Protokoły VPN – porównanie różnych typów

Ponieważ coraz więcej Kanadyjczyków rozumie potrzebę ochrony swojej prywatności i bezpieczeństwa w sieci VPN, stają się coraz bardziej wyrafinowani pod względem cech, których szukają w renomowanej sieci VPN.


Ryzyko włamań do danych i kradzieży tożsamości, które jest rośnie, pokazuje potrzebę VPN.

Liczba ofiar kradzieży tożsamości i skradziona kwota

Jedną z najważniejszych funkcji, które warto rozważyć, są protokoły udostępniane użytkownikom przez dostawcę VPN.

Co to są protokoły VPN? Większość osób, które są nowicjuszami w tym pomyśle, uważa, że ​​jest to niezwykle techniczny termin, który może mieć niewielki wpływ na sposób przeglądania. Rzeczywistość jest taka, że ​​protokół używany przez twoją sieć VPN może zrobić znacząca różnica w tym, jak naprawdę jesteś bezpieczny kiedy jesteś online.

Przyjrzyjmy się bliżej, jakie są protokoły VPN i jak wpływają one na twoje wrażenia online. Następnie przeanalizujemy najpopularniejsze protokoły, które są dziś dostępne, abyś mógł podjąć mądrą decyzję.

Co to są protokoły VPN?

Sieć VPN zasadniczo tworzy tunel między komputerem a Internetem. W tym tunelu jesteś chroniony przed wyciekiem DNS. Twój prawdziwy adres IP jest w pełni chroniony; tunel VPN maskuje go adresem IP serwera, co zasadniczo czyni cię niewidocznym. Wygląda na to, że przeglądasz z lokalizacji innej niż Twoja rzeczywista lokalizacja.

Dostępnych jest kilka metod ustanowienia tunelu VPN. Niektóre z nich istnieją już od wielu lat i nie są już uważane za szczególnie bezpieczne. Inne są całkiem nowe i oferują absolutnie najlepsze dostępne bezpieczeństwo.

jak działa VPN

Po zarejestrowaniu się za pomocą VPN możesz otrzymać liczne protokoły VPN, z których możesz wybrać. Skąd wiesz, że jeden z nich to starszy protokół z mniej niezawodnymi funkcjami bezpieczeństwa? Co ważniejsze, w jaki sposób zidentyfikujesz ten, który zapewni Ci absolutnie najlepszą ochronę, niezależnie od tego, co robisz online?

Większość dostawców VPN oferuje wybór między protokołami PPTP, SSTP, L2TP / IPSec, WireGuard, SoftEther, IKEv2 / IPSEC i OpenVPN. Po przeczytaniu opisu każdego z nich będziesz mógł dokonać świadomego wyboru, który protokół jest odpowiedni do twoich celów.

Protokół PPTP

Opracowany przez Microsoft protokół Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) jest jednym z najwcześniejszych protokołów VPN, ale wciąż jest w użyciu, choć staje się coraz rzadszy. Niemniej jednak niektóre sieci VPN, które są zdecydowane zaoferować swoim użytkownikom największą liczbę opcji, wciąż je udostępniają.

Chociaż PPTP może być dostępny, nie jest obecnie zalecany do regularnego użytku przez ekspertów ds. Bezpieczeństwa, ponieważ zawiera wiele luk w zabezpieczeniach, które mogą narazić Cię na niebezpieczeństwo właśnie wtedy, gdy najbardziej potrzebujesz ochrony sieci VPN.

Na jego korzyść PPTP jest kompatybilny i natywnie dostępny we wszystkich wersjach systemu Windows. Można go również uruchomić w większości innych systemów operacyjnych. Szybkość przesyłania danych jest dość szybka dzięki PPTP. Jednak jeśli połączenie zostanie zerwane, ponowne połączenie może być trudne.

