Isfarë është një server VPN & Si funksionon një server VPN? |


Dhe në qoftë se jeni duke pyetur veten se çfarë është një VPN ose thjesht keni kërkuar një freskues të shpejtë, ne ju kemi mbuluar me një përkufizim të shkurtër dhe të thjeshtë.

Farë është VPN?

Një VPN (Virtual Private Network) është një shërbim që mund të përdorni kur lidheni me Internetin. Ajo siguron trafikun dhe të dhënat tuaja në internet, duke u siguruar që të shijoni shfletimin privat dhe qasje të pakufizuar në çdo përmbajtje në internet që dëshironi.

Pse është i rëndësishëm një server VPN?

Normalisht, kur doni të lidheni me një faqe në internet në internet, të gjithë trafikun dhe të dhënat tuaja hyrëse dhe hyrëse do të kalojnë në ISP-në tuaj.

Meqenëse të gjitha informacionet tuaja janë në një format të thjeshtë, të lexueshëm, ISP-ja juaj (dhe kushdo tjetër për atë çështje – hakerat, agjensitë e mbikëqyrjes, ose reklamuesit) mund të shohin se çfarë jeni duke bërë në Internet.

Lidhja e pambrojtur në internet

Për më tepër, meqenëse adresa juaj e vërtetë IP dhe gjeo-vendndodhja janë të ekspozuara në internet, goxha kush mund ta përdorë atë informacion për të zbuluar gjëra të ndryshme për ju – siç është ai vend dhe qytet ku jetoni dhe kush është ISP-ja juaj.

Në thelb, pa një server VPN, ju jeni si një rosë ulur në internet – ju jeni të ekspozuar ndaj shkeljeve serioze të privatësisë së bashku me të dhënat dhe rreziqet e vjedhjes së identitetit.

Isfarë është një server VPN?

Një server VPN është një server fizik ose virtual që është i konfiguruar të presë dhe të ofrojë shërbime VPN për përdoruesit në të gjithë botën. Serveri është një kombinim i pajisjeve VPN dhe softverit VPN që lejojnë klientët VPN të lidhen me një rrjet privat të sigurt. Për dallim nga shumica e serverëve, një server VPN zakonisht ka porte më të logjikshme dhe fizike të komunikimit.

Si funksionon një server VPN?

I gjithë procesi fillon me ju drejtimin e një klienti VPN. Kjo ju lidh me serverin VPN dhe fillon dërgimin e trafikut tuaj drejt tij përmes ISP-së tuaj. Sidoqoftë, këtë herë, të gjitha të dhënat tuaja janë të koduara nga protokollet VPN me të cilat është konfiguruar serveri, domethënë ISP-ja juaj (ose dikush tjetër) nuk mund ta monitorojnë atë.

Pasi serveri VPN të marrë të gjitha informacionet e koduara, ai do të vazhdojë ta deshifrojë atë dhe ta dërgojë atë në serverin e caktuar të internetit. Më pas, serveri VPN do të encryptojë të dhënat që merr nga serveri i përmendur në internet, dhe do t’i dërgojë tek ju përmes ISP-së tuaj. Pasi të keni marrë ato të dhëna në pajisjen tuaj, klienti VPN do t’i deshifrojë ato për ju.

Për të marrë një ide më të mirë se si funksionon gjithçka, imagjinoni se ekziston një “tunel” i vendosur ndërmjet klientit VPN dhe serverit VPN. Datado të dhënë që kalon nëpër atë tunel është e koduar, dhe – për këtë arsye – e palexueshme për këdo që është jashtë tunelit.

Si funksionon një diagram i punës VPN

Një tjetër gjë që serveri VPN do të bëjë për ju është të fshehni adresën tuaj IP dhe ta zëvendësoni atë me adresën e vet. Serveri e bën këtë për t’ju ndihmuar të fshehni vendndodhjen tuaj në Internet, duke ju lejuar të shijoni edhe më shumë intimitet, dhe të anashkaloni gjeo-kufizimet e bezdisshme dhe firewalls në të njëjtën kohë.

Isfarë është softveri i serverit VPN?

Softueri i serverit VPN është ajo që lejon një server të ofrojë shërbime VPN për përdoruesit. Softwareshtë softver i zhvilluar nga protokollet VPN, dhe është i instaluar në server. Përveç trajtimit të komunikimeve të klientit / serverit dhe komponentëve të rrjetit dhe pajisjeve, softveri i serverit VPN konfiguron serverët me siguri të shtuar e cila u lejon atyre të kriptojnë dhe deshifrojnë kërkesat e lidhjes dhe informacionin hyrës..

Softveri VPN i serverit gjithashtu përdor protokollet VPN për të kriptuar të dhënat e përdoruesit dhe trafikun. Në përgjithësi, më shumë se një protokoll VPN përdoret për t’u ofruar përdoruesve më shumë kontroll mbi lidhjet e tyre. Këto janë protokollet më të përdorura VPN:

 • OpenVPN
 • SSTP
 • PPTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2
 • SoftEther

Si e përmirëson një server VPN përvojën tuaj në internet?

