Çevrimiçi Çocukların Gizliliğini Koruma – Ebeveyn Rehberi


Çocuklar gerçek hayatta birçok konuya karşı savunmasızdır. Rehberlik, iyi ebeveynlik ve ebeveynlerin gözetimini gerektirirler. Günümüzde, çocuklar teknolojiye ebeveynlerden daha fazla aşina olabilirler, ancak onları ebeveynlerle farklı kılan şey, yaşamdaki risk riskidir..

Örneğin, çocuğunuzun tarayıcı geçmişini açarsınız ve şok edici bir şey keşfedersiniz. Belki de çocuğunuzun bilgisayarını virüslere veya kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız bulabilirsiniz. Bazen, çocuğunuzun sigara içme, içki içme gibi olgun uygulamalara yönlendirildiğini görürsünüz. Ayrıca, çocuklar çevrimiçi zorbalık ve zihinsel sağlıklarını etkileyen gizlilik saldırılarıyla karşı karşıya kalırlar..

İnternet, yetişkinlerin iyi ebeveynlik ve denetime ihtiyaç duyduğu çocuklar için başka bir dünyadır. Hükümet ve teknoloji şirketleri tarafından çocukların çevrimiçi güvenliğini sağlama konusunda atılmış çok sayıda adım vardır, ancak İnternet’in doğası gereği çok az etkili olmuştur..

Çocuğunuz bu sorunlardan etkileniyorsa, İnternet’te çocukların güvenliği ve gizliliği için adım atmanız ve çalışmanızın zamanı gelmiştir..

Çevrimiçi ortamda çocukların karşılaştığı genel sorunlar

Bunlar çocukların yaşadığı dijital çağın ana problemleridir. Bazıları karakter üzerinde olumsuz bir etki yarattıkları için ciddi.

Uygunsuz içerik

İnternet, her yaştaki kitle için geniş bir içeriğe sahiptir. İçeriğin çoğu, genellikle yetişkinlere uygun web siteleri, kumar siteleri, forumlar veya sert dil içeren siteler ve çocuklarda vandalizm, kendine zarar verme, cezai faaliyetler ve ayrımcı davranışlar aşılayan siteleri içeren çocuklar için istenmeyen ve uygunsuzdur..

Söylediklerine göre, çocuklar bu web sitelerine karşı bağışık değildir. Ya arkadaşları, yabancıları ya da başkaları aracılığıyla ebeveynlerin rızası olmadan bu web sitelerine erişebilirler. Kısıtlı modu olmayan bir arama motoru veya herhangi bir sosyal medya uygulaması, çocukları bu uygunsuz web sitelerine tanıtabilir.

Siber zorbalık

Stopbullying.gov istatistiklerine göre, siber zorbalık 9-12 sınıflarındaki çocukların yüzde 15’ini etkilediğini ve 6-12 sınıflarındaki öğrencilerin yüzde 9’unun hayatlarında siber zorbalık yaşadığını açıkladı. Ayrıca, LGBTQ gibi azınlık grubundan olanların yüzde 55,2’si siber zorbalık yaşamıştır.

Siber zorbalığa maruz kalan çocuklar depresyon, anksiyete, güven kaybı ve uyuşturucu bağımlılığı gibi zihinsel sağlık sorunları yaşamıştır. Siber zorbalık kaynakları, çocukların arkadaşlarından veya yabancılarından tehdit veya sert bir dil aldığı sosyal medya web siteleri, Anlık Mesajlaşma platformları ve E-postalar aracılığıyla gerçekleşiyor..

Gizlilik ihlali

Çocukların internette karşılaştığı yaygın sorunlardan biri, yabancılar, kimlik hırsızları ve cinsel yırtıcılar tarafından tehdit edildikleri gizlilik ihlalidir. Bu suçlular, sosyal ağlardaki veya anketlerle çocuklarla arkadaş olurlar, çocuktan güven kazanmayı denemek için benzer ilgi alanlarını paylaşırlar gibi davranırlar.

Hedeflerine ulaştıklarında, çocuklardan çıplak fotoğraflar veya diğer iğrenç etkinlikler isterler. Onlardan gelen teklifleri reddetmek tehditlere veya sosyal ağlara resim veya kanıt sızmasına neden olacaktır. Bu durum suçluların tarafında tamamen suçlanmasa da, bugün çocuklar, ilişki amacıyla maruz kalan fotoğrafları başkalarıyla paylaşmaya dahil olduğundan.

