Rishikimi i kamerave të foleve – A është me të vërtetë me vlerë kostoja?

Në vitin 2020, Nest Kamerat kanë bërë tituj lajmesh për arsye të ndryshme, njëra prej tyre është aftësia e tyre për të kapur “piratët e hyrjes” vetëm në momentin kur ata janë duke sugjeruar tregtinë e tyre të lig. Piratët e verandës janë kriminelë me jetë të ulët duke përfituar nga vala e tanishme e e-tregtisë dhe dërgesave të paketave, këta vjedhës të parcelave synojnë shtëpitë me hyrje dhe stola, ku shoferët Amazon, UPS dhe FedEx zakonisht braktisin paketat siç udhëzohen; në një incident të kohëve të fundit të kapur nga një kamerë Nest në Nebraska, detektivët e policisë i përshkruan këto pajisje të sigurisë në shtëpi si potencial të të qenit “ndërrues të lojërave” sepse për sa i përket lehtësimit të punës së tyre hetimore, duke rritur kështu mundësinë e zgjidhjes së çështjeve dhe rikuperimin e mallrave të vjedhura.


Një burrë nga Nebraska u kap duke vjedhur nga Nest Camera
Vjedhësit e dorëzimit të paketave

Përveç ndihmës për të frenuar valën kriminale të piratëve verandë, kamerat Nest ishin gjithashtu një fokus i rëndësishëm i konferencës së zhvilluesve të Google I / O për vitin 2020 në Mountain View.

Në këtë ngjarje të madhe teknologjike, drejtuesit e Google prezantuan Nest Hub Max, një pajisje për kontrollin e automatizmit në shtëpi që kombinon në mënyrë efektive teknologjitë e zhvilluara nga Nest dhe Google në vitet e fundit. Nest Hub Max intuitivisht punon me kamerat Nest; ajo përmban një ekran me ngjyra prekëse prej 10 inçesh, kamerë të integruar, një kombinues mbresëlënës / mikrofon dhe një version të përparuar të Asistentit Google.

Nest Hub MaxPrezantimi i Nest Hub Max ishte i rëndësishëm jo vetëm sepse duket gati për të tejkaluar Amazon Echo familja e folësve inteligjentë, të cilat mund të përdoren si shpërndarës automatizimi në shtëpi, por edhe sepse shënon fillimin e një epoke të re si për Google ashtu edhe për Nest. Ju duhet të mbani mend se Nest Labs po zhvillon teknologji shtëpiake të zgjuar që nga 2010; në atë kohë, kompania dukej që të gjitha gjërat do të bliheshin nga Apple për shkak të filozofisë së saj të dizajnit, por Google u largua në katër vjet më vonë.

Për gati një dekadë, zhvilluesit e Nest Labs kanë punuar shumë më vete, dhe ata kanë prodhuar produkte të mahnitshme si legjendare Termostati i mësimit të foleve, por analistët e teknologjisë gjithmonë pyesnin veten se kur do të fillonte një bashkëpunim i plotë me Google. Ajo ditë ka mbërritur, kështu që tani e tutje qendrat e vjetra të Google Home do të jenë Hub Nest, dhe ju do të keni mundësi kontrolloni kamerën tuaj Nest dhe pajisjet e tjera përmes Asistentit Google; nga rruga, ekziston edhe një version më i vogël i Nest Hub Max në rast se jetoni në një hapësirë ​​më të vogël siç është një apartament apo papafingo.

Asnjë rishikim i Kamerës Nest nuk do të jetë i plotë pa përmendur Rick Osterloh, një nënkryetar i lartë i Google i cili u emërua kohët e fundit për të mbikëqyrur ekipin e pajisjeve dhe shërbimeve të kompanisë, i cili synon të lartësojë Google si një markë harduerësh. Farë do të thotë kjo për blerësit e ardhshëm të kamerave Nest është se blerja e tyre e ardhshme do të jetë pjesë e ekosistemit të ri Google dhe Nest Labs; me fjalë të tjera, pajisjet tuaja Nest do të sinkronizohen në mënyrë të përsosur me smartphone tuaj Android, Chromebooks, Chromecasts, Pixels dhe madje edhe shfletuesin e uebit të Chrome. Gjëra të mëdha janë në dispozicion për Nest, dhe ky është një kohë e mirë për të filluar të hyrni në atë që Google ka parashikuar për automatizimin në shtëpi të zgjuar.

