Ako chrániť súkromie detí online – Sprievodca rodičmi


Deti sú v reálnom živote náchylné na mnohé problémy. Vyžadujú vedenie, dobrý rodičov a dohľad nad rodičmi. V súčasnosti môžu byť deti s touto technológiou oboznámené viac ako rodičia, ale čo ich odlišuje od rodičov, je vystavenie sa riziku v živote..

Napríklad otvoríte históriu prehliadača svojho dieťaťa a objavíte niečo šokujúce. Alebo možno zistíte, že počítač vášho dieťaťa je citlivý na vírusy alebo malware. Niekedy zistíte, že vaše dieťa je manipulované so zrelými praktikami, ako je fajčenie, pitie atď. Deti navyše čelia šikanovaniu online a narušeniu súkromia, ktoré ovplyvňuje ich duševné zdravie..

Internet je ďalším svetom pre deti, kde tam dospelí potrebujú dobrý rodičov a dohľad. Vláda a technické spoločnosti podnikli veľa krokov na zaistenie bezpečnosti detí online, ale vzhľadom na povahu internetu boli málo účinné.

Ak sa tieto problémy týkajú vášho dieťaťa, je čas, aby ste na internete zvýšili bezpečnosť a súkromie detí a pracovali na nich.

Bežné problémy, ktorým čelia deti online

Toto sú hlavné problémy digitálnej éry, ktorej deti čelia. Niektoré z nich sú vážne, pretože majú na postavu negatívny vplyv.

Nevhodný obsah

Internet má obrovský obsah dostupný pre každé vekové publikum. Väčšina obsahu je pre deti nežiaduca a nevhodná, medzi ktoré patria spravidla webové stránky pre dospelých, weby s hazardnými hrami, fóra alebo stránky s tvrdým jazykom a stránky, ktoré vnášajú vandalizmus, sebapoškodzovanie, trestnú činnosť a diskriminačné správanie detí..

Avšak nie je to tak, že by deti boli voči týmto webovým stránkam imunné. K týmto webovým stránkam môžu mať prístup buď prostredníctvom svojich priateľov, cudzincov alebo ktokoľvek iný, a to pred súhlasom rodiča. Vyhľadávač bez obmedzeného režimu alebo akékoľvek aplikácie sociálnych médií môžu deťom predstaviť tieto nevhodné webové stránky.

Kybernetické šikanovanie

Podľa štatistík stopbullying.gov sa na kyberšikane podieľa až 15% detí vo veku 9 – 12 rokov a 9% študentov vo veku 6 – 12 rokov zažilo kyberšikanu vo svojom živote. Okrem toho 55,2% osôb z menšinovej skupiny, ako je LGBTQ, zažilo kyberšikanu.

Deti postihnuté počítačovým šikanovaním mali problémy s duševným zdravím, ako sú depresia, úzkosť, strata dôvery a zneužívanie drog. Zdroje kyberšikany sa objavujú prostredníctvom webových stránok sociálnych médií, platforiem okamžitých správ a e-mailov, kde deti dostávajú hrozby alebo tvrdý jazyk od svojich priateľov alebo cudzincov..

Ochrana súkromia

Jedným z rozšírených problémov, s ktorými sa deti stretávajú na webe, je narušenie súkromia, kde sú ohrozované cudzími ľuďmi, zlodejmi identity a sexuálnymi predátormi. Títo zločinci sa spriatelujú s deťmi na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom prieskumov, predstierajú, že zdieľajú podobné záujmy, pretože sa snažia získať dôveru dieťaťa.

Keď dosiahnu svoj cieľ, požiadajú deti o nahé fotografie alebo iné nechutné aktivity. Zamietnutie ponúk z nich bude mať za následok hrozby alebo úniky obrázkov alebo dôkazov na sociálne siete. Aj keď to nemusí byť na strane páchateľov úplne obviňované, pretože deti sa dnes podieľajú na zdieľaní exponovaných fotografií iným za účelom vzťahu..

Podvody a podvody

Deti sú väčšinou priťahované bezplatnými vecami alebo zľavnenými vecami ponúkanými na internete, ako napríklad 1000 V-Bucks zadarmo pre Fortnite alebo bezplatná videohra AAA. Aj keď si nie sú vedomí dôsledkov phishingu na rozdiel od svojich rodičov, zvyčajne otvárajú odkaz alebo prílohu odoslanú prostredníctvom e-mailov alebo falošných webových stránok..

