Si të zhbllokoni Youtube

Një nga mënyrat më të mira për të parë përmbajtje video në internet është të kërkoni përmes ofertave në YouTube. Nuk është thjesht një platformë shikimi. Alsoshtë gjithashtu motori i dytë më i madh i kërkimit në internet pas Google, duke tërhequr më shumë se 1.5 milion përdorues të regjistruar në muaj, dhe një grup eksponencialisht më të madh të vizitorëve rastësor. Gjigandi i videove lëshon rreth një miliard orë orë burime video çdo ditë.


Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të parë transmetimet e lajmeve, vlog-të e opinioneve dhe shfaqje televizive nga çdo epokë apo vend, dhe mund të merrni rregullimin tuaj ditor të muzikës ose videove të lezetshme të maceve nga mijëra burime. Pra, pse disa qeveri, lokalitete dhe organizata bllokojnë YouTube dhe si mund ta mësosh këtë zakon të bezdisshëm të vlogger-ve dhe bllokimeve gjeo-bllokuese të videove?

Zhbllokimi i YouTube: Ku ka një dëshirë, ka një mënyrë

Interneti ishte menduar të ishte një platformë e hapur, ku njerëzit mund ndajnë lirshëm përmbajtjen dhe shkëmbejnë ide. Bukuria e internetit është se gjithmonë ekziston një mënyrë që teknologjia të rrethojë praktikat dhe censurimin e padrejtë ose shtypës. Kjo është e njëjta arsye pse shumë faqe në internet janë bllokuar gjithashtu.

Nëse doni të zhbllokoni videot, këtu janë katër nga mënyrat më të sigurta dhe më të besueshme për të arritur rreth kufizimeve. Pothuajse të gjithë ata operohen duke bërë që të duket se adresa juaj IP është me origjinë nga një vendndodhje tjetër jashtë zonës së kufizuar.

1. Përdorni një Rrjet Virtual Privat (VPN)

Një nga mënyrat më të mira për të zhbllokuar videot dhe mbrojtur aktivitetin tuaj është duke përdorur një rrjet virtual virtual (VPN). VPN drejtojnë të gjithë trafikun tuaj përmes një tuneli të koduar për të fshehur vendndodhjen tuaj, adresën IP dhe informacione të tjera identifikuese. Duke mashtruar ISP-të dhe rrjetet duke menduar se jeni në një vend tjetër fizik, mund të merrni rreth kufizimeve. Ngjashëm me mënyrën se si mund të zhbllokoni faqet e transmetimit si Netflix.

Kjo është një zgjedhje e preferuar sepse VPN ofrojnë më shumë sesa intimitet. Ju dilni nga rruga juaj për të gjetur sistemin më të mirë të sigurisë në shtëpi, kështu që pse të mos mbroni informacionin që udhëton përmes rrjetit tuaj kompjuterik ose pajisjes celulare? Shërbimet më të mira VPN ngurtësojnë rrjetet e tyre me kriptim të shkallës ushtarake dhe kanë një politikë të rreptë pa log. Kjo do të thotë se ata nuk kanë të dhëna që qeveritë ose administratorët mund të përdorin për të identifikuar identitetin tuaj, aktivitetin dhe vendndodhjen nëse edhe shërbimi VPN është urdhëruar ta dorëzojë atë.

Asgjë e mirë nuk është e lirë. Vlen të investohet në një shërbim të paguar, pasi VPN falas akoma regjistron të dhënat e përdoruesit, dhe shumë i shesin ato palëve të treta për të paguar faturat. Ju mund të gjeni një VPN të qëndrueshme duke krahasuar çmimet, disponueshmërinë dhe veçoritë.

Shouldfarë duhet të kërkoni në një rrjet privat?

