Rishikimi NordVPN

Logoja e NordVPNVota:
9.4 / 10


NordVPN është një ofrues që duket se po bën gjithçka mirë. It’sshtë një shërbim i vërtetë pa log, ka një numër të madh të serverëve të shpejtë me një mbulim të madh global, dhe ofron një ton veçori të përparuara. Dhe gjithçka është e përfshirë në një klient super miqësor dhe intuitiv gjithashtu. NordVPN është një shërbim me të cilin nuk mund të gaboni.

rekuizitë
 • Intimitet i shkëlqyeshëm me prerje zero
 • Rrjet i madh (dhe gjithnjë në rritje) i serverëve
 • Performanca e mirë e lidhjes
 • Serverë specialiteti (përfshirë VPN të dyfishtë, të ngatërruar dhe Tor mbi VPN)
 • Klient i pastër, i lehtë për t’u përdorur
 • Punon me Netflix dhe shumicën e shërbimeve të tjera streaming
 • Lejon Torrenting dhe P2P
 • Ofron adresa IP të dedikuara
Cons
 • Asnjë tipar tunizimi i ndarë
 • Pak i kushtueshëm për planet afatshkurtra

Shtë e drejtë të thuhet se NordVPN është një nga VPN-të më të mëdha dhe më të përdorura në treg. Por, vetëm se të gjithë përdorin diçka jo gjithmonë e bëjnë atë zgjidhjen më të mirë.

Kështu që, siç bëj me çdo shërbim popullor VPN, vendosa ta vë në provë NordVPN. A është vendosur mirë besimi tek kaq shumë prej nesh? A mundet që ajo të sigurojë funksionimin, performancën, intimitetin dhe sigurinë që duhet të ofrojë çdo ofrues i nivelit të lartë?

Vazhdoni pasi shqyrtimi im i NordVPN për vitin 2020 ju përshkon gjithçka që ofron ky ofrues, dhe të gjitha pjesët që mund, ndoshta, të bëjnë më mirë.

Një përmbledhje e NordVPN

Një arsye për famën e NordVPN është se ka qenë rreth e rrotull për pjesën më të mirë të një dekade – që nga viti 2012, të jetë e saktë.

Sipas faqes së internetit të kompanisë, ajo u themelua nga “katër miq të fëmijërisë” (emrat e të cilëve nuk zbulohen), dhe aktualisht operon jashtë Panamasë.

Misioni i deklaruar i NordVPN është të avancojë idealet e një interneti të hapur për të gjithë, pa kufizime, ndërhyrje dhe censurim – kjo është diçka që mund ta marr patjetër në bord me.

Dhe me të vërtetë, të gjitha tingëllojnë mjaft mirë.

Panama është një juridiksion i shkëlqyeshëm për intimitetin, dhe NordVPN, deri më tani, ka mbajtur një reputacion të fortë për të mbrojtur anonimitetin e përdoruesit dhe liritë e internetit.

Shqetësimi i vetëm që filloi nga unë fillimisht ishte se NordVPN përpunon abonimet përmes një kompanie me qendër amerikane të quajtur CloudVPN. Por, le ta vendosim atë në një djegie në shpinë – deri sa ne po flasim për intimitetin – dhe të fillojmë duke parë tiparet e NordVPN.

Features

Kur gërmoni në listën e veçorive që ofron NordVPN, e kuptoni shpejt se është një nga paketat më të plota dhe të dobishme përreth. Ajo ofron pothuajse çdo gjë që bën çdo VPN tjetër konkurruese dhe disa gjëra që bëjnë disa të tjerë.

NordVPN dhe Security

Shumë prej nesh përdorin VPN për siguri, kështu që le të fillojmë atje.

NordVPN përdor 256-bit encryption AES në të gjitha lidhjet me serverat e saj. Për OpenVPN, ai zbaton AES-256-CBC, ndërsa IKEv2 / IPSec përdor AES-256-CGM.

Meqenëse ato numra dhe shkronja mund të mos jenë domethënëse për të gjithë, dijeni që të dyja opsionet janë aq të rrepta dhe të sigurta sa i përket.

