Rishikimi Turbo VPN (2020)

Turbo me qendër në Kinë është një shërbim VPN të rrënuara nga një numër çështjesh.


’Shtë i kufizuar në fushën e tij dhe aplikimit pasi është i disponueshëm vetëm për pajisjet mobile. Këto i lënë të pambrojtur të gjitha pajisjet e tua të tjera. Do të duhet të paguani për një VPN të dytë nëse doni të mbroni kompjuterin tuaj desktop.

logoja turbo vpnPërkrahësit e Turbo mund të tregojnë se kompania ka selinë e saj në Kinë, një komb që nuk është as anëtar i Rrjetit të gjerë 14 Eyes. Sidoqoftë, mbani në mend se qeveria e Kinës nuk e vlerëson privatësinë (kjo po e vë lehtë).

Shumë VPN janë të paligjshme atje, dhe shteti aprovon ato që janë të ligjshme. Këto kufizime do të thotë që të dhënat tuaja po i filtrojnë qeveria kineze.

Ky nuk është domosdoshmërisht një mendim ngushëllues.

Për më tepër, është e mençur të jesh i vetëdijshëm që Turbo po mban dhe përcjell pjesën më të madhe të informacionit tuaj personal. Kompania do të shesë disa nga ato të dhëna palëve të treta. Nëse qëllimi juaj për të përdorur një VPN është një përvojë private dhe anonime në internet pa mbajtje log, shikoni diku tjetër.

Turbo ka të drejtë sa i përket ofrimit të protokolleve encryption dhe të besueshme të tunelimit VPN, por këto kanë të bëjnë me fushat e vetme në të cilat kjo kompani performon mirë. Me kaq shumë dëmtime për emrin e tyre, është e sigurt të thuhet se do të ishit shumë më mirë me një nga ofruesit më të mirë të ofruesve të VPN, të gjitha me përparësi funksionalitetin, sigurinë dhe anonimatin.

Pasqyrë e turbo VPN

FeaturesDetails
Usability:Pak e vështirë për t’u përdorur
Politika e prerjeve:Politikë e diskutueshme e prerjeve
Madhësia e serverit:30 servera
Shpërndarja e serverit:26 shtete
mbështetur:Asnje
torrenting:Nuk lejohet
streaming:Nuk lejohet
Protokolli dhe enkriptimi VPN:Protokolli OpenVPN; AES-256
Shtabi:Kinë
Çmimi:falas
Uebfaqja Zyrtare:https://www.turbovpn.co

Siguria dhe Kriptimi

protokolet vpnVendosja e paracaktuar e Turbo është protokolli OpenVPN. Këto protokolle janë metodat që përdoren për të formuar një “tunel” midis kompjuterit tuaj dhe internetit. Encshtë e koduar në mënyrë që askush të mos mund ta shohë adresën tuaj të vërtetë të IP-së dhe as të dijë se ku jeni.

OpenVPN aktualisht konsiderohet protokolli më i mirë në dispozicion për tunele. Kryesisht, kjo për faktin se OpenVPN është softuer me burim të hapur, që do të thotë se shumë zhvillues e kanë rishikuar atë për dobësitë.

Gjithashtu në favor të Turbo, IKEv2 është ofruar si një protokoll alternative tunelimi. Kjo është një teknologji më e re që po fiton një themel në botën VPN.

OpenVPN dhe IKEv2 vijnë me kodimin AES 256-bit. Ky është i njëjti kriptim që përdoret nga agjencitë qeveritare dhe ushtarakët në të gjithë botën. Konsideruar si e pakapshme, mund të siguroheni se kjo metodë e kriptimit do t’i mbajë të dhënat tuaja të sigurta.

Rrjeti i serverëve i Turbo VPN

Kjo është një nga metrikat më të rëndësishme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një ofruesi VPN. Sa më i madh të jetë rrjeti i serverit të ofruesit, aq më shpejt do të jetë lidhja juaj. Kur një VPN ka një koleksion të fortë të serverëve, kjo do të thotë se çdo klient merr më shumë bandwidth. Kjo përkthehet në tarifat më të shpejta të shkarkimit.

