História VPN a budúcnosť technológie


Predtým, ako začneme diskutovať o histórii VPN, pozrime sa rýchlo na to, čo vlastne VPN je, aby došlo k nedorozumeniam alebo nejasnostiam..

Čo je to VPN?

VPN je skratka pre Virtual Private Network a je to služba, ktorá používa rôzne protokoly tunelovania na šifrovanie online pripojení, a skryje adresy IP používateľov, aby umožnili ľuďom obísť geobloky a vychutnať si bezpečné prehliadanie. Ak sa chcete dozvedieť viac o VPN, prečítajte si nášho podrobného sprievodcu.

História technológie a služieb VPN

Keď bol vynález VPN a kto vynašiel technológiu VPN?

História VPN sa začína v roku 1996, keď zamestnanec Microsoftu (podľa väčšiny zdrojov Gurdeep Singh-Pall) začal vyvíjať Protokol Peer to Peer Tunneling Protocol (PPTP). V roku 1999 bola špecifikácia uverejnená. V priebehu času sa VPN a koncepcia tejto technológie drasticky zmenila.

Veľké korporácie – východiskový bod histórie VPN

Technológia VPN bola pôvodne vyvinutá iba veľkými spoločnosťami a organizáciami pre svoje vlastné ciele a nebola určená pre bežných online používateľov. Spoločnosti potrebovali bezpečnú a súkromnú metódu na umožnenie komunikácie a zdieľania súborov medzi rôznymi úradmi a na umožnenie zamestnancom prístup k dôležitým súborom na diaľku bez toho, aby existovalo riziko, že neautorizovaní užívatelia kradnú citlivé údaje..

A práve tu začali hrať VPN. Zamestnancom poskytli prístup k súkromnej obchodnej sieti, čo im umožnilo prezerať firemné údaje odkiaľkoľvek na svete, akoby boli v kancelárii..

Postupom času sa začali implementovať výkonnejšie štandardy šifrovania na ďalšiu bezpečnú obchodnú komunikáciu.

Virtuálne súkromné ​​siete pre všetkých používateľov internetu – ďalší krok

VPN nezostali dlho exkluzívnymi obchodnými nástrojmi. Netrvalo dlho, kým si ľudia uvedomili, že aj váš priemerný používateľ online by mohol mať úžitok z toho, čo VPN ponúka. Čoskoro sa na trhu objavili poskytovatelia VPN tretích strán (ako CactusVPN), aby zákazníkom poskytli túto technológiu.

Vývoj internetu priniesol nový úžasný vývoj, ale tiež vystavil online používateľov cenzúre internetu, hrozbám hackerov, ťažbe dát a spamu prostredníctvom reklám. To všetko pomohlo rastu mladého trhu VPN, pretože čoraz viac ľudí si uvedomovalo, že využívajú VPN, bola jednou z vecí, ktoré mohli urobiť, aby chránili svoje súkromie na internete..

Prečo sa poskytovatelia služieb VPN stávajú tak populárnymi

 • Škandály s ochranou súkromia, ako sú Wikileaks a úniky Edwarda Snowdena, začali ľudí čoraz viac informovať o svojich vlastných právach na súkromie online ao spôsobe, akým ich zneužívajú vládne agentúry, poskytovatelia internetových služieb a korporácie..
 • Vznikli platformy ako Netflix, BBC iPlayer, NOW TV a Hulu, ktoré ponúkajú používateľom online prístup k tonám videoobsahu na požiadanie, ale zároveň ho tiež geograficky obmedzujú, aby si ho nemohol vychutnať každý. Ľudia na celom svete začali používať služby VPN na odblokovanie a prístup k takýmto platformám obsahu.
 • Niektoré krajiny a regióny, ako je Rusko, Čína a Blízky východ, majú prísne zásady používania internetu av dôsledku toho cenzurujú veľa obsahu online. Služby VPN pomáhali používateľom online v týchto krajinách a regiónoch v uplynulých rokoch obísť nespravodlivé obmedzenia.
 • Kybernetické útoky a zraniteľné miesta siete Wi-Fi zvýšili informovanosť používateľov internetu o tom, aké riziko sú ich osobné údaje pri prístupe na web v nezabezpečených sieťach a neprijímajú ďalšie bezpečnostné opatrenia..