 • Vendndodhja e favorshme
 • Numri i lartë i serverëve, vendndodhjeve, adresave IP
 • Lidhje e mirë dhe shpejtësia e shkarkimit
 • Asnjë regjistrim ose ruajtje e të dhënave
 • Raporti i mirë i çmimit / tiparit
 • Garanci për kthimin e parave
 • Kriptimi i shkallës së lartë
 • Pajtueshmëria me shumicën e platformave dhe protokolleve
 • Streaming / mbështetje torrenting
 • Qasje në YouTube dhe platforma të tjera të kufizuara
 • Vrasës për shkëputje të menjëhershme

Keni nevojë për disa rekomandime? Ne paraqesim tre VPN të shkëlqyera që ofrojnë sigurinë, çmimin dhe veçoritë më të mira për shikimin e videove private, anonimitetin dhe sigurinë në internet. NordVPN, Surfshark dhe ExpressVPN.

NordVPN – # 1 Zgjidh shpejtësinë dhe sigurinë

logo nordvpn

NordVPN ofron nivele shumë të larta të teknologjisë së sigurisë dhe intimitetit. Kompania është e vendosur në Panama, dhe ofron mbrojtje të jashtëzakonshme dhe distanca nga mbikëqyrja ndërhyrëse e qeverisë dhe rregulloret.

Konsideruar të jetë më i miri në siguri dhe kriptim, NordVPN ofron shpejtësi të mahnitshme dhe ofron një Gjykim falas 7 ditor. NordVPN ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

rekuizitë

 • Mbrojtja e rrjedhjes DNS
 • Zhbllokon YouTube
 • Mbrojtje dhe prishje e avancuar e rrjedhjes
 • Asnjë politikë log
 • Aplikacioni celular
 • Disponueshmëria e dyfishtë-hop
 • Disponueshmëria TOR-mbi-VPN
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • 24/7 mbështetje chat live
 • Bllokues reklamash CyberSec
 • Ndërfaqja miqësore për përdoruesit
 • Autentifikimi SSL, kriptimi i shkallës ushtarake, mbështet AES-256, OpenVPN, IPSec dhe IKEv2
 • Ndërtuar në killswitch
 • Lejon deri në gjashtë pajisje
 • Mbështet të gjitha pajisjet kryesore, shfletuesit dhe sistemet e funksionimit

Cons

 • Shpejtësitë ndryshojnë nga rajoni në rajon

Çmimi: Shërbimi mujor i Nord është pak më i lirë se ExpressVPN në $ 11.95 / mo. Ata gjithashtu ofrojnë më shumë mundësi për kontratë afatgjatë, me një plan vjetor për 6.99 dollarë në muaj, dhe kontratë dy vjeçare për 3.99 dollarë në muaj, dhe një kontratë tre-vjeçare vetëm 2.99 dollarë në muaj. Të gjitha pajtimet janë të pagueshme përpara, dhe ato ofrojnë një garanci të kthimit të parave 30-ditore.

Opsionet e pagesës:

 • Kartë Krediti
 • cryptocurrency
 • Alipay

Numri i serverave: Me NordVPN, ju mund të fitoni qasje në YouTube përmes më shumë se 5,100 serverëve të vendosur në 62 vende.

Speed: NordVPN u testua nën kritere dhe përdorime të ngjashme testimi. Shpejtësia më e lartë e arritur ishte 95.02Mbps me një server të vendosur në Mbretërinë e Bashkuar. Më e ngadalta ishte një 3.87Mbps i mjerueshëm nga një server i vendosur në NY. Mesatarja ishte rreth 65.53Mbps.

Surfshark – Zhurma më e mirë për Shërbimin tuaj Buck 

Surfshark, ndërsa ka tiparet për të qenë një VPN efektive, është në këtë listë kryesisht për shkak të çmimit.

Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, Surfshark është relativisht i ri për tregun VPN por tashmë dihet se është një VPN e shkëlqyeshme nëse e përdorni atë për shërbime streaming..

rekuizitë                 

 • Ekstremisht i lirë
 • Mbështetur për përrua
 • E mirë për transmetim
 • Asnjë përcjellje e të dhënave
 • Asnjë prerje
 • Aplikacion miqësor për përdoruesit
 • Tipar automatik i ndërrimit të vrasjeve
 • DNS private
 • Mbrojtja e rrjedhjes
 • Tipar i Whitelister
 • Garanci për kthimin e parave

Cons

 • E re për tregun VPN

Çmimi: 

Kjo është ajo ku Surfshark dallohet. Nëse jeni të gatshëm të angazhoheni në një plan afatgjatë, çmimi është aq i ulët sa 1.99 dollarë në muaj. Kontratat e tyre një vjeçare janë 5,99 dollarë në muaj dhe pagesa siç shkon është 11,95 dollarë në muaj. Ata gjithashtu ofrojnë një garanci 30-ditore për kthimin e parave për Android, iOS dhe mac.

