Co je virtuální privátní síť (VPN)?

V případě, že jste si toho nevšimli, internet není bezpečné místo. Pokud nejste řádně chráněni, je to tyran, kdo vás obrátí vzhůru nohama, vyprázdní kapsy a odejde bez toho, aby se podíval dozadu.


V případě, že metafora není zcela jasná, mluvíme o krádeži a krádeži identity a finančních informací. To je samozřejmě špatná zpráva. Dobrou zprávou je, že existuje způsob, jak doplnit vaši online bezpečnost, která nestojí paži a nohu.

Nyní mluvíme o službách VPN. Pokud ji nepoužíváte, když jste online, nejde o to, jestli, ale kdy se chystáte být další obětí. Příliš mnoho lidí se vyhýbá VPN, protože to vypadá jako složitá technologie; raději byste přísahali z internetu navždy.

Relaxovat. Prostudujte si následující článek a vezmeme vás od nuly k odborníkům, jak vybrat, nainstalovat a přistupovat ke kvalitní VPN. Zní to dobře? Začněme.

Co pro mě může VPN udělat?

Prvním předmětem podnikání je vás, milý čtenáři, poučit o tom, co přesně pro vás může udělat server VPN. Existuje mnoho výhod. Zde je několik:

 • Uveďte svou IP adresu každému, kdo sleduje, jako byste se nacházeli v jiné zemi, abyste získali přístup k určitým streamovacím službám (jako je například americký Netflix nebo Hulu), které jsou ve vaší zemi blokovány.
 • Skrýt, které webové stránky navštěvujete, a jakékoli soukromé informace, jako jsou hesla nebo čísla kreditních karet od ostatních – zejména hackerů.
 • Vynechejte různé formy vládních obsahových bloků nebo cenzuru (Dobrý den, Čína!)
 • Přístup a stahování obsahu z kvalitních torrent stránek.

Častou otázkou je, zda VPN nahradí poskytovatele internetových služeb, který již máte. Odpověď je ne. Některé sítě VPN také nabízejí internetové služby, nemusíte však přepínat od svého současného poskytovatele. Představte si VPN jako soukromý tunel, který šifruje vaše data a skrývá vaši identitu, když jste online.

Připojení k internetu pomocí VPN

I když váš poskytovatel internetových služeb poskytuje základní možnosti přístupu k internetu, při nasazení dobré služby VPN jste přesměrováni na jejich server, a ne na server patřící vašemu poskytovateli služeb Internetu. Poskytovatel internetových služeb již nebude moci prohlížet vaše data ani vidět, které webové stránky navštěvujete. Vidíte pouze to, že jste připojeni k serveru VPN.

Spíše než standardní IP adresa, kterou jste používali a která ukazuje, kde se fyzicky nacházíte, uvidí kdokoli, kdo se pokouší špehovat vaše online zvyky, vidět pouze IP adresu přidruženou k serveru VPN. Data procházející mezi vámi a internetem jsou šifrována a budou připomínat bláboly každému, kdo doufá, že je použije pro nezákonný účel..

Doufejme, že začínáte vidět nějaké závažné výhody pro VPN. Pokud často využíváte veřejné Wi-Fi hotspoty na letištích, v kavárnách nebo ve veřejné přátelské sousedské knihovně, může být považováno za důkaz certifikovatelného šílenství, aby tak učinil bez ochrany VPN.

Tato místa jsou hack centrální, protože připojení mají zřídka nějaké bezpečnostní funkce. Dokonce i bezradný hacker může pravděpodobně přijít na to, jak učinit váš život nešťastným. Podívejte se na toho chlapa tam v rohu s brýlemi a pěknou manšestrovou bundu, upřeně hledí do svého notebooku?

Není to nějaký student, který hodnotí studentské testy. Unáší vaše bankovní přihlašovací údaje! Špičkové služby VPN jsou přenosné, takže je můžete používat odkudkoli na světě.

Není to všechno růže a slunce

Svět může být tvrdá milenka. Měli bychom vás proto předem upozornit, že s používáním VPN je spojeno několik nevýhod. Expozice VPN: I když jste nyní v bezpečí před zvědavýma očima vašeho ISP, Vámi vybraný dodavatel bude moci zobrazit vaše data.

Pokud však vyberete důvěryhodnou, vysoce hodnocenou VPN, která slibuje silnou bezpečnost a má oprávněný zájem na ochraně vašich dat, budete pravděpodobně v pořádku. Špionáž není jejich obchodní model.

