Ako zabrániť tomu, aby vás poskytovateľ internetových služieb sledoval

Váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) predvolene vidí všetko, čo robíte online. Všetky vaše odovzdané a stiahnuté súbory prechádzajú ich infraštruktúrou. Sú to dokonale umiestnení prostredníci.


Akonáhle majú k dispozícii vaše údaje, je väčšina vecí, s ktorými váš poskytovateľ internetových služieb robí, spravodlivá hra. Môže sa analyzovať, kto vie, čo sa predá najvyššiemu záujemcovi alebo na požiadanie odovzdá úradom.

Existujú však kroky, ktoré môžeme urobiť všetci, aby sme zablokovali sledovanie ISP a zostali anonymní online. A zatiaľ čo niektoré fungujú lepšie ako iné, ak si ceníte súkromia a nechcete, aby sa s vašimi informáciami zaobchádzalo ako s menou, ktorákoľvek z nich je lepšia ako vôbec nerobiť nič..

Čo môže môj ISP vidieť a sledovať

Ako sprostredkovateľ na ceste vašich údajov do alebo z internetu môže poskytovateľ internetových služieb sledovať takmer všetko o vašich online aktivitách. Keď sa pripájate k internetu, urobíte tak s pridelenou IP adresou, pomocou ich zariadenia a siete.

Vďaka tomu má váš poskytovateľ internetových služieb vynikajúcu pozíciu na prezeranie a zaznamenávanie všetkých nasledujúcich údajov:

 • Ktoré webové stránky alebo služby navštívite (prostredníctvom dopytov DNS)
 • Obsah nešifrovaných webových stránok a súborov na stiahnutie
 • Zdroj šifrovaných informácií
 • Vaše fyzické umiestnenie pri každom použití internetu
 • Časy a dáta všetkého

Okrem toho, že váš poskytovateľ internetových služieb vidí všetky vyššie uvedené informácie, môže samozrejme prepojiť všetko s menom a adresou majiteľa účtu pre internetové služby (ktoré môžu, ale nemusia byť vami).

Poskytovatelia internetových služieb vedia, ktoré webové stránky prezerám

Áno, poskytovatelia internetových služieb môžu určiť, ktoré webové stránky prezeráte. Vo všetkých prípadoch budú vedieť adresu navštíveného webu, keď k tomu došlo, a množstvo údajov, ktoré ste z neho stiahli..

Ak webová stránka používa zabezpečenú verziu protokolu HTTP (môžete zistiť, že je to tak, ak adresa začína https: //), všetko, čo váš ISP môže získať, je uvedené vyššie. Všetky ostatné informácie sú šifrované a nečitateľné.

HTTPS môže skrývať niektoré internetové aktivity pred ISP

Ak však získate prístup na nezabezpečenú webovú stránku (ktorej je stále veľa stránok), žiadne z prevzatých údajov nie je šifrované a poskytovateľ internetových služieb môže vidieť všetko.

Ako skryť aktivitu na internete pred poskytovateľmi internetových služieb

Váš poskytovateľ internetových služieb sa pozerá, to už vieme. Ak ste rovnako ako ja a väčšina používateľov internetu znepokojení s obrovskou úrovňou prístupu, ktorý má poskytovateľ internetových služieb k tomu, čo robíte online, máte možnosť zastaviť ich sledovanie.

Existujú štyri spôsoby, ako môžete zabrániť sledovaniu ISP a skryť svoju aktivitu na internete. Sú nasledujúce (zoradené od najnižšej po najefektívnejšiu).

Použite sieť VPN

Najspoľahlivejším spôsobom, ako zastaviť sledovanie ISP, je použitie virtuálnej súkromnej siete (VPN). Môže sa používať na akomkoľvek zariadení, od počítača alebo smartfónu po smerovač alebo inteligentnú televíziu.

Sieť VPN používate pomocou pripojenia zariadenia k serveru VPN. Toto pripojenie je úplne šifrované. Takže aj keď všetky údaje, ktoré odosielate a prijímate, stále prechádzajú sieťou vášho poskytovateľa internetových služieb, nedokážu zistiť, čo to je..

