9 sposobów na zwiększenie prędkości VPN

Ponieważ sieci VPN stają się coraz bardziej popularne, wielu z nas spędza dużo czasu online będąc z nimi połączonym. W końcu jest to świetny sposób na odblokowanie witryn zablokowanych geograficznie lub ocenzurowanych oraz zachowanie prywatności i bezpieczeństwa online.


Niestety korzystanie nawet z najlepszych dostawców VPN może spowodować obniżenie wydajności Internetu. Jest to problem, który zwykle pojawia się jako powolne, a czasem wręcz niemożliwe do użycia połączenie.

Jak zrobić VPN szybciej

W niektórych przypadkach spowolnienia winne jest leżące u podstaw połączenie internetowe. W innych może to być sama sieć VPN. Tak czy inaczej, jeśli zmagasz się ze słabym połączeniem, jest nadzieja. Oto dziewięć sposobów na przyspieszenie VPN i wyciśnięcie z niego każdej wydajności.

 1. Przełącz serwery VPN

  Jedną z najczęstszych przyczyn wolnego połączenia VPN jest serwer VPN. Może być tak z kilku powodów, z których pierwszym jest odległość geograficzna.

  Wszystko sprowadza się do tego: im dalej od ciebie znajduje się serwer, tym większa odległość do pokonania przez twoje dane, tym wolniejsze połączenie.

  Większość dostawców pozwala wybierać z listy serwerów na całym świecie. Pierwszym krokiem, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wypróbuj ten, który jest najbliżej Ciebie, a następnie sprawdź poprawienie prędkości. To może być tak proste.

  Jeśli używasz już najbliższego serwera, możliwe, że problem leży na ścieżce sieciowej między tobą a tym serwerem. W takim przypadku wypróbuj inne dostępne serwery (w kolejności od najbliższego do najdalszego), aby sprawdzić, czy możesz znaleźć taki, który działa lepiej.

  Czasami serwer, z którym jesteś połączony, może być bardzo obciążony i być przeciążony. Przejście do takiego, który jest obecnie niewykorzystany (choć może być jeszcze dalej), może rozwiązać wszelkie problemy z prędkością.

  Konieczne może być kilkakrotne przełączenie serwerów, aby znaleźć ten, który zapewnia najlepszą wydajność.

 2. Wypróbuj inny protokół

  Połączenie VPN to zaszyfrowany tunel między urządzeniem a serwerem VPN. Dzięki niemu ciekawskie oczy nie będą widzieć zawartości Twojego ruchu. Aby utworzyć ten bezpieczny tunel, dostawcy VPN używają różnych protokołów i standardów szyfrowania.

  Jednak nie każda kombinacja jest tworzona jednakowo. Niektórzy priorytetowo traktują bezpieczeństwo i poświęcają wydajność, podczas gdy inni robią coś przeciwnego.

  Ogólnie rzecz biorąc, większość komercyjnych sieci VPN korzysta z protokołu OpenVPN. Jest to oprogramowanie typu open source i zapewnia równowagę szybkości i bezpieczeństwa. Jednak w wielu przypadkach możesz znaleźć inną opcję, która może lepiej działać w określonych okolicznościach.

  Jedną z popularnych alternatyw jest L2TP / IPSec. Biorąc pod uwagę odpowiedni zestaw warunków, korzystanie z niego ma dużą szansę na poprawę wydajności połączenia. Innym protokołem wartym rozważenia jest PPTP. Chociaż PPTP jest zwykle najszybszy, jest również najbardziej niepewny.

  Jeśli zależy Ci na szybkości, najlepszym wyborem będzie PPTP. Po prostu nie polegaj na tym, aby chronić Twoje dane przed wszystkimi, którzy są zaangażowani w ich przechwycenie.

 3. Zmień ustawienia protokołu

  Oprócz całkowitej zmiany protokołu VPN, możesz również zmienić ustawienia w każdym z nich. Może to spowodować zauważalny wzrost prędkości.

  Niektóre sieci publiczne (a nawet niektóre połączenia prywatne) ograniczają ruch VPN, aby ograniczyć potencjalne nadużycia. Sieci te mogą również cierpieć z powodu niestabilności spowodowanej niektórymi ustawieniami klienta. Obie rzeczy mogą siać spustoszenie w połączeniu VPN. Aby obejść te potencjalne problemy i poprawić wydajność, czasami konieczna jest zmiana domyślnej konfiguracji oprogramowania VPN.

  Jednym z ustawień próby zmiany jest preferencja UDP zamiast TCP. Oba są protokołami używanymi do przesyłania bitów danych przez Internet. Domyślnie większość połączeń VPN korzysta z protokołu UDP, który jest zwykle szybszy z dwóch opcji. Jednak w niektórych przypadkach przejście na TCP może skutkować szybszym połączeniem, szczególnie jeśli sieć bazowa jest niestabilna.