Připojení S-L-O-W-E-R: Obecně platí, že připojení VPN bude pomalejší než běžný poskytovatel internetových služeb, protože šifrování dat probíhá oběma směry. Zároveň musí vaše připojení projít fyzicky větší vzdálenost, aby pokrylo další krok k serveru VPN, což znamená pomalejší reakci při procházení.

Pokud získáváte službu VPN z nedalekého (obecně řečeno) serveru, všimnete si poklesu rychlosti o 10 procent. Přístup na internet přes vzdálený server by mohl toto číslo podstatně zvýšit.

Je legální používat VPN?

Krátká odpověď – v případě, že se bojíte zákona nebo těžké vlády u vašich dveří – je ano. Použití VPN je naprosto legální.

Nezapomeňte, že ve většině zemí má občan právo na soukromí. Ale pak máte několik špatných herců – řekněme jim Čína a Írán pro zábavu – kteří ani nepředstírají, že jsou svobodnou a otevřenou společností. Nepochybně se jim nelíbí myšlenka bezplatného a neomezeného přístupu k internetu a snaží se zabránit tomu, aby obyvatelstvo VPN bylo dostupné doma nebo v zahraničí..

Doposud však i v Číně, která se může pochlubit nejrušivějšími cenzurními snahami na světě, jsou bloky VPN úspěšné jen částečně a neslyšeli jsme o tom, že by někdo byl potrestán za pouhý úkon používání VPN. Také by to mohl být dobrý nápad Vyhněte se serverům se sídlem v některých evropských zemích (jako je Francie a Velká Británie), pokud jde o soukromí. Teroristická aktivita způsobila, že některé vlády vytvořily zákony, které vyžadují, aby VPN udržovaly protokol o činnosti uživatelů. Jednoduchým řešením je vyhnout se těmto serverům.

Pěkně popořádku

Vzhledem k tomu, že poptávka po anonymitě a zabezpečení online stále roste, stále více a více služeb VPN visí nad jejich šindelem. Stejně jako cokoli jiného, ​​nejsou všichni stvořeni si rovni. Ve vaší snaze najít nejlepší VPN, zkontrolujte fóra a další online zdroje, kde najdete recenze a doporučení. Porovnání funkcí může být v pořádku.

Následující seznam obsahuje některé z nich:

 • Cena: Jakožto míra míčového parku stojí nejspolehlivější VPN méně než 10 $ měsíčně.
 • Rychlost: Jak již bylo zmíněno, proces šifrování zpomalí vaše připojení, ale zeptá se ostatních uživatelů na jejich zkušenosti.
 • Soukromí: Toto je primární prodejní bod, pokud jde o službu VPN. Ujistěte se, že společnost dává nápad přední a střed.
 • Bezpečnostní: Zeptejte se na konkrétní protiopatření používaná k fólii hackerů, NSA a dalších zaměřených na krádež identity nebo identifikaci.
 • Umístění serveru: Servery roztroušené v celé řadě geografických lokalit je dobrá věc. Čím více tím lépe.
 • Simultánní připojení: Neuspokojte se s poskytovatelem, který umožňuje připojení pouze jednoho zařízení k vašemu účtu najednou. Telefon, notebook a Xbox byste si měli užívat současně.
 • Zákaznická / technická podpora: Využití VPN je stále relativně nová technologie pro průměrného webového surfařa, takže dobrý poskytovatel bude mít dobře informovaný podpůrný personál, který odpoví na váš hovor, chat nebo e-mail v přiměřené době..
 • Vyzkoušejte to před zakoupením: Stejně jako legitimní webhostingové služby by služba VPN měla poskytovat bezplatnou zkušební dobu a záruku vrácení peněz po dobu 15 až 30 dnů. Seznam funkcí nabízených všemi špičkovými VPN je samozřejmě příliš zdlouhavý na to, aby zde byl zahrnut, ale můžete také věnovat pozornost kompatibilitě s různými zařízeními a uživatelským rozhraním, které vás nezaměňuje. Nejlepší sázkou je skočit na online fóra týkající se zabezpečení a začít se ptát, kteří poskytovatelé VPN jsou nejlepší.

Je bezplatná služba VPN dobrý nápad?

Jakmile začne hledání sítě VPN, nebude dlouho trvat, než narazíte na honosné reklamy, které tvrdí, že službu nabízejí zdarma. Stojí to za to? Pokud se vám líbí nekvalitní služba, ultratenká spojení a reklamy jsou nepřetržitě pummelovány, pak se všemi prostředky zaregistrujte zdarma..

