SoftEther Nedir? (Komple Kılavuz) |


Peki SoftEther aslında nedir? Ve diğer protokollere kıyasla bu kadar özel kılan şey?

İşte bilmeniz gereken her şey:

SoftEther Nedir?

SoftEther, Tsukuba Üniversitesi’nde yüksek lisans tez araştırmasının bir parçası olarak geliştirilen ücretsiz açık kaynaklı bir VPN yazılımıdır. SoftEther, 2014 yılında tamamen piyasaya sürüldü ve bu da onu en yeni protokollerden biri haline getirdi..

SoftEther hakkında konuşurken, SoftEther protokolü ve SoftEther VPN sunucusu arasında ayrım yapmak önemlidir:

 • SoftEther VPN Protokolü – Protokol güvenli istemci-sunucu iletişimi için kullanılır. Nispeten hızlı ve güvenlidir.
 • SoftEther VPN Sunucusu – Sunucu yazılımı, SoftEther, OpenVPN, IPSec, L2TP / IPSec ve SSTP gibi birden çok VPN protokolünün kullanımını destekler.

SoftEther VPN Protokolü Nasıl Çalışır??

SoftEther VPN protokolü, VPN istemcisi ile VPN sunucusu arasındaki iletişimi sağlamaktan sorumludur. Temel olarak, ikisi arasında şifreli bir tünel kurarak söz konusu tünelden geçen hiçbir bilginin kimse tarafından izlenememesini sağlar..

SoftEther Hakkında Genel Teknik Detaylar

 • SoftEther hem istemciden sunucuya hem de siteden siteye iletişimi destekler (SoftEther Köprüsü aracılığıyla).
 • SoftEther, Deep-inspect paket günlüğü işlevini destekliyor.
 • Protokol, güvenlik duvarlarını atlamak için HTTPS üzerinden SSL-VPN Tüneli kullanıyor.
 • SoftEther, dinamik DNS ve NAT geçiş işlevlerini gömdüğü için herhangi bir statik veya sabit IP adresi gerektirmez.
 • SoftEther, AES-256 ve RSA-4096 gibi güçlü şifrelemeyi destekler.
 • SoftEther VPN protokolünün verimi yaklaşık 1 Gbps sınıfı yüksek hızda ölçülür.
 • SoftEther, OpenVPN klonlama işlevi sayesinde eski OpenVPN istemcilerini de destekleyebilir.
 • Tüm ayarlar GUI üzerinden yapılandırılabilir.
 • SoftEther, RSA sertifika kimlik doğrulamasını ve IPv4 / IPv6 çift yığınlamayı destekler.

SoftEther Nasıl Kullanılır

SoftEther VPN protokolünün kullanımı oldukça basittir, ancak yazılım tabanlı bir çözüm olduğundan, öncelikle cihazınıza SoftEther VPN istemcisini kurmanız gerekir. Bu zaten bir VPN servis aboneliğiniz olsa bile geçerlidir.

SoftEther’i Windows’ta nasıl kullanacağımıza bir göz atacağız, ancak kurulum işlemi diğer platformlarda da oldukça benzer.

SoftEther kullanımı hakkında bilmeniz gereken temel şeyler şunlardır:

İlk olarak, İstemciyi Kuruyorsunuz

SoftEther VPN istemcisini almak için SoftEther web sitesindeki İndirilenler sayfasına gidin. Yükleyici indirildikten sonra, çalıştırın ve ekrandaki talimatları izleyin..

“SoftEther VPN Client” ve “SoftEther VPN Client Manager (Yalnızca Yönetici Araçları)” arasında seçim yapmanız istendiğinde, ilk seçeneği seçin. Ayrıca “SoftEther VPN Client” tam adının “SoftEther VPN Client Manager” olduğunu da bilmelisiniz.

İstendiğinde farklı bir yükleme dizini seçebilir veya yalnızca varsayılan dizinle devam edebilirsiniz. Program yüklendikten sonra SoftEther VPN İstemci Yöneticisi’ni başlatabilirsiniz.

Ardından, Bağlantıyı Kuruyorsunuz

Bunu yapmak için, SoftEther VPN İstemci Yöneticisi’nde “VPN Bağlantısı Ekle” ye tıklayın. Sanal Ağ Bağdaştırıcısının yapılandırılmasını isteyip istemediğinizi soracağınızı fark edeceksiniz. Adaptör VPN bağlantısı için gereklidir, bu nedenle işleme devam etmek için “Evet” e tıklayın.

