Jak Facebook a Google používají vaše data

Jak celosvětový web dozrával v posledních dvou desetiletích, objevily se jako dominantní síly online titáni tohoto průmyslu. Původní příběhy Google a Facebook jsou dobře známy. První vyhledávač Google začal v roce 1996 jako výzkumný projekt ve Stanfordu. Sociální síť Facebooku byla spuštěna v roce 2004 jako vedlejší projekt Marka Zuckerberga na Harvardu.


Protože tyto dvě společnosti zveřejnily na akciovém trhu a oslovily uživatele v každé zemi a na všech kontinentech, byly nuceny stát se více než jen užitečným internetovým nástrojem. Nyní jsou to plnohodnotné korporace komunikovat s více daty, než si kdokoli dokázal představit.

Co přesně ale Facebook a Google dělají s petabajty informací, které denně procházejí jeho servery? Na tuto otázku existuje mnoho odpovědí a všechny je prozkoumáme v tomto článku.

Reklamní

Jak již bylo zmíněno, Google i Facebook jsou veřejně obchodovanými společnostmi na akciovém trhu, a proto se očekává, že prokáží růst a ziskovost investorům a akcionářům. Jako mnoho digitálních společností, které obstarávají obecné spotřebitele internetu, spoléhají na reklamu jako na svou primární formu příjmů.

Obecně platí, že když se zaregistrujete k novému účtu na sociální síti nebo na jiném webu a nemusíte platit poplatek nebo předplatné, měli byste očekávat, že uvidíte hodně reklamy. V zásadě je vaše chování na webu a shromažďovaná data přínosem pro společnost.

jak funguje reklama

Online reklama získala negativní pověst, ale její koncept není v přírodě zlo. U vyhledávače, jako je Google, je myšlenkou zobrazovat reklamy vedle vašich výsledků vyhledávání s nadějí, že vás zaujme produkt související s vaším dotazem. Totéž platí pro sociální sítě, jako je Facebook: jejich cílem je zobrazovat relevantní reklamy na základě vaší historie zájmů a lajků.

Externí společnosti nabízejí na obrazovce nemovitosti, aby získaly právo na zobrazení vlastních reklam, obvykle na základě klíčových slov. Sociální sítě dokážou inzerentům účtovat více peněz, když používají cílený systém, spíše než pouze zobrazovat obecnou sadu reklam všem uživatelům. Z tohoto důvodu inzerenti často utratí více peněz za online kampaně, než obvykle za noviny nebo jiné formáty tisku.

Bez sledování vašeho chování a činnosti na svých webových stránkách a aplikacích by společnosti Google a Facebook nemohly zobrazovat relevantní reklamy ve svém systému. V souladu se zásadami ochrany osobních údajů obě společnosti tvrdí, že uživatelská data nejsou nikdy sdílena přímo se třetími stranami. Spíše, systém je řízen zcela pomocí interních algoritmů pro porovnání inzerentů s relevantními uživateli.

Pokud toužíte být více anonymní při používání služeb Google a Facebook a přitom stále máte na každé platformě jeden účet, měli byste se podívat do klientů virtuální privátní sítě (VPN). VPN vytváří bezpečný tunel z vaší domácí nebo kancelářské sítě na otevřený internet, přičemž všechna data jsou odesílána ze šifrovaného kanálu.

Skvělá VPN pomáhá nejen chránit vás před hackery a kybernetickými zločinci, ale také ztěžuje sledování online.. Klient VPN vydá novou adresu IP při každém připojení. Google a Facebook budou i nadále moci sledovat vaši aktivitu, když jste přihlášeni, ale budou mít těžší identifikaci vaší geografické polohy. Podívejte se na naši recenzi NordVPN nebo Surfshark pro rychlý pohled na to, jak silné mohou být tyto služby.

Uživatelské zkušenosti a vývoj produktů

Cílem Googlu i Facebooku je poskytnout každému uživateli individuální prostředí. Proto při spuštění nového vyhledávání Google při přihlášení si web zapamatuje vaši historii vyhledávání a na weby, na které jste v minulosti klikli. Totéž platí pro Facebook, protože časové osy uživatelů jsou naplněny obsahem, který se jim dříve líbil nebo sledoval.

Všechny weby spoléhají na síť back-end databází pro ukládání důležitých informací o uživatelích přístup k front-endu. Společnosti jako Google a Facebook spoléhají na tato data, aby zajistily pozitivní uživatelský dojem přizpůsobený každému jednotlivému uživateli.

doporučení provozu google vs facebook

Vzhledem k tomu, že jejich weby a aplikace mají po celém světě miliardy uživatelů, není možné, aby Google nebo Facebook udržovaly kontakt s každou osobou a zkoumaly své názory. Místo toho, společnosti skutečně shromažďují a analyzují uživatelská data shromažďují se, aby lépe porozuměli tomu, co funguje a co nefunguje v rámci jejich produktových nabídek.

Například při sledování využití v nástroji Gmail dokázala společnost Google zjistit, že velké procento uživatelů zapomnělo připojit dokumenty k odchozím e-mailům a poté museli poslat následnou zprávu. Abychom vám pomohli, společnost Google nasadila novou funkci Gmailu, která by skenovala odchozí zprávy, zda neobsahují přílohu, a poté uživateli připomněla, aby soubor vložil před kliknutím na tlačítko Odeslat.

Facebook také využívá uživatelská data, která pomáhají při rozhodování o produktech. Jak společnost rostla, zjistilo se, že uživatelé spoléhali na funkci poštovní schránky mobilní aplikace, jako je nástroj pro zasílání textových zpráv. Aby se zajistilo lepší uživatelské prostředí, Facebook se rozhodl přesunout tuto funkci do specializované aplikace s názvem Posel.

