Shpjegohen pesë sy (FVEY) – Big Brother po ju shikon

pesë sytë


Ndërsa Pesë Sytë mund të tingëllojnë si një organizatë kriminale drejtpërdrejt nga një film i James Bond, ky nuk është një trillim. Shkëmbimi i fshehtë i të dhënave dhe teknologjisë midis Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Australisë, Zelandës së Re dhe Mbretërisë së Bashkuar ka krijuar atë që është pa dyshim operacioni më i sofistikuar i mbikëqyrjes publike në histori. Me fjalë të tjera, nëse keni qenë në internet, ka një shans të mirë që pesë sytë e dinë për këtë.

Shumica e përdoruesve të rregullt të internetit e dinë që VPN qëndron në rrjetet private virtuale që lejojnë shfletimin anonim. Sidoqoftë, kjo priret të jetë për aq kohë sa shkojnë njohuritë. Pesë Sytë janë shumë të interesuar për VPN sepse anonimiteti që ofron teknologjia e bën më të vështirë për ta që të bëjnë “punën” e tyre të spiunimit.

VPN-të vs Pesë sytë

Shqetësimet në lidhje me ligjet e intimitetit, konfidencialitetin, dhe madje edhe ligjshmërinë e hyrjes në disa përmbajtje i dhanë fillimisht VPN-të. Kjo për shkak se instalimi i një VPN ju lejon të kaloni blloqet gjeografike dhe të përdorni faqet e internetit që supozohet të bllokohen në vendin tuaj.

Për shembull, Netflix bllokon pjesën më të madhe të përmbajtjes së tij amerikane në vendet e tjera të huaja. Në mënyrë të ngjashme, njerëzit në Shtetet e Bashkuara mund të mos jenë në gjendje të hyjnë në shfaqje TV dhe filma të treguar në Amerikën e Jugut. VPN krijojnë një zbrazëti rreth këtij lloji të kufizimit dhe lejojnë përdoruesit të arrijnë në faqet e internetit të bllokuara.

Duhet të jetë e qartë pse aleanca e mbikëqyrjes Five Eyes nuk është një tifoz i madh i VPN-ve. Ata duan të dinë se aktiviteti në internet po monitorohet. VPN e bëjnë më të vështirë ta bëjnë atë.

pesë sytë

Nëse duket se kjo organizatë nuk është gjë tjetër veç një grup spiunësh në kërkim të aktivitetit të dyshimtë pa ndonjë shkak shumë të mundshëm për tu mbështetur, ju do të keni të drejtë. Meqenëse të pesë prej tyre janë vende që flasin anglisht, ndarja e informacionit që ata gjejnë është gjithnjë e lehtë.

histori

Koncepti që qëndron pas pesë syve ka qenë për ca kohë. Në fakt, marrëveshja e mbikëqyrjes dhe shkëmbimi i të dhënave që përbëjnë bazën e kësaj marrëveshje moderne u krijuan shumë vite më parë si marrëveshja MB-SHBA që u krijua në 1943 gjatë gërryerjeve të Luftës së Dytë Botërore.

Aleanca NSA Nato

Pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, vendeve të tjera iu ofrua anëtarësimi në aleancë, kryesisht si rezultat i përpjekjeve për t’u marrë me kërcënimin në rritje të terrorizmit ndërkombëtar.

Ndërsa lista e pjesëmarrësve në Five Eyes është rritur, shtrirja e monitorimit global në internet është rritur gjithashtu. Për një shije të ekstremeve në të cilat këto vende shkojnë për të monitoruar përdoruesit, shikoni këtë rrëfim të ekspozimit të Edward Snowden në 2013.

Ndërsa puna e pesë vendeve është bërë më e sofistikuar, fondet kanë vazhduar të rriten dhe kërkesa ka qenë gjithnjë e më e madhe për të përfshirë më shumë agjenci sigurie dhe inteligjence. Disa nga akronimet më të fuqishme në botë janë të përfshira, të tilla si FBI, CIA, NSA, MI6, ASIS, NZSIS, AGO, GCSB, dhe shumë më tepër.

