Jak chronić prywatność dzieci w Internecie – przewodnik dla rodziców


Dzieci są narażone na wiele problemów w prawdziwym życiu. Wymagają wskazówek, dobrego rodzicielstwa i nadzoru rodziców. W dzisiejszych czasach dzieci mogą być zaznajomione z technologią bardziej niż rodzice, ale to, co je różni od rodziców, to narażenie na ryzyko w życiu.

Na przykład wyskakuje historia przeglądarki dziecka i odkrywasz coś szokującego. A może komputer dziecka jest podatny na wirusy lub złośliwe oprogramowanie. Czasami zdarza się, że twoje dziecko jest zmanipulowane do dojrzałych praktyk, takich jak palenie, picie itp. Ponadto dzieci stają w obliczu zastraszania w Internecie i naruszania prywatności, co wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Internet to kolejny świat dla dzieci, w którym dorośli wymagają dobrego rodzicielstwa i nadzoru. Rząd i firmy technologiczne podejmują wiele kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w Internecie, ale ze względu na charakter Internetu były one mało skuteczne.

Jeśli te problemy dotyczą Twojego dziecka, nadszedł czas, abyś wzmógł się i pracował dla bezpieczeństwa i prywatności dzieci w Internecie.

Typowe problemy, przed którymi stoją dzieci w Internecie

Są to główne problemy ery cyfrowej, z którymi borykają się dzieci. Niektóre z nich są poważne, ponieważ wywierają negatywny wpływ na postać.

Niewłaściwa zawartość

Internet oferuje szeroką gamę treści dla każdej grupy wiekowej. Znaczna część treści jest niepożądana i nieodpowiednia dla dzieci, na ogół obejmują witryny dla dorosłych, witryny hazardowe, fora lub witryny zawierające ostry język, a także witryny wywołujące wandalizm, samookaleczenia, działania przestępcze i zachowania dyskryminujące u dzieci.

Powiedziawszy, nie jest tak, że dzieci są odporne na te strony internetowe. Zarówno przez znajomych, nieznajomych, jak i kogokolwiek innego, mogą uzyskać dostęp do tych stron internetowych przed zgodą rodziców. Wyszukiwarka bez trybu ograniczonego lub dowolna aplikacja społecznościowa może przedstawiać dzieci na tych nieodpowiednich stronach internetowych.

Cybernękanie

Według statystyk stopbullying.gov cybernękanie miało wpływ na 15% dzieci w klasach 9–12 i 9% uczniów w klasach 6–12 doświadczyło cybernękania w swoim życiu. Ponadto 55,2 procent osób z mniejszościowych grup, takich jak LGBTQ, doświadczyło cybernękania.

Dzieci dotknięte cybernękaniem doświadczyły problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, lęk, utrata zaufania i nadużywanie narkotyków. Źródła cybernękania miały miejsce w serwisach społecznościowych, platformach do przesyłania wiadomości błyskawicznych i wiadomościach e-mail, w których dzieci otrzymują groźby lub ostry język od swoich przyjaciół lub nieznajomych.

Naruszenie prywatności

Jednym z powszechnych problemów, z jakimi spotykają się dzieci w Internecie, jest naruszenie prywatności, gdzie grożą im nieznajomi, złodzieje tożsamości i seksualne drapieżniki. Przestępcy zaprzyjaźniają się z dziećmi w sieciach społecznościowych lub poprzez ankiety, udają, że mają podobne zainteresowania, jak oni, aby zdobyć zaufanie dziecka.

Po osiągnięciu celu proszą dzieci o nagie zdjęcia lub inne obrzydliwe zajęcia. Odrzucenie przez nich ofert spowoduje zagrożenie lub wyciek zdjęć lub dowodów do sieci społecznościowych. Chociaż nie może to być całkowicie obwiniane po stronie sprawców, ponieważ dzieci są dziś zaangażowane w udostępnianie zdjęć innym osobom w celach związanych z relacjami.

Oszustwa i oszustwa

Dzieci są głównie zainteresowane darmowymi lub mocno dyskontowanymi rzeczami oferowanymi w Internecie, takimi jak 1000 V-Bucks for Fortnite lub darmowa gra wideo AAA. Chociaż nie są świadomi konsekwencji phishingu w przeciwieństwie do swoich rodziców, zwykle otwierają link lub załącznik wysyłany za pośrednictwem wiadomości e-mail lub fałszywych stron internetowych.