Opsionet e pagesës:

 • Kartat kryesore të kreditit
 • Amazon Pay
 • Google Pay
 • Paypal
 • cryptocurrencies

Numri i serverave: 1000 servera në më shumë se 61 vende.

Speed: Kryerja e një testi të shpejtësisë në disa serverë të ndryshëm gjatë shfletimit, shpejtësia e shkarkimit nga serverët amerikanë ishte 61.15 Mbps. Nga një server evropian, shpejtësia ishte 69.11 Mbps. 

ExpressVPN – Shpejtësi e madhe, më e shtrenjtë

logo Expressvpn

Ky rrjet vazhdimisht po lufton me Nord për mbizotërimin e tregut, dhe të dy ofruesit drejtohen pranë dhe në qafë në shumë fronte. Ku është skajet nga NordVPN është në shpejtësi.

Kompania është e bazuar nga Ishujt e Virgjër Britanikë, një vend që njihet për mungesën e ligjeve të mbikëqyrjes ndërhyrëse dhe ruajtjes së të dhënave. Alsoshtë gjithashtu jashtë mënyrës së mbikëqyrjes, spiunimit dhe shkëmbimit të informacionit të kombeve të syve.

rekuizitë

 • Zhbllokon YouTube
 • Asnjë regjistrim ose ruajtje e të dhënave
 • Numër i madh i serverëve dhe vendndodhjeve
 • Kriptimi i shkallës ushtarake, mbështet AES-256, OpenVPN, IPSec dhe IKEv2
 • Rrjeti më i shpejtë
 • Prove falas
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Autentifikimi SSL
 • Aplikacioni celular
 • Disponueshmëria e dyfishtë-hop
 • Disponueshmëria TOR-mbi-VPN
 • 24/7/365 mbështetje live chat
 • Mbrojtja e rrjedhjes DNS
 • Ndërtuar në killswitch
 • Mbështet të gjitha pajisjet kryesore, shfletuesit dhe sistemet e funksionimit

Cons

 • Asnjë numër telefoni ose adresa fizike të shënuara në uebfaqe
 • Pricemim më i lartë në krahasim me ofruesit e tjerë
 • Lejon vetëm tre pajisje

Çmimi: Ky VPN ofron një plan mujor të pagimit-si-ju-shkoni për të $ 12.95, dhe dy plane kontrate. Njëra është një kontratë gjashtë mujore për 9,95 dollarë në muaj, dhe tjetra është një kontratë vjetore për 6.69 dollarë në muaj. Të dy pajtimet janë faturuar shumën totale të kontratës përpara, dhe plani vjetor vjen me tre muaj shërbim falas, për gjithsej 15 muaj.

Opsionet e pagesës:

 • Të gjitha kartat kryesore të kreditit
 • PayPal
 • Bitcoin
 • cryptocurrency

Numri i serverave: ExpressVPN ofron lidhje përmes më shumë se 3000 serverave në 93 vende, me më shumë që shtohen çdo ditë.

Speed: Testet e shpejtësisë të kryera në një gamë të serverëve në vendndodhje të ndryshme treguan lidhje prej 83.11 Mbps në fund të lartë nga një server në Amsterdam në 30.26 në ngadalësinë e Hong Kongut. Testi u krye me një lidhje 100Mbps duke përdorur shfletim të thjeshtë, lojëra, transmetim, dhe rishikim video.

Cilado qoftë që zgjidhni midis 3 peshave të rënda, ju jeni të garantuar të shijoni përvojën dhe sigurinë e të pasurit një VPN të shkëlqyeshme. Të dyja kompanitë konsiderohen gjithashtu VPN-të më të mira për Netflix dhe VPN-të më të mira për të punuar me ruterat. Pra, nëse shkoni me njërën, nuk do të zhbllokoni vetëm Youtube, do të zhbllokoni gjithçka.