Potrebujete spoľahlivú sieť VPN? CactusVPN ťa pokryla!

Naša služba VPN je viac než schopná chrániť vašu online identitu. Používame najmodernejšie šifrovanie AES, aby sme zabezpečili všetky vaše dáta a internetový prenos, aby ste si prehliadanie prehliadali tak, ako by malo byť – bezpečné a súkromné.

Naše vysokorýchlostné servery navyše využívajú zdieľanú technológiu IP, čo znamená, že neexistuje žiadna šanca, že adresy IP našich serverov sa dajú vysledovať späť k vám.

A nebojte sa – nebudeme zaznamenávať žiadne z vašich údajov. Máme prísne zásady bez prihlásenia. Oh, CactusVPN je tiež vybavený Killswitchom, ktorý zaistí, že vaša online identita nebude nikdy odhalená – a to ani v prípade problémov s pripojením.

Aplikácia CactusVPN

Stále nie ste presvedčení? Žiadny problém – ponúkame bezplatnú 24-hodinovú skúšobnú verziu, takže pred výberom predplatného si môžete overiť, či naša služba VPN dokáže splniť všetky vaše potreby. A aj keď si vyberiete program, na vás sa bude stále vzťahovať naša 30-dňová záruka vrátenia peňazí.

Budúcnosť služieb VPN

V najbližších rokoch sa siete VPN stanú čoraz bežnejšími. Podľa našich výpočtov by bolo úplne možné vidieť každého používateľa online, ktorý používa VPN, kedykoľvek v budúcnosti prehliadajú web – áno, dokonca aj používatelia z menej rozvinutých krajín (vzhľadom na to, že sieť VPN môže v súčasnosti stáť kdekoľvek medzi 5 a 10 $ za mesiac).

Budúcnosť VPN

A nie sme len špekulovaní. Podľa prieskumov sa počet používateľov VPN za posledné 2 roky výrazne zvýšil. V rokoch 2016 až 2018 došlo k rastu o 165%. Ešte zaujímavejšie, menej rozvinuté krajiny sú v súčasnosti najlepšie trhy VPN v porovnaní s krajinami prvého sveta, ako sú USA, Austrália, Veľká Británia alebo Nemecko..

Rovnaké údaje ukazujú, že približne 5% používateľov internetu používa VPN každý deň. Celkový počet online používateľov je v súčasnosti približne 3,58 miliardy, čo znamená, že približne 1,79 miliardy ľudí používa VPN každý deň..

Dá sa s istotou povedať, že tento počet bude v budúcnosti neustále rásť, pretože stále viac a viac ľudí zistí, aké užitočné VPN sú skutočne a aké veľké hrozby vládna cenzúra a narušenie údajov v skutočnosti sú.

Pokiaľ ide o budúcnosť samotnej technológie VPN, priemyselní experti očakávajú nový vývoj, ako napríklad:

 • Open source projekty
 • Zmätenie protokolu
 • Anonymné tokenizované overovanie
 • Zameranie na riadenie prístupu do siete
 • Viacfaktorová autentifikácia
 • Kompletná automatizácia VPN klientov

Ako vidíte budúcnosť VPN?

Aj keď náš výskum dokázal ukázať, čo pre nás môže mať budúcnosť, pokiaľ ide o VPN, zaujíma nás aj to, aké sú vaše názory na túto tému. Neváhajte a dajte nám – a ostatným našim čitateľom – vedieť, ako si myslíte, že sa VPN zmení v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map