Te linki lub załączniki zawierają złośliwe oprogramowanie lub wirusy, które infekują komputer dziecka. To złośliwe oprogramowanie wycieka również dane osobowe przechowywane na komputerze lub uszkadza komputer, co może prowadzić do poważnych strat.

uzależnienie od Internetu

Według Common Sense Media dzieci, głównie nastolatki (8-12 lat) i nastolatki spędzają na swoim urządzeniu średnio od sześciu do dziewięciu godzin. Duża ich część ogląda filmy, sieci medialne, gry i sieci społecznościowe.

Rodzicom może być irytujące, gdy ich dziecko w pełni oddaje się internetowi i nie zwraca na nie uwagi. Większość dzieci nawet nie udostępnia żadnych informacji ani nie rozmawia o problemach z rodzicami, co czyni je jeszcze bardziej narażonymi na problemy.

Jak chronić swoje dzieci w Internecie?

Konieczne są pewne środki w celu ochrony prywatności dzieci w Internecie i zapobiegania popadaniu w poważne kłopoty.

Ustaw lub ogranicz ustawienia prywatności w mediach społecznościowych

Pierwszą rzeczą wymaganą do ochrony prywatności twoich dzieci jest dostosowanie ich ustawień prywatności na kontach mediów społecznościowych. Każde media społecznościowe mają ustawienia prywatności ukryte lub znalezione w panelu ustawień konta.

Podstawowymi wymogami do poprawienia ustawień prywatności byłoby ograniczenie publicznej dostępności konta dziecka w wyszukiwaniu w mediach społecznościowych, a prośby znajomych powinny być również ograniczone. Inną rzeczą byłoby usunięcie kluczowych danych osobowych w mediach społecznościowych, takich jak numer komórki, adres domowy, adres e-mail, link do innych sieci społecznościowych i inne poufne informacje, które uważasz za niebezpieczne.

Aby kontrolować ustawienia prywatności w sieciach społecznościowych, oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących popularnych sieci społecznościowych wśród nastolatków;

Facebook

Ponieważ Facebook ma najwięcej informacji przechowywanych przez osobę, oto kilka wskazówek, jak zwiększyć bezpieczeństwo;

 • Aby uniemożliwić nieznajomym podważanie twojego profilu, przejdź do Pomocy > Skróty dotyczące prywatności > „Zobacz więcej ustawień prywatności” w zakładce Prywatność > “Kto może zobaczyć Twoje przyszłe posty” > Wybierz przyjaciół”.
 • Aby ograniczyć zaproszenia do znajomych, Pomoc > Skróty dotyczące prywatności >„Zobacz więcej ustawień prywatności” w zakładce Prywatność > “Kto może ci wysłać zaproszenia do grona znajomych” > Wybierz „Friends of Friends”.
 • Aby ograniczyć pokazywanie profilu przez wyszukiwarki, przejdź do Pomocy > Skróty dotyczące prywatności > „Zobacz więcej ustawień prywatności” w zakładce Prywatność > „Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka prowadziły do ​​Twojego profilu?” > Wybierz „Nie”.
 • Ponadto, aby uniemożliwić nieznajomym wyszukiwanie Twojego profilu za pomocą adresu e-mail lub numeru telefonu, postępuj zgodnie z tymi samymi technikami w Ustawieniach prywatności i wybierz opcję „Znajomi znajomych” lub „Znajomi”.
 • Możesz także włączyć opcję „Zatwierdzenia logowania” na karcie Zabezpieczenia, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo. Zatwierdzenia logowania są takie same, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, ponieważ wysyła wiadomość tekstową na telefon w celu zalogowania się na nowym urządzeniu.

prywatność na Facebooku

Instagram

Instagram jest jedną z popularnych sieci społecznościowych wśród nastolatków jako platforma udostępniania mediów. Niestety jest to jedno z tych mediów, na którym udostępniane są nieodpowiednie treści, a dzieci są celem. Oto kilka rzeczy, które mogą powstrzymać złodziei tożsamości i seksualnych drapieżników przed atakowaniem Twojego profilu.