Integrace účtu

Jak Google a Facebook rostly, rozšířily se daleko za rámec svých původních produktových záměrů. Google je mnohem víc než jen vyhledávač, s vyhrazenými nástroji pro e-mail, streamování videa, cloud hosting a mapování. Totéž platí pro Facebook, protože se posunula mimo jednu sociální síť a nyní vlastní aplikace jako Instagram a zároveň vyvíjí svůj vlastní hardware.

Uživatelé internetu očekávali, že web bude rychlý a snadno použitelný. To znamená, že chtějí snížit počet účtů a hesel, které si musí každý den pamatovat. Google a Facebook používají své datové systémy učinit internet pohodlnější pro své uživatele.

Přihlašovací obrazovka

Jakmile se přihlásíte na počítači nebo mobilním zařízení k Googlu nebo Facebooku, vaše přihlašovací údaje budou automaticky fungovat na všech produktech v rámci jejich sady nástrojů. Kromě toho, když procházíte web a narazíte na jiné weby nebo aplikace, často zjistíte, že se k nim můžete přihlašovat pomocí účtu Google nebo Facebook místo vytváření zcela nových údajů. Někteří uživatelé však budou raději používat nástroj bezpečného správce hesel ke zpracování všech svých pověření.

Pokud jsou vaše děti dost staré na to, aby se zaregistrovaly na Googlu nebo Facebooku, což je obvykle 13 let, může být pro jejich online ochranu nejlepší, kde mají kontrolu nad tím, kde mají povoleno tyto údaje použít. Pokud budou mít možnost rozšířit své účty na jiná místa na webu, může to způsobit, že budou zranitelnější vůči útokům nebo šikaně.

Žádosti vlády

Když se zaregistrujete k účtu u Googlu nebo Facebooku, přijímáte určitá úroveň rizika. Vaše uživatelské jméno je vázáno na každou akci a kliknutí, které provedete na těchto stránkách, a měli byste mít na paměti, že společnosti, které vlastní back-end systémy, mohou k těmto informacím kdykoli přistupovat.

Tam, kde tato obava skutečně přichází do hry, je národní vlády. Mnoho rozvinutých zemí, včetně Spojených států, Austrálie a Kanady, má zavedené právní předpisy, které diktují, kdy vládní agentura může zabavit data od internetové společnosti. Ve většině případů musí žádost vycházet z otázky národní bezpečnosti.

Pokud se například vláda domnívá, že podezřelá teroristická skupina byla sdělena prostřednictvím kanálu, který vlastní společnost Google nebo Facebook, může společnosti požádat o převedení záznamů od konkrétního uživatele, časového rámce nebo rozsahu IP adres. Společnost vás nemusí informovat, pokud jsou vaše informace zahrnuty do toho, co shromažďují.

podrobnosti o hranolu

Ale jsou to jediné případy, kdy vlády mohou získat přístup k velkým webům, jako je Google nebo Facebook? Na základě odhalení, která odhalil Edward Snowden v roce 2013, je velmi pravděpodobné, že hlavní vlády a mezinárodní instituce mají přístup k systémům za účelem sledování podezřelé činnosti.

Skutečnost, že tyto typy zadních dveří existují, je znepokojivá, protože to znamená, že existuje větší pravděpodobnost, že hackeři budou schopni infiltrovat systémy za nimi. Je to jeden z důvodů, proč se soukromí na internetu v posledních letech stalo tak žhavým tématem.

Data Science

Koncept velkých dat existuje po lepší část desetiletí. Jejím základním argumentem je, že společnosti by měly ukládat co nejvíce informací, protože s větším počtem dat přichází lepší analýza a informovanější rozhodování. Nejen to, ale velká data jsou ve skutečnosti schopna posunout nové technologie vpřed.

Google a Facebook jsou silně zapojeny do strojového učení, kde se společnosti snaží naučit software identifikovat vzory a trendy napříč rozsáhlými datovými soubory. Cílem je vyvinout algoritmy, které se postupem času zlepšují a nadále se vyvíjejí, nakonec budování k budoucnosti, kde je možná umělá realita.

hlavní akvizice umělé inteligence

Například seznam doporučených výsledků vyhledávání Google je postaven na velkém datovém enginu. Jejich algoritmy strojového učení neustále analyzují nové dotazy, které jsou spuštěny každou vteřinu, a výstupem je komplexní porozumění tomu, co je celosvětově trendy a jak se mění chování společnosti.

Pro Facebook se strojové učení začalo hrát s jejich pokroky v technologii rozpoznávání obličeje. Od prvních dnů sociální sítě mají uživatelé rádi funkci ukládání a sdílení fotografií. A pokaždé, když uživatel nahrál novou fotografii nebo album, byli vždy vyzváni, aby označili jednotlivé lidi svým jménem.

Díky algoritmům strojového učení může nyní systém Facebook skutečně identifikovat konkrétní tváře na nových fotografiích, aniž byste museli poskytovat jakékoli informace. Funkce, jako jsou tyto, nejsou vždy přesné nebo správné, ale fungují představují působivý pokrok v tom, co technologie dokáže v budoucnu.

Sečteno a podtrženo

Způsob, jakým tito dva technici v domácnosti používají vaše data, pravděpodobně ohromí a zároveň vás zneklidní. Realita je taková, že pokaždé, když jdete online, vaše data se shromažďují, ukládají a analyzují více způsoby, než byste chtěli vědět.

Džin je však už z láhve. Pokud se nerozhodnete zcela offline nebo že nová technologie blockchainu nám nakonec umožní převzít kontrolu nad našimi daty, očekávat, k lepšímu a horšímu, Facebook a Google budou i nadále naše informace hlavní produkt to vede k jejich zisku.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me