5G w Kanadzie (wszystko, co wiemy do tej pory)

Technologia 5G jest najnowszą z długiej linii rozwoju telekomunikacji bezprzewodowej, która zaskoczyła nas swoją mocą i zasięgiem. Urządzenia bezprzewodowe 5G mają znacznie większy potencjał niż ich odpowiedniki 4G, i to tylko kwestia czasu, aby zarówno Kanada, jak i reszta świata zjednoczyły się pod cyfrowym parasolem 5G.


Ale rozwój i integracja sieci 5G w Kanadzie to znacznie szerszy problem niż tylko szybsze czasy pobierania. Istnieją zarówno względy polityczne, jak i ekonomiczne, które rząd federalny i dostawcy usług bezprzewodowych muszą wziąć pod uwagę, zanim przystąpią do realizacji jakiegokolwiek planu. Ponadto pytanie, kto dostarczy sprzęt niezbędny do kanadyjskiej sieci 5G, samo w sobie okazało się trudniejsze.

Logo 5g

Poniżej znajduje się zapis rozwoju 5G w Kanadzie, a także wyjaśnienie, czym są sieci 5G i co mogą przynieść przeciętnemu konsumentowi. Dalsze zasoby medialne, w tym najważniejsze wiadomości, zostaną odpowiednio zaktualizowane. Uwzględniony zostanie również zbiór istotnych informacji o sieciach 5G.

Co to jest 5G?

Aby zrozumieć, dlaczego 5G przyjazd do Kanady jest tak ważny, najpierw musisz zrozumieć, czym jest i co oznacza 5G.

5G oznacza „piątą generację”. W rzeczywistości każda wersja poprzedniego akronimu oznacza podobny termin – 1G oznacza „pierwsza generacja” itd. Itd.. Technologia bezprzewodowa 1G został po raz pierwszy wprowadzony w 1980 roku i obejmuje pierwsze telefony bezprzewodowe: duże, blokowe, które widziałeś w telewizji lub które aktorzy mieli w samochodach.

ewolucja 5g

Technologia 2G to tam rzeczy naprawdę zaczęły się podnosić. Te urządzenia bezprzewodowe dominowały na początku lat 90. XX wieku i pierwsze telefony komórkowe zaczęły się rozprzestrzeniać w nowoczesnym społeczeństwie. Wiadomości e-mail i SMS-y zostały utworzone i zaimportowane do telefonów komórkowych, co spowodowało, że pagery nagle stały się znacznie mniej wartościowe dla większości ludzi.

Technologia bezprzewodowa 3G rozpoczęła się pod koniec lat 90. XX wieku, zapewniając dostęp do multimediów, szybką transmisję zarówno połączeń głosowych i innych rodzajów danych, jak i globalne możliwości roamingu. Oznacza to, że możesz teraz używać bezprzewodowego telefonu komórkowego lub innych urządzeń w obszarach poza centrami metropolitalnymi. Możesz także wykonywać dłuższe połączenia i uzyskiwać informacje w bardziej odległych obszarach.

4G towarzyszył przejściu Internetu na szybszą i tańszą usługę, która szybko rozprzestrzeniała się po całym świecie, nawet w miejscach, które wcześniej nie miały wcale dużego dostępu do Internetu. Ulepszone możliwości technologii 4G są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie strumieniowego przesyłania wideo, strumieniowego przesyłania muzyki, stały dostęp do mediów społecznościowych i rozpowszechnianie wielu popularnych aplikacji, których użytkownicy smartfonów nie mogą uzyskać.

4G stało się tak wszechobecne we współczesnym społeczeństwie, że wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak sobie radzić bez zwiększonej prędkości i niezawodności. Tak więc wiele nowoczesnych smartfonów jest wyposażonych w funkcje 4G wbudowane w ich sprzęt, a większość dostawców usług telekomunikacyjnych oferuje również standard prędkości 4G.

5G, jak można się domyślić, to jeszcze szybsza generacja bezprzewodowych urządzeń i sprzętu telekomunikacyjnego. Umożliwia znacznie szybszą komunikację i przesyłanie strumieniowe i przy wyższych prędkościach niż jakakolwiek inna generacja skokowo.