Jeśli zachowanie aktywności online w sposób ściśle prywatny i anonimowy jest ważne, i spójrzmy prawdzie w oczy, właśnie dlatego korzystasz z VPN, to nie powinieneś decydować się na korzystanie z PPTP. Z drugiej strony, jeśli Twoim celem jest możliwość strumieniowego przesyłania treści na Netflix z innego regionu geograficznego, wtedy PPTP może być wystarczający do twoich celów, dzięki stosunkowo dobrym prędkościom.

Niemniej jednak nie rób z niego domyślnego protokołu. Może to zrobić naraża Cię na ataki hakerów, złośliwego oprogramowania i szpiegowania stron trzecich.

SSTP Protokół

Secure Socket Tunneling Protocol to kolejny produkt firmy Microsoft. W przeciwieństwie do wielu innych protokołów VPN jest kompatybilny tylko z urządzeniami z systemem Windows. Oznacza to, że nie należy do najczęściej używanych protokołów. Niemniej jednak nie jest to związane ze znanymi problemami bezpieczeństwa, takimi jak PPTP.

SSTP opiera się na Secure Socket Layer, lub SSL, protokół do przenoszenia ruchu online. Ludzie, którzy mają do czynienia z poważnymi ograniczeniami sieci, takimi jak te nakładane w państwach totalitarnych, takich jak Chiny, mogą uznać, że jest to znacząca zaleta.

Użytkownicy mający do czynienia z kontrolującym systemem rządowym lub stwierdzający, że inne protokoły VPN są rutynowo blokowane w ich systemie, mogą uznać, że SSTP jest rozwiązaniem całkowicie akceptowalnym. Jest stabilny, dość szybki i względnie bezpieczny. Pozwala również użytkownikom VPN odblokować strony internetowe i inne podobnie ograniczone treści. Niestety, jest tylko kilku dostawców VPN, którzy faktycznie obsługują SSTP.

Jeśli masz dostęp do lepszego protokołu, takiego jak OpenVPN, rozsądnie byłoby wybrać go zamiast SSTP.

WireGuard Protokół

WireGuard to stosunkowo nowy protokół, z którym programiści wciąż eksperymentują. Ponieważ jest na wczesnym etapie rozwoju, WireGuard nie został jeszcze poddany audytowi przez stronę trzecią. Ponadto zwolennicy prywatności mają obawy dotyczące tego, czy korzystanie z WireGuard będzie wymagało rejestrowania. Obawy te mogą być na razie dyskusyjne, ponieważ tak niewielu dostawców VPN faktycznie włącza WireGuard.

W rzeczywistości wiele sieci VPN udostępniających WireGuard robi to na zasadzie testów, co oznacza, że ​​użytkownicy zasadniczo pomagają w procesie programowania. Oznacza to, że mogą występować problemy z bezpieczeństwem, więc nie jest rozsądnie korzystać z WireGuard, gdy robisz coś naprawdę wrażliwego.

WireGuard jest opracowywany z nadzieją, że zapewni lepszą szybkość, wydajność i bezpieczeństwo w porównaniu z innymi dostępnymi protokołami VPN. Jest reklamowany jako lepsza opcja pod względem zużycia baterii, a użytkownicy urządzeń mobilnych mogą pokochać to, że WireGuard obiecuje możliwość przejścia z jednego interfejsu sieciowego do drugiego bez utraty połączenia.

WireGuard nie może być obecnie polecany z całego serca, ponieważ wciąż jest w fazie rozwojut. Niemniej jednak, jeśli pewnego dnia będzie w stanie dotrzymać obietnic dotyczących szybkości, wydajności i bezpieczeństwa, z pewnością będzie to godny następca OpenVPN.

SoftEther Protokół

SoftEther to jeden z niewielu nowszych protokołów VPN, który zaczyna oferować protokół OpenVPN za swoje pieniądze. Był to projekt opracowany przez studentów Uniwersytetu Tsukuba, ale w ostatnich latach stał się powszechnie stosowanym protokołem VPN.