Para së gjithash, një server VPN kodon të gjitha të dhënat dhe trafikun që shkon drejt pajisjes tuaj, duke u siguruar në thelb të sigurt se:

 • ISP-ja juaj nuk mund të shohë atë që jeni duke bërë në internet, do të thotë që nuk ka shanse që ata të hidhnin bandën tuaj ose të ndajnë të dhënat tuaja me autoritetet ose reklamuesit.
 • Ju nuk do të bini viktimë e mbikëqyrjes masive në internet, duke e kërcënuar intimitetin tuaj të kërcënuar nga pëlqimet e NSA ose CIA.
 • Të dhënat tuaja private nuk rrezikojnë të bien në duar të gabuara. Në thelb, kriminelët kibernetikë nuk do të jenë në gjendje të shfrytëzojnë dobësitë e rrjetit (po, madje edhe në rrjetet Wi-Fi të pasigurta) për të vjedhur të dhënat e kartës tuaj të kreditit, informacionin e llogarisë bankare dhe letrat kredenciale për hyrje.

Përveç kësaj, një server VPN do të fshehë adresën tuaj të vërtetë IP, duke siguruar që asnjë agjenci mbikëqyrjeje, hakeri, reklamuesi, ose faqja e internetit nuk mund ta shohin atë dhe të zbulojnë informacione që lidhen me të (si vendi juaj, qyteti, apo edhe ISP).

Plus, duke e fshehur adresën tuaj IP do të thotë që mund të anashkaloni kufizime të bezdisshme gjeo-re që mund t’ju pengojnë të shijoni përmbajtjen në internet që dëshironi. E njëjta vlen edhe për kufizimet e murit të zjarrit në punë ose shkollë gjithashtu.

Po kërkoni një server të shkëlqyeshëm VPN?

Ne këtu në CactusVPN ju kemi mbuluar – ne ofrojmë një shërbim të lartë VPN që ju ofron mundësinë e përdorimit të 28 + serverëve me shpejtësi të lartë nga e gjithë bota që shfaqin një bandë të pakufizuar dhe dyfish si proxy servers gjithashtu. Plus, 8 nga serverët tanë ofrojnë mbështetje P2P gjithashtu.

Për më tepër, serverët tanë janë të pajisur me 6 protokolle VPN (përfshirë protokollin shumë të sigurt të OpenVPN) dhe encryption AES. Për më tepër, serverët tanë përdorin gjithashtu teknologji të përbashkët të IP, duke siguruar që aktivitetet tuaja në internet nuk mund të lidhen me ju ose pajisjen tuaj..

Përveç gjithë kësaj, shërbimi ynë përmban shtesa të tjera, të tilla si një Killswitch, aplikacione të pajtueshme ndër-platformë, deri në 5 lidhje të njëkohshme në të njëjtën kohë, dhe një shërbim Smart DNS që mund t’ju ndihmojë të zhbllokoni 300+ faqet e internetit në të gjithë botën (përfshirë Netflix SHBA).

Aplikacioni CactusVPN

Ndjenja e pavendosur?

Nuk ka problem – ne e kuptojmë. Kjo është arsyeja pse ne ju inkurajojmë të provoni së pari provën tonë 24-orëshe, për të parë nëse CactusVPN mund t’i plotësojë të gjitha nevojat tuaja.

Dhe nuk është e vetmja rrjetë sigurie që ne ofrojmë. Në fakt, pasi të regjistroheni në shërbimin tonë, ju akoma do të mbuloheni nga garancia jonë për 30 ditë kthim parash.

përfundim

Lidhja në internet pa një server VPN mund të jetë goxha e rrezikshme – adresa juaj e IP është e ekspozuar (do të thotë shumë e informacionit personal i ekspozohet), ISP-ja juaj mund të shohë gjithçka që ju bëni në internet (dhe kështu mund të bëjnë edhe njerëzit e tjerë – si hakerat dhe agjensitë e mbikëqyrjes ), dhe ju mund të mos jeni në gjendje të përdorni të gjithë përmbajtjen që dëshironi (sepse platformat që përdorin gjeo-blloqe e dinë se çfarë është IP-ja juaj).

Whatfarë është një server VPN, ju pyesni? Eithershtë ose një server fizik ose një VPS (Virtual Private Server) përmes të cilit një ofrues VPN ju ofron qasje në shërbimet e tyre VPN. Datado të dhënë e shkëmbyer midis jush dhe serverit është e koduar, kështu që askush nuk mund ta monitorojë atë, dhe serveri gjithashtu fsheh adresën tuaj të vërtetë IP.

Në përgjithësi, një lidhje në internet përmes një serveri VPN është një lidhje shumë më e sigurt dhe private.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map