  Innym ustawieniem, które należy wypróbować, jest port, którego używasz do VPN. Przełącz go na 443. Z tego portu korzysta ruch SSL (szyfrowany) w sieci. Sieci rzadko blokują lub dławią go, ponieważ ograniczałoby to normalne korzystanie z sieci.

 4. Przełącz oprogramowanie VPN

  Przez większość czasu oprogramowanie klienckie udostępniane przez dostawcę VPN jest wstępnie skonfigurowane w celu zapewnienia najlepszej wydajności ich usług. Jednak w niektórych przypadkach istniejące oprogramowanie lub ustawienia na urządzeniu mogą zakłócać standardową konfigurację tego oprogramowania dla wszystkich użytkowników.

  Zdecydowanie są chwile, kiedy próba użycia innego pakietu oprogramowania VPN może poprawić wyniki i zapewnić większą prędkość Internetu. Jednak zanim przejdziesz tą ścieżką, zwróć uwagę, że może to wymagać bardziej zaawansowanej wiedzy technicznej.

  Ponieważ większość usług VPN używa OpenVPN jako standardowego protokołu połączenia, dobrym miejscem do rozpoczęcia jest przechwycenie waniliowego klienta OpenVPN. Oto, gdzie można go znaleźć, wymienione według systemu operacyjnego:

  • Microsoft Windows
  • Android
  • Apple iOS / Apple OS X

  Skonsultuj się z dostawcą VPN, aby uzyskać instrukcje dotyczące konfigurowania oprogramowania, ponieważ prawdopodobnie istnieją określone ustawienia dla każdej usługi VPN. Większość dostawców udostępnia przewodnik krok po kroku na swoich stronach pomocy technicznej i to najlepsze miejsce na rozpoczęcie.

 5. Włącz dzielone tunelowanie

  W niektórych przypadkach wymagania dotyczące połączenia VPN są większe niż połączenie jest w stanie obsłużyć, jasne i proste. Jeśli używasz wielu aplikacji wymagających dużej przepustowości na raz i nie możesz (lub nie chcesz) wyłączać niektórych z nich, aby rozwiązać problemy z prędkością, kilku dostawców VPN oferuje inną opcję. Nazywa się to tunelowaniem dzielonym.

  Podział tunelowania pozwala określić, który ruch przechodzi przez VPN, a który wychodzi niezaszyfrowany przez zwykłe połączenie internetowe.

  Jeśli dostawca VPN zezwala na korzystanie z tunelowania podzielonego, postępuj zgodnie z jego instrukcjami, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Bez względu na to, jak zaimplementują tę funkcję, wszystko sprowadza się do określenia, który ruch ma zostać zwolniony z tunelu VPN, a który należy uwzględnić.

  W niektórych przypadkach możesz również użyć tunelowania z odwrotnym podziałem. Ta metoda pozwala określić tylko ruch, który musi korzystać z VPN, zamiast wykluczać z niego dużą liczbę programów lub typów ruchu. Odwrotne dzielone tunelowanie jest doskonałą opcją, jeśli korzystasz z VPN, aby ominąć ograniczenia regionalne lub omijasz bloki treści wprowadzone przez twój kraj lub dostawcę usług internetowych.

 6. Sprawdź swoją usługę internetową

  Jeśli po wypróbowaniu wszystkich powyższych informacji nadal masz niskie prędkości podczas uzyskiwania dostępu do stron internetowych lub innych usług online za pomocą VPN, następną rzeczą do zrobienia jest ustalenie, czy winne jest twoje podstawowe połączenie internetowe.

  Najpierw odłącz się od VPN. Odłączenie zapewnia, że ​​Twoje dane są przesyłane bezpośrednio przez standardowe połączenie internetowe i nie są przekierowywane przez serwer VPN.

  Gdy to zrobisz, uruchom test prędkości, aby określić wydajność swojego Internetu. Jeśli wyniki są niższe, po prostu wyeliminowałeś VPN jako źródło problemu.

  Zakładając złe wyniki, możesz spróbować zrestartować modem internetowy (jeśli korzystasz z połączenia domowego) lub przełączyć się na inny punkt dostępu, jeśli jest dostępny. Jeśli żaden z tych kroków nie rozwiąże problemu, niestety będziesz musiał porozmawiać o tym z usługodawcą internetowym lub właścicielem hotspotu.

 7. Sprawdź zasoby systemowe

  Czasami przyczyną wolnego połączenia VPN jest bliżej domu, niż możesz sobie wyobrazić. Dlatego mądrze jest sprawdzić, czy aplikacje na twoim urządzeniu nie zajmują nadmiernej przepustowości.

  Na przykład, jeśli pozostawiłeś swojego klienta BitTorrent otwartego w tle i obecnie obsługuje on 27 innych klientów, szanse są przyczyną spowolnienia.