Dolandırıcılık ve dolandırıcılık

Çocuklar çoğunlukla ücretsiz şeyler veya Fortnite için ücretsiz 1000 V-Bucks veya ücretsiz bir AAA-video oyunu gibi internette sunulan büyük indirimlerden etkileniyorlar. Ebeveynlerinden farklı olarak kimlik avı sonuçlarının farkında olmasalar da, genellikle e-postalar veya sahte web siteleri aracılığıyla gönderilen bağlantıyı veya eki açarlar..

Bu bağlantılar veya ekler, çocuğunuzun bilgisayarına bulaşan kötü amaçlı yazılım veya virüsler içerir. Bu kötü amaçlı yazılım ayrıca bilgisayarda depolanan kişisel verileri sızdırıyor veya bilgisayara zarar veriyor ve bu da ağır kayıplara neden olabilir.

internet bağımlılığı

Common Sense Media’ya göre, çoğunlukla çocuklar (8-12 yaş arası) ve gençler cihazlarında ortalama altı ila dokuz saat harcıyor. Bunların büyük bir kısmı videoları, medya ağlarını, oyun ve sosyal ağları izliyor.

Ebeveynlerin, çocuklarının internete tamamen düşkün olduklarını ve onlara dikkat etmediklerini görmek rahatsız edici olabilir. Çocukların çoğu ebeveynleriyle herhangi bir bilgi paylaşmaz veya bir konu hakkında konuşmaz, bu da onları ilerideki sorunlara karşı daha savunmasız hale getirir.

Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda nasıl korursunuz?

Çocuklarınızın çevrimiçi gizliliğini korumak ve büyük sorunlara düşmelerini önlemek için alınması gereken bazı önlemler vardır..

Sosyal medyada Gizlilik ayarlarını belirleme veya sınırlama

Çocuklarınızın gizliliğini korumak için gereken ilk şey, sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını düzenlemektir. Her sosyal medyada gizli veya hesabın ayarlar panelinde bulunan gizlilik ayarları bulunur.

Gizlilik ayarlarını değiştirmek için temel gereksinimler, sosyal medya aramasında çocuğun hesabının genel kullanılabilirliğini sınırlamak olacaktır ve arkadaşlık istekleri de sınırlandırılmalıdır. Başka bir şey, hücre numarası, ev adresi, e-posta adresi, diğer sosyal medya ağlarına bağlantı ve güvenli olmadığını düşündüğünüz diğer hassas bilgiler gibi sosyal medyadaki önemli kişisel bilgileri kaldırmak olacaktır..

Sosyal medya ağlarındaki gizlilik ayarlarını kontrol etmek için, gençler arasında popüler sosyal medya ağlarıyla ilgili bazı yararlı ipuçları;

Facebook

Facebook bir kişiyle ilgili en fazla bilgiye sahip olduğundan, güvenliği artırmak için bazı ipuçları;

 • Yabancıların profilinizi merak etmesini önlemek için Yardım’a gidin > Gizlilik Kısayolları > Gizlilik sekmesi altındaki “Diğer gizlilik ayarlarına bakın” > “Gelecek gönderilerini kim görebilir” > Arkadaş seç”.
 • Arkadaşlık isteklerini sınırlamak için Yardım > Gizlilik Kısayolları >Gizlilik sekmesi altındaki “Diğer gizlilik ayarlarına bakın” > “Sana kim arkadaşlık isteği gönderebilir” > “Arkadaşların Dostları” nı seçin.
 • Arama motorlarının profili göstermesini sınırlamak için Yardım’a gidin > Gizlilik Kısayolları > Gizlilik sekmesi altındaki “Diğer gizlilik ayarlarına bakın” > “Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasını ister misiniz?” > “Hayır” olarak seçin.
 • Ayrıca, yabancıların profilinize e-posta veya telefon numarası ile bakmasını önlemek için Gizlilik Ayarlarında aynı teknikleri uygulayın ve “Arkadaşların Dostları” veya “Arkadaşlar” olarak seçin.
 • Güvenliğinizi artırmak için Güvenlik sekmesinden “Oturum Açma Onayları” nı da etkinleştirebilirsiniz. Oturum Açma Onayları, yeni bir cihazda oturum açmak için telefonunuza kısa mesaj gönderdiği için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ile aynıdır.

facebook-gizlilik

Instagram

Instagram, bir medya paylaşım platformu olarak gençler arasında popüler sosyal medya ağlarından biridir. Ne yazık ki, uygunsuz içeriğin paylaşıldığı ve çocukların hedeflendiği ortamlar arasındadır. Kimlik hırsızlarının ve cinsel yırtıcıların profilinizi hedeflemesini engellemek için bazı şeyler.