Ndërsa aktivitetet e organizatës ofrohen si të nevojshme për zbatimin e ligjit, nuk është e vështirë të imagjinohen qëllime më të këqija për Pesë Sytë, veçanërisht pasi ato merren me biznesin e anashkalimit të ligjeve të mbrojtjes së intimitetit. Në rast se lexuesit kanë harruar, është kundër ligjit që qeveria e Shteteve të Bashkuara të spiunojë qytetarët e saj.

Falë Pesë Sytë, është çështje e lehtë të kërkosh nga njëra nga katër vendet e tjera ta bëjë atë për ta.

Pesë sytë janë vetëm fillimi

Megjithëse marrëveshja midis pesë vendeve mund të jetë e mjaftueshme për të sjellë frikë tek ata që duan të mbrojnë privatësinë e tyre, këtu nuk mbaron monitorimi. Në fakt, ekzistojnë edhe dy aleanca që rrisin numrin e syve pasi numri i vendeve përfshin është më i madh. Por së pari, a është Japonia e vendosur të bëhet anëtari i gjashtë i Pesë Sytë?

Pesë Sytë Plus Një: Japonia në shtëpi

Pesë Sytë po shqyrtojnë aktualisht pranimin zyrtar të një anëtari të gjashtë në klubin spiun më ekskluziv të botës – Japoni. Nuk është një hap kaq radikal kur konsideroni se aleanca ka qenë në gjendje të mbështetet në bashkëpunimin japonez që daton gjatë Luftës së Ftohtë. Falë afërsisë gjeografike, Japonia ka kontribuar shumë në mbledhjen e inteligjencës në Kinë kontinent, Detin e Kinës së Jugut dhe Korenë e Veriut. Anëtarësimi zyrtar në Pesë Sytë thjesht do të vinte emrat në vijën e pikturuar për të mbështetur atë që është tashmë një realitet i çizmeve..

Si shkon Pesë Sytë për procesin e shtimit të anëtarëve? Beenshtë pak kohë pasi ata e kanë bërë atë, por një kryetar i shtetit thjesht duhet të bëjë emërimin. Pranimi ose refuzimi mbështetet në një votë të thjeshtë. Me të gjitha vendet e pesë syve që kanë qenë në përfundimin e marrjes së bashkëpunimit të inteligjencës japoneze në vitet e fundit, shumica e ekspertëve vlerësojnë se vendimi është një fat i mbarë. Le të jemi të parët që themi “Mirësevini!” te Syri i Gjashte.

Nëntë sy

Me Danimarkën, Francën, Hollandën dhe Norvegjinë, bashkimi origjinal midis pesë vendeve të lartpërmendura shtrihet në të ashtuquajturën aleancë mbikëqyrjeje “Nine Eyes”. Për dallim nga krijimtaria e papërzier e emrit të saj, kjo organizatë posedon aftësi mendjemadhësie që janë rritur vetëm me shtimin e vendeve të reja.

Katërmbëdhjetë sy

Në fund të fundit, shtimi i Gjermanisë, Belgjikës, Italisë, Suedisë dhe Spanjës ndihmoi në krijimin e formës përfundimtare (tani për tani) të kësaj aleance. Me gjithsej 14 vende, emri i kësaj përsëritje të aleancës quhet “katërmbëdhjetë sy”.

14-sy

Pse duhet të kujdesen përdoruesit?

Megjithëse monitorimi i mbikëqyrur që ndodh nga këto pesë vende është i vështirë të kuptohet plotësisht, pse duhet të shqetësohet një përdorues mesatar? Kur konsideroni se një numër i madh i të gjitha VPN-ve në botë janë të vendosura në njërën nga pesë vendet e lartpërmendura, dhe duke iu nënshtruar atyre ligjeve juridiksionale, nuk do të ishte për t’u habitur të shihej praktika e përdorimit të një VPN të binte në sulm.

Në fund të fundit është se nëse jeni duke përdorur një VPN në mënyrë që të mbeteni anonim, kjo mund të bëhet problematike në një vend me pesë sy. Në atë pikë, privatësia do të jetë nga dritarja dhe arsyeja kryesore për të pasur një VPN të bërë të pakuptimtë.