Ind Cam Nest – Mbrojtje Brenda Shtëpisë

Kamerat e foleve nuk janë si IP kamerat që shiten shpesh si pjesë e sistemeve të sigurisë në shtëpi që supozohet se i kuptoni vetë. Ashtu si të gjitha produktet e tjera të zhvilluara nga inxhinierët Nest Labs, kamerat Nest janë pajisje të nivelit të lartë të dizajnuar posaçërisht për të dalë nga konkurrenca.

Nest Cam IndoorPër shumë individë që janë të ri në botën e automatizmit në shtëpi të zgjuar, Nest Cam Indoor është një pikë hyrëse ideale. Kjo kamera e veçantë Nest ka qenë rreth e rrotull për disa vjet dhe ka kapur mjaft pushtime në shtëpi përmes teje Shërbim sigurie Nest Aware, e cila është në dispozicion në bazë të abonimit, duke e bërë kështu një nga modelet më të njohura. Qëndron në 4,5 inç i gjatë dhe 2.8 inç i gjerë, Nest Cam Indoor është mjaft diskrete për të vendosur kudo; ai mund të monitorojë dhe regjistrojë pothuajse për çdo gjendje ndriçimi, dhe mund të derdhet në një rezolutë të qëndrueshme 1080p HD pa hiccups. Pamja me kënd të gjerë shtrihet në 130 gradë, dhe funksionaliteti i altoparlantit / mikrofonit siguron një cilësi audio që do të rivalizojë telefonat inteligjentë të shtrenjtë.

Karakteristikat shtesë përfshijnë:

 • Akses i plotë në distancë përmes Aplikacionit Fole
 • Zmadhoni zmadhimin dhe përmirësoni funksionet
 • Ndihma nga shtëpia në distancë
 • Funksionaliteti i intercom-it
 • Aftësia për të vendosur llogari familjare

Në përgjithësi, kjo kamera Nest duket si lloji që mund të kapni në majë të monitorit tuaj për seanca Skype në desktop, por në të vërtetë siguroi funksionim të fuqishëm të sigurisë në shtëpi.

Outdoor Nest Cam – Siguria Përtej Mureve

Nest Cam OutdoorSiç sugjeron emri i saj, ky model cam cam është projektuar për instalim në natyrë. Shtë më i madh dhe më i dukshëm sesa modeli i brendshëm i rishikuar më lart, siç do të ishte, por jo aq i madh sa do të ishte e pamundur të fshihej nëse dëshirohet. Rezistenca e motit dhe klimës së Nest Cam Outdoor vlerësohet IP65, që do të thotë se do të përballojë kushtet me shi dhe dimër midis 4-4 gradë Fahrenheit.

Të gjitha tiparet e brendshme gjenden në Nest Cam Outdoor, me shtimin e një sistemi kamerash infra të kuqe më të fortë për një pamje më të mprehtë. Ndërsa kamerat Nest vazhdojnë të bëjnë lajmet për parandalimin e pushtimeve në shtëpi dhe incidente të tjera të sigurisë, sekuipazhet e vjedhura të vjedhjeve janë të detyruara të marrin njoftime dhe të anashkalojnë shtëpitë e mbrojtura nga këto sisteme; duhet të theksohet se hajdutët “profesionistë” bëjnë gjithçka për të mos u kapur, dhe ka të ngjarë të zgjedhin objektiva më pak të rrezikshëm.

Nest Cam IQ i brendshëm – Monitorim inteligjent në shtëpi

Në disa muaj që nga prezantimi, kjo aparat fotografik ka marrë vlerësime fantastike në shumë revista teknologjike. Siç sugjeron emri i saj, Nest Cam IQ Indoor është një version më i zgjuar i kushëririt të tij origjinal; bëhet fjalë për të njëjtën madhësi dhe kombinon elementët e projektimit të modeleve të kamerës së saj të jashtme dhe të brendshme.

