Rishikimi 1 fjalësh

Fjalëkalimet janë një element i domosdoshëm i sigurisë dhe mbrojtjes dixhitale, por ekzistojnë dy probleme që vijnë me to: ose ju i bëni ata aq të lehtë për t’u kujtuar se ata janë të thjeshtë për tu këputur ose aq komplekse, nuk mund t’i mbani mend ato që janë.


Themelues i këtij problemi është numri në rritje i pajisjeve, llogarive dhe programeve që kërkojnë mbrojtje të fjalëkalimit. Sipas hulumtimeve të bëra nga Dashlane, adresa mesatare e postës elektronike në SH.B.A. është e lidhur me të 130 llogari të mbrojtura me fjalëkalim.

Mund të mbani mend 30 fjalëkalime, e lëre më shumë se 100?

vektori i menaxherit të fjalëkalimitKëtu hyjnë menaxherët e fjalëkalimeve. Këto shtesë të shfletuesit ruajnë fjalëkalimet ekzistuese, si dhe krijojnë dhe kodojnë fjalëkalime unike për secilën llogari, pajisje dhe program të lidhur me aplikacionin.

Një nga më të vjetrat dhe më të mirat nga këto aplikacione të administrimit të fjalëkalimeve është 1Password.

Qasja për blerje për një menaxher të fjalëkalimit si ju kur jeni duke kërkuar VPN-të më të mira, dhe konsideroni se jeni kërkesat dhe buxheti në lidhje me ato që ofron programi në lidhje me vlerën në shërbim.

Shqyrtimi ynë 1Password është krijuar për t’ju siguruar një përmbledhje gjithëpërfshirëse, objektive se si funksionojnë këto programe për t’ju mbrojtur, sa i sigurt është dhe pse keni nevojë për të. A është 1Password menaxheri më i mirë i fjalëkalimeve për ju? Lexoni më tej për të zbuluar.

Farë është fjalia 1?

Logo 1Prançe

Ndërmarrja mëmë me qendër në Ontario, AgileBits, u lançua në 2005, dhe që nga ajo kohë ka ndërtuar një bazë klientësh që përfshin më shumë se 40,000 kompani dhe miliona përdorues individualë. Reputacioni i saj për përsosmëri dhe besueshmëri, dhe funksionaliteti pa shqetësime e ka bërë aplikacionin atë që është sot: një program solid që jep ashtu siç u premtua pa prishur buxhetin ose vullnetin tënd.

Beenshtë promovuar nga TrustPilot, CNET, dhe Business Insider, dhe ka marrë çmime të shumta në industri, përfshirë çmimin e Editorëve Apple për “Aplikacioni më i mirë i Prezantuar”Të 2015 dhe 2016.

1Password është një aplikacion dhe një shtesë e shfletuesit që lejon pajtimtarët të ruajnë fjalëkalimet, hyrjet, licencat e softuerit, numrat e kartave të kreditit dhe llogaritë dixhitale të dokumenteve të rëndësishme në një kasafortë në internet. Ky kasafortë ruhet në serverat e kompanisë si parazgjedhje, por mund ta transferoni atë në kontroll lokal pasi të blini një pajtim. Kasaforta juaj është e siguruar dhe e arritshme përmes një Fjalëkalimi master i koduar i PBKDF2.

Zgjatja funksionon në të gjithë shfletuesit kryesorë, dhe mbështet të gjitha sistemet e funksionimit, përveç Linux, ku ka vetëm një version beta të disponueshëm me funksionalitet të kufizuar. Ju gjithashtu mund ta instaloni aplikacionin në pajisjet e lëvizshme dhe ta sinkronizoni atë me Dropbox dhe në faqen e internetit të iPassword.com. Përdoruesi MAC dhe iOS kanë një mundësi për të sinkronizuar iPassword në rrjetet lokale WiFi dhe iCloud.

Avantazhet dhe të metat e 1Pas fjalës

Asnjë rishikim 1Password nuk do të ishte i plotë pa një listë të shpejtë referimi të mirat dhe të këqijat. Le të bëjmë disa sekonda për të kapërcyer ato që duhet të ofrojnë.

rekuizitë

 • Punon në të gjitha platformat dhe sistemet kryesore
 • Kriptimi super i fortë në nivele të shumta
 • Shumë i përshtatshëm për buxhet dhe i lehtë për t’u përdorur
 • Instalim i shpejtë
 • Vërtetim 2FA
 • Shërbim i shpejtë, miqësor ndaj klientit
 • Mbrojtja e intimitetit përmes Master-fjalëkalimit dhe Sekretit kyç të njohur vetëm për klientin
 • Asnjë regjistër ose gjurmim

Cons

 • Mbështetje e kufizuar për pajisjet me Linux
 • Asnjë mbështetje për YubiKey
 • Duhet të shkarkohet dhe instalohet në çdo pajisje të re
 • Disa funksione mbështeten vetëm në pajisjet MAC dhe iOS.
 • Humbja e .pdf me informacionin e rivendosur do të thotë të humbasësh hyrjen në kasafortën tënde; nuk mund të rivendoset nga kompania.