 • Aktywuj konto prywatne dla swoich dzieci w Opcjach. Ten tryb umożliwia udostępnianie zdjęć i filmów użytkownika niektórym zatwierdzonym osobom.
 • Unikaj częstego tagowania geograficznego przez dzieci. Pomaga to uniknąć celowania lub prześladowania nieletnich przez nieznajomych lub drapieżników za pośrednictwem opublikowanych zdjęć lub filmów.

prywatność na Instagramie

Snapchat

Snapchat zyskał popularność w jednej z najpopularniejszych aplikacji dla nastolatków na świecie ze względu na jego funky filtry, „wybuchające” wiadomości i historie oraz funkcje geolokalizacji. Chociaż może to zabrzmieć zabawnie, Snapchat może być łatwo celem nieznajomych i przestępców. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom;

 • Stuknij ikonę Snapchat Ghost, a następnie ikonę Ustawienia.
 • Następnie przejdź do podtytułu „Kto może…”. Dostępne będą cztery opcje,
  • “Skontaktuj się ze mną”
  • „Wyświetl moją historię”
  • „Zobacz moją lokalizację” i
  • „Zobacz mnie w szybkim dodawaniu”.
 • Frist Zmień „Skontaktuj się ze mną” na „Moi znajomi”, aby tylko Twoi znajomi mogli czatować i wysyłać zdjęcia do Twojego dziecka.
 • Zmień „Zobacz moją historię” na „Moi znajomi” lub „Niestandardowy”, przy czym ten ostatni pozwala wybranym znajomym na obejrzenie historii Twojego dziecka.
 • Zmień „Zobacz moją lokalizację” na znajomych lub „Tylko ja”, aby zablokować nieznajomym wyświetlanie geolokalizacji dzieci.
 • Wyłącz opcję „Zobacz mnie w Szybkim dodawaniu”, aby uniknąć wyświetlania profilu Twojego dziecka innym znajomym, którzy dzielą się wspólnymi znajomymi lub kontaktami.

snapchat-prywatność

Tryb ograniczania dla YouTube lub YouTube Kids

Youtube to największa platforma dla nastolatków i dzieci. Ma miliardy filmów dostępnych dla użytkowników i wszystkie mogą nie być odpowiednie dla Twojego dziecka. Niektóre kategorie obejmują przemoc, przemówienia z nienawiści, treści dla dorosłych, działania przestępcze i obraźliwe treści są nadal dostępne na YouTube.

W związku z tymi problemami YouTube dokładnie nad nimi pracuje i wprowadził opcję „Tryb ograniczonego dostępu” w celu bezpiecznego przeglądania. Można to znaleźć w Ustawieniach > Ogólne informacje o aplikacjach mobilnych i stronie internetowej. Poza tym YouTube wprowadził aplikację „YouTube Kids” na urządzenia mobilne i stronę internetową, która jest całkowicie dostosowana do filmów przyjaznych dzieciom.

Przyjazne dzieciom wyszukiwarki i przeglądarki

Kolejnym bezpiecznym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o przyjazne dla dzieci wyszukiwarki i przeglądarki na urządzeniu dzieci. Wyszukiwarki przyjazne dzieciom odfiltrowują jawne wyniki wyszukiwania podczas wyszukiwania w Internecie i ograniczają dzieciom dostęp do stron uznanych za niebezpieczne. Niektóre przykłady bezpiecznych wyszukiwarek dla dzieci to:

 1. Bezpieczne wyszukiwanie dzieci
 2. Kiddle
 3. KidRex
 4. KidzSearch

Dodatkowo dostępne są również przeglądarki przyjazne dzieciom. Pozwalają rodzicom nadzorować przeglądanie ich dzieci, blokować niektóre witryny i ograniczać czas spędzany na stronie. Przeglądarki te są dostępne na wielu platformach, takich jak Windows, Mac, iOS i Android. Obejmują one:

 1. Bezpieczna przeglądarka internetowa dla dzieci
 2. Przeglądarka Maxthon dla dzieci
 3. Przeglądarka KidSplorer
 4. Pudle

Przeglądarkę Chrome można również skonfigurować dla dzieci, zarządzając różnymi profilami. Pozwala zablokować strony internetowe i uniknąć niechcianych wyników wyszukiwania w przeglądarce.

Włącz kontrolę rodzicielską w systemach Windows, iOS, Android i MacOS.

