E-ticaret Web Sitesini Güvenli Hale Getirme


Değerli şeylerin güvenliği, kilitleri, CCTV kameraları, alarm sistemleri vb. İle güvenli kapılara sahip olarak elde edilebilecek fiziksel olarak çok daha kolaydır. Ancak tüm ticari faaliyetleriniz çevrimiçi olarak gerçekleşirse ne olur? E-ticaret, her zaman sömürebilecekleri çevrimiçi mağazaların zayıflığını arayan sofistike bilgisayar korsanlarından korunmaya ihtiyaç duyan büyüyen bir endüstridir. Elbette, çevrimiçi hackleme ve çalma, birkaç öğenin normal hırsızlığından ve yerel karaborsada satılmasından çok daha farklıdır..

Siber suçlular, çok daha değerli olan verilerin peşindedir. Tüm kredi kartı bilgileriniz, müşteri kimliğiniz, bir E-ticaret mağazası veya işiniz çevrimiçi hırsızlık riski altındadır. Böylece, tüm bunları güvence altına almak hayati önem taşır. Bir E-Ticaret Web Sitesinin güvenliğini geliştirmenize yardımcı olacak en etkili ipuçlarından bazılarını sizin için tasarladık.

E-ticaret Barındırma Seçin

Bir web sitesi oluşturmak için çok fazla yatırım gereklidir. Bir web sitesini planlamak, oluşturmak, optimize etmek ve tanıtmak için para gereklidir. Ancak web siteniz için düşük maliyetli bir barındırma seçeneği seçmeden önce düşünün. Ucuz barındırma hizmetleri cazip henüz pratik olmayan özellikler sunar. Ayrıca, bir dizi kullanıcıyla paylaşılan bir barındırma hizmetindeyseniz, sonunda gürültülü mahalleye müdahale edebilirsiniz. Ev sahibinizin güvenliğe ne kadar yatırım yaptığından emin olmak iyidir.

E-ticaret perakendecileri için en iyi seçenek Sanal Özel Sunucudur. İyi, makul maliyetlerle ölçeklenebilir performansa sahip ve ayrıca güvenlik özelleştirme seçenekleri mükemmel.

Sunucunuzu güvenlik için ayarlamak da iyi bir seçenektir ve sunucunuzu yönetemiyorsanız, sizin için yapmak için saygın bir ana bilgisayar seçebilirsiniz..

HTTPS’ye geç

Yakın zamana kadar SSL sertifikası ile güvenli HTTPS barındırma kullanmak, yalnızca sitenin ödeme alanıyla sınırlıydı. Bu hala geçerli; ancak, web sitesi sahipleri artık tüm web sitelerini güvenceye almak için değişiyor.

Google, 2014 yılında HTTPS’yi bir sıralama faktörü olarak dahil ettiklerini belirtti. Son zamanlarda HTTP ile tüm siteleri güvenli olmayan olarak işaretlemeyi planladıklarını söylediler. Benzer bir şey Mozilla tarafından 2015 yılında söylendi. Bir site HTTP’den HTTP’lere geçmek istiyorsa bir SSL sertifikası gerektirir. SSL sertifikası bir hosting şirketinden veya saygın bir SSL satıcısından satın alınabilir.

SSL sertifikasının yüklenmesi, web sitenizdeki dahili bağlantıların güncellenmesi, 301 yönlendirme kurulumu ve işlem e-postaları bağlantı güncellemesi vb. Gibi birkaç adım gerektirir. SSL sertifikası, günümüzde çevrimiçi güvenlik için en önemli adımdır ve tarayıcılar harekete geçmeye başladığında önemi artacaktır. HTTP siteleri.

Güvenli Bir Platform Seçin & Güvenli Tutun

Günümüzde birçok E-ticaret platformu arasından seçim yapabilirsiniz. Bir E-ticaret platformu, bunu nasıl istediğinizi gerçekleştirir ve düzenli olarak güncelleme ve güvenlik konusunda iyi bir üne sahiptir. Bazı popüler E-ticaret platformları Magento, WooCommerce ve PrestaShop’u içerir, ancak bunlar ücretli olanlardır. Bilgisayar korsanları bu araçlarda sürekli olarak güvenlik açıkları arar, bu nedenle sürekli güvenlik güncelleştirmeleri kullanıma sunulur.

