Co je to VPN? (Vše, co potřebujete vědět)


Co je to VPN?

Jednoduše řečeno, jedná se o online službu, která může skrýt vaši IP adresu, aby zakryla vaši geografickou polohu, a zašifrovat vaše online data a přenos, aby je chránila před vládním dohledem, snoopingem ISP a počítačovými zločinci..

Co ale znamená VPN?

Zkratka tedy vytyčuje virtuální privátní síť, což znamená, že vám umožňuje nastavit soukromou síť (která není fyzická – tedy „virtuální“ část) přes veřejnou (v tomto případě internet)..

Firemní VPN vs. osobní VPN

Abyste lépe porozuměli tomu, co je VPN, musíte se naučit odlišit firemní VPN od osobních.

Ve zkratce, osobní VPN je služba nabízená poskytovateli VPN – podniky třetích stran, které nabízejí funkčnost VPN všem druhům online uživatelů. Cílem osobních sítí VPN je pomoci vám – průměrnému uživateli internetu – bezpečně procházet web a obejít všechna omezení, se kterými se setkáte..

Na druhou stranu, firemní VPN (také se nazývá VPN vzdáleného přístupu) je připojení VPN, které velké firmy konfigurují interně. Firemní VPN mají hlavně jeden účel – poskytnout zaměstnancům, majitelům a zúčastněným stranám bezpečný vzdálený přístup k firemním datům.

Co je poskytovatel VPN?

Poskytovatel VPN je společnost třetí strany, která nabízí svá připojení VPN, která se skládají z aplikací, šifrování, protokolů a serverů jako služba. Normálně musíte získat předplatné, ale někteří poskytovatelé mohou své služby nabízet zdarma.

Pokud se chcete dozvědět více o poskytovatelích VPN, klikněte na tento odkaz.

Jak funguje VPN?

Jednoduše řečeno, ve chvíli, kdy spustíte klienta VPN a zahájíte připojení k serveru VPN, začne klient šifrovat veškerý provoz odeslaný na server. Jakmile klient naváže připojení k serveru, bude vaše adresa IP nahrazena adresou serveru.

Jak funguje schéma VPN

Poté server dešifruje všechna data, která od vás obdrží, a pošle vaše požadavky na připojení na web, ke kterému chcete přistupovat. Jakmile server obdrží požadovaná data (jako webová stránka), zašifruje je a předá je klientovi. Když klient VPN ve vašem zařízení konečně přijme provoz, dešifruje jej za vás.

Máte zájem dozvědět se více o tom, jak VPN fungují? Zde je průvodce, který jsme napsali o tomto tématu.

Co je to VPN server?

Server VPN je fyzické nebo virtuální zařízení, které poskytovatelé VPN používají k poskytování svých služeb uživatelům. To se jim podaří nainstalováním softwaru VPN na server. Někteří poskytovatelé mají své vlastní fyzické servery, ale většina z nich si pronajímá vysoce zabezpečené servery ze spolehlivých datových center. Fyzické servery VPN jsou o něco populárnější než virtuální servery, ale pokud jsou správně nakonfigurovány, jsou stejně bezpečné.

Pokud se chcete dozvědět více o VPN serverech a jejich fungování, podívejte se na tento článek.

Co je klient VPN?

Klient VPN je software, který nainstalujete do zařízení a který používá k navázání připojení k serveru VPN. Zodpovídají za šifrování provozu, který odesíláte na server, a za dešifrování všech dat, která obdržíte ze serveru. Většina klientů VPN má také přidané funkce – například vám umožňuje přepínat mezi protokoly VPN, zvolit různé porty a zapnout nebo vypnout další funkce (například přepínač zabíjení)..

Je důležité rozlišovat mezi integrovanými klienty VPN a klienty třetích stran. První z nich je nativní software, který je ve vašem operačním systému předkonfigurován (například klient VPN systému Windows 10). Jedná se o aplikace, které získáte od poskytovatelů VPN třetích stran.

Zde například vypadá aplikace CactusVPN:

Aplikace CactusVPN

Chcete-li se dozvědět více o VPN klientech, klikněte na tento odkaz.

Co je protokol VPN?