Kontrola rodzicielska jest dostępna na głównych platformach, takich jak Windows, MacOS, iOS i Android, poprzez fabrycznie załadowane oprogramowanie lub wsparcie innych firm. Włączenie kontroli rodzicielskiej na tych platformach pozwoli ci zarządzać urządzeniem dzieci i kontrolować je. Narzędzia te pozwalają głównie rodzicowi blokować treści o charakterze jednoznacznym w Internecie, zabraniać korzystania z niektórych witryn i ograniczać udostępnianie profilu.

Windows

W systemach Windows 8, 8.1 i 10 firma Microsoft wprowadziła ustawienia Rodzina i Dzieci. Można to znaleźć w Ustawieniach > Konta > Rodzina i inni użytkownicy. Pojawi się menu z prośbą o dodanie dziecka lub osoby dorosłej. Adres e-mail jest wymagany do kontrolowania profilu dziecka, biorąc pod uwagę, że tworzysz konto dla swojego dziecka.

Windows-ustawienie dziecka

Po wykonaniu tej czynności możesz odfiltrować witryny internetowe dla swoich dzieci i zarządzać ich aktywnościami w profilu. Ponadto możesz ustawić limity czasu na ekranie, blokować gry i otrzymywać raporty aktywności z profilu.

System operacyjny Mac

Podobnie jak Windows, MacOS oferuje także włączenie kontroli rodzicielskiej na urządzeniu dziecka. Po prostu przejdź do Apple Menu > Preferencje systemu > Kontrola rodzicielska. Stamtąd dodaj użytkownika, dla którego zostaną zastosowane kontrole rodzicielskie. Pamiętaj, aby sprawdzić Preferencje kont w Preferencjach systemowych, aby sprawdzić, które konto ma poziom dostępu (Administrator itp.).

Mac-child-setting

Aby ustawić ograniczenia dla dziecka, karty Kontroli rodzicielskiej pozwalają wybrać, które aplikacje, sieć i osoby mają być ograniczone. Limit aplikacji może umożliwiać dostęp do niektórych aplikacji dla dzieci, limit sieci może ograniczać określone witryny niebezpieczne dla dzieci, a ograniczenie Ludzie może ograniczać kontakt dziecka z innymi w aplikacjach iMessage, Game Center i poczcie. Termin jest oczywisty, ponieważ ogranicza korzystanie z urządzenia przez dziecko.

iOS

iOS oferuje również surowsze kontrole rodzicielskie dla swoich urządzeń. Można to znaleźć w Ustawieniach > Generał > Ograniczenia Aby aktywować kontrolę rodzicielską, wymagany będzie kod PIN lub hasło, aby zapobiec zmianom ze strony dziecka.

iOS-ustawienie dziecka

Po aktywacji ograniczeń możesz zabronić dziecku dostępu do aplikacji takich jak Safari, FaceTime, iTunes, usuwania i instalowania aplikacji, a co najważniejsze, zakupów w aplikacji. Dostępna jest także pomoc zewnętrzna dla bardziej wzmocnionej kontroli rodzicielskiej, takiej jak Netsanity i Kidslox dla limitu czasu i innych funkcji.

Android

W przeciwieństwie do iOS, Android ma ograniczone funkcje kontroli rodzicielskiej dla dzieci. Dozwolone jest tylko tworzenie osobnego profilu użytkownika dla dzieci, co może ograniczać połączenia, wiadomości i dostępność aplikacji. Można uzyskać do niego dostęp z Ustawień > Użytkownicy.

Dzięki aplikacjom innych firm, takim jak Norton Family, Net Nanny i MM Guardian, można zaoferować ściślejszą kontrolę rodzicielską. ScreenTime to jedna z aplikacji dostępnych na głównych platformach, takich jak Android, iOS i FireOS, która oferuje ograniczanie ekranu i przeglądanie aktywności internetowej dziecka. Niektóre z tych aplikacji są płatne, a dostępne są bezpłatne opcje, które można znaleźć w sklepie Google Play.

Monitoruj zachowanie online, „zaprzyjaźniając się” z nimi w serwisach społecznościowych

Dodanie dzieci w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Snapchat, Instagram itp., Może być przydatne dla rodziców w monitorowaniu ich działań. Według Pew Research Center 83% rodziców dodało swoje nastolatki na Facebooku, a 33% śledziło je na Twitterze.