Tieto odkazy alebo prílohy obsahujú škodlivý softvér alebo vírusy, ktoré infikujú počítač vášho dieťaťa. Tento malware tiež uniká z osobných údajov uložených v počítači alebo poškodí počítač, čo môže mať za následok veľké straty.

Závislosť na internete

Deti, väčšinou tínedžeri (vo veku 8 – 12 rokov) a tínedžeri, trávia v priemere asi šesť až deväť hodín na svojom zariadení podľa Common Sense Media. Veľká časť z nich sleduje videá, mediálne siete, hry a sociálne siete.

Pre rodičov by mohlo byť nepríjemné vidieť, ako sa ich dieťa úplne oddáva na internete a nevenuje im pozornosť. Väčšina detí nezdieľa so svojimi rodičmi žiadne informácie ani nehovorí o probléme, čo ich robí ešte zraniteľnejšími pred problémami, ktoré nás čakajú..

Ako chrániť svoje deti online?

Na ochranu súkromia vašich detí online a na zabránenie tomu, aby sa dostali do hlbokých problémov, sú potrebné určité opatrenia.

Nastavte alebo obmedzte nastavenie ochrany osobných údajov na sociálnych sieťach

Na ochranu súkromia vašich detí je potrebné najprv upraviť nastavenia ochrany osobných údajov v účtoch sociálnych médií. Každé sociálne médium má skryté alebo nájdené nastavenia ochrany osobných údajov na paneli nastavení účtu.

Základné požiadavky na vyladenie nastavení ochrany osobných údajov by spočívali v obmedzení verejnej dostupnosti účtu dieťaťa pri vyhľadávaní na sociálnych sieťach a mali by sa obmedziť aj žiadosti o priateľstvo. Ďalšou vecou by bolo odstránenie dôležitých osobných informácií zo sociálnych médií, ako sú číslo bunky, adresa bydliska, e-mailová adresa, odkaz na iné siete sociálnych médií a ďalšie citlivé informácie, ktoré považujete za bezpečné..

Na kontrolu nastavenia ochrany osobných údajov v sieťach sociálnych médií uvádzame niekoľko užitočných rád týkajúcich sa populárnych sietí sociálnych médií medzi tínedžermi;

Facebook

Keďže Facebook má najviac uložených informácií o jednotlivcovi, tu je niekoľko tipov na zvýšenie bezpečnosti;

 • Ak chcete zabrániť cudzím osobám, aby vo svojom profile sledovali, prejdite na stránku Pomocník > Klávesové skratky ochrany osobných údajov > „Viac nastavení ochrany osobných údajov“ na karte Ochrana osobných údajov > “Kto môže vidieť tvoje budúce príspevky” > Vyberte možnosť Priatelia.
 • Ak chcete obmedziť počet žiadostí o priateľstvo, Pomocník > Klávesové skratky ochrany osobných údajov >„Viac nastavení ochrany osobných údajov“ na karte Ochrana osobných údajov > „Kto vám môže posielať žiadosti o priateľstvo“ > Vyberte možnosť Priatelia priateľov.
 • Ak chcete obmedziť vyhľadávacím nástrojom zobrazovanie profilu, prejdite na Nápovedu > Klávesové skratky ochrany osobných údajov > „Viac nastavení ochrany osobných údajov“ na karte Ochrana osobných údajov > „Chcete, aby vyhľadávacie nástroje mimo Facebooku odkazovali na váš profil?“ > Vyberte možnosť „Nie“.
 • Ak chcete zabrániť cudzím osobám vyhľadávať sa vo vašom profile prostredníctvom e-mailu alebo telefónneho čísla, postupujte podľa rovnakých postupov v časti Nastavenia ochrany osobných údajov a vyberte ju ako „Priatelia priateľov“ alebo „Priatelia“..
 • Na zvýšenie bezpečnosti môžete povoliť aj možnosť „Schválenia prihlásenia“ na karte Zabezpečenie. Schválenia prihlásenia sú rovnaké ako pri dvojfaktorovom overovaní, pretože odosiela na váš telefón textovú správu na prihlásenie na novom zariadení.

facebook-privacy

Instagram

Instagram je jednou z populárnych sietí sociálnych médií medzi dospievajúcimi ako platforma na zdieľanie médií. Bohužiaľ patrí medzi tie médiá, kde sa zdieľajú nevhodný obsah a sú zacielené na deti. Tu je niekoľko vecí, ktoré majú zabrániť zlodejom identity a sexuálnym predátorom v zameraní na váš profil.