Adaptör takıldıktan sonra tekrar “VPN Bağlantısı Ekle” ye tıklayın. Bu noktada, VPN sağlayıcınız tarafından size sağlanan bilgilerle doldurmanız gereken bir özellikler tablosu ile karşılaşacaksınız:

 • Ana Bilgisayar Adı – Bağlanmak istediğiniz sunucunun IP adresi.
 • Port numarası – Kullanacağınız liman. SoftEther için normalde 443’tür, ancak VPN sağlayıcınız size başka seçenekler de sunabilir.
 • Sanal Hub Adı – Genellikle VPN sağlayıcının hizmet adıdır, ancak alan her zaman zorunlu değildir.
 • Yetkilendirme Türü – Bağlantı için kullanılan kimlik doğrulama türü. Sağlayıcınız normal olarak hangi seçeneği seçeceğinizi önerecektir.
 • Kullanıcı adı – VPN hesabınız için kullandığınız kullanıcı adı.
 • Parola – VPN hesabınız için kullandığınız şifre.

“Ayar Adı” alanı ile ilgili olarak, temel olarak VPN bağlantısının adı budur. İstediğinizi yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca, “Proxy Türü” seçeneği söz konusu olduğunda, varsayılan ayar olan Doğrudan TCP / IP Bağlantısı (Proxy Yok) ile gitmek en iyisidir. “Gelişmiş Ayarlar” a gelince, tartışılması gereken çok şey var ve bu seçeneklerle ilgili olarak resmi SoftEther web sitesindeki bilgilere göz atmanız daha kolaydır..

Her şey tamamlandığında, sadece “OK” e tıklayın, yeni VPN bağlantısı SoftEther VPN Client Manager listesine eklenecektir. Çalıştırmak için bağlantıyı sağ tıklayın ve “Bağlan” ı seçin. Bağlantıyı kesmek istediğinizde, aynı şeyi yapın ve “Bağlantıyı kes” seçeneğini tıklayın.

Kullanabileceğiniz Ek İşlevler

SoftEther VPN Client Manager, deneyiminizi değiştirmek için kullanabileceğiniz birçok işleve sahiptir:

 • Basit Mod / Normal Mod – SoftEther VPN İstemci Yöneticisi varsayılan olarak Normal Modda çalışır, ancak her şeye yeniyseniz veya arayüzün daha da basitleştirilmesini istiyorsanız Basit Moda geçebilirsiniz.
 • Yarı Saydam Pencere İşlevi – Bu seçenek, VPN istemci pencerelerinde istediğiniz saydamlık düzeyini seçmenizi sağlar. Bununla birlikte, şeffaflık düzeyinin% 20’nin altına ayarlanamayacağını unutmayın..
 • İnternet Bağlantısı Bakım İşlevi – SoftEther istemcisinin SoftEther VPN Server bağlantısına benzer bir VPN bağlantısı sürdürmesini istiyorsanız, bu yararlı bir işlevdir.
 • Sesli Rehber İşlevi – Süreci sesli rehberle açıklayabilen veya bir mesaj okuyabilen şık küçük bir araç. Etkinleştirmek için, müşteri yöneticisinde “Ses” i açtığınızda “Normal Ses Kılavuzu” nu seçin.

Bağlantı Çıkışını Test Etme

SoftEther, VPN bağlantınızın ne kadar iyi olduğunu izlemek için kullanabileceğiniz bir Ağ Trafik Hızı Test Aracı’na sahiptir. SoftEther VPN İstemci Yöneticisi’nde kullanmak için, istemcideki “Araç” menüsünü tıklayın ve ardından “Ağ Trafik Hızı Test Aracı” nı seçin.

Bir VPN bağlantısının nasıl test edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, konuyla ilgili kılavuzumuza göz atın. Ayrıca, SoftEther hız testi aracı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız (diğer yapılandırmalar ve önlemler), bu bağlantıyı izleyin.

Diğer Yararlı Bilgiler

SoftEther VPN istemcisi ve bağlantının nasıl çalıştığı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın. Ayrıca, SoftEther VPN protokolü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bir el kitabı var.

SoftEther VPN Kullanımı Güvenli mi??

