Vysvětlení pěti očí (FVEY) – velký bratr vás sleduje

pět očí


Zatímco pět očí může znít jako zločinecká organizace přímo z filmu Jamese Bonda, není to fikce. Tajné sdílení dat a technologií mezi Spojenými státy, Kanadou, Austrálií, Novým Zélandem a Spojeným královstvím vytvořilo nepochybně nejnáročnější operaci online veřejného dohledu v historii. Jinými slovy, pokud jste byli na internetu, existuje dobrá šance, že o tom Pět očí ví.

Většina běžných uživatelů internetu ví, že VPN znamená virtuální soukromé sítě, které umožňují anonymní prohlížení. To však má tendenci být, pokud jde o znalosti. Five Eyes se velmi zajímají o VPN, protože díky anonymitě, kterou tato technologie poskytuje, je pro ně těžší vykonávat „práci“ špionáže..

VPN vs pět očí

Obavy týkající se zákonů o ochraně soukromí, důvěrnosti a dokonce i legality přístupu k určitému obsahu vedly původně k VPN. Důvodem je, že instalace VPN vám umožní překonat geografické bloky a používat weby, které mají být ve vaší zemi blokovány.

Netflix například blokuje většinu svého obsahu v USA do jiných cizích zemí. Podobně lidé ve Spojených státech nemusí mít přístup k televizním pořadům a filmům zobrazeným v Jižní Americe. VPN vytvářejí mezeru kolem tohoto druhu omezení a umožňují uživatelům dosáhnout blokovaných webů.

Mělo by být zřejmé, proč dozorčí aliance Five Eyes není velkým fanouškem VPN. Chtějí vědět, že online aktivita je sledována. VPN to ztěžují.

pět očí

Pokud se zdá, že tato organizace není ničím jiným než skupinou vyzvědačů při hledání pochybné činnosti, aniž by se na ni hodně pravděpodobně věřilo, měli byste pravdu. Protože je všech pět zemí anglicky mluvících, sdílení informací, které najdou, je vždy tak snadné.

Dějiny

Koncept za pěti očima už nějakou dobu existuje. Ve skutečnosti byla dohoda o dohledu a sdílení údajů, které tvoří základ tohoto moderního uspořádání, zavedena před mnoha lety jako dohoda mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy americká, která byla vytvořena v roce 1943 během výtržků druhé světové války..

Aliance NSA Nato

Po skončení studené války byly dalším zemím nabídnuty členství v alianci, zejména v důsledku snah o řešení rostoucí hrozby mezinárodního terorismu..

Jak se seznam účastníků v pěti očích rozrostl, rozšířil se také rozsah globálního online monitorování. Chcete-li ochutnat extrémy, k nimž tyto země chodí sledovat uživatele, podívejte se na toto přečtení expozice Edwarda Snowdena v roce 2013.

Jak se práce pěti zemí stala sofistikovanější, financování stále rostlo a poptávka byla stále větší a zahrnovala více bezpečnostních a zpravodajských agentur. Jsou zapojeny některé z nejmocnějších zkratek na světě, jako jsou FBI, CIA, NSA, MI6, ASIS, NZSIS, AGO, GCSB a mnoho dalších.

Přestože jsou činnosti organizace nabízeny podle potřeby pro vymáhání práva, není těžké si představit více zlověstných účelů pro pět očí, zejména když se zabývají obcházením zákonů na ochranu soukromí. Pokud čtenáři zapomněli, je proti zákonu, aby vláda Spojených států špehovala své vlastní občany.

Díky Five Eyes je snadné požádat jednu ze čtyř dalších zemí, aby to pro ně udělaly.

Pět očí je jen začátek

Ačkoli dohoda mezi pěti zeměmi může stačit k tomu, aby se obávali těch, kteří chtějí chránit své soukromí, není to místo, kde monitorování končí. Ve skutečnosti existují další dvě aliance, které zvyšují počet očí, protože počet zemí zahrnuje více. Nejprve je ale Japonsko nastaveno na šestého člena Pět očí?

Pět očí plus jedna: Japonsko v domě

Pět očí v současné době zvažuje oficiální přijetí šestého člena do nejexkluzivnějšího špionážního klubu na světě – Japonska. Není to tak radikální krok, když si uvědomíte, že aliance se mohla spolehnout na japonskou spolupráci, která sahá až do studené války. Japonsko díky své geografické blízkosti hodně přispělo ke shromažďování zpravodajských informací v pevninské Číně, Jihočínském moři a Severní Koreji. Formální členství v Five Eyes by jednoduše dalo jména na tečkovanou linii, aby zálohovalo to, co je již realitou bot na zemi.

Jak probíhá postup pěti členů v procesu přidávání členů? Už je to dávno, co to udělali, ale nominace musí provést pouze jedna hlava státu. Přijetí nebo odmítnutí závisí na jednoduchém hlasování. Vzhledem k tomu, že všech pět zemí Eyes bylo v posledních letech na konci japonské spolupráce v oblasti zpravodajských informací, většina odborníků je toho názoru, že rozhodnutí je hotovým úspěchem. Buďme první, kdo řekne „Vítejte!“ Šestému Oku.

