Protokoly VPN – porovnání různých typů

Jak více Kanaďanů chápe potřebu chránit své soukromí a zabezpečení online pomocí VPN, stávají se sofistikovanějšími, pokud jde o vlastnosti, které hledají v renomované VPN.


Riziko hackerů dat a krádeží identity, což je na vzestupu, demonstruje potřebu VPN.

Počet obětí krádeží identity a odcizená částka

Jednou z nejdůležitějších funkcí, kterou má smysl zvážit, jsou protokoly, které poskytovatel VPN poskytuje uživatelům.

Co jsou to protokoly VPN? Většina lidí, kteří jsou novým nápadem, si myslí, že se jedná o neuvěřitelně technický pojem, který může mít malý vliv na jejich prohlížení. Realita je taková, že protokol používaný vaší VPN může vytvořit významný rozdíl, pokud jde o to, jak skutečně jste v bezpečí když jste online.

Podívejme se blíže na to, jaké jsou protokoly VPN a jak ovlivňují vaše online prostředí. Poté prozkoumáme nejběžnější protokoly, které jsou dnes k dispozici, abyste mohli učinit rozumné rozhodnutí.

Co jsou to protokoly VPN?

VPN v podstatě vytváří tunel mezi počítačem a internetem. V tomto tunelu jste chráněni proti únikům DNS. Vaše skutečná IP adresa je plně chráněna; tunel VPN ji maskuje IP adresou serveru, což vás v podstatě činí neviditelnými. Vypadá to, jako byste procházeli jiné místo než skutečné místo.

K dispozici je několik metod pro vytvoření tunelu VPN. Některé z nich jsou již mnoho let a již se nepovažují za zvláště bezpečné. Jiné jsou zcela nové a nabízejí absolutně nejlepší dostupné zabezpečení.

how-a-vpn-works

Když se zaregistrujete pomocí sítě VPN, může vám být nabídnuta řada protokolů VPN, ze kterých si můžete vybrat. Jak víte, zda je jedním z nich starší protokol s méně robustními bezpečnostními funkcemi? A co je důležitější, jak identifikujete ten, který vám poskytne absolutně nejlepší ochranu bez ohledu na to, co děláte online?

Většina poskytovatelů VPN nabízí výběr mezi protokoly PPTP, SSTP, L2TP / IPSec, WireGuard, SoftEther, IKEv2 / IPSEC a OpenVPN. Po přečtení popisu každého z nich budete mít možnost informovaně se rozhodnout, který protokol je pro vaše účely vhodný.

Protokol PPTP

Technologie Microsoft, Point-to-Point Tunneling Protocol, neboli PPTP, je jedním z prvních VPN protokolů, přestože se stále používá, i když je stále vzácnější. Některé sítě VPN, které jsou odhodlány nabídnout svým uživatelům co největší počet možností, ji však stále zpřístupňují.

I když může být protokol PPTP dostupný, nedoporučuje se pro běžné použití odborníky v oblasti bezpečnosti dnes, protože se jedná o problémy se zabezpečením, které by vás mohly nechat vystaveny právě v okamžiku, kdy nejvíce potřebujete ochranu vaší VPN.

Ve svůj prospěch je PPTP kompatibilní a nativně dostupný ve všech verzích Windows. Většinu ostatních operačních systémů je také možné spustit. Rychlosti přenosu dat jsou s PPTP poměrně rychlé. Pokud však dojde k přerušení připojení, může být obtížné se znovu připojit.

Pokud je důležité udržovat vaše online aktivity přísně v soukromí a anonymně a čelíme tomu, proto používáte VPN především, neměli byste se rozhodnout používat PPTP. Na druhou stranu, pokud je vaším cílem umožnit streamování obsahu na Netflixu z jiné geografické oblasti, pak by PPTP mohl být pro vaše účely postačující díky relativně dobré rychlosti.

Přesto jej nenastavujte jako svůj výchozí protokol. Pokud tak učiníte, může necháváte vás zranitelní vůči hackerům, malwaru a špionáži třetích stran.

SSTP Protokol

Protokol Secure Socket Tunneling Protocol je dalším produktem společnosti Microsoft. Na rozdíl od mnoha jiných protokolů VPN je kompatibilní pouze se zařízeními se systémem Windows. To znamená, že nepatří mezi nejčastěji používané protokoly. Nicméně, to není trápí známé bezpečnostní problémy tak, jak je PPTP.

SSTP spoléhá na vrstvu Secure Socket Layer, nebo SSL, protokol pro přesun online provozu. Lidé, kteří se zabývají vážnými omezeními sítě, jako jsou například ty, které jsou uvaleny v totalitních státech, jako je Čína, mohou zjistit, že se jedná o významnou výhodu.