Të gjitha lidhjet e serverëve përdorin gjithashtu Perfect Forward Security (PFS) për shkëmbime të çelësave të enkriptimit, gjë që parandalon cilindo që të vjedhë çelësat e sesioneve dhe, në fund të fundit, të lexosh ndonjë gjë të koduar.

NordVPN gjithashtu ju jep një funksion të ndërprerë vrasës dhe mbrojtje të rrjedhjes DNS për t’u siguruar që asnjë nga të dhënat tuaja nuk e bën atë ndonjëherë në internet me shumicë të pasigurta..

Mundësimi i ndërprerësit të vrasjes së NordVPN

Së bashku, këto veçori krijojnë një zgjidhje të fortë që do t’ju mbrojë nga këdo që përpiqet të shikojë mbi supin tuaj, ndërsa është në internet.

Double VPN dhe Qepë Mbi VPN

Nëse nuk jeni të kënaqur të bastisni sigurinë dhe privatësinë e të dhënave tuaja vetëm në një shtresë të vetme VPN, NordVPN ofron disa opsione shtesë. Të dy mund të marrin anonimitetin tuaj në një nivel krejt të ri.

Së pari është ajo që njihet si një konfigurim VPN me shumë hop ose të dyfishtë. Në këtë konfigurim, të dhënat tuaja kalojnë në dy servera të veçantë – dhe shpesh larg nga njëri-tjetri – VPN para se të dilni në internet.

Një VPN e dyfishtë është pak a shumë si një lojë telefonike, por pa keqkthime qesharake që garble mesazhin.

Me një kërcim të dytë në shteg, asnjë pikë e vetme në zinxhir nuk e njeh burimin dhe destinacionin e të dhënave tuaja – duke rritur kështu anonimitetin dhe sigurinë.

NordVPN aktualisht mbështet çiftet e mëposhtme të dyfishtë të serverëve VPN:

CountryThrough
KanadëShtetet e Bashkuara
FrancëMbretëria e Bashkuar
Hong KongTaiwan
HolandëSuedia, Zvicra ose Mbretëria e Bashkuar
SuediHollandë ose Zvicër
SwitzerlandHollandë ose Suedi
Mbretëria e BashkuarFranca ose Hollanda
Shtetet e BashkuaraKanadë

Karakteristika tjetër që ofron NordVPN për të rritur privatësinë tuaj edhe më tej është aftësia për të përdorur TOR mbi lidhjen tuaj VPN.

Rezultati i kësaj metode është i ngjashëm me një VPN të dyfishtë, por ju merrni shumë më shumë servera gjatë rrugës, si dhe një zgjedhje të rastit të rrugës.

Dobësitë e një konfigurimi TOR mbi VPN është se ai ka tendencë të jetë mjaft i ngadaltë, madje krahasuar me një zgjidhje të dyfishtë VPN. Por, nëse është intimitet i plumbave me çdo kusht që je pas, është një veçori e shkëlqyeshme të kesh.

NordVPN Me Netflix, iPlayer të BBC dhe të tjerët

Një nga përdorimet më të njohura të VPN është të merrni rreth kufizimeve gjeografike të përmbajtjes kur transmetoni video. NordVPN jo vetëm që e mbështet këtë, ata madje hartuan një tipar të tërë rreth tij të quajtur SmartPlay.

SmartPlay bën të mundur që ju thjesht të lidheni me një server VPN në cilindo vend ku përmbajtja është e kufizuar, dhe NordVPN merret me pjesën tjetër.

Kjo do të thotë Netflix SHBA (si dhe çdo bibliotekë tjetër Netflix), Hulu, Amazon Prime, Disney +, iPlayer e BBC-së, dhe shumë më tepër janë të gjitha.

Dhe në të vërtetë, në testet e mia, përdorimi i NordVPN për Netflix funksionoi shumë mirë. Unë kam qenë në gjendje të transmetoj në bibliotekat e SH.B.A.-së, Britanisë së Madhe, Kanadeze, Australiane, Hollandeze, Franceze, Gjermane dhe disa të tjera me çështje zero.