Protokoly VPN jsou sady pokynů a pravidel, které poskytovatelé VPN používají k zajištění stabilního a bezpečného připojení, které uživatelé používají. Jak silný je protokol, bude mít vliv na to, jak bezpečné je připojení VPN.

Co je tunelování VPN a jak to funguje

Tunel VPN je jednoduše šifrované spojení mezi vaším zařízením a internetem, které pro vás služba VPN nastaví. Pokud jde o to, jak funguje tunel VPN, v podstatě zapouzdří vaši komunikaci do šifrovaných datových paketů. To znamená, že „tunel“ je vrstva šifrovacích sítí VPN přidaná do vašich připojení. VPN také používají protokoly tunelování (známé jako VPN protokoly) pro další konfiguraci a optimalizaci připojení.

Co je šifrování VPN?

Šifrování VPN je způsob, jakým služby VPN převádějí váš provoz a data (což může vidět kdokoli) do nečitelného formátu. Po zašifrování mohou informace dešifrovat pouze server VPN a klient.

Co vlastně VPN dělá??

Nyní, když víte, co je to VPN, je čas se podívat, co to pro vás může skutečně udělat.

Zde jsou hlavní výhody, které můžete využít při používání VPN:

 1. Dostaneš zvýšené zabezpečení online. Už si nebudete muset dělat starosti s kybernetickými zločinci, kteří udržují karty o tom, co děláte, a krást vaše data..
 2. Zvládnete to obejít všechna omezení narazíte – brány firewall i geobloky – protože VPN skryje vaši IP adresu.
 3. S sítí VPN budete moci významně posílit vaše soukromí na internetu zajištěním, že váš poskytovatel internetových služeb, vládní dohledové agentury a inzerenti nebudou schopni sledovat vaše zvyky online.

proč lidé používají vpn

Pokud byste se chtěli dozvědět ještě více informací o výhodách používání VPN, podívejte se do našeho podrobného průvodce.

Pokud jde o to, kdy použít VPN, postačuje některá z následujících situací:

 • Kdykoli nemůžete získat přístup k webům, protože nejsou k dispozici ve vaší oblasti.
 • Když se vaše vláda rozhodne cenzurovat konkrétní online obsah.
 • Když pracujete a nemůžete se připojit k určitým webům, protože je blokují brány firewall.
 • Při každém přístupu na web v nezabezpečené veřejné síti Wi-Fi.
 • Když cestujete do zahraničí a nemůžete sledovat obsah z vaší domovské země.
 • Při stahování torrentů.
 • Kdykoli hrajete online videohry.
 • Kdykoli chcete zlepšit své SEO úsilí.
 • Pokaždé, když chcete obejít diskriminaci cen online.
 • Pokud chcete do určité míry skrýt své digitální stopy.

Zde je informace, co vám VPN nepomohla

Stejně jako jakákoli služba, i VPN má svá omezení. Je důležité o nich vědět, protože se budete snáze rozhodovat, zda je to pro vás ta správná služba. Zde byste tedy neměli očekávat, že by pro vás mohla udělat služba VPN:

 • Chraňte vás před zákonem – V žádném případě netvrdíme, že jste zločinec nebo něco podobného, ​​ale musíte pochopit, že nemůžete používat sítě VPN k ničemu, co by ve vaší zemi mohlo být nezákonné (jako je například online obtěžování nebo šikana). ). Také mějte na paměti, že v závislosti na zákonech země, kde je poskytovatel VPN umístěn, mohou být státní úřady schopny zákonně donutit poskytovatele, aby s nimi sdílel uživatelská data..
 • Udržujte vás v bezpečí před malwarem a viry – VPN prostě nejsou navrženy tak, aby chránily vaše zařízení a operační systém před malwarem a virovými infekcemi. Proto byste měli vždy používat spolehlivé antivirové / antimalwarové řešení vedle služby VPN.
 • Udělejte ze 100% anonymitu online – VPN může šifrovat spoustu vašich online dat a provozu, ano, ale prostě to nemůže způsobit, že se vám zdá, že jste na webu „neviditelní“. Tato služba nemůže zabránit webovým stránkám ukládat soubory cookie do vašeho zařízení, zjistit, jaký typ zařízení nebo rozlišení počítače máte, ani zjistit, jaký typ GPU máte nebo jaký operační systém používáte.