2. Përdorni një server Proxy

Një nga mënyrat më të zakonshme për të anashkaluar kufizimet dhe zhbllokimin e YouTube është përdorimi i proxy serverëve. Proxies trafikojnë përmes vetes kur futeni përmes serverit më të afërt nga rrjeti që ju zgjidhni.

CPT-Proxy

Ndërsa kjo ju lejon të anashkaloni blloqet, shumica nuk janë të koduara. Kjo do të thotë që njësia ekonomike që mohoi qasjen tuaj mund të monitorojë akoma aktivitetin tuaj. Nëse zgjidhni këtë rrugë, sigurohuni që webproxy-i juaj të jetë i përfshirë në kodim.

3. Shkarkoni Direkt

Nëse mund të hyni në platformë, por ju jeni të kufizuar nga shikimi i videove, gjithmonë mund t’i shkarkoni në kompjuterin tuaj dhe t’i shikoni ato jashtë linje. Kjo mund të bëhet duke përdorur një shtesë të shfletuesit si Shkarkoni Ndihmuesin (për Firefox), duke ndjekur njërën nga këto procedura, ose duke zgjedhur funksionin e shkarkimit të integruar në aplikacionin tuaj celular YouTube. Sidoqoftë, aplikacioni celular kërkon që ju të blini një abonim premium për të shkarkuar video, dhe shkarkimi i videos nuk e zgjidh problemin e vetë motorit të kërkimit në YouTube që po bllokohet.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të vizitoni faqet e internetit që ofrojnë shkarkime në Youtube, për sa kohë që keni lidhjen e plotë të URL-së me videon. Vlen të theksohet se kur kërkoni për faqe të vlefshme për shkarkim si kjo, ju mund të duhet të mbroheni nga sytë prying, nga ISP dhe mbikëqyrja e qeverisë, pasi kjo shihet si diçka e ngjashme me përrallat, ju mund të dëshironi të mendoni për përdorimin më të sigurt shfletuesit për aktivitete të tilla dhe shkoni te motorët e kërkimit privat për të anonimizuar kërkimet tuaja.

4. Instaloni Ruterin e Qepës (TOR)

Router Onion (TOR) është njëkohësisht një rrjet dhe një shfletues që ofron shumë përfitime. Kjo platformë njihet më keq si mënyra e vetme për të hyrë në Deep Web dhe Dark Web, gjë që e bën atë ideal për të hyrë në uebfaqe të tjera të bllokuara ose të kufizuara. TOR është plotësisht i lirë dhe ju lejon të përdorni gjithçka që interneti ka për të ofruar me anonimatin. Ajo funksionon duke kursyer të dhënat tuaja përmes një seri nyjesh të vendosura në vende në të gjithë botën sesa përmes kriptimit. Aktiviteti juaj është fshehur plotësisht ndërsa jeni regjistruar në rrjet, por ai bëhet përsëri i dukshëm sapo të largoheni, edhe nëse do të mjaftojë vetëm për të kontrolluar emailin tuaj.

diagrami i ruterit tor

Kjo do t’ju lejojë të përdorni një përmbajtje të kufizuar ose të bllokuar, por shpejtësitë janë më të ngadalta dhe varen nga cilësia, vendndodhja dhe numri i nyjeve që drejtojnë trafikun. Në përgjithësi nuk është një platformë e mirë për transmetim. Për shpejtësinë më të mirë, thjesht përdorni një VPN. Nëse siguria është shqetësimi juaj kryesor, atëherë përdorni atë në kombinim me një VPN dhe instaloni të dy direkt në pajisjen tuaj celular ose ruterin.

5. Modifikoni URL-në

Kjo procedurë funksionon vetëm nëse përdorni një rrjet që vendos URL-në kryesore të YouTube, Youtube.com, në një listë të zezë të faqeve të internetit të kufizuara. Nuk do të funksionojë në përmbajtje të bllokuar gjeo-bllokuar ose qeveritar. Thjesht përdorni sigurinë https kur shtypni URL-në sesa http. Quite një zgjidhje e thjeshtë, por nuk funksionon gjatë gjithë kohës. Ende ia vlen të provosh.