 • Aktivujte si súkromný účet pre svoje deti z Možnosti. Tento režim umožňuje zdieľať fotografie a videá používateľa s určitými schválenými ľuďmi.
 • Vyhnite sa svojim deťom, aby geo-tag často. Pomáha to zabrániť tomu, aby cudzinci alebo predátori zacieľovali alebo sledovali maloletých prostredníctvom uverejnených obrázkov alebo videí.

Instagram-privacy

snapchat

Snapchat sa rozrástol o jednu z najpopulárnejších aplikácií pre dospievajúcich na svete vďaka funkčným filtrom, „explodujúcim“ správam a príbehom a funkciám geografickej polohy. Aj keď to môže znieť zábavne, Snapchat môžu ľahko zacieliť cudzinci a páchatelia. Čeliť týmto hrozbám;

 • Klepnite na ikonu Snapchat Ghost a potom na ikonu Settings.
 • Odtiaľ choďte do podpoložky „Kto môže …“. K dispozícii budú štyri možnosti,
  • „Kontaktujte ma“
  • „Zobraziť môj príbeh“
  • „Pozri moju polohu“ a
  • „Pozri ma v rýchlom pridaní“.
 • Frist Zmeňte položku „Kontaktujte ma“ na „Moji priatelia“, aby vaše dieťa mohli chatovať alebo posielať snímky iba svojim priateľom.
 • Zmeňte možnosť „Zobraziť môj príbeh“ na „Moji priatelia“ alebo „Vlastní“, kde posledný umožňuje určitým vybraným priateľom sledovať príbeh vášho dieťaťa..
 • Zmeňte možnosť „Zobraziť moju polohu“ na svojich priateľov alebo „iba ja“ a zablokujte cudzincov v pozeraní geografickej polohy vašich detí.
 • Ak chcete zabrániť tomu, aby sa profil vášho dieťaťa zobrazoval iným priateľom, ktorí zdieľajú spoločných priateľov alebo spojenie, prepnite prepínač „Vidím ma v rýchlom pridaní“..

snapchat-privacy

Režim obmedzenia pre YouTube alebo YouTube pre deti

Youtube je najväčšia platforma pre tínedžerov a deti. Má k dispozícii miliardy videí pre používateľov a všetky z nich nemusia byť vhodné pre vaše dieťa. Niektoré z kategórií zahŕňajú násilie, nenávistné prejavy, obsah pre dospelých, trestnú činnosť a hrubý obsah, ktorý je na YouTube stále k dispozícii.

V prípade týchto problémov na nich YouTube dôkladne pracuje a zaviedla možnosť „Obmedzený režim“ na bezpečné prehliadanie. Nájdete ho v Nastaveniach > Všeobecné informácie o mobilných aplikáciách a webových stránkach. Okrem toho spoločnosť YouTube predstavila aplikáciu „YouTube Kids“ pre mobilné zariadenia a web, ktorá je kompletne zabezpečená pre videá vhodné pre deti.

Vyhľadávacie nástroje a prehliadače vhodné pre deti

Ďalšou bezpečnou možnosťou je požiadať o webové vyhľadávacie nástroje a prehliadače vhodné pre deti v zariadení vašich detí. Vyhľadávacie nástroje vhodné pre deti odfiltrujú explicitné výsledky vyhľadávania pri vyhľadávaní na webe a obmedzujú prístup detí k webovým stránkam, ktoré sa považujú za nebezpečné. Medzi príklady bezpečných vyhľadávacích nástrojov pre deti patria:

 1. Bezpečné vyhľadávanie pre deti
 2. Kiddle
 3. KidRex
 4. KidzSearch

K dispozícii sú aj prehliadače vhodné pre deti. Umožňujú rodičom dohliadať na prezeranie svojich detí, blokovať určité webové stránky a obmedzovať čas strávený na webovej stránke. Tieto prehliadače sú k dispozícii na viacerých platformách, napríklad Windows, Mac, iOS a Android. Tie obsahujú:

 1. Bezpečný internetový prehliadač pre deti
 2. Maxthon Bezpečný prehliadač pre deti
 3. Webový prehliadač KidSplorer
 4. Zoodles

Prehliadač Chrome je možné nakonfigurovať aj pre deti pomocou správy rôznych profilov. Umožňuje vám blokovať webové stránky a zabrániť nežiadúcim výsledkom vyhľadávania v prehliadači.