Kjo pajisje është më shumë sesa thjesht kamera sigurie; në një masë të madhe, ajo ofron shumë nga veçoritë që do të prisnit nga një qendër e automatizmit në shtëpi, duke përfshirë një procesor të integruar me 6 bërthama që drejton një version të veçantë të sistemit operativ Android në mënyrë që të keni akses të plotë në Asistentin e Google. Në thelb, kjo aparat fotografik dyfishohet si një folës i zgjuar, dhe gjithashtu ofron vizion inteligjent.

Nest Cam IQ i brendshëmKarakteristikat kryesore të IQ Indoor:

 • Kamera 4K me sensorin e ngjyrave 8-megapiksel
 • Zmadhim i avancuar dhe përmirësimi i plotë me pamjen e ndjekjes nga afër
 • Fushë pamjeje 130 shkallë
 • Regjistrimi i butë i HDR me 30 korniza për sekondë
 • Vizion infra të kuqe dhe sensorë të dritës së ambientit që mund të kontrollojnë sistemet e ndriçimit zgjuar
 • Tre mikrofona të ndjeshëm dhe një altoparlant me cilësi stereo
 • Siguria dhe lidhja e avancuar e WEP, WPA dhe WPA2 pa tel. Të dhënat kapen, ruhen dhe transmetohen me Standardin e encryption të përparuar 128-bit të mbështetur nga protokollet TLS / SSL

Siç mund të imagjinohet, kjo kamera Nest funksionon më mirë me një pajtim Nest Aware; megjithatë, mund të rishikoni deri në tre orë fotografi, edhe nëse nuk regjistroheni në shërbim. Algoritmet e inteligjencës artificiale që kontrollojnë vizionin e zgjuar të kësaj pajisje do të minimizojnë shkaktimin e alarmeve false; për shembull, qentë tuaj nuk do të gabohen nga ndërhyrës. Ndërsa kjo kamera e sigurisë Nest është një nga më të mirët në treg, të qenit në gjendje të kontrollojë Google Assistant do t’ju shpëtojë nga nevoja për të blerë një altoparlant të zgjuar për sistemin e automatizimit tuaj në shtëpi.

Nest Cam IQ Outdoor – Detektim i Avancuar i Kërcënimit

Nest Cam IQ OutdoorAshtu si IQ në ambiente të mbyllura, Nest Cam IQ Outdoor është një paqe mbresëlënëse dhe me pamje elegant të pajisjeve të ngarkuar me veçori AI. Tifozët e thrillers të teknologjisë së lartë dhe filmave spiunazh ku kamerat e sigurisë gjurmojnë të dyshuarit vetë dhe ndjekin çdo lëvizje të tyre do të jenë të kënaqur të dinë se kjo është ajo që saktësisht bën Nest Cam IQ Outdoor.

Jo vetëm që është kamera IQ Outdoor provë e thyer dhe e ashpër por edhe mjaft i zgjuar për të fokus në forma njerëzore duke vepruar në mënyrë të dyshimtë dhe t’i gjurmojë ato përpara se të tingëllojë alarmi. Të gjitha tiparet e IQ Indoor, minus Assistant Google, mund të gjenden në IQ Outdoor; për më tepër, varen e gjithanshme mund ta rrotullojnë kamerën në një aks 360 gradë, dhe kombi i altoparlantit / mikrofonit ofron funksione të zgjeruara audio të përshtatshme për përdorim të jashtëm.

Le të themi se keni instaluar bravë inteligjente në derën tuaj të përparme dhe po prisni mysafirë nga qyteti; me kamerën IQ Outdoor, ju mund të njoftoheni nga distanca kur të arrijnë, dhe do të jeni në gjendje të flisni qartë me ta përpara se t’i lejoni.