Jak ulepsza 5G?

5G może poprawić wrażenia użytkownika urządzenia mobilnego poprzez trzy główne obszary: Opóźnienie, Łączność i Przepustowość.

Czas oczekiwania

Jest to również znane w momencie, gdy jedno urządzenie wysyła informacje do innego urządzenia przez udostępnioną sieć. Krótko mówiąc, opóźnienie to czas między wysłaniem a otrzymaniem pakietu danych. Dla porównania, urządzenia 4G mają opóźnienie około 50 milisekund. Aby spojrzeć na to z perspektywy, każdy link do oka, który tworzysz podczas czytania tego przewodnika, zajmuje od 100 do 400 ms.

mapa opóźnień w Internecie

Z drugiej strony technologia 5G zmniejszy opóźnienie do około 1 ms. To jest co najmniej 100 razy szybciej niż możesz mrugnąć. Dosłownie umożliwia transmisję danych w mgnieniu oka!

Jest to ważne, ponieważ technologia bezprzewodowa staje się coraz bardziej skomplikowana i będzie wymagała szybszych czasów reakcji, szczególnie ze strony systemów automatycznych. Zautomatyzowane samochody, na przykład, będą wymagały technologii 5G na minimalnym poziomie, ponieważ będą musiały reagować znacznie szybciej niż człowiek mógłby to zrobić.

Łączność

W języku technologii bezprzewodowej łączność jest najlepiej rozumiana jako liczba urządzeń, które mogą się ze sobą komunikować. Obecnie na świecie jest około 10 miliardów podłączonych urządzeń, a wielu ekspertów uważa, że ​​jest ich jeszcze więcej. Do 2020 roku na świecie będzie 50 miliardów urządzeń lub więcej.

Nie dotyczy to tylko smartfonów. Technologia bezprzewodowa obejmuje teraz tradycyjnie ręczne narzędzia, takie jak termostat; wiele nowoczesnych termostatów jest podłączonych do domowej sieci Wi-Fi, aby umożliwić sterowanie bezprzewodowe. Wszystkie połączone ze sobą urządzenia bezprzewodowe są wspólnie znane jako Internet przedmiotów.

Ta zwiększona łączność jest nieunikniona, że ​​ulepszenia 5G sprawią, że będzie płynniejsza i bardziej wydajna. Będzie więcej urządzeń, aby połączyć się z większą liczbą odpowiedników, co zwiększy bogactwo i złożoność sieci bez konieczności psucia się pod wpływem stresu.

Pasmo

Wreszcie, przepustowość najlepiej rozumieć jako maksymalną prędkość pobierania, jaką może zaoferować urządzenie. Większa przepustowość oferowana przez urządzenie bezprzewodowe spowoduje szybsze pobieranie i lepszą rozdzielczość filmów i zdjęć, a także lepsze przesyłanie strumieniowe (choć wiąże się to również z opóźnieniami).przepustowość sieci

Na przykład strumieniowanie wideo 3-D i 360 ° jest zwykle dostępne tylko dla urządzeń 5G.

Łączność 5G ma jednak zastosowania wykraczające poza udoskonalone media społecznościowe. Pozwoli to na postępy w edukacji, komunikacji, reprezentacji i czasie reakcji w sytuacjach awaryjnych. Pomyśl o przepustowości jako o maksymalnym rozmiarze węża wodnego, przy czym prędkość wody jest dławiona przez średnicę tego węża. Urządzenia 5G mają domyślnie znacznie szersze węże.

5G i Kanada?

Gdzie więc Kanada stoi w wyścigu o łączność 5G? Obecnie Kanada próbuje wypuścić kompleksową sieć 5G w ciągu następnego roku, a bardziej ostrożne szacunki zakładają, że sieć 5G będzie dostępna online w ciągu najbliższych kilku lat. Wynika to z faktu, że wdrożenie łączności 5G w całym kraju zależy od kilku czynników – mianowicie od firm, które mogą świadczyć tę usługę.

