İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) – Neden Gereklidir?


Bu gün ve gelişmiş yanlış dolandırıcılık ve internet hırsızlığı çağında, birçok kişi çevrimiçi güvenlik, kullanıcı adları ve şifrelerin önemi hakkında bilgi sahibi olacaktır. Ancak “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?” Sorgusunu yaparsanız, her gün kullanabilmelerine rağmen ne olduğunu veya nasıl işlev gördüğünü fark etmemeleri olasılığı vardır..

Standart güvenlik yöntemleriyle (özellikle web üzerinde), sadece temel bir kullanıcı adı ve gizli anahtar gerektiren, saldırganların (birleşik bir grupta veya tek başına çalışan) bir müşterinin özel bilgilerine (örneğin, bireysel ve parayla ilgili süptil unsurlar ve daha sonra bu verileri parasal bir tür için sahte eylemler vermek için kullanır..

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

Gizli anahtarınız olup olmadığına bakılmaksızın, birisinin kaydınıza ulaşmasını engellemeyen ek bir güvenlik katmanı olan 2FA veya TFA olarak da bilinir. İki faktörlü kimlik doğrulaması, kişiliğinizi altı sayıdan oluşan düzensiz bir sırayla kontrol etmenizi bekler. Bu güvenlik kodunu cep telefonunuza gönderebilir veya telefon numarasını değiştirebilirsiniz. Her güvenlik kodu sadece bir kez kullanılır. Yapmanız ve hatırlamanız gereken gizli bir kelime değil.

İki faktörlü kimlik doğrulaması yeni bir fikir değildir, ancak kullanımının şu anda içinde bulunduğumuz bilgisayarlı yaşla çok daha yaygın olduğu ortaya çıkmıştır. Şubat 2011’den itibaren Google, müşterileri için çevrimiçi olarak iki faktörlü kimlik doğrulaması beyan etti. MSN ve Yahoo. Kullanıcı adınızın ve şifrenizin girilmesini gerektiren tek faktörlü kimlik doğrulamanın aksine, 2FA, hesabınızın girişine başka bir giriş girmeniz gerektiğinde.

2FA, karakterinizi onaylamak için iki teknik (aynı şekilde değişken olarak belirtilmiştir) gerektirerek erişimden korur. Bu bileşenler, doğrulama taleplerini desteklemek için sahip olduğunuz bir şeye ek olarak bir kullanıcı adı ve gizli anahtar gibi bildiğiniz bir şeyi içerebilir. 2FA kimlik avı, sosyal mühendislik ve gizli anahtar canavarı saldırılarına karşı koruma sağlar ve girişlerinizi güçsüz veya çalınmış sertifikaları kötüye kullanan saldırganlardan korur.

İki faktörlü kimlik doğrulama neden gereklidir??

Ana gizli anahtarın kaydınız için bir güvenlik katmanı olarak kullanılmasının yeterli olmadığını inkar edemezsiniz. Siber suçluların milyarlarca parola kombinasyonunu saniyeler içinde test etmesi basittir.

Bir derlemede belirtildiği gibi, nüfusun% 65’i son zamanlarda kayıtlarının her biri için tek bir gizli kelimeye sahiptir. Kilitlerinizin her biri için bir anahtar olduğunu düşünün. Bir bilgisayar korsanının verilerinizi gizleme tehdidini azaltmak için ne kadar basit hareket edecek? Gerçekten, herkes için tek bir gizli anahtara sahip olmanın durumu.

Aynı şekilde, herhangi birinin güvenlik anahtarı sorgusunu çözmesi de son derece kolaydır. Hayatınızda olup bitenlerin tümünü paylaştığınız web tabanlı sosyal ağ sayesinde. Çevrimiçi ağ kayıtlarınıza erişebilen herhangi bir kişi, güvenlik sorusuna verilen cevabı çok fazla çözemez.

Ayrıca, buradasınız, bunun nasıl olabileceğini düşünüyorsunuz. Bu kadar üzücü bölümden uzak durmak için, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama övgüye değer. 2FA, kaydınız için ekstra bir güvenlik katmanı içerir. Aynı şekilde, siber suçluların, birey size yakın olmadıkça ikinci doğrulama faktörünü alması da zahmetlidir. Bu, etkili olmak için etkileyici şekilde azaltılmış fırsatlarla sonuçlanır.

İki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır??

E-posta hesabınız için, oturum açtığınızda kullanıcı adınızı ve gizli kelimenizi girmek için istekte bulundunuz. İki faktörlü kimlik doğrulamada, telefonunuza aldığınız bir kodu girmeniz istenir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamanın temel amacı, kaydınızı dijital ihlallerden korumaktır. Yanlış beyanı azaltır ve web istemcilerinin ömrünü basitleştirir.