Kısa cevap – evet, kesinlikle.

SoftEther şifreleme ve güvenlik çok güvenilirdir ve çevrimiçi verilerinizi ve trafiğinizi güvence altına almanız gerektiğinde kullanmak için mükemmel bir protokoldür.

SoftEther’i bu kadar güvenli bir VPN protokolü yapan bazı şeyler şunlardır:

 • Protokol, Ortadaki Adam saldırılarını önleyecek şekilde programlanmıştır.
 • SoftEther VPN’in şifreleme, şifre çözme ve kimlik doğrulama işlemleri, tanınmış bir açık kaynaklı yazılım kütüphanesi olan OpenSSL’ye dayanmaktadır..
 • SoftEther, AES, RC4, DES, Triple-DES, SHA ve MDS gibi bir ton şifreleme desteği sunar.
 • SoftEther, ekstra bir güvenlik katmanı olarak kullanıcı kimlik doğrulaması için çok sayıda seçenek sunar.
 • SoftEther VPN protokolü, zararlı paketleri uzak tutmak için kullanıcılara paket filtreleme ve güvenlik politikası seçeneklerine erişim sağlar.

Yine de, 2018’in başında, protokolün 11 güvenlik açığından muzdarip olduğunu iddia eden SoftEther’in 80 saatlik bir güvenlik denetimi olduğunu bilmeliyiz. Bununla birlikte, bilgiler kullanıcıların karşılaşabileceği güvenlik sorunlarıyla ilgili çok derinlemesine ve net değildir ve bu sorunların uzun süre yandığını varsaymak oldukça güvenlidir. Bir göz atmak istiyorsanız link.

SoftEther VPN Protokolü Hızlı mı??

Evet, SoftEther hızlı çevrimiçi hızlar sunar. Protokolün arkasındaki kişilere göre, yüksek performans ve verim göz önünde bulundurularak programlandı. Bu sonuçlara göre, SoftEther hem OpenVPN hem de PPTP’den daha hızlıdır ve 900 Mbps’ye kadar verim sağlayabilir..

Görünüşe göre SoftEther’in yüksek hızlarına ulaşıldı, çünkü geliştiriciler VPN paketlerinin işlendiği her döngü için bellek kopyalarının sayısını azaltmaya odaklandılar (çünkü yüksek bir sayı hızları azaltabilir).

Ayrıca, SoftEther, yukarıda bağladığımız sayfada daha fazla bilgi edinebileceğiniz “MTU (Maksimum İletim Birimi) Sorunu” ile uğraşmaktan kaçınmak için bir akış tünelleme mekanizması kullanır..

SoftEther VPN Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • SoftEther bağlantıları son derece güvenlidir.
 • SoftEther birden fazla platformda çalışır ve kurulumu oldukça kolaydır.
 • Yüksek SoftEther güvenliğine rağmen, protokol şaşırtıcı derecede hızlı.
 • SoftEther açık kaynaklıdır (çok güvenilir hale getirir) ve kullanımı ücretsizdir.
 • SoftEther 443 numaralı bağlantı noktasını kullandığından, güvenlik duvarıyla kolayca engellenemez.

Dezavantajları

 • Pek çok VPN sağlayıcısı bu protokole erişim sunmuyor.
 • 2014 yılında geri gelmesine rağmen, nispeten yeni bir protokol olarak kabul ediliyor.
 • SoftEther işletim sistemleri ve cihazlarda yerel olarak desteklenmez. Ayrıca, protokolü bir VPN sağlayıcısından kullanırken bile ek yazılım yüklemeniz gerekebilir.

SoftEther VPN Nedir?

SoftEther VPN, üçüncü taraf VPN sağlayıcıları tarafından sunulan bir hizmettir. Temel olarak SoftEther protokolünü kullanan bir VPN hizmetidir. Bazı sağlayıcılarda, SoftEther’den ek yazılım yüklemeniz gerekirken, diğer sağlayıcılar protokolü istemcilerine entegre eder, yani başka bir şey yapmanız gerekmez.

Şu anda SoftEther VPN protokolüne erişim sunan pek çok VPN sağlayıcısı yok. Bununla birlikte, böyle bir sağlayıcıyla ilgileniyorsanız, SoftEther’in VPN sunucularımızda mevcut olduğunu belirtmeliyiz – diğer birçok protokolün yanı sıra.