Pse qeveritë dhe të tjerët bllokojnë YouTube?

Ndonjëherë, shefat dhe administratorët e shkollës nuk duan që punonjësit ose studentët të shikojnë video ndërsa janë supozohet të punojë ose studion. Shtë gjithashtu një shpërqendrim nëse të tjerët mund ta dëgjojnë videon tënde. Disa përmbajtje mund të mos jenë të përshtatshme për shikuesin për shkak të moshës së tyre ose natyrës së përmbajtjes. Kjo është arsyeja pse YouTube vendos kufizime të moshës për përmbajtjen e të rriturve që ju duhet të regjistroheni në një llogari dhe të jeni mbi 18 vjeç për të parë disa video.

video e padisponueshme

Atëherë, është rasti i shtypjes dhe censurimit në vendet që kontrollojnë fort atë që njerëzit brenda kufijve të tij mund të shohin ose thonë. Kjo shtrihet në YouTube për shkak të një sasie të madhe të kanaleve video politike dhe fetare dhe komentuesve që përdorin platformën për të edukoj, informoj, organizoj, ose madje ofendoj. Ekzistojnë gjithashtu një sërë videosh sesi të mësojnë lëndë ose japin udhëzime për aktivitete që mund të konsiderohen të rrezikshme për njerëzit ose institucionet.

Nuk janë thjesht shefa dhe regjime shtypëse që bllokojnë përmbajtjen. Shfaqjet dhe filmat popullorë TV gjithashtu janë bllokuar për shkak të çështje licencimi ose për të mbrojtur materiale të mbrojtura nga të drejtat e autorit. Në Kanada, ata madje bllokojnë muzikën në YouTube dhe kanalet sportive.

Përmes analizave pasive, është e mundur, megjithëse jo e lehtë, për ISP-në tuaj – ose spiunët e qeverisë – të zbulojnë se po shikoni video që lidhen me:

 • Disa kushte mjekësore ose probleme shëndetësore
 • Kandidatët apo partitë specifike politike
 • Videot që lidhen me lëvizjet e rezistencës
 • Video në lidhje me abuzimin me substancat ose varësinë

Ky problem mund të eliminohet duke hyrë në YouTube përmes një mekanizmi që maskon adresën tuaj IP, vendndodhjen dhe informacione të tjera që mund të përdoren për të identifikuar ju dhe vendndodhjen tuaj. Ju mendoi atë, përmes një VPN.

Si funksionon gjeo-bllokimi?

Computerdo kompjuter ose pajisje celulare që hyn në internet ka një adresë IP unike që përdoret për të identifikuar pajisjen dhe vendndodhjen. Kur përpiqeni të hyni në YouTube nga një vendndodhje që vendos kufizime në të, si zyra ose shkolla juaj, ose kur dëshironi të shikoni video në një vend ku platforma është e ndaluar, ofruesi i shërbimit të internetit i përdorur për të hyrë në internet zbulon atë adresë IP dhe bllokoni hyrjen tuaj (Lexo më shumë: fshih adresën ip).

Ekzistojnë gjithashtu baza të të dhënave që hartojnë dhe mbledhin adresa IP sipas vendit ose rajonit; kjo është mënyra se si platformat streaming si Netflix ndonjëherë e dinë që po përdorni një VPN për të shikuar përmbajtje të bllokuar sipas vendndodhjes dhe t’ju japin gabimin e frikshëm të proxy Netflix. Kufizimi i qasjes mund të vendoset nga një organizatë, ofrues i shërbimit, organ qeveritar ose nga krijuesi i përmbajtjes.

Ka metoda të tjera që qeveritë dhe të tjerët i përdorin për të bllokuar YouTube që shkojnë përtej përdoruesve të gjeo-bllokimit në vende të caktuara.

Bllokimi i portit: Portet e kompjuterave numërohen 1 – 64435, dhe veprojnë në të njëjtën mënyrë si kanalet televizive ose stacionet radio. Bllokimi i portit përdoret për të parandaluar hyrjen në rrjet duke kufizuar qasjen në porte të caktuara. Për shembull, administratorët e rrjetit bllokojnë në mënyrë rutinore portin TCP 25, që është një pikë e preferuar hyrëse për hakerat.