Web sitenizi geliştiricinin, tasarımcının veya web barındırma şirketinin sorumluluğunda bırakmayın. Bunun yerine, web sitenizin güvenliği omuzlarınızdadır. Teknik bir kişi olsanız da olmasanız da, ekibinizden birinin sizi koruduğundan emin olmanız gerekir. En son güncellemeleri yüklemek için yazılım sağlayıcının sitesine göz atın ve güvenlik uzmanınıza sitenize uygulanıp uygulanmadığını sorun.

E-ticaret güvenlik uygulaması, web sitenizi en yaygın güvenlik açıklarından koruyacak ve en güncel sürümü çalıştırdığınızdan emin olmak için satıcının sitesini kontrol edecektir..

Yönetici Alanı Güvenliği

Yönetici alanınızı korumak, sitenizin güvenliğini artırmanın en basit ve en ucuz yollarından biridir. Ortak E-ticaret platformları olan Magento veya WooCommerce (WordPress tabanlı) gibi platformlar kullanıyorsanız, varsayılan bir yönetici alanına sahip olurlar. Kolay hedefler arayan çoğu tembel kesmek bunu değiştirerek kolayca önlenebilir.

Varsayılan yönetici kullanıcı adının değiştirilmesi de çok önemlidir. Bilgisayar korsanları, “admin” gibi varsayılan kullanıcı adını kullanırsanız, o zaman sadece oturma ördeğidir. Giriş bilgilerinizi orijinal ve kırılması zor hale getirin. Ayrıca, sunucu yöneticinizin denetlediği ve yalnızca bilinen IP adreslerinin yönetici alanına erişmesine izin veren IP adreslerinin “beyaz listesini” ayarlayarak da yönetici alanını kısıtlayabilirsiniz..

Son olarak, belirli bir eşik aşıldığında yöneticinizi bilgilendirmek için yönetici alanınızı ayarlayın; örneğin, oturum açma başarısız olabilir veya bilinmeyen IP adresleri oturum açma girişimleri. Bu yollar ucuz, etkili ancak kullanımı basit.

Son olarak, başarısız giriş denemeleri veya bilinmeyen IP adreslerinden giriş denemeleri gibi belirli bir eşik geçildiğinde yönetici alanınızı yöneticiyi uyarması için yapın.

Bunlar şaşırtıcı derecede basit ve ucuz, ancak etkili adımlar.

Verilerinizi Düzenli Olarak Yedekleyin

Web siteniz her halükarda saldırıya uğradıysa yedekleme çok önemlidir. Donanım hatası veya insan hatası da veri kaybının bir nedeni olabilir. Böylece, verilerinizi yedeklemek en önemli adımdır ve bu web sitesi sahibinin sorumluluğundadır. Manuel yedekleme iyi bir seçenektir, ancak düzenli olarak yedeklemeyi unutma riski vardır. Bu nedenle, yedek tutmanın en iyi yolu otomatik yedekleme hizmetidir. Bu hizmet verilerinizi düzenli olarak yedekler ve güvenliğini sağlar.

Müşteri Kartı Verilerini Asla Tutmayın

Birkaç e-ticaret platformu, müşterinin kredi kartı bilgilerini kabul etme ve kaydetme yeteneğine sahiptir. Ancak, bu şeyden kaçınılmalıdır. Bu sadece yanlış bir uygulama değildir, ancak her durumda sistemleriniz tehlikeye girerse size ağır bir para cezası verebilir. Bu tür hassas verileri tutmanın ideal yolu, hassas verilerin yüksek düzeyde güvenliğini sağlamak için ödemeleri sitenizden uzak tutan ödeme ağ geçidi sağlayıcısının hizmetlerini kullanmaktır.

İşletme başlangıç ​​aşamasındaysa, PayPal gibi hizmetler destenin çalışmasına izin verir ve birçok müşteri tarafından tercih edilir. Ayrıca, Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) akreditasyonunu planlamak iyi bir uygulamadır. PCI-DSS uyumlu olmak için müşterinizin finansal verilerinin bütünlüğünün garantisi gereklidir. Ayrıca, web sitenizin her yerinde güçlü erişim kontrolünün uygulanması gerekir.