Bağlantılarınızı Güvenli Hale Getirmek için SoftEther VPN Aramak?

Arkanızı aldık – CactusVPN, SoftEther bağlantılarına kolay ve güvenli erişim sunar. Verilerinizden hiçbirini kaydetmediğimiz ve bağlantılarımız askeri düzeyde şifreler kullandığından en yüksek gizlilik ve güvenliğin tadını çıkarırsınız.

Ayrıca, yalnızca SoftEther ile sınırlı değilsiniz. Mükemmel bir VPN protokolü olsa da, diğer seçenekleri de denemek isteyebileceğinizi biliyoruz. Bu nedenle şunlara da erişim sunuyoruz: OpenVPN (hem TCP hem de UDP), SSTP, L2TP / IPSec, IKEv2 / IPSec, PPTP

VPN uygulamalarımızın kurulumunun çok kolay olduğunu ve birçok platformda çalıştığını bilmekten mutluluk duyacaksınız: Windows, macOS, iOS, Android, Android TV ve Amazon Fire TV.

Test-Drive CactusVPN Ücretsiz

Hemen bir abonelik seçmenize gerek yoktur. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadıklarını görmek için önce VPN hizmetlerimizi 24 saat ücretsiz deneyebilirsiniz. Endişelenmeyin – herhangi bir kredi kartı bilgisi vermenize gerek yoktur.

Ve işte en iyi bölüm – CactusVPN kullanıcısı olduktan sonra, herhangi bir sorun varsa 30 günlük para iade garantimizle karşı karşıya kalacağız..

Diğer VPN Protokolleriyle Karşılaştırmalı SoftEther VPN Protokolü

SoftEther’in çevrimiçi kullanıcılar için mevcut olan diğer VPN protokolleriyle nasıl karşılaştırıldığını bilmek ister misiniz? İşte bilmeniz gereken her şeye genel bir bakış:

SoftEther ve OpenVPN karşılaştırması

Güvenlik söz konusu olduğunda SoftEther genellikle OpenVPN ile karşılaştırılır – ve bunun iyi bir nedeni vardır. Protokol, kullanıcılara OpenVPN’in sağlayabileceği aynı düzeyde şifreleme ve veri koruması sunabilmektedir (256 bit güvenlik, AES şifresi, OpenSSL, SSL 3.0). Dahası, OpenVPN tıpkı SoftEther gibi açık kaynak kodludur ve her ikisini de çok güvenilir kılar. OpenVPN’in bu açıdan daha iyi olmasının tek yolu SoftEther’den daha eski olması, bu nedenle “kemerinin altında daha fazla deneyime sahip olması” demek..

Hız söz konusu olduğunda, SoftEther’in üst eli var. SoftEther’in arkasındaki insanlara göre, protokol OpenVPN’den 13 kat daha hızlı. SoftEther aslında 900 Mbps’ye kadar bir verime sahipken, OpenVPN’in verimi 100 Mbps veya daha az. Dahası, SoftEther OpenVPN’de bulunmayan özellikler sunar, örneğin:

 • Paket filtreleme
 • Sanal DHCP işlevi
 • Çok kiracı desteği
 • NAT geçiş işlevselliği
 • Dosya el yazısını yapılandır
 • Akıllı kartlar ve USB belirteçleri desteği

Ayrıca, hem SoftEther hem de OpenVPN, kullanıcıların kendi sunucularını çalıştırmasına izin verirken, yalnızca SoftEther VPN sunucusunun SoftEther, SSTP, L2TP / IPSec, IPSec ve OpenVPN gibi çoklu protokolleri desteklediğini belirtmek gerekir. Öte yandan OpenVPN sunucusu yalnızca OpenVPN özel protokolünü çalıştırabilir.

Platformlar arası uyumluluğa gelince, hem SoftEther hem de OpenVPN genel olarak aynı platformlarda yapılandırılabilir. Bununla birlikte, SoftEther genellikle bir VPN sağlayıcısının sunucularında kullanırken bile ek yazılım yüklemenizi gerektirir. Ancak SoftEther’in kurulumu da OpenVPN’den nispeten daha kolaydır. Konuya devam ederken, çoğu VPN sağlayıcısı SoftEther VPN protokolünü sunmuyor (muhtemelen “genç” olduğundan), OpenVPN bağlantılarına erişim sunan tonlarca sağlayıcıyı kolayca bulabilirsiniz.