Podľa ISP je to všetko bláznivé. Nevedia, ktoré webové stránky navštevujete alebo ktoré informácie sťahujete.

Schéma toho, ako vás VPN chráni pred poskytovateľom internetových služieb

VPN postupujú veci ešte o krok ďalej. Menia adresu IP pridelenú poskytovateľom internetových služieb pre adresu patriacu serveru VPN.

Výmena adresy IP znamená, že akýkoľvek web alebo online služba, ku ktorej pristupujete, nemá potuchy, že s vami skutočne hovoria. Tiež si budú myslieť, že sa nachádzate kdekoľvek sa nachádza server VPN (ktorý by mohol byť v úplne inej krajine), nie tam, kde sa skutočne nachádzate.

Nevýhodou pri používaní VPN je, že prenášate bremeno ochrany vášho súkromia z poskytovateľa internetových služieb na poskytovateľa VPN. Keď sa k nim pripojíte, sieť VPN má rovnakú schopnosť sledovať vaše online aktivity ako predtým váš poskytovateľ internetových služieb.

To je dôvod, prečo je dôležité zvoliť sieť VPN s prísnymi zásadami neprihlásenia sa a záznamom o tom, že sa k nej pridržiavate. Pokiaľ ste pri výbere opatrní, neexistuje lepší spôsob, ako zostať v anonymite online a nechať poskytovateľa internetových služieb v tme, ako s VPN.

Použite Tor

Ďalším vynikajúcim spôsobom, ako zabrániť poskytovateľovi internetu v sledovaní online aktivít, je použitie Tor. Je to šifrovaná sieť navrhnutá od základov špeciálne pre ochranu súkromia používateľov.

Tor využíva techniku ​​známu ako smerovanie cibule. Vytvára náhodnú cestu pre vaše dáta a vedie ju cez viacero uzlov (alebo serverov) umiestnených kdekoľvek na svete, kým nedosiahne svoj konečný cieľ..

Podobne ako VPN, všetko v sieti Tor je šifrované. Váš poskytovateľ internetových služieb teda opäť nemá spôsob, ako zistiť, kde ste online alebo čo sťahujete.

Schéma, ako pomocou Tor môže zastaviť sledovanie ISP

Problém s Tor je v tom, že funguje iba pri prehliadaní. Pomocou neho nemôžete chrániť iný softvér (napríklad klienta BitTorrent) alebo zariadenia (napríklad tablet).

Je tiež notoricky pomalý a môže obmedziť vaše pripojenie na internet na indexové prehľadávanie. Tisíce uzlov, ktoré tvoria sieť Tor, sú prevádzkované dobrovoľne a bohužiaľ použitý hardvér je často v priemere priemerný.

Použite proxy

O niečo menej bežnou, hoci stále používanou metódou, niektorí z nás sa rozhodli zastaviť zber údajov ISP, je proxy.

Server proxy, napríklad sieť VPN, nasmeruje vašu internetovú komunikáciu cez server, čím bráni poskytovateľovi internetových služieb v zisťovaní toho, k akému prostriedku online pristupujete. To je miesto, kde podobnosť končí.

Schéma proxy skryje históriu prehľadávania pred poskytovateľom internetových služieb

Proxy nepoužívajú šifrovanie. Takže aj keď váš poskytovateľ internetových služieb nevie zistiť, kde sa pripájate, môže aj naďalej analyzovať obsah vašich údajov.

Ak napríklad sťahujete niečo, čo by ste nemali byť, budú o tom vedieť.

Rovnako ako v prípade uzlov Tor je väčšina serverov proxy prevádzkovaná aj dobrovoľníkmi. Nedostatok šifrovania ponecháva vaše údaje otvorené na manipuláciu na úrovni proxy servera. Ak používate server proxy z nedôveryhodného zdroja, jedného dňa môžete nájsť zariadenie napadnuté škodlivým softvérom (jedná sa o pomerne zriedkavý a extrémny prípad, ale stáva sa).