Jak bezpečný je VPN?

Na tuto otázku není snadné odpovědět. Skutečná odpověď zní „Záleží.“

O tom, co? Jaký typ šifrovacích standardů nebo protokolů VPN používá poskytovatel VPN? Například VPN, která nabízí pouze připojení PPTP, není vůbec bezpečná, protože přenos PPTP může NSA přerušit.

Kromě toho je také důležité, kolik uživatelských dat se poskytovatel VPN ukládá. A také je to země, ve které sídlí. Koneckonců, pokud poskytovatel sídlí v zemi, kde je ze zákona nucen sdílet uživatelská data s vládou (jako je Rusko), nebudete mít téměř žádnou možnost ochrany soukromí na internetu.

Celkově je nejlepší způsob, jak zjistit, že VPN je bezpečná, je, pokud poskytovatel:

 • Používá výkonné šifrování (jako 128 / 256bitové šifry AES).
 • Používá zabezpečené protokoly – jako OpenVPN, SoftEther a IKEv2.
 • Je zřejmé, že nezaznamenávají uživatelská data.
 • Má své ústředí v zemi, která má přísné zákony zaměřené na soukromí, nebo není součástí žádných zpravodajských dohod o sdílení dat (jako Gibraltar, Švýcarsko nebo Moldavsko)..
 • Nabízí přepínač zabíjení, který zajišťuje vypnutí vašeho provozu, pokud dojde k výpadku vašeho připojení VPN.

Jsou VPN legální?

Ve většině zemí po celém světě je používání služby VPN naprosto legální. Můžete si volně stahovat a instalovat klienty VPN do svých zařízení a používat je k zabezpečení připojení a odblokování internetového obsahu.

Jsou VPN legální?

Existují však některé výjimky. V následujících zemích je používání sítě VPN v rozporu se zákonem nebo můžete použít pouze službu VPN schválenou vládou:

 • Čína
 • Rusko
 • Omán
 • SAE
 • Írán
 • Irák
 • krocan
 • Bělorusko
 • Turkmenistán
 • Ugandě
 • Severní Korea
 • Egypt

To, že používání VPN je v rozporu se zákonem nebo v těchto zemích, samozřejmě neznamená, že uživatelé online nenajdou způsoby, jak obejít vládní omezení, a VPN také volně používat.

Chcete-li se o tomto tématu dozvědět více, přečtěte si tento článek.

Jak získat VPN

Získání VPN je docela jednoduché. Vše, co musíte udělat, je najít poskytovatele, který se vám líbí, vybrat jeden z jejich plánů předplatného a založit si účet. Až budete hotovi, zbývá pouze stáhnout a nainstalovat aplikaci VPN poskytovatele.

Kolik stojí VPN?

Služba VPN může stát pouhých 4 až 5 $ měsíčně až až 12 až 13 dolarů měsíčně. Čím více serverů, funkcí, doplňkových služeb a aplikací kompatibilních s platformami obvykle nabízí, tím více budou muset měsíčně účtovat, aby pokryly náklady.

Obecně můžete získat docela slušné slevy, pokud si vyberete roční nebo čtvrtletní předplatné – například platíte pouze 4 $ měsíčně namísto 7 $.

Jak si vybrat VPN – červené vlajky, na které si dejte pozor

Výběr správného poskytovatele VPN vše závisí na vašich preferencích. Přesto zde uvádíme několik červených vlajek, které by vám měly pomoci odfiltrovat špatné poskytovatele:

 • Omezené omezení dat, omezení šířky pásma nebo jakýkoli typ omezení šířky pásma a rychlosti.
 • Jakýkoli druh protokolování dat – zejména pokud zahrnuje protokoly využití.
 • Omezená podpora zákazníků nebo žádná přímá metoda kontaktování týmů podpory, pokud se něco pokazí.
 • Nedostatek správného šifrování a přístup pouze ke slabým protokolům (PPTP, L2TP).
 • Přítomnost reklam u klientů.
 • Jakékoli omezení týkající se počtu serverů, ke kterým se můžete připojit nebo jak často můžete servery přepínat.
 • Nedostatek volného výukového období nebo záruky vrácení peněz.

Potřebujete spolehlivou službu VPN?