Genel olarak, her iki VPN protokolü çok iyi, ancak OpenVPN’in yüksek hızların yanı sıra sunduğu tüm güvenlikten (ve daha fazlasından) yararlanmak istiyorsanız SoftEther’i seçmenizi öneririz. OpenVPN protokolü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu bağlantıyı takip edin.

SoftEther ve PPTP Karşılaştırması

Güvenlik açısından SoftEther açık kazanır. Yalnızca 256 bit şifreleme ve birden çok şifreleme desteği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda PPTP’nin kendi şifrelemesi (MPPE) de pek çok istismara açık olduğundan güvenilir değildir..

Dahası, PPTP bir güvenlik duvarı (özellikle bir NAT güvenlik duvarı) ile kolayca engellenebilir. Öte yandan SoftEther, 443 numaralı bağlantı noktasını (HTTPS trafik bağlantı noktası) kullanır ve bu da engellenmesini neredeyse imkansız hale getirir. Ayrıca, SoftEther her türlü paketi taşıyabilirken, PPTP sadece IPv4 paketleriyle sınırlıdır. PPTP’nin kapalı kaynak olması ve NSA tarafından görünüşte çatlaması sorunu da var.

Şimdi, güvenlik kusurlarına rağmen PPTP’yi bu kadar popüler yapan ana şeylerden biri protokolün ne kadar hızlı olduğudur. Şaşırtıcı bir şekilde, SoftEther, bu kadar güçlü şifreleme seviyeleri sunmasına rağmen aslında PPTP’den (dört kat daha hızlı, tam olarak) daha hızlıdır.

Kurulum süreci ve platformlar arası kullanılabilirlik konusunda PPTP’nin SoftEther’den daha iyi olmasının tek yolu. Bu, SoftEther’in PPTP kadar çok platformda çalışmadığı, ancak protokolün yerel olarak yerleşik olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, Windows 7’de bir PPTP bağlantısını sadece birkaç tıklamayla kolayca yapılandırabilirken, SoftEther bağlantısı kurmak biraz daha fazla çalışma gerektirir.

Ancak, PPTP’nin gelecekte yeni işletim sistemleri ve cihazlar tarafından artık yerel olarak desteklenmeyebileceğini bilmelisiniz. macOS ve iOS, macOS Sierra ve iOS 10’dan (muhtemelen güvenlik eksikliği nedeniyle) PPTP için yerel desteği zaten düşürdü ve bunun gibi bir şey diğer platformlarda da olabilir.

PPTP hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu konudaki ayrıntılı makalemize göz atın.

SoftEther ve L2TP / IPSec karşılaştırması

Yeni başlayanlar için, her iki protokol de 256-bit şifreleme ve güçlü şifreler için destek sunar, ancak SSL 3.0 kullanması ve açık kaynak olması nedeniyle SoftEther güvenliği çok daha iyidir, bu da onu daha güvenilir bir protokol haline getirir. Edward Snowden’ın daha önce L2TP / IPSec’in NSA tarafından kasıtlı olarak zayıfladığını iddia ettiğini de bilmelisiniz, ancak bu iddiaların ne kadar yasal olduğunu gösteren net bir kanıt yok..

Kararlılık açısından, SoftEther daha iyi sonuç verir çünkü 443 numaralı bağlantı noktasını kullanabilir. L2TP, IPSec ile eşleştirildiğinden, 500 numaralı bağlantı noktası ve 50 ve 51 numaralı bağlantı noktaları engellenirse engellenebilir. Ayrıca, L2TP Düz geçişi yönlendiricide etkin değilse L2TP NAT sorunlarıyla karşılaşabilir.

SoftEther VPN protokolü de daha iyi bağlantı hızları sağlar, çünkü L2TP / IPSec bir VPN tüneli üzerinde anlaşmaya varmak için daha uzun zaman alır – çift kapsülleme özelliğinin de hızları azaltabileceğinden bahsetmiyoruz.

Bununla birlikte, kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, L2TP / IPSec daha iyi bir seçimdir çünkü yerel olarak birçok platforma entegre edilmiştir. Yani, bir bağlantı kurmak çok kolay. Ayrıca, SoftEther bağlantıları sunan sağlayıcılardan daha fazla L2TP / IPSec bağlantısı sunan VPN sağlayıcısı var.