Nezapomeňte na tento obchodní axiom – pokud za produkt neplatíte, jste produktem. Existuje pouze několik výjimek (podívejte se na seznam nejlepších bezplatných sítí VPN). Například existuje společnost s názvem CyberGhost, který nabízí bezplatný přístup financovaný reklamami, které by byly vhodné pro příležitostné uživatele internetu, nebo outfit známý jako VPN Gate, který je provozován dobrovolně. Ale ani tato volba nemůže držet svíčku za výkon dobré placené služby.

Slovo o anonymitě

Pokud jde o motivy čisté i pochybné, lidé přicházejí k touze po VPN, která hledá online anonymitu. Pro všechny praktické účely je to nemožný cíl, protože poskytovatel služeb bude vždy vědět, kde přesně jste. Další nejlepší věcí pro anonymitu je ironické soukromí, a to je docela dobrý cíl.

Protokoly: První věc, kterou byste měli vědět, je to, že jakýkoli nárok na soukromí ze strany a Pokud si nebudou udržovat protokoly, nestojí za to plivat do oceánu. Viděli jsme nedávné příklady silných vládních taktik, které se snaží přimět poskytovatele mobilních telefonů nebo internetu k tomu, aby obrátili informace o zákaznících a věřili nám. Pokud se společnost ocitne před hrozbou uvěznění, měli byste zvážit, že vaše poloha a návyky prohlížení nezůstanou dlouho soukromé..

Důvěra: Skutečně neexistuje žádný způsob, jak obejít skutečnost, že služba VPN říká, že vás neuchovávají a nevyhledávají. Naštěstí ti, kteří nedodržují sliby o ochraně soukromí, brzy zjistí, že jejich chování je rozptýleno po internetu zákazníky, které zradili. Pointa je, že na této zemi neexistuje žádná záruka, že budete vždy a navždy neviditelní online pokud používáte VPN.

TOR: Pokud jste z jakéhokoli důvodu zoufale rozhodnut zůstat naprosto anonymní, můžete se připojit k vaší VPN prostřednictvím TOR, který poskytuje bezplatný software pro připojení k internetu. Pokud jste si otevřeli účet prostřednictvím TOR, platili jste kryptoměnou, jako je bitcoin, a poté jste přistupovali k vaší VPN, byli byste tak blízko úplné anonymitě, jakou získáte v tomto světě. Tuto metodu podporuje pouze několik sítí VPN. Můžete také očekávat dvojitý zásah rychlostí připojení, takže při přihlášení budete mít spoustu osvěžujících nápojů a možná i láhev nervových pilulek, protože věci se budou pohybovat velmi pomalu.

Možná nepotřebujete VPN

Pokud vaše jméno není Edward Snowden nebo Julian Assange a chcete, aby VPN ve vaší zemi obešla omezení geocachingu, která vám brání v streamování určitých televizních webů, zvažte místo toho použití SmartDNS..

SmartDNS nezahrnuje šifrování, takže si budete udržovat dobrou rychlost připojení. Je to také levnější než VPN, ale umožní vám přístup k proxy serveru a obejít určité geografické bloky.

Mobilní otázka

Protože celé lidstvo pokračuje v masové migraci do světa malých obrazovek mobilních telefonů, schopnost používat službu VPN na těchto zařízeních se stává zásadní. Krátká odpověď zní, ano, na svém mobilním telefonu můžete použít VPN. Zbytek příběhu je, že dostat se do hry se všemi aplikacemi specifickými pro danou lokalitu může být cesta k šílenství. Všimli jste si jak váš telefon se vás vždy ptá, zda má přístup k vaší poloze? Pokud jste někdy klikli na „ano“, právě jste ohrožena vaše VPN. Cesta kolem tohoto je nikdy přístup k webům prostřednictvím aplikace, ale vždy projít prohlížeč. Doporučujeme Firefox, který je open-source a udržuje působivou posedlost soukromí.

Sečteno a podtrženo

Důrazně doporučujeme nainstalovat dobrou VPN službu, jako je Surfshark nebo NordVPN brzy, ne-li okamžitě. Mějte na paměti, že se nejedná o bankovní trezor. Další informace naleznete v našem nejlepším přehledu VPN.

Místo toho byste to měli považovat za nástroj, který téměř jistě zlepší vaši snahu zůstat soukromý a anonymní online, ale existuje v této hře není nic takového jako 100 procent. Proto by bylo rozumné mít na paměti, že při výběru toho, které weby se mají navštívit, a jaké činnosti se mají účastnit, když jste tam.

Získejte, co říkáme?

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me