NordVPN zhbllokon Netflix SHBA

Unë gjithashtu nuk kam pasur probleme për të hyrë në iPlayer të BBC-së, që është diçka me të cilën shumë ofrues të tjerë luftojnë.

NordVPN zhbllokon iPlayerin BBC

Me pak fjalë, nëse është duke e parë që jeni pas, NordVPN bën një zgjedhje të shkëlqyeshme. Pak konkurrentë do t’ju japin qasje në sa më shumë vende dhe shërbime të transmetimit. Dhe tani e dini pse ata gjithnjë po rri pezull në ose afër krye të VPN-ve të mia më të mira për listën Netflix.

Torrent dhe Mbështetje P2P

Përvec transmetimit, shumë prej nesh gjithashtu duan të përdorin VPN për të shkarkuar skedarë me programin BitTorrent dhe P2P të sigurt. Ndërsa jo çdo VPN e mbështet këtë, ju e keni mbuluar NordVPN.

NordVPN është një ofrues pa log. Kjo do të thotë që madje edhe urdhri i gjykatës në dorë, trollet e të drejtave të autorit nuk mund të marrin asnjë të dhënë për ndonjë prej përdoruesve të tij. Dhe juridiksioni i NordVPN në Panama do ta bënte një urdhër të tillë gjykatë gati të pamundur për t’u marrë gjithsesi.

Karakteristika e ndërrimit të vrasjes së aplikacionit gjithashtu siguron që nuk përfundoni duke ekspozuar adresën tuaj të vërtetë IP nëse duhet të keni një problem lidhjeje – diçka që mund të ndodhë (megjithëse shumë rrallë) me çdo ofrues të VPN.

Pastaj ka performancën e NordVPN, e cila është ndër më të mirat në industri.

Gjithë sa për të thënë, me NordVPN, ju mund të shkarkoni torrentë me besim të plotë se jeni anonim dhe i sigurt – dhe ta bëni edhe atë shpejt.

IPV i përkushtuar NordVPN

NordVPN është një nga ofruesit e paktë ku mund të merrni një adresë të dedikuar IP – shpesh e quajtur edhe IP statik. Tani mund të merrni një në pesë vendet e mëposhtme:

 • Francë (Paris)
 • Gjermani (Frankfurt)
 • Hollandë (Amsterdam)
 • MB (Londër)
 • SH.B.A. (Buffalo, Los Angeles, Dallas)

Ju do të duhet të paguani ekstra për një IP të dedikuar në shumë prej 70 dollarëve në vit, mbi kostot e rregullta të abonimit, megjithëse çmimi është i njëjtë, pavarësisht se në cilin vend ju zgjidhni.

Nëse doni të përdorni një IP të përbashkët ose IP të dedikuar do të varet plotësisht nga pse po përdorni një VPN. Por, nëse vendosni se keni nevojë për këtë të fundit, NordVPN është ndoshta VPN më e mirë për një IP statik.

A funksionon NordVPN në Kinë?

Jam i lumtur të them që përgjigjja është po, NordVPN punon nga prapa Firewall-it të Madh të Kinës.

Ndërsa serverat e rregullt mund të jenë pak hit ose humbur, nuk duhet të keni probleme të lidheni me një nga serverët e ngatërruar të NordVPN të krijuar posaçërisht.

Serverët e bezdisshëm përdorin teknologji të sofistikuar të rishkrimit të paketave dhe porte të njohura në vend të standardeve VPN. Duke vepruar kështu, ata i mashtrojnë censuruesit kur mendojnë se lidhja nuk është asgjë më shumë se trafik i rregullt në internet.

E njëjta teknologji, natyrisht, mund të përdoret në vendet e tjera ku VPN janë të inatosur, si Irani, Iraku, Rusia dhe Turqia..

CyberSec

Megjithatë, një tjetër veçori kryesore që ofron NordVPN është CyberSec, një qëllim i keq për keq dhe bllokimin e reklamave që mund të ndizni në çdo kohë që të jeni lidhur me VPN.

CyberSec bllokon automatikisht uebfaqe dhe reklama të dyshimta dhe ju jep një përvojë të sigurt dhe më pak të bezdisshme të shfletimit. Në fund të fundit, kush i pëlqen reklamat?