Použite HTTPS

Najdôležitejšou vecou, ​​pomocou ktorej môžete zastaviť poskytovateľa internetových služieb v sledovaní vašej činnosti, je pripojenie na webové stránky, ktoré používajú protokol HTTPS..

HTTPS šifruje spojenie medzi prehliadačom a webom, ktorý navštevujete. Ako sme však už uviedli, váš poskytovateľ internetových služieb bude stále schopný nájsť dosť informácií o tom, čo robíte.

Budú poznať adresu všetkých webových stránok, ktoré navštívite. Váš poskytovateľ internetových služieb bude presne vedieť, kedy ste sa pripojili na web a koľko údajov ste z neho stiahli.

Spojenia HTTPS napriek tomu poskytujú minimálne množstvo súkromia, preto je dobré ich kedykoľvek používať. Je to omnoho lepšie ako nič.

Existuje doplnok prehliadača, ktorý môžete použiť aj pod názvom HTTPS Everywhere, ktorý automaticky povolí zabezpečené pripojenie, ak ho webová stránka podporuje.

Môžete tiež kombinovať použitie protokolu HTTPS s proxy servermi, aby ste dostali niečo, čo takmer pripomína VPN. Prvý poskytuje šifrovanie a zabraňuje kontrole údajov poskytovateľov internetových služieb. Druhý poskytovateľ skrýva pred poskytovateľom internetových zdrojov online zdroj, ku ktorému sa pripájate..

Viac informácií o VPN a sledovaní ISP

Z vyššie uvedených štyroch možností udržiavania sledovania a monitorovania ISP na dosah sú VPN najkompletnejším a najpohodlnejším riešením. To je to, k čomu má väčšina ľudí (vrátane mňa) tendenciu priťahovať sa. Ako taký, poďme do nich trochu viac.

Čo vidí môj ISP, keď používam VPN

Ak používate sieť VPN, váš poskytovateľ internetových služieb nemôže vidieť, ktoré webové stránky ste navštívili alebo ktoré online služby používate. Taktiež nemôže nahliadnuť do údajov, ktoré odosielate alebo prijímate. Všetko, čo vidí, sú šifrované informácie cestujúce medzi zariadením a serverom.

Inými slovami, keď ste pripojení k sieti VPN, poskytovateľ internetových služieb vidí veľa nerozluštiteľných šmýkačiek, ktoré idú alebo prichádzajú z neznámeho miesta na internete..

Bude môj ISP vedieť, že používam VPN

Pokiaľ neurobíte konkrétne kroky, aby ste skryli používanie siete VPN, váš poskytovateľ internetových služieb zistí, že ich používate (samozrejme, za predpokladu, že im záleží).

Jedným z údajov, ktoré váš poskytovateľ internetových služieb pozná, je adresa IP servera VPN, ku ktorému ste pripojení. Nie je ťažké zistiť, že server je skutočne serverom VPN a odtiaľ, od ktorého poskytovateľa patrí.

To znamená, že VPN sú vo veľkej väčšine krajín úplne legálne a nikdy som nepočul o tom, že by poskytovateľ internetových služieb potrestal zákazníkov za používanie jedného.

Čo ak žijete niekde, kde nie je povolené používanie VPN? Alebo ak z nejakého dôvodu naozaj nechcete, aby váš poskytovateľ internetových služieb vedel, že používate sieť VPN?

V obidvoch prípadoch mnohí poskytovatelia ponúkajú a zatemňujú službu VPN. Použitím špeciálnej technológie môžu zabrániť detekcii VPN a umožniť im vkĺznuť pod radar ktoréhokoľvek ISP.

Môže poskytovateľ internetových služieb blokovať VPN

Teoreticky áno, váš poskytovateľ internetových služieb môže byť schopný blokovať sieť VPN. V praxi to nie je niečo, čo by ste si mali robiť starosti, najmä v krajinách, kde je používanie VPN legálne.

To, či je možné blokovať pripojenie VPN, väčšinou závisí od toho, aký protokol sa používa. Napríklad PPTP je ľahký cieľ. Používa jediný port, ktorý môže byť ľahko blokovaný akýmkoľvek firewallom.