Inspektimi i paketave të thella (DPI): Kjo quhet gjithashtu ekstraktim informacioni (IX) ose inspektim i plotë i paketave. Ai përdor softuer për të analizuar titujt dhe pjesën e të dhënave të paketave, ndërsa ato kalojnë nëpër pikat e inspektimit për të përcaktuar se ku e ka origjinën paketën, ku po shkon, dhe cilat janë në të. Përmes kësaj teknologjie, një qeveri madje mund të kuptojë nëse një paketë e të dhënave është ri-drejtuar nga një vend tjetër.

Protokolli është pjesë e një konfigurimi të murit të zjarrit në shtresën e aplikacionit, dhe funksionon si kjo:

 1. Përmbajtja e paketave shqyrtohet si lëvizje nëpër pikat e kontrollit
 2. Përmbajtja vlerësohet duke përdorur kritere të përcaktuara nga serveri DNS, ISP ose rrjeti
 3. Nëse pakoja i plotëson kriteret e paracaktuara, kërkesa DNS e kompjuterit rivarrohet larg nga një rrjet i caktuar ose shërbimi online si YouTube.
 4. Do të shfaqet një mesazh gabimi duke i thënë përdoruesit se kërkesa është refuzuar.

Duke kryer këtë lloj analize, filtri mund të përcaktojë nëse paketa shkel protokollet e pajtueshmërisë, të zbulojë spam ose viruse, të parandalojë ndërhyrjen ose të bllokojë faqet e internetit.

Konfiskimi i serverit të emrit: Kur një kompani ose qeveri ka kontroll mbi serverin e nivelit të lartë (TLD), i cili cakton .com, .net, ose .org në fund të një URL, ata kanë kontrollin mbi adresën tuaj DNS dhe emrin e domain. Ata mund ta përdorin këtë fuqi për të bllokuar çdo kërkesë për emrin e domain.

Bllokimi i sistemit autonome të sistemit (ASN): ASN janë një gamë e numrave të caktuar për ofruesit e shërbimeve të internetit që kanë të bëjnë me gamën korresponduese të adresave IP të caktuara në shërbim. Qeveritë që kërkojnë të bllokojnë disa faqe në internet mund të porosisin ose mashtrojnë ISP në caktimin e një numri më të vogël ose më të madh që del jashtë parametrave të dhëna për atë ofrues. Kjo mashtron rrjetin në identifikimin e tij si një adresë të paligjshme dhe mohimin e qasjes.

Cilat vende bllokojnë YouTube?

Edhe pse kjo listë mund të ndryshojë pasi klima politike dhe kërkesat për licencim ndryshojnë, kjo infografi tregon vendet ku ndarja e përmbajtjeve popullore dhe platformat e mediave sociale janë të ndaluara ose kufizuara.

Harta e faqeve të internetit të ndaluara

Mendimet përfundimtare

Megjithëse ka më shumë se një mënyrë për të zgjidhur problemin, mënyra më e mirë për të arritur rreth këtyre kufizimeve gjeografike është akoma duke përdorur VPN më të mirë rreth si NordVPN dhe ExpressVPN.

Nëse është hedhur ndonjëherë në film, shanset janë të mira që ekziston një provë video në YouTube diku. Pavarësisht nëse jetoni në një vend shtypës, shefi juaj ju mban në një tendosje të ngushtë, ose nuk mund të përdorni qasje gjatë udhëtimit, gjithmonë ekziston një mënyrë për të arritur rreth kufizimeve të padrejta, censurimin e qeverisë dhe përmbajtjen e bllokuar gjeo.

Zgjidhjet e mësipërme nuk ju japin vetëm një mënyrë për të parë krijuesit tuaj të përmbajtjes së preferuar ose kanalet video. Disa gjithashtu ju mbrojnë duke mbrojtur privatësinë tuaj dhe duke ju dhënë një nivel më të madh të sigurisë. Kjo nuk është thjesht një lehtësi, por gjithashtu mund të ruajë lirinë tuaj.