Devět očí

S Dánskem, Francií, Nizozemskem a Norskem se původní unie mezi výše uvedenými pěti zeměmi rozšíří na tzv. Dozorčí alianci „Devět očí“. Na rozdíl od neobvyklé tvořivosti svého názvu má tato organizace ohromující schopnosti, které se zvýšily pouze s přidáním nových zemí.

Čtrnáct očí

Nakonec přidání Německa, Belgie, Itálie, Švédska a Španělska pomohlo vytvořit konečnou podobu (zatím) této aliance. S celkem 14 zeměmi se název této iterace aliance nazývá „čtrnáct očí“.

14 očí

Proč by se uživatelé měli starat?

Přestože je sledování těchto pěti zemí, které není sledováno, obtížné plně pochopit, proč by se měl průměrný uživatel obávat? Pokud se domníváte, že velké množství všech sítí VPN na světě se nachází v jedné z výše uvedených pěti zemí a na základě těchto zákonů o jurisdikci by nebylo žádným překvapením, kdyby se praxe používání sítě VPN dostala pod útok.

Pointa je, že pokud používáte VPN, abyste zůstali v anonymitě, mohlo by to být v zemi pěti očí problematické. V tomto okamžiku bude soukromí mimo okno a hlavním důvodem, proč bude VPN vykreslována jako zbytečná.

Ochrana před Aliancí

Ve skutečnosti je nejjednodušší způsob, jak zabránit vládám z celého světa ve špionáži vašich dat, použít VPN umístěnou v jiné zemi. Například Čína není na seznamu žádných aliancí, kde je monitorování dat považováno za normální.

online cenzura podle zemí

Díky síti VPN založené na Číně znemožní těmto skupinám dosáhnout své historie prohlížení. To je samozřejmě, pokud se Čína nepřipojí ke skupině nebo se s nimi náhodou nebude tajně zabývat.

Druhou alternativou, která je ještě jednodušší a levnější, je jednoduše se spoléhat na šifrování webových stránek. Toho lze dosáhnout tím, že se webové stránce umožní bezpečné procházení. Abychom potvrdili, že je skutečně bezpečný, měli bychom hledat zelené „https: //“ umístěné na pravé straně skutečné adresy URL webu. Pokud ano, obsah a jakákoli interakce mezi uživatelem a webem jsou šifrovány.

Je velmi důležité pochopit, že neexistuje absolutně žádný způsob, jak lidem zcela zabránit v přístupu k vlastním datům nebo historii prohlížení. Je to proto, že je doslova nemožné vytvořit systém, který pracuje bezchybně 100 procent času. Promiňte, to je jen realita života.

Ve skutečnosti se hacker s dostatkem času, peněz a znalostí mohl teoreticky proniknout i do vychloubaného datového centra Pentagonu. Problém je však v tom, že většina hackerů nemá správnou kombinaci těchto tří vstupů. Když uživatel zašifruje svá data, odradí hackery nebo vlády, kteří sledují online aktivitu, aby se pokusili dostat, protože požadovaná doba vytváří rychle se přibližující bod snížených výnosů.

A konečně, uživatelé mohli také mikro-spravovat všechny své online aktivity a soubory hledáním aplikací a poskytovatelů, kteří zaručují soukromí. Patří sem organizace jako SpiderOak, Truecrypt, DuckDuckGo, OTR chat a jakýkoli ze seznamu nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem, které kladou soukromí na první místo.

Pokud hledáte lepší ochranu online, podívejte se na seznam doporučených kanadských VPNS.

Poslední aktualizace 19. dubna 2020

Ahoj, já jsem Ludovic. Tento web jsem vytvořil jako spotřební zdroj, abych pomohl ostatním Kanaďanům lépe porozumět měnícímu se světu kybernetické bezpečnosti. Před vytvořením tohoto zdroje jsem viděl dva základní problémy s odvětvím ochrany soukromí spotřebitelů B2B. Zaprvé, vzdělávání – většina lidí si neuvědomuje důležitost svých vlastních údajů. Za druhé, nekalé marketingové praktiky – existuje celá řada samozvaných bezpečnostních řešení, která nedělají nic jiného než zprostředkování uživatelských dat bez souhlasu.

1 komentář

 1. Joaquin Kooser

  Joaquin Kooser
  23. října 2019 v 21:18

  Slyšel jsem něco zajímavého, co řekl Bernie Sanders. Myslím, že se zavázal ukončit trestní stíhání píšťalek podle špionážního aktu. To je skvělá zpráva pro Edwarda Snowdena, že? To je, pokud se to skutečně stane, samozřejmě…

  Odpověď

Odeslat komentář Zrušit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Komentář

Název *

E-mailem *

webová stránka

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map