Rishikimi i Ivacy VPN (2020)

logoja e ivacy


Ivacy ka ekzistuar që nga viti 2007, megjithatë shërbimi i tyre VPN nuk është i njohur mirë. Në pronësi të PMG Private Limited, kompania është me seli në Singapor.

Ka një histori të gjatë inovacionesh që përfshijnë konceptin e tunelimit të ndarë, që është një lloj teknologjie që bën të mundur që VPN-ja juaj të vendosë se cili nga trafiku juaj në internet do të marrë rrugëdalje përmes ISP-së tuaj dhe cili duhet të drejtohet përmes VPN-së tuaj.

Kjo mund të përkthehet në shpejtësi më të shpejtë.

Singapori duket si një vend i sigurt për selinë e një VPN. Nuk është pjesë e rrjetit Five Eyes. Nuk është as pjesë e rrjetit 14 Eyes. Sidoqoftë, dokumentet që rrjedhin sugjerojnë se Singapori është një komb bashkëpunues sipas marrëveshjes Pesë Sytë.

Kombet anëtare në Pesë sy janë SHBA, Kanada, Sh.B.A., Zelanda e Re dhe Australia. Brenda marrëveshjes, vendet anëtare ndajnë informacione dhe burime në lidhje me qytetarët në vendet e tyre. Ata e bëjnë këtë duke futur në kabllot e fibrës optike në dy duzina vendesh, duke bërë të mundur që ata të mund të bëjnë spiunuar këdo ne cdo kohe.

Dokumentet sugjerojnë që Singapori mbështet dhe merr pjesë në këtë operacion duke shkëmbyer informacione. Me fjalë të tjera, kjo nuk është një situatë ideale për mbrojtësin e intimitetit. Mund të mos jetë një shqetësim i madh për ju, por disa njerëz padyshim që do të pushojnë nga kjo. Nëse gjithmonë kërkoni mënyrën më të mirë për të mbrojtur privatësinë tuaj në internet, nuk do të jeni adhurues i Ivacy.

Ivacy ofron përputhshmëri të mirë të pajisjes. Mund ta përdorni në pajisjet që ekzekutojnë Windows, iOS, Mac dhe Android. Mbështetje e mëtejshme është në dispozicion për pajisjet Linux, ruterat dhe TV të mençur. Edhe Xbox janë të pajtueshëm.

ivacy funksionon në të gjitha pajisjet

Ju mund të pyesni nëse përralla është e paligjshme në vendin tuaj. Megjithatë, Ivacy lejon përrua, dhe funksionon mirë. Fatkeqësisht, rrjeti i përgjithshëm i serverëve të tyre është i rrallë kur krahasohet me disa prej lojtarëve të mëdhenj në lojë.

Pasqyrë e Ivacy VPN

FeaturesDetails
Usability:Lehtë për t’u përdorur
Politika e prerjeve:Politika e rreptë e prerjeve zero
Madhësia e serverit:1000 server ++
Shpërndarja e serverit:50 ++ vende
mbështetur:Biseda, bileta, emaili dhe baza e të dhënave
torrenting:i kufizuar
streaming:i kufizuar
Protokolli dhe enkriptimi VPN:Protokollet OpenVPN, PPTP, SSTP, L2TP, IKEv2; Kriptimi 256-bit
Shtabi:Singapore
Çmimi:$ 2.25 / month
Uebfaqja Zyrtare:https://www.ivacy.com/

Siguria dhe Kriptimi

legjitime dhe me reputacion Ofruesit VPN e bëjnë OpenVPN protokollin e tyre të shkimit. Një protokoll VPN është një teknologji që kodon trafikun tuaj në internet. Krijon një lidhje të sigurt midis pajisjes tuaj dhe Internetit. Everythingdo gjë që kalon në tunel është e koduar në mënyrë që askush të mos mund t’ju spiunojë.

vektori i bllokimit të sigurisëDisa protokolle VPN janë atje. Disa janë të vjetëruar dhe përdoren rrallë. Të tjerët konsiderohen teknologji më të lartë. Qeveria elitare, zbatimi i ligjit dhe organizatat ushtarake në të gjithë botën e përdorin atë. OpenVPN është një nga këto.

Ivacy vendos protokollet parazgjedhje në OpenVPN kudo dhe kurdo që është e mundur. Sidoqoftë, ata gjithashtu ofrojnë një menu me alternativa të pranueshme nëse, për shembull, pajisja juaj nuk është e pajtueshme me OpenVPN.

Këto alternativa janë L2TP dhe IKEv2. Të dyja këto janë goxha të qëndrueshme dhe të besueshme edhe nëse nuk janë në të njëjtën klasë si OpenVPN. Ivacy gjithashtu vë në dispozicion protokollet PPTP dhe SSTP. Përdorimi i këtyre është nuk rekomandohet pasi ato janë ndër protokollet më të vjetra dhe më pak të sigurta VPN.