Farë duhet të dini për kamerat Nest Labs

Google ka bërë një investim të konsiderueshëm në Nest Labs me qëllim ndërtimin e një marke të njohur të jetë në pararojë të automatizmit në shtëpi të zgjuar; si i tillë, ju mund të jeni i sigurt se Pajisjet e foleve janë produkte më të larta, por ata gjithashtu kanë nevojë për një infrastrukturë të caktuar teknologjike në mënyrë që ata të ofrojnë potencialin e tyre maksimal. Në mënyrë të veçantë, rrjetet e ngadalta Wi-Fi në shtëpi mund t’ju parandalojnë të përjetoni gamën e plotë të veçorive të kamerave Nest. Bandwidth është një konsideratë e rëndësishme; nëse synoni të aktivizoni regjistrimin konstant të kamerës Nest, do të ngarkoni me shpejtësi të paktën 2 Mbps. Në situata kur rrjeti Wi-Fi nuk është optimale, do të keni mundësinë të modifikoni cilësimet e kapjes dhe regjistrimit të videos në lidhje me cilësinë e figurës dhe gjerësinë e brezit.

Shërbimi Nest Aware

Të gjitha kompanitë kryesore të teknologjisë janë duke ecur drejt operacioneve të tyre drejt ofrimit të shërbimeve, dhe Google nuk bën përjashtim. Nest Aware është një përmirësim i sigurisë që regjistron vazhdimisht video dhe audio që kapin kamerat Nest, deri në 30 ditë. Që nga maji 2019, abonimet e Nest Aware fillojnë me 5 dollarë në muaj për pesë ditë regjistrime dhe njoftime të zgjuara. Ky shërbim shton një prekje të inteligjencës artificiale në kamerat tuaj jo të IQ Nest, dhe ai është i disponueshëm përmes paketave të ndryshme dhe opsioneve të zbritjes, siç janë 50 përqind zbritje për kamera shtesë.

Potenciali i integrimit të kamerave fole

Tani që Nesti është përqendruar në një markë që është sinonim me automatizimin në shtëpi të zgjuar të Google, mund të prisni shumë integrime të produkteve dhe shërbimeve në të ardhmen e afërt. Qëllimi përfundimtar i Google është që përdoruesit të ndërtojnë ekosistemet Nest në shtëpitë e tyre; për këtë qëllim, kompania dëshiron të ju verbojë me produkte të mahnitshme të Nestit në mënyrë që të filloni të zhvilloni një ndjenjë besnikërie ndaj markës.

Aplikacioni celular i termostatit foleMendoni për kamerën IQ Indoor dhe Asistentin e tij të Google të përfshirë; megjithëse gjithmonë mund ta instaloni këtë aplikacion në smartphone tuaj Android dhe ta përdorni atë si një shpërndarës për të kontrolluar pajisjet tuaja Nest, ka të ngjarë të ndiheni të tunduar flisni drejtpërdrejt me kamerën.

Opsionet e tanishme të integrimit të ofruara nga Nest përfshijnë termostatët, detektorët e tymit, alarmet e sigurisë në shtëpi, shiritat e dyerve dhe flokët e zgjuar. Nëse tashmë keni kamera Nest ose përdorni një smartphone Android, lëvizja tjetër logjike do të jetë të shtoni më shumë produkte Nest në rrjetin tuaj të zgjuar të shtëpisë.

Kamerat e foleve dhe çmimet e monitorimit

Në krahasim me kamerat e tjera të sigurisë në shtëpi, duhet të prisni që të paguani çmime premium për pajisjet Nest dhe shërbimet cloud. Për shembull, IQ Outdoor kushton afro 350 dollarë, dhe ekuivalenti i saj i brendshëm u reduktua kohët e fundit në 249 dollarë nga 299 dollarë. Nest Labs shpesh do të kryejë zbritje dhe oferta për raste të veçanta siç është Dita e Nënës dhe gjatë sezonit të blerjeve të pushimeve, por edhe me këto ndërprerje çmimesh ju mund t’i gjeni akoma pak të shtrenjta.

Nestmimet e ndërgjegjësimit të foleve

Nest Aware ofron shërbime regjistrimi 24-orëshe që përdor cloud për të ruajtur të dhënat, dhe numri i ditëve në historinë e videos suaj varet nga paketa që ju zgjidhni. Nest është i njohur të jetë një nga sistemet më të shtrenjta të sigurisë në shtëpi, dhe kjo duket se shtrihet në shërbimet e tyre të monitorimit të reve.