Karakteristikat dhe funksionet

iPassword nuk është vetëm një sistem i administrimit të fjalëkalimeve. Shtë një mënyrë e sigurt për të menaxhuar të gjitha llogaritë tuaja dhe ruajtjen e të dhënave si karta krediti dhe informacioni bankar. Ju gjithashtu mund të ruani versione dixhitale ose dokumente të rëndësishme si polica e sigurimeve, testamentet, veprat dhe titujt, investimet dhe sendet e tjera që ju nevojiten për të mbajtur të sigurt.

1 Lista e fjalëve të artikujve që mund të ruhen

Do të merrni gjithashtu disa mjete dhe veçori të shkëlqyera si:

 • Portofoli dixhital: Ruan në mënyrë të sigurt numrat e kartave të kreditit dhe të llogarisë bankare, të arkëtimeve, hyrjet në PayPal dhe informacione të tjera financiare, dhe i bën ato të arritshme nga çdo pajisje.
 • iPassword Kulla e Rojës: Ofron monitorim 24/7 dhe dërgon njoftime sigurie sa herë që një aplikacion ose llogari e mbrojtur me fjalëkalim është shkelur ose ka një shkelje të orvatur.
 • Suite e sigurisë personale: Ky mjet përfshin një mekanizëm për të kryer auditime të fjalëkalimeve tuaja të tanishme, në mënyrë që t’i ndryshoni ose forconi ato.
 • Mënyra e udhëtimit: Heq informacionin e ndjeshëm gjatë kohës që po udhëton, dhe automatikisht e rikthen atë pas kthimit.
 • Gjeneratori i Fjalëkalimit: Pjesë e Suite të Sigurisë Personale, kjo automatizon gjenerimin e fjalëkalimeve të reja, të siguruara dhe të koduara për secilën llogari që ju zgjidhni.
 • Përshtatje e profilit: Ju mund të ndryshoni ngjyrën dhe veçoritë e tjera për të personalizuar pultin e llogarisë tuaj.

Siguria dhe Kriptimi

Shqetësimi numër një i iPassword është siguria juaj. Kjo është arsyeja pse ata janë në biznes. Kjo bëhet përmes disa shtresave të kriptimit duke përdorur standardet më aktuale të kriptimit në dispozicion. Kjo përfshin kriptimin e klasës ushtarake AES 256-bit, vërtetimin e sekretit sekret, dhe një mundësi për të shtuar një tjetër Keyelësi i vërtetimit 2FA.

Entropia në copat e kriptimit

Aplikacioni është gjithashtu i vetmi në treg që vendos WebCrypto, i cili është gjenerali i ardhshëm nga WC3 dhe 10 herë më i shpejtë; kjo veçori ju lejon qasje të drejtpërdrejtë te gjeneratori i sigurt i numrave të rastit.

Shtrirja e plotë e skematikës së tyre të sigurisë përfshin:

 • Kriptimi i provave AES-GCM me mbrojtje të shpejtë
 • Mbrojtje brutale e forcës duke përdorur enkriptimin PBKDF2-HMAC-SHA256
 • Ndarja e sigurt e kasafortave duke përdorur Cryptography Asimetrike
 • Krijimi, derivimi dhe mjetet kryesore të çeljes
 • Protokoll Zero i njohurive; kjo kodon të gjithë trafikun e rrjetit dhe vërteton serverat në distancë para se të lejojë ndonjë prej të dhënave tuaja të lëvizë nëpër shtresat TLS / SSL.

Askush në iPassword nuk ju njeh Secretelësin Sekret. Fjalëkalimet tuaja, hyrjet dhe informacionet e tjera nuk janë të njohura ose të arritshme për këdo, përveç jush.

Planet dhe mimet

IPassword ofron një provë 30-ditore falas, e cila ju lejon të provoni aplikacionin dhe veçoritë para se të vendosni të paguani. Ju do të duhet të plotësoni informacionin e kartës së kreditit për të marrë provën falas.

Në përfundim të provës tuaj falas, automatikisht do të pajtoheni në shërbimin e tyre në bazë të planit tuaj të zgjedhur ose do të keni një mundësi për të blerë licencën plotësisht për një tarifë një herë 64,99 $.

