Bllokuesit më të mirë të reklamave në vitin 2020

reklamë e bezdisshme për shfletuesinPop-ups, banderolat dhe reklamat me video automatike duket se bombardojnë njerëzit me frekuencë në rritje këto ditë.


Në fakt, është praktikisht e pamundur të shfletoni internetin pa u mërzitur vazhdimisht nga reklamat.

Ju mund të duhet të shikoni një reklamë video para se të shihni një video që në të vërtetë dëshironi të shihni në YouTube.

Reklamat pop-up duket se ju ndjekin kudo ku shkoni, dhe reklamat e banderolave ​​mund të jenë jashtëzakonisht të bezdisshme pasi ato mund të mbulojnë përmbajtjen që po përpiqeni të shihni. Në fakt:

Njerëzit i gjejnë reklama në internet të bezdisshme për shumë arsyene sondazhin e reklamave dixhitale

Mund të jetë mjaft zhgënjyese për t’ju bërë të dëshironi të hiqni dorë në internet përgjithmonë. Meqenëse kjo nuk është një zgjidhje veçanërisht realiste, atëherë duhet të gjendet një kompromis më i ndjeshëm. Ky kompromis është një bllokues reklamash.

Disa shfletues vijnë me një bllokues reklamash tani, por këto nuk janë gjithmonë të mjaftueshme të forta për të eleminuar shumicën e reklamave në internet. Kjo do të thotë që ju duhet të gjeni një plugin ose ndonjë tjetër aplikacion që mund të bëjë punën për ju. Bllokuesit më të mirë të reklamave do të ndryshojnë bazuar në mjediset në internet që përdorni më shpesh. Për shembull, disa bllokues reklamash janë më efektivë në YouTube sesa në Facebook.

Kjo e bën të nevojshme përcaktimin e bllokuesve më të mirë të reklamave për Google në mënyrë që nuk shqetësohesh nga shkrimet si dhe bllokuesit më të mirë të reklamave për YouTube në mënyrë që të mund të shikoni në paqe videot tuaja të preferuara.

Le të shohim më nga afër se çfarë janë bllokuesit e reklamave dhe si funksionojnë ato.

Cilat janë bllokuesit e reklamave?

vektori i bllokuesve të reklamaveSi një VPN me reputacion, bllokuesit më të mirë të reklamave janë krijuar për t’ju ndihmuar ruaj anonimitetin në internet. Një bllokues reklamash në thelb është softuer që parandalon që reklamat të shfaqen ose automatikisht të luhen në shfletuesin tuaj. Disa bllokues reklamash janë programe të pavarura, ndërsa të tjerët janë një zgjerim i një shfletuesi ose sistemi operativ.

Të gjithë bllokuesit e reklamave janë krijuar për të kufizuar numrin e reklamave që ju shpërqendrojnë në internet. Megjithatë, disa janë më të suksesshëm në këtë se të tjerët. Në mënyrë të ngjashme, mund të jetë e dobishme të dini se disa softuer bllokues të reklamave janë në dispozicion vetëm në disa sisteme operative. Bllokuesit e reklamave që janë të përshtatshëm për Windows nuk janë domosdoshmërisht të pajtueshëm me Mac, dhe e njëjta gjë mund të thuhet për iOS dhe Android. Kjo do të thotë që ju duhet zgjidhni me kujdes një bllokues reklamash.

Si funksionojnë bllokuesit e reklamave?

Ashtu si mënyra që një VPN e mirë është e aftë të filtrojë adresën tuaj IP në mënyrë që të mos jetë e dukshme për sytë e çmendur, një bllokues reklamash mbyll një përmbajtje të caktuar në faqet e internetit bazuar në rregulla specifike të filtrimit. Disa nga ky program bllokues reklamash lejojnë përdoruesit të krijojnë rregullat e tyre për të filtruar disa reklama ndërsa lejojnë të tjerët. Për shembull, përdoruesit mund të jenë në gjendje të listojnë reklama të caktuara ose reklamues.

si funksionon bllokimi i reklamave

Bllokuesit e reklamave zakonisht filtrojnë dy lloje të përmbajtjes. Bllokimi i komunikimit ndalon komunikimin me serverat e reklamave. Kur të bëhet një kërkesë HTTP, ajo përputhet me listën e filtrave të bllokut të reklamave. Nëse një element i kërkesës përputhet me listën e filtrit, atëherë ai bllokohet.

