Kompletní průvodce proxy servery (vs. VPN služby)

Proxy server se připojuje k internetu místo vašeho počítače. Jinými slovy, všechna data generovaná relací procházení prochází z vašeho počítače, přes proxy server na cestě do Internetu a také zpět přes proxy server na zpáteční cestě do vašeho počítače.


V podstatě je to prostředník. Proč by na světě někdo používal proxy server? Primárním důvodem je to, že skryje vaši IP adresu a zase skryje také vaši fyzickou polohu před každým, kdo by mohl sledovat. VPN je specializovaná forma proxy serveru. K nim se dostaneme později.

Veřejné proxy servery

První typ proxy serveru, o kterém budeme hovořit, je ten druh, který je volně k dispozici online zdarma, tzv veřejný proxy server.

I když je myšlenka soukromého připojení k internetu bez nákladů zjevně přitažlivá, tento typ serveru má dost nevýhod, že by ho měli vážně zvážit pouze nejneobvyklejší uživatelé internetu..

Uvádíme několik významných důvodů, jak se vyhnout veřejnému proxy serveru:

 • Tyto převážně dobrovolnické operace mají tendenci se neočekávaně přepnout do režimu offline a zůstat tak, dokud se někdo nevytrhne ze své denní práce, aby zjistil problém..
 • Bez peněz na modernizaci vybavení, očekávejte, že vaše připojení k internetu bude pomalé.
 • Provozovatelé nemají motivaci zisku k udržení zákazníků žádný skutečný důvod, proč na vaše data špehovat nebo procházení zvyky. Mohli by to být hackeři pro vše, co víte. Některé odhady tvrdí, že až 70 procent veřejných proxy serverů je jen zločincem.
 • A snooping není jediný problém. Další velké procento z nich servery proxy vloží reklamy nebo JavaScript na navštívené weby. To není v pohodě.

Pointa je, že použití veřejného proxy serveru je špatný nápad bez ohledu na to, jak se na to díváte. Beru zpět to, co jsem řekl dříve o tom, že se jedná o schůdnou alternativu pro příležitostné surfaře. Změnil jsem názor. Nikdo by je neměl používat!

Soukromý proxy server

Soukromý proxy server je provozován primárně pro zisk, i když někteří lidé nebo společnosti si jeden nastavili pro osobní nebo zaměstnanecké použití zdarma.

VPN (Virtual Private Network) je nejčastější typ privátní proxy. Budeme se podrobněji zabývat tím, co tento server trochu odlišuje. Založte to prozatím.

Pokud má soukromý zástupce nadřazenost nad svým veřejným protějškem, znamená to, že za jeho použití je zahrnut poplatek (zůstaň tady u mě). Toto zavedení motivu zisku pro společnost v jakémkoli odvětví znamená, že má velký zájem o uspokojení zákazníka, aby tyto měsíční platby dostávaly.

Když společnost za své služby účtuje poplatky, můžete se vsadit, že budou vedeny k veřejnému účetnictví za to, jak dobře chrání soukromí klienta prostřednictvím recenzí třetích stran (jako jsou ty, které jsem napsal na tomto webu). Podstatou internetu je stěžovat si hlasitě a dlouho, když je zklamáno, a žádná společnost to nechce.

Kategorie serveru

Podívejme se rychle a bezbolestně na různé typy proxy serverů, na které pravděpodobně narazíte během vaší internetové cesty..

HTTP Proxy

Pokud jste si někdy všimli nomenklatury „http: //“ v poli URL v horní části jakékoli webové stránky, viděli jste standardní celosvětový webový protokol používaný k propojení všech různých prvků webových stránek.

Tento typ proxy serveru není šifrován, což znamená, že je obecně rychlejší než ostatní kvůli méně namáhavé výpočetní zátěži. S větším zabezpečením Internetu je však šifrování zajištěno pomocí protokolu HTTP, který k nim nemá přístup –méně užitečné.

HTTPS Proxy

Tento typ proxy, označovaný také jako proxy (SSL (Secure Socket Layers)), je základem každého webu, který chce zabezpečit výměnu dat mezi webem a uživateli. Všechna data cestující mezi proxy HTTPS a vaším počítačem jsou šifrována.

SOCKS Proxy

Protokol SOCKS je v podstatě simpleton. Díky této jednoduchosti jsou skvělé pro torrentový provoz, e-mail, IRC data a upload FTP. Protože jsou tito proxy tak flexibilní, zvládají vysoký objem provozu a mají tendenci být pomalejší než spící želva.

Web Proxy

Webové servery proxy jsou pěkné, protože pro jejich použití nemusíte stahovat a instalovat žádný software. Přístup pochází z okna prohlížeče a funguje dobře s HTTP nebo HTTPS. Většina webových proxy je však zdarma nabitý reklamou pro vaše potěšení nebo bolest ze sledování. Webový server proxy, který je užitečný pouze pro základní webové stránky, má tendenci se rozpadat tváří v tvář JavaScriptu, Java nebo Flash.