Cila është përvoja e klientit fole

Sa i përket shërbimit të klientit Nest, Consështjet e Konsumatorëve u jep notat më të mira se Google, veçanërisht për përdoruesit që regjistrohen në shërbimin Nest Aware. Produktet e foleve janë krijuar për të punuar jashtë kutisë; megjithatë, udhëzuesit e tyre hap pas hapi të instalimit priren të jenë më të detajuar dhe të përfshirë sesa shumë pajisje të tjera të automatizimit në shtëpi të zgjuar, dhe kjo është në të vërtetë e mirë për sa i përket intimitetit dhe sigurisë.

Duke qenë një markë Google, Nest Labs nuk do të gabojë të lejojë instalimet me kombinime të paracaktuara të emrit të përdoruesit / fjalëkalimeve; megjithëkëtë, ju mund të dëshironi të ndërmerrni hapin shtesë të sigurisë për të drejtuar rrjetin tuaj të zgjuar të shtëpisë përmes VPN më të mirë, mundësisht në nivelin e ruter.

Nest ka një nga udhëzuesit më të gjerë për zgjidhjen e problemeve, instalimin, kontrollin e gabimit dhe mirëmbajtjen në treg sot. Nëse DIY nuk është kupa juaj e çajit, atëherë mund t’i gjeni ato përmes faqeve të tyre të mediave sociale, postës elektronike, dhe natyrisht, linjës së tyre të nxehtë.

Mendime përfundimtare në kamerat fole

Në fund të fundit, kamerat Nest ju lejojnë të jeni në avantazhin e sigurisë moderne të shtëpisë. Meqenëse ju me të vërtetë nuk dëshironi të bëni një çështje të rëndësishme siç është monitorimi i shtëpisë tuaj, nuk mund të gabosh me njërën nga këto pajisje.

Me drejtimin e ri që Google po merr përsipër në lidhje me automatizimin në shtëpi të zgjuar, Nest ka të ngjarë të jetë zgjedhja më e zgjuar e produkteve për ca kohë, të paktën derisa Apple ose Microsoft të vendosin të fillojnë të konkurrojnë me zell.

FAQs

Pyetje: A mund të përdor kamera fole pa pajtim?

A: Shërbimet Nest Aware janë plotësisht opsionale, por kjo është mënyra se si kamerat më të avancuara ofrojnë potencialin e tyre të plotë. Abonimi i ri 5-ditor i Nest Aware është mjaft i arsyeshëm për shumicën e njerëzve që të provojnë.

P: A është Cam Cam i papërshkueshëm nga uji?

A: Kamerat në natyrë Nest kanë një vlerësim të motit dhe klimës që tregon rezistencë ndaj reshjeve, por këto pajisje nuk janë menduar të zhyten.

P: A funksionon kamera e jashtme Nest me Alexa?

A: Produktet e foleve mund të kontrollohen me ndihmësin inteligjent të Amazon Alexa, i cili fuqizon folësit e Amazon Echo, përmes asaj që njihet si “aftësi dhe receta”. Nëse keni një produkt me fuqi Alexa, do të doni të thoni “Alexa, zbuloni pajisjet e mia” për të parë nëse një listë aftësish ose “nëse kjo, atëherë kjo” opsionet flitet ose shfaqet. Ju do të duhet të trajnoni Alexa për të shoqëruar komandat e të folurit me atë që dëshironi të bëni kamerat tuaj Nest.

Q: Bëni Kamerat Nest të funksionojnë pa Wi-Fi?

A: Funksionaliteti i kamerave Nest pa Wi-Fi dhe një lidhje aktive në internet është i kufizuar në atë pikë sa nuk meriton diskutim. Lidhjet me Ethernet nuk janë zgjidhje në këtë drejtim. Mbani në mend se lidhja juaj me bandë të gjerë duhet të ofrojë 2 Mbps të bandës së ngarkimit për funksionimin optimal të kamerave Nest.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map