Telus Mobility to firma, która próbuje sprowadzić 5G do Kanady w 2020 roku, chociaż początkowo zaczynają od klientów mieszkających w rejonie Vancouver. Telus Mobility opiera się na „Living Lab”, który jest zrównoważonym dostawcą usług telekomunikacyjnych, który w 2016 r. Osiągnął prędkość 30 GB na sekundę. Będzie także dążyć do zapewnienia trwałej łączności 5G przy użyciu zrównoważonych technologii i innych inicjatyw.

Logo Telus Mobility

Rogers Communications to kolejna firma próbująca wydać 5G w Kanadzie. Są one skoncentrowane na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, a ich celem jest także wydanie 20/20. TeraGo prowadzi stałe testy bezprzewodowego dostępu 5G z Nokią w 2020 roku.

Najbardziej niesławne jest to, że Huawei Technologies – firma telekomunikacyjna Chines i największa na świecie – odgrywa znaczącą rolę w rozwoju kanadyjskiej infrastruktury 5G. Jednak polityka międzynarodowa powstrzymała ten proces tak płynnie, jak wielu mogłoby sobie tego życzyć.

Wielu innych operatorów opracowuje własne prognozy 5G, aby ich klienci wiedzieli, kiedy one może spodziewać się łączności 5G:

 • Bell Mobility-2020
 • Fido- koniec 2020 r
 • Koodoo Mobile – koniec 2020 r
 • Virgin Mobile – koniec 2020 r
 • Freedom Mobile-2021
 • SaskTel-2021+
 • Videotron- 2021+

Ostatecznie, Kanada nie ma jeszcze łączności 5G w głównych miastach a zwłaszcza nie w całym kraju. Jednak poczyniono ogromne postępy w zapewnianiu dostępu do sieci 5G w wielu głównych centrach technologicznych w kraju. Jeśli inicjatywy te okażą się obiecujące, Kanadyjczycy na całym terytorium mogą spodziewać się dostępu do sieci 5G i urządzeń, które rozpoczną się w ciągu najbliższych lat.

Najnowsze wiadomości na temat 5G w Kanadzie

Dlaczego decyzje budowlane 5G w Kanadzie są ważne

5G będzie ważne dla wszystkich, niezależnie od tego, czy będziesz korzystać z urządzenia obsługującego 5G, gdy tylko będzie dostępne. Ale chociaż łączność 5G będzie integralną częścią przyszłego krajobrazu cyfrowego i wielu ulepszeń w dziedzinie ekonomii i aren biznesowych, będzie to również bardzo kosztowne przejście. Wielu kanadyjskich operatorów bezprzewodowych zainwestuje 26 miliardów we wdrożenie infrastruktury 5G w ciągu najbliższych sześciu lat.

5g telefonu komórkowego

W związku z tym kanadyjska sieć 5G (która obecnie jest przyszłym marzeniem, a nie rzeczywistością) prawdopodobnie będzie miała infrastrukturę zbudowaną przez niewielką liczbę globalnych firm, a nie przez określonych kanadyjskich dostawców lub operatorów bezprzewodowych. Firmy te obejmują Nokia, Ericcson i Huawei.

Pojawiły się jednak pewne obawy dotyczące inteligencji umożliwiającej chińskiej firmie dostęp do zachodnich systemów telekomunikacyjnych. Zdaniem niektórych potencjał potencjalnych problemów lub nadzoru jest wysoki.

Ottawa, Toronto Rogers Centre stanie się miejscem testowym dla 5G

Testy podstawowych aplikacji bezprzewodowych sieci 5G odbyły się później w 2018 roku w Ottawie. Testy przeprowadzono z wieloletnim dostawcą sieci – firmą Ericsson. Chociaż test nie był wystarczająco obszerny, aby umożliwić wdrożenie 5G w 2019 r., Zapewnił główny wgląd, umożliwiając przeprowadzenie dalszych testów przez następne lata i umożliwił wdrożenie 5G w ograniczonym zakresie przez cały 2019 r..

Szersze wdrożenie 5G prawdopodobnie zacznie się dziać w 2020 r., Ale szczegóły pozostawia wiele firmom zapewniającym infrastrukturę 5G wymaganą do takiego przejścia.