Poskytli jsme vám krytí – CactusVPN nabízí špičkovou VPN, která zahrnuje šifrování na vojenské úrovni, nepřetržitou podporu, Kill Switch, 28+ vysokorychlostních serverů s neomezenou šířkou pásma a až šest protokolů VPN, ze kterých si můžete vybrat. Navíc vaše data nezaznamenáváme a naše služba funguje na několika platformách.

CactusVPN

A pokud budete chtít vyzkoušet jiné způsoby odblokování webových stránek, nabízíme také službu Smart DNS, která vám odemkne více než 300 webů. To a všechny naše servery VPN se zdvojnásobují jako servery proxy.

Vyzkoušejte zdarma naši službu

To je pravda – pro naše služby nabízíme bezplatnou 24hodinovou zkušební verzi. Nejsou nutné žádné údaje o kreditní kartě a získáte všechny funkce.

A jakmile se stanete uživatelem CactusVPN, budeme mít stále záda s 30denní zárukou vrácení peněz.

“Jak získám VPN zdarma?”

Vše, co musíte udělat, je vybrat si bezplatného poskytovatele VPN. Měli byste však vědět, že bezplatné VPN jsou mnohem rizikovější než placené VPN. Můžete nechat ukrást vaši šířku pásma, zařízení infikovat malwarem a ještě mnohem více.

Celkově je nejlepším způsobem, jak získat bezplatnou zkušenost s VPN, vybrat poskytovatele, který nabízí bezplatné zkušební období. Tímto způsobem si můžete službu vyzkoušet před provedením jakýchkoli plateb.

“Mohu se naučit, jak nastavit vlastní VPN?”

Ano, můžete, pokud máte trpělivost. Nejprve musíte mít server. Můžete si pronajmout slušné oddané z datových center. V závislosti na vašich potřebách můžete za to platit kdekoli mezi 15 a 100 $ měsíčně. Měli byste si vybrat virtuální server, protože jsou obvykle levnější.

Funkce VPN

Poté můžete zkusit nainstalovat závislosti na zařízení pomocí skriptů Algo VPN s otevřeným zdrojovým kódem. Pokyny k instalaci najdete zde. Je vhodné používat Algo VPN, protože automatizuje proces instalace VPN. Navíc, pokud používáte DigitalOcean, skripty pro vás dokonce vytvoří a nakonfigurují server, protože Algo VPN používá API platformy.

Můžete také zkusit použít SoftEther VPN nebo OpenVPN k nastavení a konfiguraci připojení.

Přesto byste měli vědět, že nastavení vlastní sítě VPN má své nevýhody:

 • Nastavení VPN na vlastní pěst může být docela obtížné, pokud nejste příliš technicky zdatní (dokonce ani s uživatelsky přívětivou Algo VPN). A pokud se pokusíte nakonfigurovat připojení OpenVPN nebo SoftEther, bude to ještě složitější.
 • Pokud chcete obsah odblokovat, budete se muset vypořádat s omezeními. Koneckonců nebudete mít přístup k desítkám serverů z celého světa. Můžete si samozřejmě pronajmout více serverů z různých oblastí, ale může to být rychle drahé.

Vzhledem k tomu, že budete hlavním uživatelem IP adresy vašeho serveru, nebudete mít stejné výhody VPN uživatelů se sdílenými IP adresami.

Jak používat VPN

Používání VPN je velmi jednoduché.

 1. Nejprve je třeba si vytvořit účet u poskytovatele VPN nebo získat vlastní dedikovaný server.
 2. Poté stačí stáhnout a nainstalovat klienta VPN, spustit ho a připojit se k VPN serveru podle vašeho výběru (nebo k vašemu vlastnímu serveru).
 3. To je vše – jakmile klient naváže připojení k serveru, je dobré jít.

V závislosti na poskytovateli VPN může být možné vyladit nastavení připojení před připojením k serveru VPN – například výběr protokolu VPN, který chcete použít, pokud chcete použít ochranu proti úniku DNS, a zda chcete funkce, jako je zabiják. a Automatické opětovné připojení zapnuto. To jsou jen některé příklady – existuje spousta dalších funkcí, které můžete vyladit při používání klienta VPN.

Na jakých platformách fungují VPN??