Mbrojtja nga Aleanca

Në realitet, mënyra më e lehtë për të parandaluar qeveritë nga e gjithë bota të spiunojnë të dhënat tuaja është të përdorni një VPN të vendosur në një vend tjetër. Për shembull, Kina nuk është në listën e aleancave ku monitorimi i të dhënave konsiderohet normal.

censura në internet sipas vendit

Kështu, të kesh një VPN me bazë Kine do ta bëjë të pamundur që këto grupe të arrijnë në historinë e shfletimit të një personi. Kjo është, sigurisht, nëse Kina nuk bashkohet me këtë grup ose ndodh që të punojë me ta në fshehtësi.

Alternativa tjetër, e cila është edhe më e lehtë dhe më e lirë, është thjesht të mbështeteni në kriptimin e faqes në internet. Kjo mund të arrihet duke lejuar që uebfaqja të përfshihet në shfletim të sigurt. Për të konfirmuar se është vërtet e sigurt, duhet të shikoni për një “https: //” të gjelbër të vendosur në anën e djathtë të URL-së aktuale të faqes në internet. Nëse ndodhet aty, përmbajtja dhe çdo ndërveprim midis përdoruesit dhe uebfaqes janë të koduara.

Crucialshtë thelbësore të kuptohet që nuk ka absolutisht asnjë mënyrë për t’i parandaluar plotësisht njerëzit të hyjnë në të dhënat e dikujt ose të shfletojnë historinë. Kjo për faktin se është mjaft e pamundur të krijosh një sistem që funksionon në mënyrë korrekte 100 përqind të kohës pa dështuar. Na vjen keq, ky është vetëm realiteti i jetës.

Në fakt, një haker me kohë, para dhe njohuri të mjaftueshme mund të hynte teorikisht edhe në qendrën e tronditur të të dhënave të Pentagonit. Problemi, megjithatë, është se shumica e hakerave nuk posedojnë kombinimin e duhur të këtyre tre inputeve. Kur një përdorues encryp të dhënat e tij ose të saj, ai disentivizon hakerat ose qeveritë që monitorojnë aktivitetin në internet nga përpjekja për të hyrë sepse gjatësia e kohës së kërkuar krijon një pikë që afrohet me shpejtësi të kthimeve të zvogëluara.

Në fund të fundit, përdoruesit gjithashtu mund të administrojnë mikro të gjithë aktivitetin dhe skedarët e tyre në internet duke kërkuar aplikacione dhe ofrues që garantojnë privatësinë. Këto përfshijnë organizata si SpiderOak, Truecrypt, DuckDuckGo, chat OTR, dhe cilindo nga një listë të mjeteve me burim të hapur që e vendosin të parën intimitetin.

Nëse jeni duke kërkuar për kënaqësi më të mira për mbrojtje në internet, shihni listën tonë të rekomanduar të VPNS Kanadeze.

Përditësimi i fundit më 19 Prill, 2020

Përshëndetje, unë jam Ludoviç. Unë krijova këtë sit si një burim konsumatori për të ndihmuar kanadezët e tjerë që të kuptojnë më mirë botën në ndryshim të sigurisë në internet. Para krijimit të këtij burimi pashë dy probleme themelore me industrinë e privatësisë së konsumatorit B2B. Së pari, arsimi – shumica e njerëzve nuk e kuptojnë rëndësinë e të dhënave të tyre. Së dyti, praktikat e pafavorshme të marketingut – ekzistojnë një grup i gjerë zgjidhjesh sigurie të vetëshpallura që nuk bëjnë asgjë tjetër përveç ndërmjetësimit të të dhënave të përdoruesit pa pëlqimin.

1 koment

 1. Joaquin Kooser

  Joaquin Kooser
  me 23 tetor 2019 ne oren 9:18 pasdite

  Kam dëgjuar diçka interesante që tha Bernie Sanders. Unë mendoj se ai u zotua të përfundojë ndjekjen ndaj flakëruesve të bilbilave nën aktin e spiunazhit. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për Edward Snowden, atëherë nuk është ashtu? Kjo është nëse ndodh vërtet sigurisht…

  përgjigje

Paraqisni një koment Cancel përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara shënohen *

koment

Emri *

Email *

Faqja e internetit

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map