Povoľte rodičovskú kontrolu v systémoch Windows, iOS, Android, MacOS.

Rodičovská kontrola je k dispozícii na hlavných platformách, ako sú Windows, MacOS, iOS a Android, buď prostredníctvom vopred nainštalovaného softvéru alebo podpory tretích strán. Povolenie rodičovských kontrol na týchto platformách vám umožní spravovať a ovládať zariadenie vašich detí. Tieto nástroje väčšinou umožňujú rodičovi blokovať explicitný obsah na webe, zakazovať určité webové stránky a obmedzovať zdieľanie profilov.

windows

V systémoch Windows 8, 8.1 a 10 spoločnosť Microsoft uviedla nastavenia Family and Children (Rodinné a detské). Nájdete ho na stránke Nastavenia > účty > Rodinní a ďalší používatelia. Zobrazí sa ponuka s požiadavkou na pridanie dieťaťa alebo dospelého. E-mailová adresa je potrebná na kontrolu podriadeného profilu, pretože zvažujete vytvorenie účtu pre svoje dieťa.

windows-dieťa-nastavenia

Po vykonaní tejto akcie môžete odfiltrovať webové stránky pre svoje deti a spravovať ich profilové aktivity. Ďalej môžete nastaviť časové limity obrazovky, blokovať hry a prijímať správy o činnosti z profilu.

MacOS

Podobne ako v systéme Windows, aj systém MacOS vám ponúka povolenie rodičovských kontrol na detskom zariadení. Jednoducho prejdite do ponuky Apple > Predvoľby systému > Rodičovská kontrola. Odtiaľ pridajte používateľa, na ktorého sa budú uplatňovať rodičovské kontroly. Nezabudnite skontrolovať predvoľby účtov v časti Predvoľby systému a overiť, ktorý účet má akú úroveň prístupu (správca atď.).

Mac-dieťa-nastavenia

Karty rodičovskej kontroly vám umožňujú zvoliť, ktoré aplikácie, web a ľudia sa majú obmedziť, aby ste nastavili obmedzenia pre dieťa. Limit aplikácií vám umožňuje prístup k určitým aplikáciám pre deti, webový limit môže obmedziť konkrétne webové stránky, ktoré sú pre deti nebezpečné, a obmedzenie ľudí môže obmedziť kontakt dieťaťa s ostatnými v aplikácii iMessage, aplikáciách Game Center a Mail. Časový limit je samovysvetľujúci, pretože obmedzuje použitie dieťaťa so zariadením.

iOS

iOS tiež ponúka prísnejšie rodičovské kontroly pre svoje zariadenia. Nájdete ho v časti Nastavenia > všeobecný > Obmedzenie. Ak chcete aktivovať rodičovskú kontrolu, budete potrebovať PIN alebo prístupový kód, aby ste zabránili zmenám svojho dieťaťa.

iOS-dieťa-nastavenia

Po aktivácii obmedzení môžete svojmu dieťaťu zakázať prístup k aplikáciám, ako sú Safari, FaceTime, iTunes, mazanie a inštalácia aplikácií, a čo je najdôležitejšie, nákupy v aplikácii. Podpora tretích strán je k dispozícii aj pre vylepšené rodičovské kontroly, ako sú napríklad Netsanity a Kidslox pre časový limit a ďalšie funkcie..

Android

Na rozdiel od systému iOS má Android pre deti obmedzenú funkciu rodičovskej kontroly. Povolený je iba vytvorenie samostatného užívateľského profilu pre deti, ktorý môže obmedziť hovory, správy a dostupnosť aplikácií. Prístup k nemu nájdete v časti Nastavenia > užívatelia.

Prostredníctvom aplikácií tretích strán, ako sú Norton Family, Net Nanny a MM Guardian, môžu byť ponúkané prísnejšie rodičovské kontroly. ScreenTime je jednou z aplikácií dostupných na hlavných platformách ako Android, iOS a FireOS, ktoré ponúkajú obmedzovanie obrazovky a prezeranie webových aktivít dieťaťa. Niektoré z týchto aplikácií sú platené, zatiaľ čo bezplatné možnosti sú k dispozícii a nájdete ich v Obchode Google Play.