Program bllokues reklamash gjithashtu mund të përdorë elementin e fshehur, në të cilin përmbajtja e caktuar fshihet nga pamja edhe pse mund të ketë qenë e ngarkuar me pjesën tjetër të përmbajtjes.

Tani që gjithnjë e më shumë kanadezë po informohen për të drejtat e tyre të intimitetit, më shumë po përdorin VPN-të më të mira për të mbrojtur privatësinë e tyre në internet. Aboutshtë koha për ta bërë atë përvojë në internet më pak të rrëmujë dhe shpërqendruar. Para seancës suaj të shfletimit ose rërësimit të maratonës, merrni pak kohë për të zbuluar bllokuesit më të mirë të reklamave për disa faqe interneti të njohura.

Bllokuesit më të mirë të reklamave për YouTube

Një filial i Google, YouTube është masivisht i popullarizuar në një spektër të gjerë të popullsisë. Vlerësimet sugjerojnë që rreth 1.8 miliardë njerëz përdorin YouTube çdo muaj.

Shumica e njerëzve kërkojnë në YouTube për të gjetur video udhëzuese, komente ose argëtim. Episodet e tëra të shfaqjeve televizive mund të gjenden atje, dhe është e mundur që njerëzit të krijojnë kanalin e tyre në YouTube për të shfaqur talentin dhe këndvështrimin e tyre.

Burra përdorni kryesisht YouTube në lidhje me lojrat pasi kjo tabelë tregon:

kategoritë youtube të mbizotëruar nga meshkujt

gratë, nga ana tjetër, janë më të interesuar për shëndetin dhe bukurinë, muzikën dhe qentë:

kategori të mbizotëruara nga femrat në youtube

Dobësitë e përdorimit të YouTube janë reklamat. Ju mund të mos keni nevojë të shikoni një reklamë para çdo video, por duket se goxha e tepruar. Për fat të mirë, bllokuesit më të mirë të reklamave për YouTube bëjnë të mundur shikimin e videove me orë të tëra me një reklamë për t’ju ngadalësuar.

AdBlock

logo adblock

AdBlock është një zgjatim i shfletuesit që me të vërtetë ka bërë një emër për veten e tij vitet e fundit. Kombinohet me Chrome, Firefox, Opera dhe Safari, AdBlock është i thjeshtë për tu konfiguruar dhe ai ka lista të paravendosur të filtrit. Këto lista i bëjnë ato tepër e thjeshtë për të bllokuar shumicën e reklamave në internet.

Përdoruesit gjithashtu do të vlerësojnë të përshtatshëm butonat e mediave sociale dhe filtri i malware. Ju gjithashtu keni mundësinë e listës së listave të internetit të caktuara të reklamuesve ose reklamuesve për t’i ndihmuar ata t’i mbajnë operacionet e tyre me fitim.

AdBlock është një nga disa shtesat bllokuese atje që mund të bllokojë me sukses reklamat në YouTube, si dhe një sërë shërbimesh streaming. Nëse e doni shikimin e përmbajtjes në internet, atëherë kjo mund të jetë zgjidhja ideale për ju. Për rekordin, unë personalisht kam AdBlock.

AdLock

logo adlock

AdLock është i ndryshëm nga AdBlock pasi nuk është një zgjatje e shfletuesit. Përkundrazi, është softuer i pavarur që është krijuar për tu instaluar në pajisje individuale. Kjo do të thotë që AdLock jo vetëm që parandalon reklamat të ju shqetësojnë në YouTube dhe faqet e tjera, por gjithashtu mban reklama në çdo aplikacion që përdorni që lidhen me Internetin.