„Przyjaciel” na portalach społecznościowych może poprawić bezpieczeństwo dziecka. Rodzice mogą sprawdzić, czy dziecko publikuje odpowiednie treści dla swojego wieku i interweniować, zanim ryzyko wzrośnie. Upewnij się jednak, że Twoje dziecko nie ukrywa przed Tobą postów w mediach społecznościowych.

Naucz ich o obcych i potencjalnych szkodach

Najlepiej jest siedzieć z dzieckiem i wyjaśniać mu o możliwych szkodach z Internetu. Przy nieznajomych, seksualnych drapieżnikach, cyberprzestępcach i hakerach czających się w cieniu rodzice mogą nie być w stanie wyjaśnić otchłani świata Internetu.

W podstawowym zdroworozsądkowym znaczeniu można nauczyć dzieci, że nie kontaktują się z nieznajomymi, którzy proszą o dane osobowe lub stosują sztuczki w celu zwabienia dzieci na robienie niewłaściwych rzeczy. Najlepiej jest uczyć dzieci informowania rodziców przed przystąpieniem do nich lub dalszą interakcją. Pamiętaj, aby poznać ich znajomych w mediach społecznościowych i sprawdzać ich wiadomości błyskawiczne i e-maile, aby zachować zaufanie.

Zapobiegaj częstemu geotagowaniu w mediach społecznościowych, ponieważ wiąże się to z wykorzystywaniem seksualnych drapieżników i nieznajomych do korzystania z otwartej prywatności oraz do gróźb i napaści na nieletnich. Monitoruj historię wyszukiwania i aktywność w Internecie i uniemożliwiaj im dostęp do witryn z ograniczonym wiekiem lub podejrzanych witryn ze złośliwym oprogramowaniem. Edukacja na temat tych zagrożeń pomoże dziecku i rodzicowi rozwinąć wzajemne zrozumienie i zmysł.

Użyj VPN

Czasami te przyjazne dla dzieci usługi wyszukiwarek nie są szyfrowane za pomocą HTTPS. Można to zobaczyć na pasku wyszukiwania przeglądarki, gdzie wyświetlany jest zielony zamek lub tekst „Zabezpieczony”, jeśli witryna obsługuje HTTPS. Pominięcie HTTPS może być niebezpieczne, ponieważ hakerzy mogą ominąć historię wyszukiwania i zaatakować system.

VPN może zaoferować rozwiązanie tego problemu dzięki swojemu żelaznemu bezpieczeństwu. Oferując wojskowy tunel szyfrujący wraz z najlepszymi w branży protokołami bezpieczeństwa, takimi jak OpenVPN, zapewnia najlepszą możliwą ochronę w sieci i niemożliwą penetrację ściany bezpieczeństwa (co może zająć miliardy lat).

VPN kieruje Twój ruch przez głęboką, mocno pokrytą warstwę bezpieczeństwa, która uniemożliwia szpiegującym i hakerom dostęp do danych użytkownika. Co więcej, mogą pozwolić Twojemu dziecku surfować po Internecie bez obaw o hakowanie. ExpressVPN i NordVPN to najlepsze dostępne opcje dla użytkowników, z optymalną szybkością i doskonałymi funkcjami bezpieczeństwa. PIAVPN jest zalecany, jeśli masz ograniczony budżet.

Wniosek

Dzieci mogą być bezbronne, ponieważ nie są zbyt narażone na życie jak ich rodzice. Wobec złowrogich nieznajomych, przestępców seksualnych, fałszywych przyjaciół i hakerów pojawiających się w Internecie, rodzic, a także dziecko, muszą współpracować w walce przeciwko nim. Dzieci można łatwo zwabić w oszustwa, takie jak darmowe prezenty lub loterie, dlatego też należy je edukować.

Internet uzależnia prawie wszystkich, dlatego obowiązkiem rodziców jest dawanie przykładu swoim dzieciom, tj. Ograniczanie korzystania z mediów społecznościowych i Internetu. W porównaniu do delikatnych umysłów dzieci rodzice powinni zdawać sobie sprawę z problemów panujących w Internecie i chronić prywatność swoich dzieci w Internecie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me