Uživatelé, kteří čelí vládnímu režimu nebo kteří zjistí, že v jejich systému jsou běžně blokovány jiné protokoly VPN, mohou zjistit, že SSTP je dokonale přijatelné řešení. Je stabilní, poměrně rychlý a relativně bezpečný. Rovněž umožňuje uživatelům VPN odblokovat webové stránky a další podobně omezený obsah. Bohužel existuje pouze několik poskytovatelů VPN, kteří skutečně podporují SSTP.

Pokud však máte přístup k nadřazenému protokolu, jako je OpenVPN, bylo by rozumné zvolit si ten namísto SSTP.

WireGuard Protokol

WireGuard je relativně nový protokol, se kterým vývojáři stále experimentují. Protože se program WireGuard nachází v raných fázích vývoje, dosud nebyl auditován třetí stranou. Zastánci ochrany soukromí mají navíc obavy, zda použití protokolu WireGuard vyžaduje protokoly. Tyto obavy mohou být prozatím prozrazující, protože jen málo poskytovatelů VPN skutečně dělá WireGuard volbou.

Ve skutečnosti mnoho VPN, které zpřístupňují WireGuard, to dělá na testovací bázi, což znamená, že uživatelé v procesu vývoje zásadně pomáhají. To znamená, že mohou nastat problémy se zabezpečením, takže není rozumné používat program WireGuard, když děláte něco opravdu citlivého.

WireGuard se vyvíjí s nadějí, že nabídne vyšší rychlost, výkon a zabezpečení ve srovnání s ostatními dostupnými protokoly VPN. Reklama je označována jako lepší možnost, pokud jde o spotřebu baterie, a uživatelé mobilních zařízení mohou milovat, že WireGuard slibuje možnost přechodu z jednoho síťového rozhraní do druhého bez ztráty připojení.

WireGuard nelze v tuto chvíli z celého srdce doporučit, protože je stále pod vývojářit. Pokud však bude schopna jednoho dne splnit své sliby týkající se rychlosti, výkonu a bezpečnosti, bude to určitě hodný nástupce OpenVPN.

SoftEther Protokol

SoftEther je jeden z mála, novějších VPN protokolů, který začíná dát OpenVPN protokolu běh za jeho peníze. Byl to projekt vyvinutý studenty University of Tsukuba, ale v posledních letech se stal široce používaným protokolem VPN.

SoftEther je technologie s otevřeným zdrojovým kódem, podobně jako OpenVPN. To znamená, že byl testován, auditován a vyvíjen odborníky po celém světě. Zastánci oceňují, že SoftEther pracuje na mnoha operačních systémech, a to i těch, které nejsou obsluhovány mnoha jinými protokoly.

Tyto operační systémy zahrnují obvyklé systémy jako Mac, Windows a Android, ale také Linux, Solaris a FreeBSD.

SoftEther je dokonce kompatibilní s dalšími protokoly VPN, jako je OpenVPN, L2TP / IPSec a další. Uživatelé často nastavují SoftEther ve svém operačním systému a současně používají jiný protokol VPN, což znamená, že jsou chráněni bez ohledu na to, co se stane. Protože je tak neuvěřitelně flexibilní, SoftEther se rychle stává populární.

Tento protokol VPN dokáže obejít většinu firewallů a je to určitě rychlé. Nemusíte se však obávat, že obětujete zabezpečení pro rychlost. SoftEther používá 256bitové šifrování AES, které používají také hlavní vládní a vojenské agentury.

Různé protokoly VPN

SoftEther přesto není bez nedostatků. Je to docela nová technologie, takže nebyla tak důkladně testována jako protokol OpenVPN. Navíc není k dispozici na mnoha VPN. To zůstává alternativou, kterou je třeba v budoucnu dávat pozor.

IKEv2 / IPSec Protokol

Internet Key Exchange verze 2 nebo IKEv2 je společný projekt společností Microsoft a Cisco. IKEv2 je v zásadě tunelovací protokol. Aby byla zvláště bezpečná, je spárována s Internet Protocol Security nebo IPSec. Tato technologie šifruje a ověřuje datové pakety odesílané prostřednictvím sítě IP.

Pracovní skupina Internet Engineering Task Force vyvinula IPSec tak, aby byl nativní kompatibilita s celou řadou operačních systémů. Není tedy nutné mít k dispozici IPSec aplikaci třetích stran, jako je tomu u OpenVPN a dalších protokolů.

Technologie IKE existuje již od roku 1998. Současná druhá verze byla představena v roce 2005. Porovnání IKEv2 s jinými protokoly VPN ukazuje, že může uživatelům přinést výhody, pokud jde o schopnost navázat připojení, rychlost, stabilitu a zabezpečení. Nativní podpora pro IKEv2 se nachází na zařízeních se systémem Mac OS 10.11 nebo novějším, Windows 7 nebo novějším, iOS, Android a Blackberry.