Shtë një tipar i dobishëm që funksionon mjaft mirë – shumë më mirë sesa përpjekjet e ngjashme nga konkurrentët e NordVPN. Disabledshtë çaktivizuar si parazgjedhje, por lehtësisht e aktivizuar përmes menusë së Cilësimeve të aplikacionit.

Si të aktivizoni CyberSec të NordVPN

E vetmja gjë që unë mendoj se gaboi NordVPN ishte emri. Nëse nuk e dini se për çfarë bëhet fjalë, termi CyberSec nuk do të thotë shumë.

Ajo çështje e vogël e marketingut mënjanë, është një shtesë e shkëlqyeshme për platformën NordVPN.

NordVPN dhe Privatësia

Siç e përmenda në krye të këtij shqyrtimi, NordVPN është një nga VPN-të me pozicion më të mirë kur bëhet fjalë për privatësinë. Ja pse.

jurisdiksion

NordVPN është i vendosur në Panama, i cili ndodh të jetë një juridiksion i shkëlqyeshëm për intimitetin e të dhënave.

Panama nuk është anëtar i ndonjë marrëveshje madhore ndërkombëtare për ndarjen e inteligjencës. Pra, diçka si autoritetet që detyrojnë NordVPN të dorëzojë të dhënat e përdoruesit nuk do të ndodhë.

Vendi gjithashtu nuk ka ligje për ruajtjen e të dhënave dhe lejon qasje plotësisht të pakufizuar në internet.

Thënë kjo, ekziston një paralajmërim i intimitetit që duhet të përmendet.

NordVPN përdor një kompani të quajtur CloudVPN për të përpunuar pagesat e pajtimeve, e cila vjen me disa shqetësime të mundshme.

Së pari, kompania bën biznes në SH.B.A. dhe, për këtë arsye, është nën juridiksionin e saj. Në teori, shumica që CloudVPN mund të dijë për përdoruesit e NordVPN është që ata ekzistojnë, kështu që mbase kjo nuk është një çështje kaq e madhe.

Sidoqoftë, problemi më i madh është se CloudVPN drejtohet nga një kompani e quajtur Tesonet, e cila është në biznesin e minierave të të dhënave..

Dhe ndërsa kjo nuk duhet të jetë teorikisht çështje – nuk ka asnjë të dhënë, por vetë transaksionet e pagesave – përkatësia me një kompani të minierave të të dhënave nuk është një vështrim i shkëlqyeshëm për një VPN që krenohet me privatësinë.

Në fund të fundit, marrëdhëniet e NordVPN me CloudVPN nuk duhet të ndikojnë shumë në anonimitetin tuaj dhe nuk është një arsye për të shmangur NordVPN. Por, është diçka për tu mbajtur në mend.

Politika e Regjistrimit të NordVPN

Thënë thjesht, NordVPN është një ofrues pa logs, periudhë. Dhe kjo nuk është vetëm një kërkesë për marketing, gjithashtu.

NordVPN është një nga vetëm disa nga VPN-të që kanë paraqitur një kontroll të pavarur të sistemeve të tyre. Qëllimi i rishikimit ishte të konfirmonte se nuk ka mbledhje të të dhënave të konsumatorit dhe se nuk ruhen informacione për përdorimin e platformës.

Auditimi u krye nga PricewaterhouseCoopers, e cila ka një reputacion të shkëlqyeshëm në të gjithë botën, dhe NordVPN kaloi me ngjyra fluturuese.

Në kohën e këtij shkrimi, vetëm pajtimtarët e NordVPN mund të lexojnë detajet e auditimit – pse saktësisht, unë nuk kam asnjë ide. Por, unë e kam parë atë, dhe është goxha hermetike.

Rrjedhjet e DNS

Të gjitha protokollet më të fundit dhe më të mëdhenj të kriptimit dhe politikat e mos-logjikës së përdorura të NordVPN nuk do të thotë shumë nëse lëshojnë informacione për DNS.