Për më tepër, Ivacy përdor encryption AES 256-bit për të mbrojtur të dhënat tuaja. E konsideruar e paarritshme nga personeli i sigurisë kibernetike në të gjithë botën, encryption 256-bit është standardi i artë kur doni të parandaloni këdo që të marrë informacionin tuaj.

Të kesh kriptim të tillë do të thotë që e jotja rreziqet e sigurisë do të jenë të ulta ndërsa jeni i lidhur me këtë VPN. Për më tepër, të kesh një kriptim të tillë të përparuar do të ndalojë rrjedhjet e DNS për mirë.

Ata që shpresojnë të dyfishojnë sigurinë e tyre duke përdorur Routerin e qepës (TOR) në lidhje me një VPN do të zhgënjehen. VPN e Ivacy nuk është e pajtueshme me TOR.

Rrjeti i Serverëve të Ivacy VPN

vendndodhja e pinitRrjeti i Ivacy aktualisht përfshin pak më shumë 450 servera. Ky është një numër mjaft i respektueshëm, megjithëse nuk konkurron me disa nga ofruesit më të mirë VPN atje që mburren me rrjete me më shumë se 1.000 serverë.

Në fakt, një numër në rritje i ofruesve karakterizojnë mijëra servera të shpërndarë nëpër botë.

Numri i serverëve është i rëndësishëm sepse sa më afër jush të jetë një server, aq më shpejt do të jenë normat e transferimit të të dhënave tuaja. Plus, më shumë serverë do të thotë më shumë bandwidth për çdo përdorues, i cili gjithashtu përkthehet me shpejtësi më të shpejtë.

Serverët e Ivacy kanë vendet e tyre në rajone të ndryshme. Me një total prej 100 vendesh, ato janë relativisht konkurruese me VPN të tjera me madhësi të mesme. Përveç pikave të zakonshme si Kanada, Sh.B.A dhe Evropa, Ivacy ka një mbulim të mirë në Amerikën Qendrore, Amerikën e Jugut, Afrikë, Kinë, Rusi dhe Turqi.

A është Ivacy VPN kompatibil me BitTorrent ose P2P?

Ivacy ofron serverë që kanë optimizim të plotë për P2P. Ju mund t’i gjeni këto vetëm në SHBA dhe Kanada, kështu që këtë shërbim mund të mos jetë ideal për entuziastë të përkushtuar përrua dhe P2P. Nëse jeni ju, atëherë ju mund të dëshironi të shikoni në këtë listë të faqeve më të mira përrua në dispozicion – thjesht mund ta bëjë më të lehtë ndarjen e skedarëve për ju.

Netflix ka punuar jashtëzakonisht shumë për t’i mbajtur njerëzit që përdorin VPN të mos përdorin shërbimin e tyre. Kjo sepse shfletimi përmes një VPN bën të mundur që ju të duket se ndodhen diku që nuk jeni. Kështu, ju mund të jeni në gjendje të përfitoni nga përmbajtja gjeo-e kufizuar në Netflix.

Ju mund të shikoni Netflix duke përdorur VPN, por Ivacy nuk do t’ju lejojë ta bëni këtë. Testimi në katër serverë zbuloi se një lidhje e suksesshme nuk u arrit kurrë.

Rezultatet e testit të shpejtësisë me Ivacy VPN

Rezultatet e testit të shpejtësisë në Ivacy nuk ishin shumë të shëmtuara. Dhënë, ata nuk konkurrojnë me VPN-të më të mira kanadeze për konsumatorët kanadezë (Në frëngjisht: Meilleur VPN) si NordVPN, por ndër ofruesit më të vetëdijshëm për buxhetin VPN, performanca e tyre është e duhur.

Kur lidheni me një server të Sh.B.A-së në Nju Jork, shkalla e transferimit të ngarkuar shënoi në 45.86 Mbps me ngarkime që arrijnë në 43.92 Mbps.

screenshot i rezultatit të shpejtësisë së ivacy

Një server në Amsterdam dha rezultate të ngjashme. Shkarkimet ishin 53.04 Mbps ndërsa ngarkimet ishin një 25.39 disi zhgënjyese.

Edhe një herë, një server në Londër dha performanca të ngjashme. Shkarkimet ishin 53,24 Mbps. Ngarkimet ishin 33.36 Mbps.

Ishte zhgënjyese të zbulosh që serverat në Azi nuk ishin të disponueshëm në kohën e testimit, kështu që nuk ka rezultate për këtë rajon. Sidoqoftë, rezultatet e përgjithshme të testeve të shpejtësisë tregojnë se Ivacy është diku në mes të paketës kur bëhet fjalë për normat e transferimit të të dhënave.

Duke marrë parasysh etiketën e dobët të çmimeve, ky është një rezultat i respektueshëm. Nëse çmimi është shqetësimi juaj numër një, atëherë Ivacy mund të mos jetë një zgjedhje e keqe për ju.

Sigurisht, nëse jeni duke kërkuar për oferta më të forta dhe jepni përparësi me shpejtësinë mbi çmimin, atëherë do të shërbeni më mirë nga një prej VPN-ve më të shpejtë.