İki faktörlü kimlik doğrulama faktörleri

2FA, hesabınıza erişmeden önce çoğunlukla üç faktörden ikisini içerir:

 • PIN Kodu, Desen veya Şifre
 • ATM Kartı veya Telefon
 • Biyometrik, Parmak İzi

Başka bir faktör yer ve zaman olabilir. Örneğin, hesabınıza giriş yaptıysanız ve diğer yandan, başka bir ülkeden biri giriş yapmaya çalışırsa, sistem bu kişiyi otomatik olarak engeller.

Akıllı telefonlarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme?

Akıllı telefonlar, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için en çok kullanılan gadget’a dönüştü. SMS veya çağrı yoluyla cep telefonunuzda İki Faktörlü Kimlik Doğrulama kodunu kabul ederek kişiliğinizi ayarlamak ve kontrol etmek zor bir şeydir. Aynı şekilde benzersiz bir taşınabilir uygulama ile kod oluşturabilirsiniz.

SMS iletiminin birkaç avantajı ve dezavantajı vardır. Düzenlemek zor ama bir şey ve SMS yoluyla kodları almak için bir Smartphone gerek yoktur. Her seferinde seyahat etmeniz durumunda, SMS’nin taşınması geç kalabilir. Sistem çalışmasında bulunmamak, iletimde ertelenen arkasındaki açıklamadır.

Mobil güvenlik de bu şekilde zorunludur. Bir bilgisayar korsanı SIM kartı klonlayabilir veya etkinliği başka bir numaraya yönlendirebilir. Aynı şekilde, 2FA ile çalıştırılan çeşitli kayıtlara sahip olma şansınızla SMS iletiminde büyük bir fırsat yakalayabilirsiniz. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması almak için taşınabilir bir uygulamadan da yararlanabilirsiniz..

2FA’yı destekleyen uygulamalar

 • Google Şifrematik
 • Authy
 • Microsoft Şifrematik

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamanın zorunlu olduğu uygulamalar:

Apple kimliginiz

Apple Kimliğiniz, ilgi alanları ve bireysel verileri fotoğraf ve iMessage olarak saklar, böylece iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanarak güvenli hale getirmeniz yeterlidir.

2FA (veya normalde belirtildiği gibi doğrulama), programcılarla kaydınız arasında ekstra bir güvenlik engelini içerir. Ek engel, dört kelimelik bir kod olarak gelir ve gizli kelimenizi girdikten sonra seçiminizin bir gadget’ına gönderilir.

1. Kaydınıza ek güvenlik katmanı eklemek için PC’nizdeki Apple Kimliği ayarları sayfasını ziyaret etmeniz ve “Apple Kimliğinizi Yönetin” düğmesine dokunmanız gerekir. 2FA’yı güçlendirmek istediğiniz kayda giriş yapın.

2FA kimlik doğrulaması

2. Ekranın sol yarısında “Şifre ve Güvenlik” seçeneğine dokunun. Bu noktada, kaydınız için 2FA’yı etkinleştirmek üzere bir “başlangıç” bağlantısı görmelisiniz. Bağlantıya dokunmanız muhtemeldir, ancak henüz yapmadığınız bir şansla devam edin – üzerine dokunun.

2FA elma

3. Bağlantıya dokunduktan sonra, Apple iki faktörlü kimlik doğrulamanın sizin ve kaydınız için tam olarak neyi amaçladığını açıklığa kavuşturarak iki veya üç sayfaya götürür. Unutulmaması gereken birkaç nokta:

 • Güvenlik sorularınız bir daha asla olmayacak.
 • Gizli bir kelime sıfırlama istemeye hazır ana birey olacaksınız.
 • Kurtarma Anahtarınızı korumalı bir yerde tutmalısınız.

2FA kimlik doğrulaması

Kuralları incelediğinizi fark ettiğinizde, kaydınıza erişmek için gereken dört basamaklı kodu alma iznini sağlayan bir gadget (veya gadget) eklemeniz gerekir. App Store satın alımları için bir Apple kimliğini ve iCloud yönetimlerine erişmek için başka bir Apple Kimliğini kullanmanız durumunda, App Store kaydını olduğu gibi SMS olarak ayarlamanız gerekir.

4. Bu noktada size Kurtarma Anahtarınız verilecektir. Bu, kaydınızın güvenliğini sağlama konusunda önemli bir veri snippet’idir. Kaybetmemenizi sağlamak için kaydedin, yazdırın ve ekran görüntüsünü alın. Parolanızı gözden kaçırırsanız veya kayıtlı bir gadget’ı kaybederseniz, Kurtarma Anahtarınız kayıtlarınıza erişmenizi kabul eder.

Anahtarı kaydetmeniz ve korumalı bir yerde saklamanızın ne kadar önemli olduğunu eve götürmek için, Kurtarma Anahtarınızı gösterdikten sonra, Apple doğru anahtarı kaydettiğinizi kontrol etmek için sıralamanızı etkiler. Ayrıca, hayır, anahtarı son avanstan yeniden sıralayamazsınız.

iki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştir

5. Prosedürün son adımı, sizin için iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesinin sonuçlarına bir kez daha rıza göstermektir..