Ndërsa jeni duke kërkuar në internet përmes një VPN, nëse ISP-ja juaj i shikon kërkesat DNS të përdorura për të përkthyer një URL të lexueshme nga njeriu në një adresë IP, ju gjithashtu mund të mos shqetësoni duke përdorur një VPN. IP-ja juaj e vërtetë është e ekspozuar dhe aktivitetet në internet mund të gjurmohen.

Kjo tha, pasi të ekzekutoni baterinë time standarde të testeve të rrjedhjeve DNS, unë jam i lumtur të raportoj se nuk janë diçka për të cilën duhet të shqetësoheni me NordVPN.

NordVPN që kalon testin e rrjedhjes DNS

Nuk u zbuluan rrjedhje IPv4, IPv6 ose DNS.

Unë gjithashtu testova nëse NordVPN lëshon të dhëna mbi kanalin WebRTC të integruar në shumicën e shfletuesve modern. Edhe atje, nuk zbulova asnjë çështje.

NordVPN ju mban të sigurt, të sigurt dhe bën një punë të shkëlqyeshme për të fshehur adresën dhe vendndodhjen tuaj IP.

Aplikacione dhe Klientë

Pak gjëra mund të prishin përvojën tuaj VPN aq shpejt sa një aplikacion i klientit të implementuar dobët – mirë, mbase edhe performanca, por do të arrijmë shpejt. Megjithatë, me NordVPN, softveri i lezetshëm nuk është diçka që do të gjeni.

Në fakt, unë do ta vlerësoja me lehtësi klientin e tyre si një nga tre kryesuesit në industri.

Për të filluar, NordVPN mbështet një larmi të madhe pajisjesh. Ju mund të shkarkoni klientët për platformat e mëposhtme:

 • Windows
 • MacOS
 • iOS
 • android
 • Android TV
 • Linux (ky është një klient i linjës komanduese)

NordVPN gjithashtu ka zgjatime si për Chrome ashtu edhe për Firefox, të cilat janë opsione të shkëlqyera nëse aktivitetet tuaja të shfletimit janë gjithçka që dëshironi të mbroni.

Ju gjithashtu keni qasje në konfigurime të ndryshme OpenVPN që ju lejojnë të lidheni me shërbimin nga pajisjet me mbështetje OpenVPN. Kjo do të thotë se ruterat, firewalls, pajisjet NAS – dhe me të vërtetë pothuajse çdo gjë e lidhur me internet – mund të funksionojnë NordVPN.

Në përqendrimin tim të përqendruar te klienti Windows, pasi kjo është ajo që përdor shumica prej nesh.

Pamje e paracaktuar e aplikacionit të klientit NordVPN

Aplikacioni është i pastër, i përgjegjshëm dhe intuitiv për të lundruar.

Pothuajse të gjitha cilësimet e përdoruesit janë të konfigurueshme me një ndërprerës të thjeshtë ose të fikur. Dhe, nëse jeni më shumë një përdorues ekspertësh, do të gjeni disa nga cilësimet më të avancuara – si specifikimi i serverëve me porosi DNS – lehtësisht të arritshme.

Në përgjithësi, softveri funksionoi siç pritej dhe nuk dha ndonjë surprizë. Dhe sigurisht që është mjaft e lehtë për t’u përdorur që dikush që nuk e ka parë kurrë mund të ngrihet dhe të vrapojë në momente të thjeshta.

macOS IKEv2 kundrejt Klientit OpenVPN

Një gjë e çuditshme që duhet të përmend është se klienti NordVPN për macOS vjen në dy shije: OpenVPN dhe IKEv2. Me fjalë të tjera, ju duhet të vendosni në kohën e instalimit se cilin protokoll doni të përdorni.

Përveç protokollit, ndryshimi i madh është se aplikacioni OpenVPN nuk implementon një veçori të plotë të ndërprerësve të vrasjeve, gjë që është pak zhgënjyese. Mund të vrisni aplikacione specifike në shkëputje, por varet nga ju t’i shtoni ato një nga një.

Vrit funksionin kaloni në aplikacionin macOS të NordVPN

Nuk është një metodë e sigurt dhe më tepër e prirur ndaj gabimit, të mbështeteni, nëse më pyetni mua.