SoftEther to technologia open source, podobnie jak OpenVPN. Oznacza to, że został przetestowany, skontrolowany i opracowany przez ekspertów z całego świata. Zwolennicy doceniają fakt, że SoftEther działa na wielu systemach operacyjnych, nawet tych nieobsługiwanych przez wiele innych protokołów.

Te systemy operacyjne obejmują zwykle takie jak Mac, Windows i Android, ale obejmują również Linux, Solaris i FreeBSD.

SoftEther jest nawet kompatybilny z innymi protokołami VPN, takimi jak OpenVPN, L2TP / IPSec i inne. Użytkownicy często konfigurują SoftEther w swoim systemie operacyjnym i jednocześnie używają innego protokołu VPN, co oznacza, że ​​są chronieni bez względu na to, co się stanie. Ponieważ jest niezwykle elastyczny, SoftEther szybko zyskuje popularność.

Ten protokół VPN jest w stanie ominąć większość zapór ogniowych i jest z pewnością szybki. Nie musisz się jednak martwić, że poświęcasz bezpieczeństwo na rzecz prędkości. SoftEther korzysta z 256-bitowego szyfrowania AES, z którego korzystają także duże agencje rządowe i wojskowe.

Różne protokoły VPN

Mimo to SoftEther nie jest pozbawiony wad. Jest to dość nowa technologia, więc nie została tak dokładnie przetestowana jak protokół OpenVPN. Co więcej, nie jest dostępny na wielu sieciach VPN. Pozostaje to alternatywą, na którą należy zwrócić uwagę w przyszłości.

IKEv2 / IPSec Protokół

Internet Key Exchange wersja 2 lub IKEv2 to wspólny projekt Microsoft i Cisco. IKEv2 jest w zasadzie protokołem tunelowania. Aby był szczególnie bezpieczny, jest on sparowany z Internet Protocol Security lub IPSec. Ta technologia szyfruje i uwierzytelnia pakiety danych wysyłane przez sieć IP.

Zespół ds. Inżynierii internetowej opracował protokół IPSec w celu zapewnienia natywnej zgodności z wieloma różnymi systemami operacyjnymi. W związku z tym nie jest konieczne posiadanie aplikacji innej firmy do uruchamiania IPSec, tak jak ma to miejsce w przypadku OpenVPN i innych protokołów.

Technologia IKE istnieje od 1998 roku. Obecna druga wersja została wprowadzona w 2005 roku. Porównanie IKEv2 z innymi protokołami VPN pokazuje, że może oferować użytkownikom korzyści, jeśli chodzi o możliwość nawiązania połączenia, szybkość, stabilność i bezpieczeństwo. Natywne wsparcie dla IKEv2 znajduje się na urządzeniach z systemem Mac OS 10.11 lub nowszym, Windows 7 lub nowszym, iOS, Android i Blackberry.

Niektórzy zwolennicy prywatności, którzy martwią się zagrożeniami cybernetycznymi, martwią się technologią IKE, ponieważ jest to oprogramowanie zamknięte. Oznacza to, że został opracowany przez Microsoft i Cisco bez udziału niezależnych programistów.

Eksperci ds. Bezpieczeństwa obawiają się, że oznacza to, że IKEv2 może mieć luki, których twórcy nie odkryli. Jednak technologia istnieje na tyle długo, że osoby trzecie stworzyły wersje open source. Niektóre z tych niezależnych wersji mogą oferować jeszcze bardziej niezawodne zabezpieczenia niż oryginalne.

IKEv2 / IPSec jest zalecanym protokołem VPN, ale OpenVPN jest ogólnie uważany za lepszy.

L2TP / IPSec Protokół

Podobnie jak IKEv2, Layer 2 Tunneling Protocol lub L2TP, zwykle współpracuje z IPSec, aby zapewnić dodatkowy poziom szyfrowania i bezpieczeństwa. Podobnie jak IKEv2, L2TP / IPSec jest natywnie kompatybilny z wieloma najpopularniejszymi systemami operacyjnymi.