Forward Proxy

To je pravděpodobně jedna z těch zjevných věcí, ale forward proxy je ten, který sedí mezi počítačem a internetem. Toto definuje každý druh proxy kromě – uhodli jste – reverzní proxy, který funguje jako vrátný mezi internetem a místní sítí (LAN).

Reverzní proxy by vstoupila do hry, kdybyste byli na dálku a potřebovali jste přístup k LAN vaší společnosti z domova nebo na cestách. Chcete-li tak učinit, měli byste nejprve projít proxy server a pak získat vstup do LAN.

Servery VPN vs Proxy

Vzpomínáte si tam někde vzhůru, když jsme vám řekli, že VPN je specializovaný případ proxy serveru a později bychom je odlišili? No, později je nyní, takže se připravte, aby se vaše mysl vyhodila do vzduchu. Nebo možná ne.

Zde jsou hlavní rozdíly:

  1. Proxy servery jsou konfigurovány na a na základě aplikace, což může být v zadní části skutečná bolest. Na druhou stranu VPN musí být nakonfigurována pouze jednou na systémové úrovni, aby byla chráněna všechna internetová připojení veškerého softwaru na jakémkoli konkrétním zařízení. Někdy to zvládnou i dobré VPN zdarma.
  1. Tam, kde jsou další proxy servery po celé mapě, pokud jde o zabezpečení, nejoblíbenější VPN služby jako Surfshark nebo NordVPN poskytnout vysoká solidní úroveň šifrování. U komerčních sítí VPN je to základ jejich obchodního modelu a za co jsou lidé ochotni zaplatit. Obecně lze říci, že VPN je jednodušší konfigurovat a bezpečnější (a anonymní) než ostatní typy proxy serverů, které jsme zmínili.

Pomocí proxy

VPN a další soukromé servery proxy se relativně snadno instalují a používají, protože váš poskytovatel služeb poskytuje podrobné pokyny k provedení úkolu.

Pokud se pustíte do světa veřejných proxy, věci se stanou o něco složitější. Pro připojení k veřejnému serveru proxy potřebujete určité konkrétní informace:

 • IP adresa a číslo portu Proxy
 • Uživatelské jméno a heslo (možná)

Pokud jsme vás ještě nevystrašili z používání veřejné proxy, hledání takové by mělo být snadné. Existují stovky, pokud ne tisíce z nich volně k dispozici online. Do svého oblíbeného vyhledávače zadejte „proxy serveru proxy“ nebo „zdarma proxy“ a ustupte. Od té chvíle není konfigurace nijak strašně obtížná.

Jako příklad použijeme Firefox …

Kliknutím na správné místo dorazíte na správné místo Možnosti -> Pokročilý -> Síť Tab -> Spojení Nastavení. V závislosti na vašem prohlížeči se může přesná posloupnost kroků lišit.

Pointa je, že hledáte místo, kde můžete vyloučit IP adresu localhost a přidat IP adresu a číslo portu pro ruční konfiguraci proxy.

Kolik exkluzivity potřebujete?

Za předpokladu, že se chystáte využít našich rad a běžet daleko od bezplatných veřejných proxy serverů, měli byste znát různé úrovně exkluzivity komerčních serverů. Tam jsou tři.

  1. Vyhrazený proxy: Toto je nejstabilnější a nejvýkonnější varianta. Díky vyhrazenému serveru proxy nesdílíte zdroje s nikým jiným. Pokud se prostě snažíte vyhnout geoblokům, které vám brání streamování online obsahu, je to vaše nejlepší volba. Mějte na paměti, že obdržíte statickou IP adresu, takže ji lze stále sledovat na proxy serveru, takže je méně anonymní.
  1. Semi-Shared Proxy: S tímto sdílíte proxy server s několika dalšími lidmi, obvykle se třemi.
  1. Obecný proxy: Nej anonymnější, ale také nejméně schopný z hlediska výkonu. Sdílíte zdroj s mnoha dalšími lidmi. Pro všechny praktické účely je to stejné jako veřejné zastupování.

Sečteno a podtrženo

Se vzestupem geografického blokování populárními webovými stránkami a obavami o soukromí není žádným překvapením, že používání proxy serverů vyrostlo v popularitě. Přestože náklady činí veřejné servery vážným pokušením, doporučujeme, aby se veřejné proxy nemělo používat pro nic jiného než pro běžné použití.

Nejen, že jsou nestabilní a pomalí, jste také házení kostkami při každém použití že operátor nenamáčkuje vaše zařízení plné škodlivého softwaru ani sifonuje vaše osobní nebo finanční údaje. Je to prostě nestojí za riziko.

Zatímco komerční proxy jsou určitě možnost, bezpečnější, komplexnější a snadno konfigurovatelné řešení VPN je podle našeho skromného názoru výhodnější za stejnou cenu. Jděte s jednou z nejlépe hodnocených služeb VPN a neriskujte svou bezpečnost.

Rozhlédněte se kolem sebe a měli byste být schopni najít tu, která si vybudovala pověst důvěryhodného strážce údajů o zákaznících. Hodně štěstí s vaším proxy!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me