Przewodnik po IPv6 vs. IPv4: podstawowe porównanie

O ile nie jesteś techno-maniakiem, prawdopodobnie nie obchodziłeś 8 czerwca 2011 r. Ta pomyślna data to Światowy Dzień IPv6. Prawdopodobnie nie został oznaczony czerwony w swoim kalendarzu i prawdopodobnie nawet nie wiedziałeś, że to się dzieje.


Większość ludzi nie wie, czym jest IPv6, a nawet czym jest jego poprzednik, IPv4. Rzeczywistość jest taka, że ​​obie te rzeczy wpływać na życie wszystkich ponieważ stanowią one dużą część co sprawia, że ​​Internet działa.

Co to jest IPv4?

Adres IPv4Protokół internetowy w wersji 4 lub IPv4, jak się go powszechnie nazywa, to technologia, która umożliwia urządzeniom łączenie się z Internetem. Ta czwarta wersja protokołu internetowego istnieje od 1983 roku i dobrze nam służyła. IPv4 nadal działa i nadal zasila większość Internetu.

Robi to poprzez adres IP, który ma każde urządzenie podłączone do Internetu. Komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony, konsole do gier, lodówki i inne akcesoria cyfrowe mogą mieć przypisane adresy IP. Za każdym razem, gdy urządzenie podłączone do Internetu wychodzi w poszukiwaniu czegoś, łączy się z innym urządzeniem, które ma adres IP.

Adresy IP to sposób, w jaki ludzie mogą dotrzeć do miejsca, w którym chcą się połączyć z Internetem.

Adresy 32-bitowe

Każde urządzenie obsługujące IPv4 ma 32-bitowy adres IP. Typowy przykład może wyglądać jak 191.148.205.315 lub 99.48.227.227. Ten system zawiera około 4,3 miliona adresów.

To wydaje się być znaczną liczbą i tak jest.

Niemniej jednak w IPv4 brakuje dostępnych adresów.

Ten brak wynika częściowo z faktu, że tak niewiarygodna liczba urządzeń ma teraz połączenie z Internetem. Każde gospodarstwo domowe z abonamentem szerokopasmowym, każdy smartfon i każdy komputer potrzebuje adresu IP. Bardziej znaczące urządzenia i samochody są teraz przystosowane do Internetu.

jak działa adres IP

To nie jedyny czynnik, który tłumaczy brak adresów IPv4. Wiele firm posiada tysiące, a nawet miliony adresów IPv4. W latach 80. powszechna była praktyka przypisywania milionów adresów IP dużym organizacjom.

Często przydzielano im znacznie więcej adresów, niż mogliby kiedykolwiek użyć.

Konsekwencją jest to, że istnieją miliony, ale własność nieużywane adresy IPv4 tam są zmarnować. W ostatnich latach nastąpił ruch mający na celu odzyskanie tych adresów IP, ale pojawienie się IPv6 sprawia, że ​​wysiłek ten jest dość przestarzały.

Co to jest IPv6?

Podobnie jak IPv4, protokół internetowy w wersji 6 istnieje od kilku lat. Prace nad jego utworzeniem zakończyły się w 1998 r., Ale przejście z IPv4 na IPv6 nastąpiło z powolnością lodowca. Oficjalna premiera IPv6 odbyła się w 2011 roku z okazji Światowego Dnia IPv6. Od tego czasu, Władze internetowe ciężko pracowały nad wdrożeniem nowego systemu.

wyjaśniono ipv6

128-bitowe adresy IP

Podczas gdy IPv4 używał 32-bitowych adresów IP, nowszy protokół internetowy używa adresów 128-bitowych. Zamiast marnych 4,3 miliarda adresów IP, IPv6 oferuje 3,4 X 10 do 38 potęgi lub 340 adresów niewystarczających.

To ogromna liczba. Typowy 128-bitowy adres IP może wyglądać mniej więcej tak:

2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334

Jest to znacznie dłuższy i bardziej złożony adres niż w systemie IPv4. Ta złożoność oznacza nie tylko to w najbliższym czasie nie zabraknie adresów IP ale także, że każde urządzenie może mieć teraz unikalny adres IP.

Unikalny adres IP dla każdego urządzenia

W systemie IPv4, nie każde urządzenie podłączone do Internetu miało unikalny adres. Zamiast tego routerom przypisano jeden adres. Poszczególne urządzenia, które mają połączenie z Internetem za pośrednictwem tych routerów, niekoniecznie miały unikalny adres IP. Router odbiera żądania danych, które są następnie wysyłane na adres IP odbiorcy.

Wygląda na to, że to nie powinno działać.

W końcu, jeśli twój adres domowy jest identyczny z adresem domowym kogoś innego, czy nie zawsze skończysz z jego pocztą i odwrotnie?

System działał z powodu czegoś zwanego Network Address Translation lub NAT.

prywatny vs publiczny ip

NAT jest przydatny, ponieważ umożliwia urządzeniu sieciowemu, np. Zaporze ogniowej, przypisanie adresu publicznego do komputera lub nawet całej ich grupy, które działają w sieci prywatnej. NAT został wykorzystany przez organizacje do ograniczenia liczby otwartych adresów IP.

Ten rodzaj użytkowania jest ważny z punktu widzenia ekonomii i bezpieczeństwa. The wynik czy to NAT działa jako agent między publiczny Internet i sieć prywatna.jak działa nat

Prawdopodobnie używasz go teraz.

Niestety, NAT ma wady. Nie zapewnia żadnych dodatkowych zabezpieczeń, a nawet może uniemożliwić niektóre protokoły ochrony niektórych urządzeń. NAT też muszę użyć niektóre zasoby Twojego urządzenia funkcjonować, co może być szkodliwe.