VPN jsou velmi flexibilní, pokud jde o kompatibilitu napříč platformami. Fungují na nejpopulárnějších platformách, jako jsou Windows, MacOS, iOS a Android. Připojení VPN však lze normálně nastavit nebo nainstalovat na jiné platformy, například:

 • Distribuce Linuxu (jako Ubuntu)
 • Android TV
 • Amazon Fire TV
 • Prohlížeče (Firefox, Google Chrome)
 • Windows Phone
 • Boxee Box
 • Chromebook
 • FreeBSD
 • Solaris
 • e-čtečky (jako Kindle Fire)
 • Ostružina
 • Synology NAS

Některé platformy však nenabízejí nativní podporu pro VPN. Například nemůžete přímo nastavit připojení VPN na konzoli PlayStation, některých typech chytrých televizorů nebo set-top boxu. V takových situacích je třeba na routeru nakonfigurovat připojení VPN. Tímto způsobem bude každé zařízení připojené k webu, které máte doma, používat připojení VPN, kdykoli se připojí k Internetu přes váš router.

Mohli byste získat out-of-the-box VPN router, ale oni mohou být docela drahé. Nejlepší možností je získat blikající router nebo flash firmware routeru a poté na něm nastavit službu VPN. Tento proces může být trochu složitý, ale pokud váš poskytovatel nabízí návody krok za krokem, nemělo by to být příliš obtížné.

“Jak zjistím, zda funguje moje VPN?”

Nejjednodušší způsob, jak otestovat, zda vaše připojení VPN funguje nebo ne, je použít náš vlastní nástroj pro zjišťování IP. Když jste připojeni k VPN serveru, otevřete web a zjistěte, která IP adresa se zobrazuje – skutečná nebo adresa serveru.

Testujte netěsnosti IP

Chcete-li být ještě důkladnější, můžete vyzkoušet následující nástroje:

 • IPLEAK.NET – Otestujte, zda vaše IP adresa uniká, když používáte VPN.
 • DNSLeakTest – Zjistěte, zda vaše připojení VPN trpí netěsnostmi DNS.
 • Test těsnosti WebRTC – Ujistěte se, že vaše připojení VPN není náchylné k únikům WebRTC.

Podrobnější průvodce, jak zajistit, aby vaše VPN dobře fungovala, naleznete na tomto odkazu.

“Proč je moje připojení VPN tak pomalé?”

Je důležité pochopit, že VPN může zpomalit vaše online rychlosti. To se většinou děje kvůli šifrování VPN – zejména pokud je to velmi silné. Jak silný je váš procesor, jak daleko jste od serveru, který používáte, a jak rychle vaše původní internetová rychlost také přispívá k tomu, jak moc by VPN mohla zpomalit vaše rychlosti.

Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, podívejte se na tohoto průvodce.

Pokud používáte Torrent při VPN?

Již jsme zmínili, že při stahování torrentů můžete použít VPN, ale zde jsou hlavní důvody, proč je dobré to udělat:

 • Může vás ochránit před upozorněním DMCA a zastavením služby ISP.
 • Torrenting s VPN chrání vaše soukromí před ostatními uživateli Swarm (celkový počet uploaderů / downloaderů na torrentu), protože nevidí vaši skutečnou IP adresu.
 • Je to velmi užitečné při cestování. Hotely by vás mohly vykopnout ze sítě, pokud vás chytí běžící klienty torrentu nebo stahují torrenty, takže použití VPN vám může pomoci zůstat pod radarem.

ODMÍTNUTÍ: My zde na CactusVPN nepodporujeme ani nepodporujeme nezákonné porušování autorských práv a torrentování. Jsme si však vědomi, že mnoho lidí na celém světě může pomocí torrentu získat pouze zábavu, školní a pracovní soubory nebo software, který potřebují.

„Co vidí můj poskytovatel internetových služeb, když používám služby VPN?“

V zásadě, pokud používáte službu VPN, která nabízí výkonné šifrování, váš poskytovatel internetových služeb nebude moci vidět, co děláte na internetu. Nebudou vědět, jaké webové stránky přistupujete, jaké soubory stahujete nebo jaká videa sledujete. Uvidí jen čistě bláboly.

