gelen bilim adamları tarafından oluşturulması CERN web sitesinde iyi belgelenmiştir. Liderlik ekibimizin bilimsel geçmişi de akademik kariyerimizden bilimsel yayınlarımıza kadar bir kamu meselesidir..

ProtonMail’in kitle fonlaması yoluyla yaptığı ilk finansman, ilk finansal destekçilerimizin çoğu ile birlikte kamuya açık olarak belgelenmiştir. İsviçre kamu televizyonu, İsviçre kamu radyosu ve hatta ProtonMail’de yayın yapan resmi İsviçre hükümeti yayınlarıyla Cenevre ve İsviçre ile uzun zamandır devam eden bağlarımız da iyi bilinmektedir. Kim olduğumuzu ve başka bir VPN şirketinden bulamayacağınız hikayemizi kanıtlayan ezici bir kamu dokümanları gövdesi var..

Yasal garantiler

Proton Technologies, şüpheli bir yargı bölgesinde açık denizde bulunan bir kabuk şirketinin arkasında saklı değil. Biz sadece İsviçre’de değil, aynı zamanda merkezi burada bulunuyoruz ve mühendislik ekibimizin büyük bir kısmı burada yaşıyor ve çalışıyor. İsviçre sadece güçlü gizlilik haklarına sahip bir ülke değil, aynı zamanda güçlü bir hukuk kuralına sahip bir ülkedir ve Avrupa Tek Pazarının bir parçasıdır. Bu, diğer VPN şirketlerinin aksine, aslında kullanıcı gizliliğindeki veya yanlış reklamlardaki ihlallerden yasal olarak sorumlu tutulabileceğimiz anlamına gelir. AB’nin (uymak zorunda olduğumuz) Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyarınca, kullanıcı gizliliğini ihlal etmek 20 milyon € ‘ya kadar para cezasına yol açabilir. Yabancı istihbarat teşkilatları gibi üçüncü taraflarla kullanıcı verilerinin yetkisiz paylaşımı da İsviçre Ceza Kanunu’nun 271. maddesi uyarınca suçtur.

İsviçreli bir şirket olarak sahip olduğumuz artan hesap verebilirlik, yasal olarak kullanıcı gizliliğine saygı duymamızı ve ProtonVPN’in reklamı yapılan kayıt tutmama politikasına uymamızı zorunlu kılmaktadır.

Güvenilir üçüncü taraflarca denetlendi

Şeffaflık ve yasal garantiler güven için güçlü bir temel oluştururken, bunun için sözümüzü almak zorunda değilsiniz. ProtonVPN ayrıca, VPN teknolojisini daha geniş bir kitleye getirmek için birlikte çalıştığımız Firefox web tarayıcısının arkasındaki kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Mozilla tarafından da ayrıntılı olarak incelendi. Ayrıca, İsviçre hükümetinden ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nden inovasyonun alıcısı olarak Proton Technologies de Avrupa Komisyonu tarafından kapsamlı bir şekilde kontrol edilmiş ve denetlenmiştir. (Bu hibelerin hibe ajanslarına herhangi bir kontrol sağlamadığını veya bizi hiçbir şekilde zorlamadığını unutmayın. Daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.) Güvenilir üçüncü tarafların hem ProtonMail hem de ProtonVPN’i değerlendirip bizimle iş yapması, sözümüze uygun yaşıyoruz.

Toplum katılımı

Bir şirket olarak, topluluğumuza ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye önem veriyoruz. Bizim için gizlilik ve güvenlik, kârdan önce gelen temel inançları derinden tutuyor. Bu, topluluğumuza katılımımızı yönlendirir. Örnekler arasında İkinci Asya Araştırmacı Gazetecilik konferansı ile eğitim oturumlarımız, OpenPGP.js’nin (dünyanın en yaygın kullanılan Javascript şifreleme kütüphanelerinden biri), GopenPGP projesinin ve teknik görüşmelerin geliştirilmesini sağlayan açık kaynak topluluğundaki çalışmalarımız yer alıyor. bina mahremiyeti hakkında.

Bazen, bizim gözetimimiz, İsviçre gözetim yasaları üzerinde ülke çapında bir referandumun zorlanmasına yardımcı olduğumuzda (ProtonMail’in şifrelememizden etkilenmemesine rağmen) eve daha yakın olur. Ayrıca, dünya çapında milyonlarca insana ulaşan bir TED Konuşması verdiğimizde veya Birleşmiş Milletler konferansında, insan haklarını korurken çevrimiçi terörizmle mücadele hakkında konuştuğumuzda da daha geniş bir şekilde ilgileniyoruz. Kısa süre önce gazeteciler için bir burs programına sponsor olmak için Sınır Tanımayan Gazeteciler Berlin ile birlikte çalıştık ve ayrıca Belarus’taki en büyük bağımsız haber kaynağı için finansman sağladık.

Sık sık topluluk katılımımız, farklı alanlardaki birçok insanın ekibimizle tanışma, bizi tanıma ve olduğumuzu iddia ettiğimizi teyit etme şansına sahip olduğu anlamına gelir..

Bizim sözümüz

Gizlilik ve güvenliği dünyanın tüm vatandaşlarına sunmaya kararlıyız ve misyonumuzu mümkün olduğunca etkili bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Topluluğumuza katılan ve bizi bu yolda destekleyen 10 milyondan fazla insana minnettarız. Güvenin kazanıldığını biliyoruz, verilmiyor. Gizlilik ve şeffaflık ilkelerimize sürekli bağlılık göstererek, buna layık olmaya çalışıyoruz..

Saygılarımla,
ProtonVPN Ekibi

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me