Kłopoty z 5G w Kanadzie

Pojawiły się obawy, że chińska firma Huawei Technologies, która jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na całym świecie i jedną z niewielu firm posiadających infrastrukturę niezbędną do rozwoju sieci 5G, nie powinna mieć możliwości dostarczania sprzętu do kanadyjskiej sieci 5G.

Logo i smartfon Huawei

Wynika to częściowo z faktu, że wielu sojuszników Kanady już zabroniło firmie dostarczania sprzętu do ich własnych sieci 5G. Zazwyczaj budzi się obawa przed możliwością szpiegowania, zarówno w przypadku danych finansowych, jak i ogólnych danych o obywatelach Kanady. W rzeczywistości wiele firm, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia i Australia, zgłosiło obawy dotyczące Huawei i stwierdziło, że jest to ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego.

Czas pokaże, czy wartość Huawei, polegająca na jego rozległych zdolnościach infrastrukturalnych i zasobach, jest wystarczająco cenna, aby uczynić go głównym graczem w rozwoju kanadyjskiej sieci 5G, czy też będzie poszukiwana wymiana z powodu nadzoru rządowego lub oburzenia obywateli.

Kanada korzystająca z Huawei 5G może utrudnić dostęp do wywiadu USA

Amerykański doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego wezwał Kanadę, aby nie korzystała z technologii 5G pochodzącej z materiałów Huawei. Powiedział, że takie postępowanie zagroziłoby umowom o wymianie danych wywiadowczych, z których obecnie korzystają Stany Zjednoczone i Kanada, ponieważ Stany Zjednoczone obawiają się, że jakakolwiek infiltracja sieci kanadyjskiej z konieczności naraziłaby ich własne sieci na chiński nadzór.

Premier Kanady Justin Trudeau przełożył decyzję o korzystaniu z tego sprzętu sieciowego do 21 października. Decyzja ta miała konsekwencje wykraczające poza rozwój sieci, ponieważ wpłynęła na politykę między USA i Kanadą na szerszym, międzynarodowym poziomie.

Kanadyjski minister obrony stwierdził, że poświęci czas na zbadanie wszystkich potencjalnych zagrożeń i będzie uważał na ochronę nowej technologii 5G przed podjęciem decyzji.

Kanada zamierza odłożyć decyzję Huawei 5G po głosowaniu

Według doniesień Kanada opóźnia decyzję o tym, czy chińskie technologie Huawei dostarczą sprzęt sieciowy do swojej sieci 5G, aż do wyborów federalnych w październiku. Wynika to z coraz bardziej napiętych relacji z Pekinem.

Chińska siedziba Huawei

Obawy wzbudziły początkowo zarówno obywatele Kanady, jak i Stany Zjednoczone, a także wielu innych kanadyjskich międzynarodowych sojuszników. Wielu ich międzynarodowych sojuszników już zakazało Huaweiowi prowadzenia własnej sieci ze strachu przed chińską inwigilacją.

Premier Justin Trudeau powiedział, że niechętnie podejmuje decyzję, dopóki los dwóch Kanadyjczyków przetrzymywanych obecnie w Chinach nie stał się jaśniejszy.

Odroczenie to jest postrzegane jako problem dla dużych firm telekomunikacyjnych, ponieważ nie mogą przystąpić do planów integracji bezprzewodowej 5G, dopóki rząd nie podejmie decyzji o rozwoju.

Dodatkowe przewodniki

 • Najlepsze usługi VPN
 • Najbezpieczniejsze przeglądarki
 • Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci
 • Przewodnik po prywatności online

5G w Kanadzie Zasoby

 • Plan architektury sieci Huawei 5G z perspektywy wysokiego poziomu
 • Korzyści i zastosowanie 5G – ETSI
 • Przyszłe postępy technologiczne i zrozumienie 5G – inteligencja GSMA
 • Przewodnik po zabezpieczeniach 5G firmy Ericsson
 • 5G Definicja i zmiany ze strony internetowej rządu kanadyjskiego
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me