Dzięki IPv6 NAT nie jest potrzebny, ponieważ istnieje wiele adresów IP dostępnych w ramach IPv6. Systemy działające z IPv6 mogą mieć unikalny adres IP dla każdego urządzenia, więc tak jest nie trzeba pracować przez router.

Inne zalety IPv6

IPv6 to bardziej wydajny niż IPv4. Nagłówki pakietów danych są uproszczone, a funkcja routingu jest znacznie usprawniona. Istnieje również większe wsparcie dla sieci peer-to-peer.zalety ipv6

Jednak większość szeregowych użytkowników Internetu nie zobaczy olbrzymiego przyspieszyć funkcjonalność z przejściem na IPv6. To dlatego, że większość zmian odbywa się za kulisami i powoli.

Pamiętaj, że większość Internetu nadal działa w systemie IPv4. Zmiana na IPv6 ma charakter przyrostowy. W miarę, jak coraz więcej urządzeń i coraz więcej Internetu przełącza się na nowy protokół, zobaczysz bardziej wydajny transfer danych, choć stanie się to stopniowo.

Gdzie teraz stoi IPv6

Użytkownicy ipv64 według krajuMożna się spodziewać, że technologia, która została sfinalizowana w 1998 r., Będzie już przestarzała, ale w rzeczywistości IPv6 to to jest to dopiero się zaczyna. Tylko niewielka część Internetu przeszła konwersję do funkcji IPv6.

W maju 2017 r. Na całym świecie było tylko 37 krajów, w których ponad pięć procent ich ruchu internetowego przechodziło przez IPv6. W siedmiu stanach 15 procent ich ruchu internetowego było wysyłanych przez IPv6.

Jeśli IPv6 stanowi postęp technologiczny, dlaczego nie jest szerzej wdrażany? Krótka odpowiedź jest taka, że ​​zrobienie tego kosztuje dużo pieniędzy.

Do wykonania konwersji wymagany jest nowy sprzęt i oprogramowanie serwera.

Warto również zauważyć, że jest brak kompatybilności wstecznej z IPv4. Witryna, która chce powitać osoby korzystające z protokołu IPv4 lub IPv6, musi mieć dwie wersje, jeden dla każdego protokołu.

Mimo to popularność zyskuje IPv6. Większość nowych routerów i systemów operacyjnych, które są obecnie dostępne, oferuje wsparcie i zgodność dla IPv6. Niektórzy z najpopularniejszych i najczęściej używanych dostawców usług internetowych podobnie wdrażają pewien zakres funkcji IPv6.

Dokonanie zmiany

Czy nadszedł czas, abyś zaczął korzystać z IPv6??

Być może już jesteś, chociaż jest to stosunkowo mało prawdopodobne. Jeśli Twój dostawca usług internetowych oferuje IPv6, warto go użyć.

Jeśli nie masz pewności, czy korzystasz już z protokołu IPv6, możesz odwiedzić witrynę www.test-ipv6.com, aby się tego dowiedzieć. Ci, którzy obecnie używają IPv4, zobaczą ekran wyglądający tak:

test łączności ipv6

Jeśli zobaczysz ten ekran i zechcesz spróbować włączyć funkcje IPv6, twoja możliwość będzie zależeć zarówno od routera, jak i usługodawcy internetowego.

W swojej ulubionej wyszukiwarce wpisz słowa kluczowe „[producent routera] ipv6 [twój dostawca usług internetowych]”. Może być również wskazane uaktualnienie do DD-WRT dla oprogramowania wewnętrznego routera. Ta zmiana powinna dokonać przejścia mniej skomplikowane.

Dostęp do stron internetowych IPv6

Możesz uzyskać dostęp do stron IPv6 za pomocą dwóch różnych mechanizmów. Pierwszy z nich to mechanizm przejściowy. Obecnie najbardziej popularny z tego jest 6to4. Technologia ta łączy dane IPv6 z komunikacją IPv4, dzięki czemu można zobaczyć nowsze wersje stron internetowych ze starszym protokołem.

Drugi mechanizm obejmuje połączenie natywne. Ten typ połączenia pozwala ominąć przejście, dzięki czemu można dokonać pełnego przejścia na IPv6. Wybierz natywny IPv6, jeśli router udostępnia tę opcję.

Korzystanie z VPN z IPv6

Wiele sieci VPN nie jest jeszcze przygotowanych do obsługi ruchu IPv6. Ta wada oznacza, że istnieje niebezpieczeństwo że wszelki ruch IPv6 będzie kierowany przez twojego dostawcę usług internetowych zamiast przez VPN, pozostawiając cię narażonym. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o wycieku IPv6, był to przedmiot dyskusji.

wyłącz-IPv6

Zanim wybierzesz VPN, zapoznaj się z recenzjami VPN, aby zobaczyć, którzy dostawcy oferują ochronę przed wyciekiem IPv6, a także ci, którzy zapewniają obsługę ruchu IPv6. Oto niektóre z najlepszych ofert w Kanadzie, które mają ochronę przed wyciekiem IPv6 Surfshark i NordVPN.

Alternatywnie, niektóre z najlepszych usług VPN mogą zalecać, aby nie używać IPv6, jeśli chcesz być w pełni chroniony i prywatny. To żądanie może być całkowicie uzasadnione, zwłaszcza że IPv6 nie jest obecnie powszechnie dostępny. Możesz się tego spodziewać więcej sieci VPN w przyszłości będzie kompatybilnych z IPv6.

Źródła:

 • https://searchnetworking.techtarget.com/definition/IPv6-Internet-Protocol-Version-6 
 • https://www.webopedia.com/DidYouKnow/Internet/ipv6_ipv4_difference.html
 • https://www.ipv6.com/general/ipv6-the-next-generation-internet/
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map