Dohled

Jediné, co může váš ISP vidět, jsou:

 • Skutečnost, že jste připojeni k VPN. Jejich data jim to úplně neřeknou, ale mohou hádat na základě skutečnosti, že váš provoz je šifrovaný.
 • Načasování připojení VPN.
 • IP adresa VPN serveru, ke kterému jste připojeni.
 • Množství dat, která odesíláte a přijímáte, ale ne jaká data.

To je přesně důvod, proč mnoho lidí používá VPN k obcházení omezování šířky pásma ISP.

Proč Netflix blokuje VPN služby?

Netflix se pokouší zablokovat služby VPN od roku 2016. Její úsilí bylo poněkud úspěšné, protože se platformě podařilo některým poskytovatelům zakázat.

Proč se Netflix tolik zaměřuje na VPN? Je to hlavně proto, že platforma nevlastní autorská práva na veškerý obsah, který zobrazuje. Za účelem vysílání pořadů a filmů po celém světě by Netflix a držitelé autorských práv museli kupovat licenční práva. A to může být velmi drahé, takže není divu, že Netflix a vlastníci obsahu, který zobrazuje, nechtějí, aby byl americký obsah dostupný pro celý svět..

Blokování VPN Netflix je tedy v zásadě pokusem společnosti respektovat všechny licenční smlouvy, které uzavírá se studiemi a sítěmi filmů a televizních pořadů..

netflix v zámoří

Jak Netflix dokáže blokovat některé VPN? Jednoduše řečeno, používá pokročilé metody detekce k vyčesávání uživatelů VPN. Protože mnoho poskytovatelů nabízí sdílené adresy IP, platforma může zjistit, zda z jedné konkrétní adresy přichází mnoho dat a požadavků. Jakmile servery Netflixu zjistí, že IP adresa patří poskytovateli VPN, zakáže ji.

Někdy může Netflix hromadně blokovat adresy IP, protože je někteří poskytovatelé VPN nakupují tímto způsobem. To se však často může odrazit, protože platforma může nakonec blokovat jednotlivé IP adresy, které patří jejich uživatelům.

To samozřejmě neznamená, že všichni poskytovatelé VPN, kterým Netflix dokáže blokovat, zůstanou tímto způsobem. Mnoho poskytovatelů neustále vyvíjí náhradní řešení, takže to není jako Netflix, který je neustále přístupný uživatelům VPN.

Pokud však chcete mít jistotu, že budete mít nepřetržitý přístup k Netflixu, měli byste si vybrat poskytovatele, který nenabízí pouze služby VPN, ale také služby proxy a Smart DNS. Tímto způsobem máte několik způsobů, jak odblokovat Netflix. A pokud Netflix náhle zablokuje nějakou službu, budete mít plán zálohování (nebo dva).

Co je podpora Double VPN?

Dvojitá podpora VPN znamená, že poskytovatel vám umožňuje používat dva servery VPN současně. V podstatě jsou vaše přenosy a data zabezpečeny dvakrát – jednou prvním serverem VPN a jindy druhým serverem.

Někteří uživatelé online upřednostňují tento typ připojení VPN, protože nabízí zvýšené soukromí (druhý server nezná vaši skutečnou IP adresu) a vylepšené zabezpečení (s každým připojením je přidána další vrstva šifrování).

Dvojité VPN však velmi zdaňují vaši online rychlost a systémovou paměť. Je velmi snadné skončit s pomalými rychlostmi připojení, pokud připojení nejsou správně nakonfigurována a pokud je vaše šířka pásma a procesor nedokáže zvládnout.

Chcete se dozvědět více o dvojitých VPN, víceshopových VPN a řetězcích VPN? Podívejte se na tuto příručku.

Co je to VPN? Sečteno a podtrženo

Co je tedy VPN??

Aby to bylo jednoduché, jedná se o službu, která vám pomůže skrýt vaši IP adresu a zabezpečit váš online provoz a data. Samozřejmě to dělá mnohem víc, ale to je hlavní myšlenka.

Pokusili jsme se odpovědět na všechny relevantní otázky, na které bychom se mohli v tomto článku podívat. Pokud se ale chcete dozvědět více o VPN, dejte nám vědět v komentářích a pokusíme se odpovědět na ASAP.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map