Iné protokoly však môžu byť oveľa zložitejšie vypnúť. Vezmite OpenVPN (čo podporuje takmer každý poskytovateľ). Môže byť nakonfigurovaný tak, aby používal ľubovoľný port a buď TCP alebo UDP, čím sa stal oveľa viac pohyblivým cieľom.

OpenVPN môže byť dokonca nastavený tak, aby pracoval na TCP porte 443, čo je miesto, kde dochádza k normálnemu prehľadávaniu webu HTTPS.

V takom prípade, aj keď používate sieť VPN, bude to vyzerať, akoby ste práve navštevovali web, ktorý používa HTTPS (napríklad Gmail alebo vaše online bankovníctvo). A keďže zablokovanie tohto portu by zastavilo fungovanie týchto služieb, nie je to skutočne možné.

Ako používať VPN na zabránenie monitorovania ISP

Nastavenie pomocou VPN a blokovanie poskytovateľa internetových služieb od špionáže je pomerne jednoduché. Tu sú kroky:

 1. Nájdite poskytovateľa VPN, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Tu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere, a ak máte záujem, zoznam dobrých služieb, ktoré môžete použiť pri hľadaní ako východiskový bod..
 2. Zaregistrujte sa do služby.
 3. Z webových stránok vybraného poskytovateľa si stiahnite a nainštalujte klienta pre svoje zariadenie alebo platformu. Každá lepšia sieť VPN bude mať softvér minimálne pre systémy Windows, MacOS, Android a iOS.
 4. Spustite klienta a vyberte server, ku ktorému sa chcete pripojiť. To, ktoré vyberiete, bude závisieť od toho, čo sa snažíte urobiť. Napríklad na čo najrýchlejšie pripojenie budete pravdepodobne potrebovať server, ktorý je blízko vašej polohy. Na odblokovanie siete USA Netflix však potrebujete server v USA.
 5. Všetci ste pripravený. Používajte internet obvyklým spôsobom. Všetko by malo fungovať rovnako ako bez siete VPN, s výnimkou toho, že váš poskytovateľ internetových služieb už nemôže sledovať vašu komunikáciu.

Je tiež potrebné poznamenať, že mnohí poskytovatelia majú možnosť spustiť svojho klienta a automaticky sa pripojiť k sieti VPN, keď zapnete zariadenie. Je možné zvážiť, či máte v úmysle udržať svojho poskytovateľa internetových služieb každý deň v tme.

Môžem použiť bezplatnú sieť VPN na zastavenie sledovania ISP

Zadarmo VPN môžu byť zložité. Existuje niekoľko slušných, ale drvivá väčšina by ste sa mali vyhýbať. Ich použitie môže byť rovnako zlé, ak nie najhoršie, ako nechať vášho ISP monitorovať vašu komunikáciu.

Jedna vec, ktorú bezplatný poskytovateľ nie je, je charita. Potrebujú zarobiť peniaze a často tak robia sledovaním a predajom aktivity používateľov. A presne tomu sa snažíte zabrániť vypnutím poskytovateľa internetových služieb.

Údaje o predaji môžu byť iba špičkou ľadovca. Možno bude potrebné zaoberať sa aj vkladaním reklám, slabým šifrovaním a pomalým výkonom. Medzi bezplatnými sieťami VPN a platenými sieťami VPN existuje veľké množstvo rozdielov, ktoré smerujú k používaniu sietí VPN aj napriek nákladom..

Záverečné myšlienky

Váš poskytovateľ internetových služieb vidí všetko a vie všetko o tom, čo robíte online. Ochrana osobných údajov a anonymita neexistujú. Teraz však viete, že s tým môžete niečo urobiť.

Existujú účinné spôsoby, ako blokovať sledovanie poskytovateľov internetových služieb a pred tým skrývať vaše internetové aktivity. A či už sa rozhodnete použiť VPN, Tor alebo niektorú z ďalších uvedených metód, jedna vec je istá. Budete mať späť kontrolu, rovnako ako by to malo byť.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map