Yukarıda tartıştığımız protokoller gibi SoftEther VPN sunucusu da L2TP / IPSec için destek sunuyor.

L2TP / IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu bağlantıyı takip edin.

SoftEther ve IPSec karşılaştırması

Çoğu VPN sağlayıcısı IPSec’i L2TP ve IKEv2 ile eşleştirir, ancak yine de IPSec’e kendi başına erişim sunan bazı hizmetler bulabilirsiniz. Genel olarak, oldukça güvenli bir VPN protokolüdür, ancak düzgün bir şekilde kurulmamış ve yapılandırılmamışsa, sunduğu koruma kusurlu olabilir.

Kararlılık açısından, IPSec’in bir güvenlik duvarı ile engellenmesi, sınırlı ve kolay bloke edilebilir bağlantı noktalarının kullanılması nedeniyle SoftEther’den çok daha kolaydır. SoftEther ayrıca IPSec’ten daha hızlıdır ve SoftEther VPN sunucusu aslında IPSec protokolünü destekler.

IPSec çok sayıda platformda çalışır – hemen hemen aynı SoftEther üzerinde çalışır. Ancak, IPSec’i yapılandırmak daha uygundur, çünkü normalde fazladan yazılım indirmenize gerek yoktur.

Son olarak, SoftEther normalde IPv4 paketleriyle sınırlı olan IPSec’den daha fazla paketi destekler. Hızlı bir örnek olarak SoftEther ayrıca IPv6, PPPoE, STP, VLAN ve RIP de iletebilir.

Sonuçta, IPSec iyi bir protokoldür, ancak SoftEther sadece çok daha iyi bir seçimdir. IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu konuyla ilgili makalemiz.

SoftEther ve SSTP Karşılaştırması

SSTP, SoftEther ile hemen hemen aynı güvenlik seviyesini sunar. Bu bağlamda SoftEther’den daha iyi olmamasının tek nedeni, açık kaynak olmaması ve yalnızca Microsoft’a ait olması – NSA’nın şifreli mesajlara erişimini sağladığı ve hem NSA hem de NSA ile işbirliği yaptığı bilinen bir şirket olmasıdır. FBI. Bu bir şekilde sizi rahatsız etmiyorsa, SSTP’nin SoftEther kadar güvenli olduğunu söylemek güvenlidir.

Ancak, SSTP’nin 443 numaralı bağlantı noktasını kullanabildiğini ancak yalnızca TCP iletim protokolünü kullandığını bilmelisiniz. Bu nedenle, protokol bağlantı sorunlarına neden olabilecek “TCP Meltdown” sorununa duyarlı olabilir. Ayrıca, SSTP, kimliği doğrulanmış web proxy sunucuları için destek sunmaz. Maalesef, kimliği doğrulanmamış web proxy’leri kullanıyorsa, bir ağ yöneticisinin SSTP başlıklarını tespit etme ve isterse bağlantıyı kesme olasılığı vardır.

Hızlarla ilgili olarak, SoftEther’in SSTP’den çok daha hızlı olduğunu varsaymak güvenlidir. Neden? SSTP çevrimiçi hızları genellikle OpenVPN tarafından sunulan bağlantı hızlarıyla karşılaştırıldığından ve SoftEther’in OpenVPN’den daha hızlı olduğunu gördük.

SoftEther VPN protokolü, SSTP yalnızca Windows’da (Vista ve üstü) kullanılabildiği için daha iyi platformlar arası uyumluluk sunar. Bunun yanı sıra, protokol yönlendiriciler, Linux ve Android üzerinde de yapılandırılabilir. Öte yandan SoftEther, tüm bu platformlarda (Windows XP ve Windows 98 dahil) ve diğer birçok işletim sistemi ve cihazda çalışır:

 • Mac os işletim sistemi
 • iOS
 • Solaris
 • FreeBSD

Şimdiye kadar tartışılan VPN protokollerinin çoğunda olduğu gibi, SoftEther VPN sunucusu SSTP’yi çalıştırırken SSTP sunucusu SoftEther protokolünü çalıştıramaz.

SSTP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, işte bu konuda yazdığımız bir rehber.