Listelenen gadget’larınızdan birini teklif ettiyseniz, tamamladıysanız veya kaybettiyseniz, Apple tarafından açıklanan 2FA’nın çözümünü deneyin.

Gmail

Gmail, Google sürücü, oyun mağazası, fotoğraflar, arşivler, bireysel bilgiler ve diğer pek çok farklı uygulama ile ilişkilendirildiği için en önemli kayıtlar arasında göze çarpıyor. İki aşamalı kontrolünüzü etkinleştirmeniz gereken birincil kayıt olmalıdır. Ayrıca, Gmail tarafından sunulan en son güvenlik seçimlerine dikkat etmelisiniz..

İki faktörlü bir kimlik doğrulaması ayarladığınızda, telefon numaranızda 6 basamaklı bir kod içeren bir anlık mesaj alırsınız. Yalnız bir zaman teyit süreci. Tanınmayan gadget’tan kaydınıza hangi noktada giderseniz gidin, telefonunuzda aldığınız 6 haneli kodu girmeniz gerekir. Takviye telefonlarının numaralarını ve mesajlarını, temel e-postanızın veya telefonunuzun açık olmaması durumunda ikinci alternatiften yararlanabilmeniz için ayarlamak yararlıdır.

Aynı şekilde takviye kodları da yapabilirsiniz. Bunlar, sürekli bir yolculukçu olmanız ve taşınabilir sistemle veya Google kimlik doğrulayıcı çok yönlü uygulamasını kullanamamanız durumunda sorunlarla karşılaşmanız ihtimaline karşı, saklayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz 8 basamaklı kodlardır. Kod bir kez ve bir dahaki sefere başka bir tane için kullanılabilir.

Bununla birlikte, Google authenticator taşınabilir uygulaması aracılığıyla kodlar edinebilirsiniz. IPhone, Blackberry, Android’de kullanılabilir. Buna ek olarak, herhangi bir bilgi veya telefon kullanılabilirliği olmadan kullanabileceğinize.

Facebook

Facebook’ta da iki faktörlü onaylama erişilebilir. 2FA 2011 yılında Facebook tarafından başlatıldı. Facebook’ta hesabınıza her girişinizde tanınmayan gadget kullanarak her girişinizde altı haneli bir kod girmeniz gereken güvenlik vurgusu Facebook, güvenlik kodunu girmenizi isteyecektir. e-postanıza veya mesajınıza girin.

Bir Facebook sayfası için 2FA’yı etkinleştirmek için “Güvenlik” altındaki “Kayıt Ayarları” sekmesine gidin.

heyecan

Birkaç yıl önce Twitter, anormal devlet güvenliğini kontrol etmek için giriş sundu. Twitter hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda, telefonunuza anlık bir mesaj aldığınız gizli bir kelime ve kod girmeniz gerekir.

Bu onay prosedürü, onaylanmış bireyin kayıtlarınıza ulaşmasını garanti eder. Farklı kayıtlar için benzer bir çek telefon numarası kullanma şansınız olduğunda Twitter, her kayıt için onay yöntemini güçlendirmenizi önerir.

LinkedIn

Bir bütün olarak, LinkedIn’in işle ilgili en büyük enformel organizasyon olduğunu biliyoruz. LinkedIn için ekstra güvenlik katmanını açmak için, tanınmayan bir gadget’tan LinkedIn’de her oturum açışınızda bir onay kodu alacağınız telefon numaranızı girmeniz gerekir..

İki faktörlü kimlik doğrulama aynı şekilde şunlar için hayati önem taşır:

 1. Web tabanlı alışveriş (Amazon, PayPal, birkaç ülkede erişilebilir olmasına rağmen)
 2. E-posta (Yahoo, Outlook)
 3. Parola denetçileri
 4. Verimlilik uygulamaları
 5. Yazışma uygulamaları
 6. Web tabanlı tasarruf
 7. Bulut depolama

 Nihai Karar

İki faktörlü doğrulama, kayıtlarınızı dijital suçlulardan% 100 güvenli hale getirmez. Bilgilerinize erişilemez hale getirecek bir büyü gibi çalışmıyor, ancak saldırganların yırtılmasını kesinlikle zahmetli hale getiriyor.

İki faktörlü doğrulamanın en avantajlı parçası, bilgisayar korsanının kaydınıza erişim şansını boşa harcamamasıdır, bunun yerine 2FA’sı olmayan bir kayıt arar. Buna rağmen, bir noktada iki faktörlü doğrulama tekniği benzer şekilde dijital suçluya dönüşecek ve bilgisayar korsanlığı için daha iyi yaklaşımlar keşfedecektir. Şimdiye kadar, hesaplarınızın her biri için İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmanızı öngörüyoruz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map