  Aby szybko dowiedzieć się, jakie masz uruchomione programy, które mogą wiązać twoje połączenie, spójrz na menedżera zadań urządzenia. Oto jak uzyskać do niego dostęp (lub jego odpowiednik) w najpopularniejszych systemach operacyjnych:

  • Microsoft Windows: Menedżer zadań
  • Android: aplikacje działające w tle
  • Apple iOS: przełącznik aplikacji
  • Apple OS X: Monitor aktywności

  Dobrze jest zamknąć wszystkie niepotrzebne programy lub aplikacje. To może zwolnić niepotrzebnie wykorzystywaną przepustowość połączenia VPN. Nawet jeśli aplikacje nie korzystają z Internetu, zamknięcie ich nadal zwolni zasoby systemowe, co z pewnością nie zaszkodzi.

 8. Użyj połączenia przewodowego

  Obecnie większość z nas łączy się z Internetem przez Wi-Fi. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy i mobilny sposób na połączenie z Internetem. Niestety połączenia bezprzewodowe są podatne na zakłócenia ze strony innych urządzeń, elementów konstrukcyjnych budynków, a nawet urządzeń gospodarstwa domowego. Aby uzyskać lepsze połączenie, konieczne może być przejście do starej szkoły.

  Jeśli używasz urządzenia z portem Ethernet, użyj kabla sieciowego, aby podłączyć bezpośrednio do routera lub modemu. Połączenie przewodowe zapewnia, że ​​twoje urządzenie ma czystą i nieprzerwaną ścieżkę do Internetu. Eliminuje wszelkie problemy z interferencją Wi-Fi z równania i przybliża Cię o krok do znalezienia przyczyny spowolnienia VPN.

  Jeśli nie możesz użyć połączenia przewodowego, przeanalizuj swoją sieć Wi-Fi, aby dokładnie sprawdzić, czy używasz najbardziej optymalnych ustawień. Pomocna może być również zmiana lokalizacji (na przykład przejście na drugi koniec kanapy).

 9. Wypróbuj inną sieć VPN

  Niestety, istnieją pewne przyczyny spowolnienia wydajności VPN, które są całkowicie poza twoją kontrolą – na przykład słabszy sprzęt sieciowy lub kiepskie równoważenie obciążenia serwera VPN. W takich przypadkach nie można nic zrobić, aby rozwiązać problem, z wyjątkiem zmiany dostawcy.

  Zmiana dostawcy VPN jest Twoją opcją w ostateczności, jeśli wypróbowałeś wszystkie inne sposoby naprawy wolnego połączenia VPN.

  Jeśli nie masz ochoty na zmianę, powinieneś wziąć pod uwagę, że sama popularność sieci VPN doprowadziła do powstania rynku, który jest przepełniony opcjami. Oznacza to, że może istnieć usługa, która nie istniała po wybraniu bieżącej sieci VPN. Ewentualnie dostawca, którego kiedyś zwalniałeś, również mógł odtąd przyspieszyć grę.

  Poświęć trochę czasu na swoje badania. W końcu, po co przełączać się z jednej usługi VPN, z której nie jesteś całkowicie zadowolony, na inną taką jak ta.

  Ponieważ szybkość połączenia jest jednym z celów, każdy dostawca spoza mojej opartej na teście wydajności listy najszybszych sieci VPN może stanowić dobry punkt wyjścia. Oprócz wyników testów najwyższej prędkości, dużą zaletą jest także duża sieć serwerów, szeroki zakres protokołów i opcji konfiguracji oraz funkcje, takie jak dzielone tunelowanie. Usługi takie jak CyberGhost, Surfshark i ProtonVPN zaznaczają wszystkie te pola.

Wiele rozwiązań, jeden cel

Przy odrobinie szczęścia jedno (lub więcej) z powyższych rozwiązań będzie kluczem do rozwiązania problemów z prędkością VPN. W rzeczywistości założę się, że jest duża szansa, że ​​tak będzie. W większości przypadków VPN nie przyspieszy Twojego Internetu. Jednak idealnie spowolnienie powinno być ledwo zauważalne.

Ponieważ sieci VPN stają się coraz bardziej popularne, ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby każdy mógł lepiej poznać ich działanie. Przekonasz się, że VPN nie są tak skomplikowane, jak mogłeś przypuszczać. W końcu trochę pracy detektywistycznej i majsterkowania mogą znacznie przyczynić się do tego, aby twoje połączenie działało jak najlepiej i nie pozostawiasz już pytania: „Dlaczego moje połączenie VPN jest tak wolne?”

Może Ci się spodobać:
 • Jak zatrzymać ograniczanie danych ISP
 • Najszybsze usługi VPN w 2020 roku
 • Testy prędkości VPN
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me