Urządzenia z systemem Windows 2000 / XP lub nowszym, Mac OS 10.3 lub nowszym albo Android powinny mieć szybką i łatwą konfigurację z L2TP / IPSec. Uzyskanie dostępu do tego protokołu jest tak proste, jak zaimportowanie niezbędnych plików z sieci VPN.

L2TP został również opracowany przez Microsoft i Cisco. Oznacza to, że jest to oprogramowanie o zamkniętym źródle i może zawierać luki, które nie zostały zidentyfikowane. L2TP nie jest tak popularny jak IKEv2, co oznacza, że ​​nie został tak dokładnie sprawdzony przez niezależnych programistów. Słabości mogą sprawić, że będziesz otwarty na nieumyślne ujawnienie swojego adresu IP.

Jeśli naprawdę zależy Ci na zachowaniu prywatności, docenisz to, że L2TP hermetyzuje dane dwa razy. Jednak ta podwójna enkapsulacja ma tendencję do nieco spowalniania przetwarzania.

Natomiast L2TP / IPSec wykonuje szyfrowanie i deszyfrowanie w jądrze, co może zapewnić lepszą prędkość. Czy użycie L2TP / IPSec spowolni wydajność twojego systemu? Odpowiedź może się różnić. Być może będziesz musiał spróbować, aby zobaczyć, jak dobrze to działa.

Ogólnie rzecz biorąc, protokoły IKEv2 / IPSec i OpenVPN są bardziej zalecane niż L2TP / IPSec. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do tych innych protokołów, L2TP / IPSec nadal jest lepszym wyborem niż niektóre starsze, mniej niezawodne protokoły.

Dzięki wielu najbardziej rekomendowanym VPNom będziesz mieć do wyboru protokoły. Może to być wyraźną zaletą, ponieważ możliwe jest, że jeden protokół będzie działał lepiej dla niektórych aplikacji niż dla innych.

OpenVPN Protokół

Pierwotnie opracowany przez OpenVPN Technologies, ten protokół jest open source. Oznacza to, że programiści z całego świata przyczynili się do jego udoskonalenia, szukając słabych punktów i słabych punktów, aby można je było wyeliminować. W rezultacie powstaje niezwykle bezpieczne i wszechstronne środowisko do odkrywania świata online.

OpenVPN jest powszechnie uważany za najbezpieczniejszy dostępny obecnie protokół i jest szeroko stosowany. Został kilkakrotnie skontrolowany przez zewnętrzne firmy zajmujące się bezpieczeństwem, więc możesz mu zaufać, by chronić swoje dane. W rzeczywistości OpenVPN jest uważany za standard branżowy, zwłaszcza gdy jest używany w połączeniu z wymianą kluczy SSL / TLS.

Większość renomowanych dostawców VPN udostępnia klientom protokół OpenVPN. Prawdopodobnie będzie to domyślny wybór. Jeśli tak nie jest, zalecamy użytkownikom zaktualizowanie ustawień. OpenVPN jest kompatybilny ze wszystkimi platformami, w tym Mac, Windows, Linux, Android i iOS. Działa również w połączeniu z różnymi routerami.

Końcowe przemyślenia

OpenVPN jest szczególnie bezpieczny, gdy jest używany z User Datagram Protocol lub UDP, zamiast Transmission Control Protocol lub TCP. Korzystanie z protokołu TCP może oznaczać nieco wolniejsze prędkości transmisji.

Niemniej jednak OpenVPN pozostaje stabilny i niezawodny. Używanie protokołów TLS i biblioteki OpenSSL do szyfrowania oznacza, że ​​OpenVPN jest wyjątkowo biegły w zabezpieczaniu danych.

Jeśli chcesz uzyskać pełną ochronę, rozważ skorzystanie z prywatnej wyszukiwarki podczas przeglądania sieci. Spowoduje to anonimizację wszystkich zapytań, eliminuje potrzebę użycia pamięci podręcznej i chroni przed natrętnymi reklamami, zapewniając jednocześnie zaawansowane wykrywanie zagrożeń internetowych.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map