Coğrafi Konumda Yolsuzlukla Mücadele Yazılımını Kullanma

Günümüzde bilgisayar korsanlığı küresel bir sorun haline geldi ve artık yerel bir sorun değil. Çalıntı kartların detaylarının kullanımı, dünyanın uzak bir bölümünde çalınan ve elektronik olarak dünyanın başka bir bölümüne gönderilen ve daha sonra çevrimiçi sahtekarlık yapmak için kullanılan kartları içerir..

Sahte sipariş için ürün gönderdiğinizde ve ters ibrazları almaya başladığınızda gelirinizi kaybedebilirsiniz. Bu sorun bir Coğrafi Konum Dolandırıcılıkla Mücadele Aracı kullanılarak ele alınabilir. Bu tür araçlar, satıcının herhangi bir belirli işlem için risk seviyesini belirlediği gerçek zamanlı bir sahtekarlık puanı verir.

Birleştirilmiş bir Sahtekarlık Risk Puanı oluşturmak için algoritma, siparişin IP adresi ve proxy kullanımı gibi popüler gizleme yöntemleriyle ilgili bazı ölçütlere bakar ve milyarlarca işlem veritabanıyla karşılaştırır. Ayrıca, siparişi iade etme veya birkaç manuel kontrol gerçekleştirme şansı verir.

Manuel Güvenlik İlkeleri Oluşturma & prosedürler

Katı manuel prosedürler çok etkilidir. Örneğin, yüksek riskli bir sipariş alırsanız size iyi gelir. Bu durumda daha fazla soruşturmaya ihtiyaç duyulmaktadır ve işyerinde Güvenlik Politikaları ve Prosedürleri devreye girmektedir..

Prosedürler ve süreçler bakmak çok sıkıcıdır; ancak, verilen numarayı kullanarak müşteriyi aramak kadar basittir. Kullanılamazlarsa, bazı kimlik parçalarını istemek için bir e-posta gönderilebilir. Bu, şifre politikalarına ve sisteminize erişmek için kullanılabilecek dizüstü bilgisayarlar gibi çalınan veya kaybolan eşyalar gibi fiziksel güvenliğe de genişletilebilir..

Çok Katmanlı Güvenlik

Sitenizin korunması için tek bir güvenlik katmanının yeterli olmadığı açıktır, bu nedenle birden fazla güvenlik katmanına sahip olmanız önemle tavsiye edilir.

Güvenlik duvarı, fiziksel bir güvenlik duvarı veya bir web uygulaması Güvenlik Duvarı olsun iyi bir seçenektir. Sizi SQL saldırıları veya siteler arası komut dosyası oluşturma gibi ünlü saldırılara karşı koruyabilirler.

Site ayrıca bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanılarak da geliştirilebilir. Bu ağ, web sitenizin sayfalarının kopyalarını saklama işlevini yerine getiren coğrafi olarak dağınık bir sunucu kümesidir.

Bir CDN’nin avantajı, sitenize zarar vermesini önlemek için kötü amaçlı trafiği tanımalarıdır. Ayrıca, Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırılarını (DDoS) önleyebilir. DDoS saldırıları, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım kullanılarak da önlenebilir.

Sonuç

Bilgisayar korsanlığı, yalnızca ödenmesi nedeniyle güvenliğe sahip olmaktan çok daha maliyetli olabilir. Yine de, bir E-ticaret sitesini güvenli ve sağlam hale getirebilecek mükemmel bir çözüm yoktur. Bir E-ticaret sitesini korumak için en iyi çözüm, yazılım ve barındırma platformunda doğru seçimi yapmak ve her şeyi güncel ve güvenli tutmaktır. Ayrıca, kazayla veri kaybı olması durumunda, sitenin otomatik yedeklemesini tutmanız gerekir. Bir E-ticaret web sitesini güvende tutmak için en iyi yaklaşım, birçok farklı araçtan oluşan katmanlı bir güvenliğe sahip olmaktır. Ayrıca, eski yazılı prosedürlerin sitenizin güvenliğini sağlamada çok önemli bir rolü olduğunu asla unutmayın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map