Sledujte online správanie tak, že ich „sprísníte“ na sociálnych stránkach

Pridanie vašich detí na webové stránky sociálnych médií, ako sú Facebook, Snapchat, Instagram atď., Môže byť pre rodičov prínosom pre sledovanie ich aktivít. Podľa výskumného centra Pew pridalo 83% rodičov svoje dospievajúce deti na Facebook, zatiaľ čo 33% ich sledovalo na Twitteri.

„Spojenie“ na sociálnych sieťach môže zvýšiť bezpečnosť detí. Rodičia môžu vidieť, či dieťa vysiela primeraný obsah pre svoj vek a či zasahujú skôr, ako sa riziko eskaluje. Uistite sa však, že vaše dieťa pred tebou nezakrýva príspevky na sociálnych sieťach.

Vzdelávajte ich o cudzincoch a možných škodách

Najlepšie je sedieť s dieťaťom a vysvetľovať im možné škody na internete. Keďže sa v tieni skrývajú cudzinci, sexuálne dravce, počítačoví zločinci a hackeri, rodičia pravdepodobne nebudú môcť vysvetliť priepasť internetového sveta..

V základnom zdravom slova zmysle môžu byť deti vzdelávané v tom, že nekontaktujú cudzincov, ktorí žiadajú o osobné informácie, alebo používajú trikové metódy, aby prilákali deti, aby robili nevhodné veci. Najlepšie je naučiť deti informovať rodičov skôr, ako k nim pristupujú alebo s nimi ďalej komunikujeme. Nezabudnite poznať svojich priateľov na sociálnych médiách a skontrolovať ich chat a e-maily o ich príspevku, aby si udržali dôveru.

Zabráňte ich častému označovaniu geografickými značkami na sociálnych sieťach, pretože ide o sexuálnych predátorov a cudzincov, ktorí využívajú výhody otvoreného súkromia a pristupujú k hrozbám a útokom na maloletých. Sledujte ich históriu vyhľadávania a aktivitu na internete a zabráňte im v prístupe na webové stránky s obmedzeným vekom alebo podozrivé webové stránky s malvérom. Vzdelávanie o týchto rizikách pomôže dieťaťu a rodičom rozvíjať vzájomné porozumenie a zmysel.

Použite sieť VPN

Tieto vyhľadávacie služby priateľské k deťom niekedy nie sú šifrované pomocou protokolu HTTPS. Môžete to vidieť na vyhľadávacom paneli prehliadača, kde sa zobrazuje zelený zámok alebo text „Zabezpečené“, ak web podporuje protokol HTTPS. Vynechanie protokolu HTTPS môže byť nebezpečné, pretože hackeri môžu obísť históriu vyhľadávania a útok na systém.

Sieť VPN môže ponúknuť riešenie na tento účel so svojím ironickým zabezpečením. Ponúka šifrovací tunel vojenskej triedy spolu s najlepšími bezpečnostnými protokolmi, ako je napríklad OpenVPN, zaisťuje najlepšiu možnú ochranu na sieti a nemožné preniknúť bezpečnostnou stenou (čo by mohlo trvať miliardy rokov).

VPN nasmeruje vašu komunikáciu cez hlboko zakrytú bezpečnostnú vrstvu, ktorá zabraňuje pristupujúcim údajom a hackerom v prístupe k používateľským údajom. Okrem toho môžu dieťaťu umožniť surfovanie po internete bez akýchkoľvek obáv z hackovania. ExpressVPN a NordVPN sú najlepšie dostupné možnosti používateľa, s optimálnou rýchlosťou a vynikajúcimi bezpečnostnými funkciami. PIAVPN sa odporúča, ak máte obmedzený rozpočet.

záver

Je v poriadku, aby boli deti zraniteľné, pretože nie sú príliš vystavené životu svojich rodičov. Keď sa na webe objavujú zlovoľní cudzinci, sexuálne páchatelia, falošní priatelia a hackeri, je zodpovednosťou rodiča a tiež dieťaťa spolupracovať v boji proti nim. Deti sa môžu ľahko nalákať do podvodov, ako sú napríklad bezplatné dary alebo lotérie, a preto by sa o nich mali vzdelávať.

Internet je návykový takmer pre každého, takže je povinnosťou rodičov ísť príkladom pre svoje deti, tj obmedziť využívanie sociálnych médií a internetu. V porovnaní s krehkými mysľami detí by si rodičia mali byť vedomí problémov, ktoré prevládajú na internete, a chrániť súkromie svojich detí online..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me