Někteří zastánci soukromí se obávají, že obavy z rizik kybernetické bezpečnosti se týkají technologie IKE, protože se jedná o uzavřený zdrojový software. To znamená, že byl vyvinut společností Microsoft a Cisco bez příspěvků nezávislých vývojářů.

Odborníci na bezpečnost se obávají, že to znamená, že IKEv2 může mít slabá místa, která vývojáři nezjistili. Tato technologie však byla dostatečně dlouhá na to, aby třetí strany vytvořily verze s otevřeným zdrojovým kódem. Některé z těchto nezávislých verzí mohou nabídnout ještě robustnější zabezpečení než původní.

IKEv2 / IPSec je doporučený protokol VPN, ale OpenVPN je obecně považován za lepší.

L2TP / IPSec Protokol

Stejně jako IKEv2, Layer 2 Tunneling Protocol, nebo L2TP, je obvykle spojen s IPSec, aby poskytl další úroveň šifrování a zabezpečení. Stejně jako IKEv2 je L2TP / IPSec nativně kompatibilní s mnoha nejběžnějšími operačními systémy.

Zařízení se systémem Windows 2000 / XP nebo novějším, Mac OS 10.3 nebo novějším nebo Androidem by se měla rychle a snadno nastavit pomocí L2TP / IPSec. Přístup k tomuto protokolu je stejně jednoduchý jako import potřebných souborů z vaší VPN.

L2TP byl také vyvinut společností Microsoft a Cisco. To znamená, že se jedná o software s uzavřeným zdrojem a může mít chyby, které nebyly identifikovány. L2TP není tak populární jako IKEv2, což znamená, že jej nezávislí vývojáři tak důkladně neprošetřili. Slabé stránky vás mohou nechat otevřeným k nechtěnému zveřejnění vaší IP adresy.

Pokud se opravdu zajímáte o zachování soukromí, pak oceníte, že L2TP zapouzdřuje data dvakrát. Tato dvojitá enkapsulace má však tendenci trochu zpomalovat zpracování.

Naproti tomu L2TP / IPSec provádí šifrování a dešifrování v jádře, což může poskytovat zvýšenou rychlost. Zpomalí používání L2TP / IPSec výkon vašeho systému? Odpověď se může lišit. Možná to budete muset vyzkoušet, abyste zjistili, jak to pro vás funguje.

Celkově jsou protokoly IKEv2 / IPSec a OpenVPN vysoce doporučovány než L2TP / IPSec. Pokud nemůžete získat přístup k těmto jiným protokolům, L2TP / IPSec je stále lepší volbou než některé starší, méně robustní protokoly.

U mnoha nejvíce doporučovaných sítí VPN máte na výběr protokoly. To by mohla být zřetelná výhoda, protože je možné, že jeden protokol bude mít pro určité aplikace lepší výkon než pro jiné.

OpenVPN Protokol

Tento protokol byl původně vyvinut společností OpenVPN Technologies a je otevřeným zdrojovým kódem. To znamená, že vývojáři z celého světa přispěli k jeho zdokonalení hledáním slabých a slabých stránek, aby je bylo možné odstranit. Výsledkem je neuvěřitelně bezpečné a univerzální prostředí pro objevování online světa.

OpenVPN je obecně považován za nejbezpečnější protokol, který je dnes k dispozici, a je široce používán. Několikrát byl proveden audit u bezpečnostních firem třetích stran, takže jim můžete věřit, aby vaše data zůstala v bezpečí. OpenVPN je ve skutečnosti považován za průmyslový standard, zejména pokud je používán ve spojení s výměnou klíčů SSL / TLS.

Většina renomovaných poskytovatelů VPN zpřístupňuje klientům protokol OpenVPN. Pravděpodobně to bude výchozí volba. Pokud tomu tak není, doporučuje se uživatelům aktualizovat svá nastavení. OpenVPN je kompatibilní se všemi platformami včetně Mac, Windows, Linux, Android a iOS. Funguje také ve spojení s různými směrovači.

Závěrečné myšlenky

OpenVPN je zvláště bezpečný a bezpečný, pokud je používán s protokolem User Datagram Protocol nebo UDP, namísto protokolu Transmission Control Protocol nebo TCP. Použití TCP může znamenat mírně pomalejší přenosové rychlosti.

Nicméně OpenVPN zůstává stabilní a spolehlivý. Použití protokolů TLS a knihovny OpenSSL pro šifrování znamená, že OpenVPN je výjimečně zběhlý v zabezpečení dat.

Pokud chcete úplnou ochranu, zvažte při procházení webu použití soukromého vyhledávače. Tím se anonymizují všechny dotazy, eliminuje se potřeba mezipaměti a chrání vás před rušivými reklamami a zároveň poskytuje pokročilé rozpoznávání hrozeb na webových stránkách..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map