A ruan regjistrat Ivacy VPN?

Shumë VPN mburren me “Nuk ka politikë shkrimesh”Me printim të guximshëm në faqen e tyre fillestare, atëherë lexoni politikën e tyre të intimitetit. Në të, ju zbuloni se “asnjë prerje” nuk do të thotë e njëjta gjë për ju si ajo me ofruesin VPN.

Ata mund të mbajnë shënime në lidhje me pajisjet që përdorni, ISP-në tuaj, çfarë ore lidheni me VPN dhe për sa kohë e mbani atë lidhje. Për shembull, nëse doni të fshehni adresën tuaj IP nga qeveria, Ivacy nuk do t’ju ndihmojë në planin afatgjatë.

vektori i politikës së privatësisëNdoshta ata nuk po mbajnë shënime të faqeve të internetit që vizitoni ose çfarë bëni ndërsa jeni aty. Kjo mund të jetë mjaft e mirë për disa njerëz, por të tjerët që janë të apasionuar pas mbrojtjes së intimitetit të tyre nuk duhet të pranojnë asgjë më pak se një politika aktuale “pa log”.

Suruditërisht, kjo është pikërisht ajo që ofron VPN e Ivacy. Ashtu si shumë VPN të tjera me forcë të ngjashme, ata mburren me politikën e tyre kundër prerjeve në pothuajse çdo faqe të faqes së tyre të internetit. Nëse jeni duke përdorur një shërbim të ngjashëm, mund të dëshironi të provoni fuqinë e VPN tuaj përpara se të ndryshoni në një ofrues tjetër.

Ende skeptik?

Pastaj hidhni një vështrim në politikën e tyre të intimitetit Ivacy.

Do ta zbuloni Ivacy beson vërtet në intimitetin. Për më tepër, të dhënat e vetme që ata mbajnë për ju është adresa juaj e emailit.

Opsionet e metodës së pagesës që pranohen nga Ivacy e vlerësojnë këtë politikë intimitet total. Ju mund të përdorni opsionet standarde si një kartë debiti ose krediti, por nëse doni edhe më shumë anonimitet, mund të paguani duke përdorur BitCoin, Paymentwall ose një shumëllojshmëri të tjera Cryptocurrency. Ky është lloji i intimitetit që edhe personi më i apasionuar mund ta vlerësojë.

Sa kushton Ivacy VPN?

Ivacy është mjaft e përballueshme me një çmimi muaj pas muaji prej 8,95 $. Sigurisht, nëse shkoni me një pajtim, merrni një ndërprerje të konsiderueshme çmimesh. Regjistrohu për plani njëvjeçar do ju ekzekutojë vetëm 36 dollarë, dhe programi dy vjeçar është vetëm 48 dollarë. Për paratë tuaja, ju mundeni lidhen deri në pesë pajisje njëkohësisht.

Mimet Ivacy

Si shumë VPN të njohura, Ivacy ofron një garanci për kthimin e parave për klientët e pakënaqur. Kjo garanci është e mirë vetëm për shtatë ditë nga data e pajtimit, kështu që duhet të vendosni mjaft shpejt.

Për më tepër, Ivacy fsheh mjaft kufizime mbi këtë garanci në shtyp të mirë. Për shembull, nëse keni ngarkuar dhe shkarkuar më shumë se shtatë gigabajt të dhëna ose keni lidhur me Ivacy më shumë se 30 herë, atëherë nuk keni fat.

Nëse keni përdorur BitCoin ose PaymentWall, në të njëjtën mënyrë nuk keni të drejtë të rimbursoni. Ky nuk është një garanci e padrejtë për kthimin e parave, por Ivacy fsheh këto kufizime në drejtim të Shërbimit, të cilën shumica e njerëzve nuk e shqyrtojnë para se të regjistrohen në VPN. Kjo politikë ndoshta çon në më shumë se disa njerëz të pakënaqur.

A është Ivacy një VPN e rekomanduar?

logoja e ivacy

Ivacy rekomandohet vetëm nëse shqetësoheni me çmimin mbi të gjitha. e tyre rrjeti dhe shpejtësia janë të respektueshme, por disa njerëz nuk do të pëlqejnë marrëdhëniet e Singaporit me vendet e pesë syve. Nëse anonimiteti është një përparësi, vazhdoni të kërkoni, sepse ka VPN më të mira dhe më të shpejta atje Surfshark dhe të lartpërmendurit Nord.

Në botën e VPN-ve, gjithçka zbret sa e vlerësoni intimitetin tuaj. Nëse vlerësoni intimitetin tuaj dhe të gjithë të tjerët çdo vit në 30-40 dollarë, atëherë fat i mirë — sepse do t’ju duhet. Por nëse ia vlen të shumëfishoheni (Duhet të shpresojmë kështu), atëherë më mirë do të filloni t’i jepni përparësi sigurisë dhe funksionalitetit. Shikoni, pasi të dhënat tuaja janë atje, është atje për mirë.

Duke e ditur këtë, mendoni akoma se është një ide e mirë të investoni në siguri?

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map