Në përputhje me rrethanat, ju mund t’i thoni lamtumirë reklamave në Skype, BitTorrent, dhjetëra lojëra në internet dhe një shumëllojshmëri të aplikacioneve të tjera celular. AdLock kushton pak më shumë se 20 dollarë në vit, dhe një provë falas prej 14 ditësh ju lejon të kuptoni nëse është e përshtatshme për ju.

Bllokuesit më të mirë të reklamave për Facebook

Facebook me qendër në Kaliforni është një gjigant në botën e mediave sociale. Njerëzit në të gjithë planetin përdorin këtë faqe interneti të rrjeteve sociale për t’u lidhur me familjen, miqtë, bashkëpuntorët dhe të huajt e plotë. Shumica e njerëzve kanë dëgjuar të paktën për Facebook, dhe lart nje miliard njerez e perdorin rregullisht.

Në fakt, Pew Research zbuloi se shumë njerëz përdorin Facebook disa herë çdo ditë:

përdorimi i facebook-ut

Me kaq shumë konsumatorë që përdorin Facebook në mënyrë të vazhdueshme, vjen ashtu nuk është çudi që bizneset janë në ankth për të reklamuar atje. Kjo mund të bëhet një shqetësim i jashtëzakonshëm për përdoruesit e rregullt, duke e bërë të nevojshme të gjesh bllokuesit më të mirë të reklamave për Facebook.

Ghostery

logoja e fantazmave

Një shtesë për shfletuesit si Opera, Safari, Chrome dhe Firefox, Ghostery bllokon reklamat dhe gjurmuesit e mediave sociale. Sigurisht, ka shumë shtesa dhe shtesa që do ta bëjnë këtë, por Ghostery arrin ta veçojë veten nga konkursi falë veçanërisht baza e të dhënave të fuqishme.

Për më tepër, Ghostery i lidh përdoruesit me politikat e intimitetit për faqet e internetit individuale dhe i drejton ata drejt opsioneve të disponueshme të zgjedhjes. Kjo e bën edhe më të lehtë për përdoruesit që të sigurohen që ata kurrë nuk shqetësohen nga reklamat që nuk duan të shohin.

Një nga risitë më të reja të Ghostery është Shfletuesi i tyre i Inteligjencës së Ghostery, i përshtatshëm për celularin. Availableshtë në dispozicion për pajisjet Android dhe iOS në mënyrë që njerëzit të mos kenë nevojë të shqetësohen nga gjurmuesit e mediave sociale pa marrë parasysh se çfarë pajisje përdorin.

StopAd

logoja e ndalimit

StopAd është një nga bllokuesit më të mirë të reklamave për Facebook sepse është një program i nivelit të sistemit që ofron mbrojtje kokë më këmbë në të gjitha faqet e internetit dhe aplikacionet. Ky program nuk është një zgjatje e shfletuesit. Prandaj, është në përputhje me të gjithë shfletuesit dhe sistemet, përfshirë Linux-in. StopAd në të vërtetë është një zgjedhje perfekte për njerëzit që thjesht duan të bllokojnë të gjitha reklamat, gjatë gjithë kohës.

Menjëherë jashtë kutisë, përdoruesit do të zbulojnë se gjithçka e panevojshme është e bllokuar nga sistemi i tyre, duke përfshirë reklama automatike për të luajtur, reklama me video, pop-up dhe banderola. StopAd vjen gjithashtu me një menu të fuqishme të opsioneve për sigurinë dhe mbrojtjen në internet, diçka që është jetike për çdo fëmijë që kalon kohë në internet.

Këto mbrojtje përfshijnë bllokimin e malware dhe masa për të ndaluar ndjekjen e të dhënave. Ju gjithashtu merrni mbulim kundër kriptojacking dhe cryptomining. Me mbështetjen e 24/7 të klientit, kjo është një paketë e shkëlqyer e sigurisë që bllokon edhe reklamat.