Për më tepër, një rrjet serverësh që është gjeografikisht i larmishëm mund të sigurojë lidhje më të shpejtë gjithashtu. Nëse mund të përdorni një server që është relativisht afër vendndodhjes tuaj aktuale, atëherë normat e transferimit të të dhënave do të përmirësohen. Nga ana tjetër, nëse është qëllimi juaj të prishni vendndodhjen tuaj për të hyrë në vendet e kufizuara me gjeo, atëherë ndihmon të keni një përzgjedhje të mirë të serverëve të vendosur në të gjithë botën.

Reasonsshtë për arsye si këto që VPN-të më të njohura si NordVPN kanë rrjete të gjera serverësh që përfshijnë mijëra servera në qindra vendndodhje. Në fakt, është kaq shumë që ata mburren me numrin e serverëve që kanë dhe sa të larmishëm janë vendet e tyre.

Nuk është rasti me Turbo. Kompania është nënë kur bëhet fjalë për numrin e tyre të saktë të serverave, por ata zbulojnë se ata serverë janë të vendosur në 26 vende. Në të njëjtën mënyrë, ata nuk japin informacione se sa nga serverët e tyre janë serverë virtualë në krahasim me serverët e harduerit.

vendndodhjet e serverëve turbo vpn

Me informacione të pakta, është e sigurt të supozojmë se kur bëhet fjalë për rrjetet e serverëve, Turbo nuk është i përgatitur të konkurrojë me kompanitë kryesore të VPN.

A është Turbo VPN i pajtueshëm me BitTorrent ose P2P?

Faqja e FAQ e Turbo thotë se mund të bllokoheni nëse përdorni përralla me shërbimin e tyre. Sidoqoftë, nuk ka asgjë posaçërisht që thotë se nuk mund të bësh disa ndarje skedarësh. tarifat e transferimit të të dhënave janë kaq të ngadalta, se mund të bësh bast që çdo përrua që bën do të jetë e dhimbshme.

Për më tepër, testimi zbuloi se shikimi i Netflix me Turbo është praktikisht i pamundur. Gjigandi i transmetimit nuk u pëlqen të lejojë njerëzit të shikojnë shërbimet e tyre përmes një VPN, dhe ata bllokojnë në mënyrë aktive njerëzit që përpiqen t’i qasen atyre me një. Ky është rasti me Turbo, kështu që ju nuk do të jeni në gjendje të shikoni Netflix me Turbo. &# X1f614;

Rezultatet e testit të shpejtësisë me Turbo VPN

Në një shumëllojshmëri të testeve të shpejtësisë, performanca e Turbo ishte jo mbresëlënëse. Ishte tepër i ngadaltë. Sistemi i përdorur për testet dha rezultatet e vlerësimit prej 98.71 Mbps për shkarkime dhe 53.00 Mbps për ngarkime.

Me çdo VPN, do të pësoni pak humbje të shpejtësisë. Një VPN falas do të thotë humbje më e rëndë e shpejtësisë, dhe VPN-të më të mira do të kenë pak efekt fare. Të dy versionet falas dhe të paguara të Turbo ofruan vazhdimisht performanca e ngadaltë nuk ka gjasa të bëjë përshtypje dikush.

Në një provë, Turbo VPN dorëzoi shpejtësia e shkarkimit prej vetëm 1.85 Mbps dhe në mënyrë të ngjashme turpëruese shpejtësia e ngarkimit prej 1.87 Mbps. Në ditët e para të modemit dial-up, mund të keni provuar nivele të ngjashme të transferimit të të dhënave.

provë turbo vpn

Një test tjetër dha rezultate të ngjashme të 1.89 Mbps për shkarkime dhe 4.99 Mbps për ngarkime. Analizat pasuese nuk ishin shumë më mirë.

testi turbo vpn 2

Me serverin e BE-së, normat e shkarkimit ishin 6.31 Mbps, dhe ngarkimet ishin thjesht 0,18 Mbps.

Kur u lidh me një server në Sh.B.A, rezultatet u përmirësuan paksa. Këto treguan 11.7 Mbps për shkarkime dhe 17.7 Mbps për ngarkime.

Turbo përdor gjerësisht imazhin e një lepuri për të përshkruar se sa i shpejtë është shërbimi i tij. Siç tregojnë këto rezultate të provës, ai imazh nuk është aspak i përshtatshëm. Turbo dha disa nga rezultatet e testit të shpejtësisë më të ngadalta në mesin e të gjitha VPN-ve të testuara. Me rezultate si këto, do të jeni më mirë me pothuajse çdo VPN tjetër.