Për fat të mirë, si parazgjedhje, faqja e shkarkimit të NordVPN shtyn klientin macOS IKEv2, i cili ka të implementuar një kaloni të duhur të vrasjes. Si i tillë, unë do të këshilloja që është ai që duhet të përdorë.

Serverët e NordVPN

Megjithëse lista e serverëve të NordVPN nuk është më e madhja – PureVPN i rreh ata të qetë këtu – është akoma mbresëlënëse. Ne po flasim 5645 serverë në 80 vende dhe 58 vende.

Nuk është një vend ku mund të mendoj se do të dëshiroja të lidhesha me atë që nuk është në dispozicion.

Ju mund të zgjidhni vendin që dëshironi të lidheni ose duke e zgjedhur atë në një hartë ose nga një kuti listash në anën e majtë të klientit.

Entrydo hyrje e vendit në kutinë e listave është e zgjerueshme për të treguar të gjithë serverët dhe vendet e disponueshme atje. Serverat individualë gjithashtu mund të shënohen si të preferuarat për qasje të lehtë më vonë.

Lista e serverëve të NordVPN të paraqitura në klient

Kutia e listave të vendit është gjithashtu e kërkueshme, në vendndodhje individuale. Sapo të dini se ekziston një vendndodhje – thoni qytetin amerikan të Atlantës – mënyra më e thjeshtë për t’u lidhur me të është të filloni të shtypni në emrin e tij.

NordVPN gjithashtu ofron shumë servera specialiteti që bëjnë disa ofrues të tjerë. Servers të dyfishtë VPN, serverë të hutuar, qepë mbi serverat VPN dhe serverë të optimizuar në mënyrë të qartë për P2P janë të gjithë në dispozicion.

A është e shpejtë NordVPN?

Si shumë ofrues, NordVPN reklamon veten si VPN më e shpejtë në botë.

Problemi është se mund të ketë vetëm një. Dhe, për fat të keq për NordVPN, ata nuk janë ashtu – të paktën jo sipas testeve të mia.

Thënë kështu, ata janë kaq shumë afër.

Me një shpejtësi më të mirë të shkarkimit prej 91.4 Mbps dhe një mesatare prej 69.1 Mbps në të gjitha vendet e testuara, vetëm një pjesë e vogël e ofruesve të tjerë janë më të shpejtë – dhe vetëm kështu.

Nord VPN nuk është i ngadalshëm në asnjë mënyrë.

Shkarkimet janë gjithashtu të shpejta, me shpejtësinë më të shpejtë të regjistruar prej 51.4 Mbps dhe një mesatare të lokacionit të testuar prej 48.6 Mbps.

Më poshtë është një mostër e numrave të performancës që pashë gjatë ekzekutimit të testeve të mia. Përfshirë është serveri im më i afërt, si dhe serverë në SH.B.A dhe Hollandë. Për rezultate të plota, ju lutem shikoni faqen time të plotë të testit të shpejtësisë NordVPN.

Serveri më i mirë
Rezultatet e testit më të mirë të shpejtësisë së serverit VVN NordVPNMe VPN Rezultatet e testit më të mirë të shpejtësisë fillestare më të mira NordVPNAsnjë VPN
Shtetet e Bashkuara
Rezultatet e testit të shpejtësisë së serverit NordVPN të Shteteve të BashkuaraMe VPN NordVPN bashkon Shtetet e Bashkuara rezultatet e testit të shpejtësisë fillestareAsnjë VPN
Holandë
Rezultatet e testit të shpejtësisë së serverit NordVPN Hollandë VPNMe VPN Rezultatet e testit të shpejtësisë fillestare të NordVPN HollandëAsnjë VPN

Shërbimi ndaj klientit

Një tipar tjetër jetik, por shpesh i harruar i një shërbimi VPN është mbështetja kompetente dhe e dobishme e klientit. Softueri është softuer, dhe kopjet mund të ndodhin në çdo kohë – madje edhe në rastin më të mirë të tyre.

NordVPN, jam i lumtur të raportoj, ofron shërbim të shkëlqyeshëm ndaj klientit.