 • Seçeneklerinizden çocuklarınız için Özel Hesabı etkinleştirin. Bu mod, kullanıcının fotoğraflarının ve videolarının onaylanmış belirli kişilerle paylaşılmasını sağlar.
 • Çocuklarınızı sık sık coğrafi etiketleme yapmaktan kaçının. Bu, yabancıların veya yırtıcıların yayınlanan fotoğraf veya videolar aracılığıyla küçük çocuklarınızı hedeflemesini veya takip etmesini önlemeye yardımcı olur.

instagram-gizlilik

Snapchat

Snapchat, korkak filtreleri, ‘patlayan’ mesajları ve hikayeleri ve coğrafi konum özellikleri nedeniyle dünyanın en popüler genç uygulamalarından birine patladı. Bunlar eğlenceli gelse de, Snapchat yabancılar ve suçlular tarafından kolayca hedeflenebilir. Bu tehditlere karşı koymak için;

 • Snapchat Hayalet simgesine ve ardından Ayarlar simgesine dokunun.
 • Oradan, “Kimler Yapabilir…” alt başlığına gidin. Mevcut dört seçenek olacak,
  • “Bana ulaşın”
  • “Hikayemi Görüntüle”
  • “Konumumu Gör” ve
  • “Beni Hızlı Ekleme’de Gör”.
 • Frist “Bana Ulaşın” ı “Arkadaşlarım” olarak değiştirin, böylece yalnızca arkadaşlarınız sohbet edebilir veya çocuğunuza enstantane gönderebilir.
 • “Hikayemi Görüntüle” yi “Arkadaşlarım” veya “Özel” olarak değiştirin; ikincisi seçilebilir arkadaşların çocuğunuzun hikayesini izlemesine izin verir.
 • Yabancıların çocuklarınızın coğrafi konumlarını görmesini engellemek için “Konumumu Gör” ü Arkadaşlarınızla veya “Yalnızca Ben” olarak değiştirin.
 • Çocuğunuzun, arkadaşlarınızı veya arkadaşlarınızı paylaşan diğer arkadaşlara görünmesini önlemek için “Beni Hızlı Ekleme’de Gör” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Snapchat-gizlilik

YouTube veya YouTube Çocukları için Modu Kısıtla

Youtube gençler ve çocuklar için en büyük platformdur. Kullanıcılar için milyarlarca video mevcuttur ve hepsi çocuğunuz için uygun olmayabilir. Bazı kategoriler arasında Şiddet, Nefret dolu konuşmalar, Yetişkinlere uygun içerik, suç içeren etkinlikler ve küfürlü içerik YouTube’da hala mevcuttur.

Bu sorunlar için YouTube bu konular üzerinde kapsamlı bir şekilde çalışıyor ve güvenli tarama için “Kısıtlı Mod” seçeneğini tanıttı. Bu, Ayarlar bölümünde bulunabilir > Mobil uygulamalarda ve web sitesinde genel. Bunun dışında YouTube, tamamen çocuk dostu videolar için hazırlanan mobil cihazlar ve web sitesi için “YouTube Çocuk” uygulamasını tanıttı.

Çocuk dostu arama motorları ve tarayıcılar

Çocuğunuzun cihazında çocuk dostu web arama motorlarına ve tarayıcılara başvurmak başka bir güvenli seçenektir. Çocuk dostu arama motorları, İnternet’te web araması yaparken açık arama sonuçlarını filtreler ve çocukların güvenli olmadığı kabul edilen web sitelerine erişmesini kısıtlar. Çocuklar için güvenli arama motorlarına bazı örnekler:

 1. Güvenli Arama Çocuklar
 2. Dalyan
 3. KidRex
 4. KidzSearch

Ayrıca, çocuk dostu tarayıcılar da mevcuttur. Ebeveynlerin çocuklarına göz atmalarını denetlemelerine, belirli web sitelerini engellemelerine ve bir web sitesinde geçirilen süreleri sınırlamalarına izin verir. Bu tarayıcılar Windows, Mac, iOS ve Android gibi birden fazla platformda kullanılabilir. Bunlar:

 1. Çocuklar için Güvenli İnternet Tarayıcısı
 2. Maxthon Çocuk Güvenliği Tarayıcısı
 3. KidSplorer Web Tarayıcısı
 4. Zoodles

Chrome Tarayıcı ayrıca farklı profiller yöneterek çocuklar için yapılandırılabilir. Web sitelerini engellemenize ve tarayıcıda istenmeyen arama sonuçlarından kaçınmanıza izin verebilir.