SoftEther ve IKEv2 / IPSec karşılaştırması

Hem SoftEther hem de IKEv2 / IPSec gerçekten güvenlidir ve iyi hızlar sunar, ancak SoftEther’in programlanma şekli nedeniyle daha hızlı olma şansı vardır. Ancak, yalnızca UDP bağlantı noktası 500 kullandığından IKEv2 / IPSec’in engellenmesi daha kolaydır. IKEv2 / IPSec normalde kapalı kaynaktır (Microsoft tarafından Cisco ile birlikte geliştirilmektedir), ancak IKEv2’nin açık kaynak uygulamaları vardır.

Bununla birlikte, istikrar söz konusu olduğunda, IKEv2 / IPSec mobil cihazlarda SoftEther’den daha iyi olabilir. Neden? Protokol ağ değişikliklerine dayanacak şekilde oluşturulduğundan, VPN bağlantınızın kesilmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmadan hareket halindeyken bir WiFi ağından veri planınıza kolayca geçebilirsiniz. SoftEther kesinlikle güvenilir ve hızlı otomatik bağlantı özellikleri her zaman bir artı olsa da, IKEv2’nin özelliğiyle gerçekten rekabet edemez.

Ve kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, her iki protokol de oldukça bağlıdır. Yine de, IKEv2 / IPSec’in BlackBerry cihazlarında da çalıştığı için bir avantajı olabilir ve bu da mobil kullanıcılar için daha iyi bir seçimdir.

Sonunda, IKEv2 / IPSec’i yalnızca ağ değiştirdiğinizde SoftEther’in bağlantıyı kesmesi konusunda endişeleriniz varsa kullanmanızı öneririz. IKEv2 / IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bağlantıyı takip edin.

SoftEther ve Wireguard karşılaştırması

SoftEther gibi, Wireguard da açık kaynaklı bir protokoldür. İddiaya göre SoftEther kadar güvenli ve çok hafif bir yapıya sahip, yani iyi çevrimiçi hızlara ulaşabilir.

Aslında, Wireguard web sitesindeki kıyaslamalara göre, protokol OpenVPN’den önemli ölçüde daha hızlıdır. Wireguard, potansiyel olarak 1000 Mbps’ye kadar çıkarken SoftEther’den daha hızlı olabilirken, SoftEther’in üretimi yaklaşık 900 Mbps’ye kadar çıkıyor.

Yine de, şimdilik, Wireguard sadece deneysel aşamasındadır. Bu aslında devam eden bir çalışma, bu yüzden şu anda istikrarlı olmadığı için SoftEther’in yerine geçmiyor. Ayrıca, yalnızca Linux üzerinde çalışır. Gelecekte Wireguard, SoftEther’i geçebilir veya – kim bilir – protokol SoftEther VPN sunucusunda destek alabilir.

Wireguard hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Protokolün kılavuzunu kontrol etmekten çekinmeyin.

Yani, SoftEther En İyi Seçenek?

İşler şu an dururken, evet diyoruz. SoftEther çok güvenlidir, tonlarca platformda çalışır ve yüksek çevrimiçi hızlar ve mükemmel stabilite sunar. Coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek, çevrimiçi verilerinizi herkese açık WiFi’de güven altına almak veya İnternet gizliliğinizi çevrimiçi gözetimden korumak istiyorsanız, SoftEther mükemmel bir seçimdir.

SoftEther Nedir? Ana fikir

SoftEther, hem güvenli bir VPN protokolü hem de birden fazla protokol (SoftEther, OpenVPN, L2TP / IPSec, IPSec ve SSTP) çalıştırabilen çok yönlü bir VPN sunucusu sunan, kullanımı kolay, açık kaynaklı bir VPN yazılımıdır. Nispeten yeni olmasına rağmen, SoftEther VPN protokolü hızlı şifreleme sunarken güçlü şifreleme sunması nedeniyle oldukça popülerdir. Ayrıca, platformlar arası uyumlu.

SoftEther o kadar iyi programlanmış ki, çoğu VPN protokolünden daha iyi bir seçim. Şu anda ona yaklaşan tek şey OpenVPN’dir, ancak SoftEther’den önemli ölçüde daha yavaştır. Ne yazık ki, SoftEther bağlantıları sunan bir VPN sağlayıcı bulmak biraz zor. Birini arıyorsanız, servisimize göz atın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map