Plani individual shkon për 2.99 dollarë në muaj, faturuar çdo vit përpara për një total prej $ 35.88. Ata gjithashtu ofrojnë një plan ekipi / familje për 4,99 dollarë në muaj, faturuar çdo vit në front për një total prej 59,99 $. Anydo prej këtyre opsioneve është shumë më efektive se sa të humbasësh fjalëkalimet ose të kesh hakuar.

Të gjitha planet ofrojnë si më poshtë:

 • Aplikacione për secilën pajisje Mac, iOS, Windows, Android, Linux dhe Chrome OS
 • Fjalëkalime dhe pajisje të pakufizuara
 • Ruajtje dokumenti 1 GB
 • 24/7/365 mbështetje të klientit
 • Baza e të dhënave të historisë 365 ditore për të rivendosur fjalëkalimet e fshira
 • Karakteristikë e modalitetit të udhëtimit
 • Kriptimi 2FA për siguri shtesë
 • Suitë e sigurisë personale
 • Funksioni automatik

Për më tepër, planet e ekipit / familjes përfshijnë:

 • Qasje deri në pesë përdorues; për përdoruesit shtesë, shtoni 1 $ secila
 • Fjalëkalimi, llogaria, shënimi i siguruar dhe ndarja e kartave të kreditit
 • Qasja e administratorit për të mbikëqyrur të gjitha llogaritë e përbashkëta
 • Rimëkëmbja e llogarisë për familjet e mbyllur ose anëtarët e ekipit

Ndihma për klientët

Mbështetja e tyre ndaj klientit është e shpejtë, miqësore dhe e përgjegjshme. Faqja kryesore e mbështetjes përmban informacion dhe udhëzime për të mbuluar çdo pajisje dhe sistem operativ të mbështetur. Ju gjithashtu mund të kontaktoni mbështetjen e klientit direkt në forumin e tyre 24/7, përmes formularit në faqen e tyre të kontaktit, ose duke iu drejtuar kompanisë në burimin e tyre në Twitter.

Kujdesi ndaj klientit mund t’ju ndihmojë me:

 • Issuesështjet e faturimit
 • Ndihmë për instalimin
 • glitches
 • Rimbursimet dhe anulimet

Ju mund të anuloni pajtimin tuaj në çdo kohë, pa pyetje. Llogaria juaj do të mbetet aktive deri në fund të këtij muaji. Ju gjithashtu mund të rivendosni llogarinë tuaj në çdo kohë. Anydo llogari e anuluar para gjykimit fillestar 30-ditor nuk do të ngarkohet. Nuk ka asnjë rimbursim në kartat e dhuratave. Rimbursimet e licencimit janë rast pas rasti, thjesht dërgoni me email kompanisë me një kopje të marrjes suaj, dhe mbështetja do të kujdeset për ju.

Si të përdorni fjalen 1?

Për të përdorur iPassword me shfletuesin tuaj, duhet të keni të drejta administrative në atë kompjuter ose pajisje. Kjo mund të jetë e papërshtatshme për ata që punojnë në mjedise me shumë përdorues që nuk ofrojnë privilegje admin për të gjithë.

Për të marrë rreth këtij problemi, kompania ka krijuar një plan biznesi përveç planeve individuale dhe familjare për ata që mund të mos kenë autorizim administrativ. Ju gjithashtu keni mundësinë e pajtimit në shërbim për 2.99 $ në muaj ose blerjen e një licence plotësisht për 64,99 $.

Instalimi dhe konfigurimi i llogarisë

Filloni procesin duke shkuar në faqen e tyre të internetit dhe duke vendosur një llogari. Pasi të keni bërë këtë, ju do të merrni një lidhje për të verifikuar adresën tuaj të emailit dhe një skedar. Pdf që përmban tuajin Secretelësi sekret master fjalëkalimin dhe një kod QR për të skanuar në aplikacione dhe llogari të reja për t’i shtuar kasafortës suaj. Pastaj, do të ktheheni në faqen e tyre të internetit, do të shkarkoni aplikacionin ose shtesën e shfletuesit, do ta instaloni dhe futeni në llogarinë tuaj.

1Fjalë krijimi kasafortë gif

Do të duhet ta përsërisni këtë proces për çdo aplikacion, pajisje dhe OS që përdorni.