Windows, iOS, Android, MacOS’ta Ebeveyn denetimlerini etkinleştir.

Ebeveyn denetimleri, önceden yüklenmiş yazılım veya üçüncü taraf desteği aracılığıyla Windows, MacOS, iOS ve Android gibi büyük platformlarda kullanılabilir. Bu platformlarda Ebeveyn kontrollerini etkinleştirmek, çocuklarınızın cihazını yönetmenize ve kontrol etmenize olanak tanır. Bu araçlar çoğunlukla bir ebeveynin web’deki açık içeriği engellemesine, belirli web sitelerini yasaklamasına ve profil paylaşımını sınırlamasına izin verir.

pencereler

Windows 8, 8.1 ve 10’da Microsoft, Aile ve Çocuk ayarlarını tanıttı. Bu, Ayarlar’da bulunabilir > Hesaplar > Aile ve Diğer Kullanıcılar. Bir çocuk ya da yetişkin eklemek için bir menü açılacaktır. Çocuğunuz için bir hesap oluşturduğunuzda, alt profili kontrol etmek için e-posta adresi gerekir.

windows-çocuk-ayar

Bu eylem gerçekleştirildikten sonra, çocuklarınız için web sitelerini filtreleyebilir ve profil etkinliklerini yönetebilirsiniz. Ayrıca, ekran süresi sınırlarını ayarlayabilir, oyunları engelleyebilir ve profilden etkinlik raporları alabilirsiniz.

Mac os işletim sistemi

MacOS, Windows’a benzer şekilde, çocuğun cihazında ebeveyn denetimlerini etkinleştirmenizi de sağlar. Basitçe, Apple Menüsüne gidin > Sistem Tercihleri > Ebeveyn Denetimleri. Oradan, ebeveyn kontrollerinin uygulanacağı bir kullanıcı ekleyin. Hangi hesabın hangi erişim düzeyine (Yönetici vb.) Sahip olduğunu doğrulamak için Sistem Tercihleri’ndeki Hesap tercihlerini kontrol ettiğinizden emin olun..

Mac-çocuk-ayar

Çocuk için kısıtlamalar ayarlamak üzere Ebeveyn Denetimleri’ndeki sekmeler, hangi Uygulamanın, Web’in ve Kişilerin sınırlanacağını seçmenize olanak tanır. Uygulamalar sınırı, çocuklar için belirli uygulamalara erişmenize izin verebilir, Web sınırı çocuklar için güvenli olmayan belirli web sitelerini kısıtlayabilir ve Kişiler kısıtlaması, çocuğun iMessage, Game Center uygulamaları ve Mail’deki diğer kişilerle iletişimini sınırlayabilir. Zaman sınırı kendinden açıklayıcıdır, çünkü bir çocuğun cihazla kullanımını sınırlar.

iOS

iOS ayrıca cihazları için daha sıkı ebeveyn kontrolleri de sunuyor. Bu, Ayarlar bölümünde bulunabilir > Genel > Kısıtlamalar. Ebeveyn denetimlerini etkinleştirmek için, çocuğunuzdaki değişiklikleri önlemek için bir PIN veya şifre gerekir..

iOS-çocuk-ayar

Kısıtlamalar etkinleştirildikten sonra, çocuğunuzun Safari, FaceTime, iTunes, uygulamaları silme ve yükleme ve en önemlisi Uygulama İçi satın alma gibi uygulamalara erişmesine izin veremezsiniz. Üçüncü taraf desteği, zaman sınırı ve diğer özellikler için Netsanity ve Kidslox gibi daha güçlendirilmiş ebeveyn denetimleri için de kullanılabilir.

Android

İOS’un aksine Android, çocuklar için sınırlı ebeveyn kontrolü özelliklerine sahiptir. Çağrılar, mesajlar ve uygulama erişilebilirliğini sınırlayabilen yalnızca çocuklar için ayrı bir kullanıcı profili oluşturulmasına izin verilir. Ona Ayarlar’dan erişilebilir > Kullanıcılar.

Norton Family, Net Nanny ve MM Guardian gibi üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla daha katı Ebeveyn denetimleri sunulabilir. ScreenTime, Android, iOS ve FireOS gibi büyük platformlarda bulunan ve ekran sınırlama ve çocuğun web etkinliğini görüntülemeyi sunan uygulamalardan biridir. Bu uygulamalardan bazıları ücretli, ücretsiz seçenekler mevcut ve Google Play Store’da bulunabilir.