Ju mund t’i kontaktoni ata përmes bisedës online 24 orë në ditë menjëherë nga faqja e internetit. Por, më së shumti, ju duhet të bisedoni me agjentë që dinë se çfarë bëjnë – dhe unë nuk e marr këtë lehtë, pavarësisht se merrem me VPN sa më shumë.

I bëra me teste disa herë, dhe nuk u desh më shumë se një minutë për t’u lidhur. Sa herë, i gjeta përfaqësuesit e thjeshtë për t’u folur dhe të dobishëm.

Nëse nuk jeni me nxitim, mund të dërgoni pyetje te ekipi mbështetës i NordVPN me email. Ashtë një mënyrë e mirë për të shkuar nëse keni nevojë për disa këshilla më komplekse ose teknike.

Për vetë-bërësit midis nesh, faqja e internetit e NordVPN gjithashtu ka një bazë njohuri shumë të dobishme. Ai përfshin çdo çështje të zakonshme për të cilën mund të mendoja.

Gjithsej, nëse ju nevojitet, nuk do të keni asnjë problem për të ndihmuar në NordVPN. Comfortshtë ngushëlluese të dish, veçanërisht nëse je një përdorues më pak i përparuar.

Vmimi dhe vlera e NordVPN

Gjithçka vjen me një çmim, dhe shërbimi i shkëlqyeshëm i NordVPN nuk bën përjashtim. Por, megjithëse nuk është siguruesi më i lirë VPN që do të gjesh, nuk është aspak i kushtueshëm,.

Nëse jeni të gatshëm të angazhoheni për një pajtim tre vjeçar, aktualisht po shikoni të paguani vetëm 3,49 dollarë në muaj. Kjo është një marrëveshje e madhe për gjithçka që ju jep NordVPN dhe ia vlen.

Dhe nëse tre vjet duket shumë e gjatë, sigurisht që mund të merrni edhe një abonim më të shkurtër. Dobësitë është se kostoja juaj mujore do të rritet.

Kostoja e pajtimit NordVPN

Gjithashtu, mbani në mend se ofruesit e VPN ndryshojnë çmimet dhe bëjnë promovime gjatë gjithë kohës. Prandaj, mos hezitoni të ktheheni këtu ose të vizitoni faqen time të marrëveshjeve të NordVPN për uljet më të fundit.

Opsionet e pagesave me NordVPN përfshijnë të gjitha kartat e kreditit kryesore, Amazon Pay, Alipay, UnionPay dhe një shumëllojshmëri të monedhave të huaja. PayPal është njeriu i çuditshëm.

Rimbursimet dhe prova falas

Ndërsa NordVPN nuk ofron një gjykim falas, ata kanë një garanci të pakushtëzuar për kthimin e parave. Dhe ata duket se janë mjaft të mirë në lëshimin e rimbursimeve pa vonesë kur kërkohen.

Politika e rimbursimit madje përfshin pagesa të bëra me monedha kriptoponale, që është diçka që shumica e VPN-ve nuk e bëjnë.

Dritarja 30-ditore duhet t’ju japë mjaft kohë për të luajtur me programin dhe të kuptoni nëse është e përshtatshme për ju. Me garancinë në xhepin e pasëm, ka pak arsye për të mos marrë NordVPN për një rrotullim.

Mendimet përmbyllëse

Në përgjithësi, NordVPN është një rekomandim i thjeshtë. Si shumë nga ne, është një shërbim që unë përdor pothuajse çdo ditë, dhe, shpresoj, rishikimi im i NordVPN e bëri të qartë pse.

NordVPN vjen me shumë karakteristika të shkëlqyera, bën një punë të shkëlqyeshme në sigurimin dhe sigurinë e anonimitetit, dhe ka një nga rrjetet më të shpejtë të serverëve të çdo ofruesi. Mbështetja e tyre ndaj klientit është ndër më të mirat në biznes gjithashtu.

Më e mira nga të gjitha, ajo arrin të bëjë të gjitha sa më sipër, pa akuzuar një krah dhe këmbë.

Nëse jeni duke kërkuar për një shërbim VPN, mos kërkoni më larg se NordVPN. Ofruesit e primit nuk marrin shumë më mirë se kjo.

Logoja e NordVPNVota:
9.4 / 10

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map