Bllokuesit më të mirë të reklamave për Google

Bazuar në Mountain View, California, ka pak njerëz në shekullin XXI që nuk janë të vetëdijshëm për Google. Sigurisht, ka të ngjarë që është motori i kërkimit më i njohur në planet, por gjithashtu është edhe ai një kompani teknologjike që ka një gisht në shumë pite.

perandori google

Nga emaili deri te navigimi, Google është i kudondodhur në jetën moderne. Sigurisht, e gjithë ajo popullaritet përkthehet në një pjesë të madhe të të ardhurave nga reklamat. Lajmi i mirë është se bllokuesit më të mirë të reklamave për Google bëjnë të mundur që të përfitojnë nga të gjitha shërbimet e këtij gjigandi teknologjik pa qenë nevoja të irritohen nga reklamat e vazhdueshme.

Qëndron AdBlocker Fair

Stendon logo AdBlocker Fair

E krijuar nga një kompani e quajtur Stands, Fair AdBlocker është i kufizuar në atë që është i disponueshëm vetëm për Chrome. Duke pasur parasysh sa njerëz po përdorin Chrome këto ditë, kjo nuk duhet të jetë shumë e ashpër e një kufizimi.

Zhvilluesit prapa Fair AdBlocker nuk kanë ndërmend që ajo të bllokojë të gjitha reklamat, gjatë gjithë kohës, megjithëse mund ta konfiguroni në atë mënyrë. Përkundrazi, ata mendojnë se reklama të caktuara duhet të lejohen, por vetëm ato që specifikohen nga përdoruesi individual.

vendosja e këmbëve

Siç mund ta shihni, është e mundur që të eliminoni reklamat e kërkimit nga përvoja juaj në internet me Fair AdBlocker së bashku me reklamat në Facebook nëse vendosni ta bëni atë. Fair AdBlocker më tej është një zgjedhje e mirë sepse mbron shfletuesin tuaj nga malware përveç disa kërcënimeve të sigurisë dhe intimitetit. Kjo mundëson transmetim më të shpejtë ndërsa duke përdorur një VPN siguron që ju ta bëni atë të sigurt.

Ad Muncher

Logoja e Ad Muncher

Nëse përdorni Chrome, Firefox, Explorer, Safari ose Opera, Ad Muncher mund t’ju ndihmojë të shijoni një përvojë në internet pa reklama. Ky program është një nga më të vjetrat në treg, pasi filloi për herë të parë për shkarkim në 1999. Ju mund të mbroni të gjithë shfletuesit tuaj vetëm në një shkarkim të thjeshtë, duke bllokuar me sukses reklamat dhe pop-ups në Google dhe më gjerë.

Ad Muncher nuk performon aq mirë me YouTube. Në përputhje me rrethanat, rekomandohet vetëm nëse nuk jeni tifoz ose përdorues i rregullt i kësaj platforme. Nëse Google është shqetësimi juaj kryesor, atëherë ky shkarkim do të performojë si kampion. Nëse jeni teknikisht të kursyer, ndoshta mund të rregulloni cilësimet tuaja derisa Ad Muncher të funksionojë gjithashtu në YouTube.

Në fakt, Ad Muncher është një zgjedhje mjaft solide për individin e teknologjisë që i pëlqen shumë opsione të personalizuara. Do të gjesh disa mjete parandalimi kur dëshiron të ngarkosh një faqe në internet, dhe familjet mund të vlerësojnë aftësinë e programit për të censuruar përmbajtjen e të rriturve.

konfigurimi i admiruesit

Adware dhe malware mund të zhyten në mënyrë efektive në bud nga Ad Muncher, gjithashtu, duke e bërë atë një zgjedhje të zgjuar për intimitetin dhe sigurinë gjithëpërfshirëse dhe një nga bllokuesit më të mirë të reklamave.

Zgjedhja e bllokuesit të duhur të reklamave për ju

Të gjithë bllokuesit e reklamave të përmendura këtu janë efektive dhe me reputacion. Siç u përmend, disa prej tyre performojnë më mirë me platforma të caktuara sesa me të tjerët.

ende, shumë prej tyre janë interpretues solid, të gjithanshëm që funksionojnë mirë në një sërë aplikimesh. Jo vetëm që ato mbajnë reklama pop-up nga ju shqetësojnë por edhe ato ofroni mbrojtje të besueshme kundër malware dhe kërcënime të ndryshme të sigurisë dhe intimitetit.