FAQs

Keni nevojë për disa përgjigje të shpejta? Këtu keni një FAQ të shkurtër lidhur me bllokimin dhe kufizimet në YouTube.

Pyetje: A duhet të përdor një proxy server për të zhbllokuar YouTube?

A: Ju mund ta përdorni këtë metodë për të hyrë në YouTube, por nuk është zgjidhja më e mirë. Jo vetëm që disa proxies ofrojnë më pak mbrojtje sesa një VPN, mbrojtja është e disponueshme vetëm kur përdorni atë server. Ju gjithashtu duhet të hyni së pari në proxies për të arritur në përmbajtjen e bllokuar të uebit, dhe jo të gjitha faqet e internetit janë të arritshme në këtë mënyrë. VPN dhe TOR janë llojet e proxies që ju lejojnë qasje të drejtpërdrejtë pa marrë parasysh kufizimin ose vendndodhjen. Mund të përfitoni mbrojtje shtesë nga hakmarrja ose heqja dorë duke krijuar fjalëkalime të sigurta për secilën llogari dhe duke instaluar menaxherin më të mirë të fjalëkalimeve që mund të gjeni për të mbajtur shënimet e tyre.

Pyetje: A janë të sigurt prokët?

A: Serverët me prokurë ju ofrojnë intimitet duke maskuar adresën tuaj IP, por ato nuk ofrojnë sigurinë dhe enkriptimin që do të merrni me një VPN. Ata gjithashtu kalojnë nëpër serverë të rastit, kështu që kurrë nuk mund të jeni të sigurt për sigurinë e secilës seancë. Nëse do të përdorni një, sigurohuni që të keni gjithashtu një program të mirë sigurie dhe encryption në kompjuterin tuaj ose pajisjen celulare.

Pyetje: A mund të çaktivizoj kufizimet në aplikacionin YouTube për iOS?

A: Përgjigja e shkurtër është po. Por, kufizimi duhet të çaktivizohet në secilin shfletues ose pajisje që përdorni. Mbetet i paaftë derisa ta aktivizoni përsëri, edhe nëse dilni jashtë dhe dikush tjetër përdor pajisjen tuaj. Nëse jeni të shqetësuar për fëmijët që shohin disa përmbajtje, kthejeni përsëri kufizimet përpara se t’i jepni iPad ose iPhone tuaj fëmijëve tuaj për t’u përdorur. Ju gjithashtu mund të përdorni filtra për të bllokuar llojet specifike të përmbajtjes.

Ja se si të çaktivizoni kufizimet:

 • Gjeni ikonën tuaj të llogarisë në të djathtën e sipërme të ekranit tuaj dhe takoni atë.
 • Zgjidhni “Cilësimet”
 • Zgjidhni “Filtrimin e modalitetit të kufizuar”.
 • Ndryshoni ose çaktivizoni modalitetin e kufizuar

Disa faqe në internet postojnë përmbajtje në YouTube. Për të çaktivizuar kufizimin në faqen tuaj të internetit, ndiqni të njëjtën procedurë pasi të keni hyrë në cilësimet e administratorit të llogarisë.

Pyetje: A e dinë ISP-të videot që unë shikoj në YouTube gjatë përdorimit të një përfaqësuesi?

A: YouTube kripton URL-të e tyre të përmbajtjes për të mbrojtur të dhënat e përdoruesit, por ka mënyra që ISP-të mund të zbulojnë modele specifike të shikimit nëse jo video specifike. Kjo është pjesërisht për shkak të asaj se si shfletuesi juaj i internetit ngarkon dhe ripërtërin përmbajtjen e videos.

 1. Një kanal i koduar është hapur midis shfletuesit tuaj dhe YouTube për të transferuar të dhëna.
 2. Shfletuesi juaj kërkon dhe merr pako të të dhënave të video që luajnë me shpejtësinë dhe cilësinë e përcaktuar nga ngarkuesi i përmbajtjes ose preferenca e shikuesit. Edhe nëse informacioni juaj është i koduar, ka mjaft informacione të disponueshme për dikë që e kërkon atë për të kuptuar se çfarë po shikoni.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me