Çevrimiçi davranışları sosyal sitelerde “arkadaş” olarak izleyerek

Çocuklarınızı Facebook, Snapchat, Instagram gibi sosyal medya web sitelerine eklemek, ebeveynlerin etkinliklerini izlemesi için yararlı olabilir. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, ebeveynlerin% 83’ü genç çocuklarını Facebook’a eklerken% 33’ü Twitter’da takip etti.

Onları sosyal sitelerde ‘arkadaş olmak’ çocuğun güvenliğini artırabilir. Ebeveynler, çocuğun yaşı için uygun içerik yayınlayıp yayınlamadığını görebilir ve risk artmadan önce müdahale edebilir. Yine de, çocuğunuzun sosyal medya yayınlarını sizden gizlemediğinden emin olun.

Yabancılarla ve potansiyel zararlarla ilgili onları eğitin

Çocuğunuzla oturmak ve onlara internetteki olası zararları açıklamak en iyi şeydir. Yabancılar, cinsel yırtıcılar, siber suçlular ve gölgelerde gizlenen bilgisayar korsanları ile ebeveynlerin internet dünyasının uçurumlarını açıklaması mümkün olmayabilir.

Temel bir anlamda, çocuklar, kişisel bilgi isteyen veya çocuklara uygunsuz şeyler yapmalarını sağlamak için hile yöntemleri kullanan yabancılarla iletişim kurmama konusunda eğitilebilir. Çocuklara, ilerlemeden veya onlarla daha fazla etkileşim kurmadan önce ebeveynleri bilgilendirmeyi öğretmek en iyisidir. Sosyal medyada arkadaşlarını tanıdığınızdan ve güvenlerini korumak için IM’lerini ve e-postalarını kontrol ettiklerinden emin olun.

Cinsel yırtıcıları ve yabancıları açık mahremiyetten yararlanma ve reşit olmayanlara yönelik tehdit ve saldırılara devam etmeyi içerdiğinden, sosyal medyada sık sık coğrafi etiketlemelerini önleyin. Arama geçmişlerini ve internet etkinliklerini izleyin ve yaş kısıtlaması olan web sitelerine veya kötü amaçlı yazılım içeren şüpheli web sitelerine erişmelerini önleyin. Bu riskler hakkında eğitim almak, çocuğun ve ebeveynin karşılıklı anlayış ve anlayış geliştirmesine yardımcı olacaktır..

VPN kullanın

Bazen, bu çocuk dostu arama motoru hizmetleri HTTPS ile şifrelenmez. Bu, web sitesi HTTPS’yi destekliyorsa yeşil bir kilit veya “Güvenli” metninin gösterildiği tarayıcınızın arama çubuğunda görülebilir. Bilgisayar korsanları arama geçmişini atlayıp sisteme saldırabildiği için HTTPS’yi atlamak tehlikeli olabilir.

Bir VPN, zırhlı güvenliği ile bunun için bir çözüm sunabilir. Askeri düzeyde şifreleme tüneli ile endüstrinin OpenVPN gibi en iyi güvenlik protokollerini sunan ağda mümkün olan en iyi korumayı sağlar ve güvenlik duvarına (milyarlarca yıl sürebilir) nüfuz etmesi imkansızdır..

VPN, trafiğinizi, veri meraklılarının ve bilgisayar korsanlarının kullanıcı verilerine erişmesini önleyen çok yoğun kaplanmış güvenlik katmanından geçirir. Ayrıca, çocuğunuzun herhangi bir hack korkusu olmadan internette sörf yapmasına izin verebilir. ExpressVPN ve NordVPN optimum hız ve mükemmel güvenlik özellikleri ile mevcut en iyi kullanıcı seçimleridir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa PIAVPN önerilir.

Sonuç

Ebeveynleri kadar hayata maruz kalmadıkları için çocukların savunmasız olmaları iyidir. Kötü niyetli yabancılar, cinsel suçlular, sahte arkadaşlar ve bilgisayar korsanları internette dolaşırken, onlara karşı mücadelede işbirliği yapmak ebeveynin ve çocuğun sorumluluğudur. Çocuklar kolayca ücretsiz hediyeler veya piyangolar gibi dolandırıcılık içine sokulabilir, bu yüzden de bu konuda eğitilmelidir.

İnternet neredeyse herkes için bağımlılık yapıyor, bu nedenle ebeveynlerin çocukları için bir örnek oluşturması, yani sosyal medya ve internet kullanımını sınırlamak bir sorumluluktur. Çocukların kırılgan zihinleri ile karşılaştırıldığında, ebeveynler İnternet üzerinde hakim olan sorunların farkında olmalı ve çocuklarının çevrimiçi gizliliğini korumalıdır.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map