A mban regjistrat Turbo VPN?

Nëse nuk do të ishit fikur nga normat e ngadalshme të transferimit të të dhënave në Turbo, atëherë politika e tyre e intimitetit duhet të ju trembë.

politika e prerjeve turbo vpn

Siç tregon kapja e mësipërme e ekranit, Turbo mbledh shumë informacione për klientët e tij. Ata mbajnë skedarët në ISP-në, adresën tuaj IP kur hyni në internet dhe një mori të dhënash të tjera.

Sidoqoftë, politika e tyre e intimitetit shkon nga poshtë.

politika e prerjes turbo vpn 2

Turbo pëlqen të gjejë mënyra për të përdorur të dhënat tuaja. Ata zbulojnë se reklamuesit e palës së tretë që vendosin reklama në versionin falas të softuerit gjithashtu mund të mbledhin të dhëna nga pajisjet e përdoruesve.. Kush e di në duart e kujt mund të përfundojnë informacionet tuaja private?

Vlen të përmendet se Turbo thotë se çdo të dhënë që ata mbledhin gjatë biznesit mbahet në Singapor, me konfirmimin që ky informacion mund të përfundojë në Kinë. Përtej kësaj, ata nuk japin një numër të madh detajesh. Kjo përkundrazi të dyshuar dhe evazivë politika e prerjeve e bën Turbo një bast të diskutueshëm në të mirë nëse jeni vërtet të interesuar të mbroni privatësinë dhe anonimatin tuaj në internet.

Kur Turbo është pyetur në lidhje me politikën e tij të intimitetit, politikën e prerjeve ose çështjet e shërbimit të përgjithshëm, asnjë përgjigje nuk është marrë. Në thelb, kjo kompani nuk ka një departament të shërbimit të klientit, që duhet të jetë një flamur tjetër i kuq për këdo që dëshiron të bëjë biznes me një VPN me reputacion.

Sa kushton Turbo VPN?

çmimi turbo vpnNdërsa është e mundur për të shkarkuar dhe përdorur një version falas të Turbo, duke bërë kështu nuk rekomandohet. Vetëm mbani mend fjalën e urtë që thotë kur një produkt ose shërbim është falas, atëherë ju jeni produkti.

Kjo është sigurisht rasti me VPN falas Turbo. Ju do të shihni reklamën pas shpalljes, duke bërë një përvojë jashtëzakonisht zhgënjyese. Për më tepër, kompania nuk bën sekret për zakonin e saj për t’i mbajtur të gjitha të dhënat tuaja dhe t’i kalojë ato tek palët e treta. Ky VPN mund të jetë falas, por do t’ju kushtojë shumë në bezdi dhe bezdi.

Nëse paguani për tu bërë VIP Turbo, atëherë përgatituni ta bëni këtë përmes hundës. Mbi muaj pas një muaji, kostoja është 11,99 $ në muaj. Pagesa në bazë vjetore zvogëlon çmimin në afërsisht 2,99 dollarë në muaj, por lehtë mund të gjeni shërbime shumë më të besueshme VPN që ju ofrojnë shumë më tepër zhurmë për përkuljen tuaj..

A është Turbo një VPN e rekomanduar?

Turbo është një ofertë tepër e kufizuar pasi është në dispozicion vetëm për pajisjet mobile. Kjo i lë të gjitha pajisjet e tua të pambrojtura, kështu që duhet të gjesh një ofrues tjetër VPN që me siguri do të duhet të paguash për.

Unë sugjeroj të shikoni në rishikimet tona VPN kanadeze dhe të përdorni një nga zgjedhjet tona më të mira, dhe ju do të keni mbrojtje për pajisjet tuaja mobile dhe çdo pajisje tjetër që posedoni.

Nëse shkoni me një nga VPN më të fuqishme dhe të besueshme, do të zbuloni shpejt se po merrni shumë më tepër për paratë tuaja, duke përfshirë intimitetin dhe anonimitetin aktual. Kjo është diçka që Turbo thjesht nuk e ofron.

Nëse dëshironi një mënyrë të sigurt për të marrë shërbime të besueshme, atëherë shikoni përshtypjet tona mbi Surfshark dhe NordVPN dhe do të kuptoni plotësisht se çfarë kuptojmë kur themi, “shumë më tepër për paratë tuaja”.

Shtoni rishikimin tuaj:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map