Pasi të keni përfunduar të gjitha, thjesht shfletoni internetin dhe shkoni për biznesin tuaj. Sa herë që hyni në një llogari ose aplikacion të ri, do të merrni një shpejtë për të ruajtur fjalëkalimin tuaj. Kjo është mënyra më e mirë për të ruajtur fjalëkalimet për llogaritë që përdorni çdo ditë. Ju gjithashtu mund të zbresni një listë të të gjitha llogarive, pajisjeve dhe aplikacioneve që kërkojnë qasje me fjalëkalim dhe t’i futni ato në kasafortën tuaj të gjitha menjëherë, por kjo është e lodhshme dhe kërkon shumë kohë.

Ju gjithashtu keni një mundësi të mbushjes automatike dhe një mundësi që iPassword të krijojë dhe ruajë fjalëkalime unike për ju. Shtë një ide e mirë ta bëni këtë me të gjithë fjalëkalimet kur filloni të përdorni aplikacionin; ajo do të kryhet automatikisht kur krijoni llogari të reja dhe shtoni pajisje.

Në fillim, iPassword ruan gjithçka në kasafortën virtuale, por ju mund të vendosni t’i ruani ato në vend kur kaloni nga prova falas në një llogari të paguar.

FAQs

Pyetje: Mund të hakohen menaxherët e fjalëkalimeve?

A: Në teori, çdo komponent i një mjedisi dixhital mund të hackohet. Megjithëse kjo aplikacion funksionon në të njëjtën mënyrë themelore si tipari “Ruaj fjalëkalimin” i integruar në shfletues, encryption i fortë dhe masa të tjera mbrojtëse e bëjnë atë më të sigurt. Shtë sigurisht më mirë sesa ta lësh sistemin tuaj të rastësishëm. Mendoni se si ju do të kontrollit të hyrjes në shtëpinë tuaj ose ndërtesën tregtare. Bravat mund të merren, por sa më të fortë janë, aq më e vështirë është të futesh.

P: A është hakuar ndonjëherë 1Password?

A: Jo akoma Ishte i prekshëm nga hackimi i fundit i CloudBleed, por kriptimi lehtësoi çdo problem dhe pengoi sulmin. Kompania madje do të paguajë 100 – 100,000 dollarë nëse mund të gjeni një gabim dhe ta raportoni atë.

Pyetje: isfarë është Kulla e Rojës 1Prançe?

A: Ky është një funksion brenda aplikacionit që paralajmëron mbajtësit e llogarive për shkelje të mundshme ose çështje të sigurisë në mënyrë që ata të adresohen. Kjo mund të ndodhë në kohë reale pasi ndodh shkelja e orvatur, ose mund të shkruani në uebfaqen në shiritin e kërkimit në uebfaqen e iPassword.com dhe sistemi i tyre të kryejë një kontroll.

Njoftim për fjalët WatchTower 1Password

Atëherë do të keni mundësinë të ndryshoni fjalëkalimin manualisht ose iPassword të krijojë dhe ruajë një të ri në emrin tuaj.

Pyetje: A është 1Password më e sigurt se LastPass?

A: Në mënyrën e punës dhe nivelin e tyre të përputhshmërisë dhe sigurisë, të dy aplikacionet janë qafa dhe qafa. Sidoqoftë, ne mendojmë se iPassword rreh LastPass në disa nivele ku ka të bëjë me sigurinë. Para së gjithash, duhet një përqasje proaktive drejt parandalimit të çështjeve të sigurisë sesa të prisni derisa të bëhet dëmi. Ndërfaqja e përdoruesit është gjithashtu më e thjeshtë dhe më e lehtë për të lundruar.

Meqenëse kompania nuk e di se çfarë është fjalëkalimi master i ndonjë klienti, nuk ka asnjë mënyrë që hakerët ta gjejnë atë. Vetëm sigurohuni që të mbani fjalëkalimin tuaj master dhe të rivendosni informacionin në një disk USB ose në një vend tjetër të sigurt jashtë linje

Nëse e vendosni aplikacionin në “Mode Udhëtimi”, fsheh disa faqe në internet dhe informacione që mund të shkaktojnë probleme kur po kaloni kufijtë ose po qëndroni vendet ku siguria juaj ose integriteti i të dhënave mund të jenë në rrezik.

Mendimet përfundimtare

Logo 1Prançe

Programi është i përballueshëm, dhe është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbrojtur fjalëkalimet, numrat e llogarive dhe për të mbrojtur informacione të ndjeshme në punë, në shtëpi dhe në lëvizje.

Mendoni se si panelin e kontrollit të hyrjes për sistemin më të mirë të sigurisë në shtëpi, por ai ruan identitetin tuaj dhe mjedisin dixhital. Bëni atë një pjesë integrale të sistemit tuaj të përgjithshëm të sigurisë kibernetike me një çmim që do të paguajë vetë për sa i përket paqes së mendjes.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map