Kur shumica e njerëzve konsiderojnë të marrin një bllokues reklamash, ata po e bëjnë këtë për arsye të leverdisë. Sidoqoftë, bllokuesit më të mirë të reklamave kanë mbrojtje të shumta të fuqishme.

Ato mund të parandalojnë që platformat e mediave sociale të gjurmojnë çdo lëvizje në internet ose të mbrojnë ty nga softveri me qëllim të keq që synon dëmtoni sistemin tuaj ose vidhni të dhënat tuaja. Kur shihet në këtë dritë, bëhet e qartë se bllokuesit më të mirë të reklamave janë pothuajse aq të domosdoshëm sa një VPN të vlerësuar mirë si Surfshark ose NordVPN.

Kur bëhet fjalë për të siguruar sigurinë në internet të familjes tuaj, një bllokues reklamash është një domosdoshmëri absolute. Zgjidhni një nga opsionet e disponueshme më lart për të mbrojtur veten dhe të dhënat tuaja.

FAQs

A janë bllokuesit e reklamave të paligjshëm?

Bllokuesit e reklamave nuk janë të paligjshëm, as nuk është e paligjshme të kërkosh një mënyrë për të bllokuar reklamat. Ligji përcakton që kompjuteri i përket individit, dhe se ky individ ka të drejtë të kufizojë se cilat skriptet ose përmbajtjet e tjera shfaqen në dhe kanë qasje në sistem..

A bllokuesit e reklamave ngadalësojnë shfletuesit?

Disa njerëz që përdorin bllokues reklamash vërejnë një ngadalësim kur bëhet fjalë për shpejtësinë e shfletuesit. Kjo është kryesisht sepse softveri duhet të krahasojë kërkesat HTTP me listën e bllokuar, gjë që kërkon pak memorje.

Megjithatë, bllokuesit më të njohur dhe efektivë të reklamave nuk do të ngadalësojnë shumë një sistem. Worthshtë gjithashtu e vlefshme të theksohet se çështjet e shpejtësisë mund të rregullohen nga sistemi duke mos pasur kohë për të ngarkuar reklama të bezdisshme, me bandë në bandë.

A është legjitime AdRemover?

Një histori e madhe qarkulloi nëpër media në vitin 2018 në lidhje me një numër programesh mashtruese për bllokimin e programeve që u bënë të disponueshme përmes Google Chrome. Ju mund të lexoni një përmbledhje të numrit në Newsweek.

AdRemover është padyshim një nga këto aplikacione të dyshimta që mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë duke zbuluar informacionin tuaj privat. Shmangni AdRemover nëse doni të mbroni veten. Nëse sistemi juaj tashmë ka AdRemover, fshini menjëherë dhe gjeni një program tjetër që bllokon reklamën.

A ka një adblock për Android?

Përdoruesit e Android kanë disa mundësi kur bëhet fjalë për bllokimin e reklamave. Këto përfshijnë Ghostery, AdBlock Plus, AdAway dhe AdGuard.

Si funksionojnë bllokuesit e reklamave?

Bllokuesit e reklamave funksionojnë duke filtruar përmbajtje specifike sipas rregullave të përcaktuara nga vetë programi ose nga përdoruesi. Si shembuj, softverit mund t’i thuhet të parandalojë ngarkimin e ndonjë animacioni Flash ose mund të udhëzohet të bllokojë skedarët audio dhe video nga Microsoft Word. Disa shtesa të bllokimit të reklamave përfshihen në paketat e parazgjedhura të shfletuesit, por programi i pavarur gjithashtu është në dispozicion.

Shumë nga versionet më të sofistikuara të softuerit për bllokimin e reklamave sot përmbajnë listat e zeza të sendeve që janë të bllokuara dhe listat e bardha të artikujve që lejohen. Për më tepër, ata mund të kenë filtra për shprehje të rregullta që bllokojnë çdo gjë që është etiketuar “reklamë”. Kjo do të thotë që pop-ups, banderolat dhe reklamat për luajtje automatike nuk do të shihen nga përdoruesi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map