İşletmeler için Akıllı Telefon Güvenlik İpuçları


Modern işletmeler en büyük siber güvenlik tehditleri ve veri ihlalleriyle karşı karşıyadır. Kişisel mobil cihazların iş ortamında kullanımı da büyüdü. Bir işletmeye duyulan ihtiyaç, gizlilik, güvenlik ve uyumluluktan ödün vermeden farklı uç noktalar arasında gizli bir şekilde veri iletmektir.

En büyük endişe, gizli bilgilerin telefonlarında çalışanların parmak uçlarında olduğu özel işletmeler içindir. Bu nedenle, bu bilgileri akıllı telefonda iş için korumak akıllı güvenlik ipuçları gerektirir. Bir akıllı telefonu bir iş ortamında güvenli bir şekilde kullanmanın farkında olmayan çalışanlar, işletmelerin finansal kayıplarına mal olabilir.

Lookout ve Ponemon Institute tarafından yapılan bir araştırma ile

Kuruluşların% 67’si, çalışanların şirketin verilerine erişmek için cep telefonlarını kullanması nedeniyle veri ihlali yaşadı.

Kurumsal verilerin çalışanların kişisel cihazında güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için akıllı telefon için iş güvenliği ipuçları zorunludur. Bilgisayar korsanları ve veri meraklıları da telefondaki çalışanların kişisel verilerini hedefler. Bazı temel güvenlik katmanlarını ayarlamadığınız sürece, akıllı telefonunuz saldırı ve ihlale karşı son derece savunmasızdır.

Kurumsal akıllı telefonlar için, iş verilerini korumanıza yardımcı olacak güvenlik ipuçları aşağıda listelenmiştir.

Uzaktan Silme ve Konum Seçeneklerini Ayarlama

Akıllı telefonlar taşınabilirdir, bu yüzden çalışanlar onları iş için de tercih eder. Ancak, kolayca kaybolabilir veya çalınabilir. Uzaktan silme ve konum seçeneklerinin önemli hale gelmesi nedeniyle akıllı telefonların güvenliği risk altındadır.

İzleme uygulamalarını yüklemek, kaybolması veya çalınması durumunda telefonunuzu keşfedebilir. Bu tür uygulamalar hassas bilgileri uzaktan silmeyi önerir. Telefonunuz kötü bir adamın ellerine geçerse, en azından bu tür uygulamalar kişisel verilerin ve işletme bilgilerinin telefonlardan kaldırılmasını sağlar.

Hem iOS hem de Android, yanlış yerleştirmeniz veya kaybetmeniz durumunda cihazı bulma seçeneğine sahiptir. Gadget’ınız çalınırsa, kimsenin verilere erişememesi için de bilgileri silebilirler. İPhone kullanıcıları Telefonumu Bul’dan yardım alabilir.

Bu seçeneği etkinleştirmek için verilen adımları izleyin:

 • Ayarlara git
 • İCloud’u arayın
 • Phone Telefonumu Bul’u açın

Android kullanıcıları Android Cihaz Yöneticisi’ne erişebilir. Bu Yönetici tarafından izlemeyi etkinleştirmek için,

Andorid için

 • Uygulamayı başlat
 • Google hesabına bağlayın
 • Sağladığı talimatları izleyin

Sisteminizi güncel tutun

Akıllı telefonunuzu son sürümlerle güncellemek önemlidir ve işiniz ve kişisel bilgileriniz için tek bir telefon kullanıyorsanız, gerekli hale gelir. Her cihaz düzenli aralıklarla yeni yazılım güncellemeleri yayınlar.

Yapmanız gereken şey bu yazılım güncellemelerini akıllı telefonunuz için indirmek. Çoğumuz bu güncellemeleri indirirken tembellik gösteririz, ancak en son güvenlik güncellemelerine sahip oldukları için önemlidir. Bu güncellemeler ayrıca cihazınızın optimum düzeyde performans göstermesini sağlar.

Ağınızı güvence altına alın

İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler), bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve reklamverenlerin tümü verilerinizle ilgilenir. Kişisel veya ticari veriler olsun, izleniyor ve tehlikeye girebilir. Ağınızı koruma konusunda hiçbir fikriniz yoksa, gerçekten talihsizsiniz.

PC veya akıllı telefondaki veriler şifrelenmemişse herkes tarafından okunabilir. Tüm iletişimleriniz mobil cihazda gerçekleştiği için bir VPN kullanarak ağınızı güvence altına alın. İşletmeler için en iyi akıllı telefon güvenlik ipucu, verileri bir VPN aracılığıyla şifrelemektir. Verilerinizi koruyacak ve akıllı telefon gizliliğini artıracak.

Herhangi bir engelleme dışında özgürlükle internette sörf yapmanıza izin verecektir. Bir VPN, çevrimiçi etkinliklerinizi gizler ve sizi anonim yapar. İş verilerinin okunamayan bir biçimde şifrelenmesi yoluyla iş verilerinin güvenliğini sağlayacaktır. Böylece verilerinizin dolandırıldığından veya kullanıldığından endişelenmenize gerek kalmayacak.

Yalnızca güvenilir kaynaklardan uygulama (uygulama) yükleyin

Bir akıllı telefonda veri bulunan bir iş adamı, yalnızca Google Play mağazası, Apple iTunes ve Microsoft’un Mağazası gibi yasal uygulama mağazalarından alışveriş yapması önemlidir. Uygulamayı ve yayıncılarını araştırmalısınız. Pazar dışı uygulamalardan uygulama yüklemekten kaçının.

Öte yandan, VPN uygulamasını da güvenilir kaynaklardan yüklemeniz önemlidir. Android kullanıcıları cihazınıza Ayarlar menüsüne gider ve “bilinmeyen kaynaklar” seçeneğinin seçimini kaldırır. “Yükle” seçeneğini tıklamadan önce, indirmek üzere olduğunuz uygulamanın incelemelerine ve derecelendirmelerine ayrıntılı bir göz atın.

Uygulama incelemeleri yeterince tatmin ediciyse uygulamanın gizlilik politikasını okuyun. Örneğin, kişilerinize erişim gerektiren bir oyun indirmek üzeresiniz. O zaman indirmeden önce düşünmelisiniz, bu yüzden bir oyun kişilerinize erişmeniz gerekir. Bu sizi şüpheli veya şüpheli hale getirirse uygulamayı indirmeye karşı koy.

Kablosuz ağınızı güvenli hale getirin

İşletme çalışanları da dahil olmak üzere insanların çoğu halka açık bir Wi-Fi ağı üzerinden hassas bilgilere erişebilir, ancak Wi-Fi ağının güvenliği tamamen göz ardı edilir. Bilgisayar korsanlarının ve bilgisayar korsanlarının bilgisayar korsanlığı için en sevdiği yöntem, bir kişinin güvenli olmayan bir ağdaki hassas bilgilere erişmesidir.

Herkese açık Wi-Fi kullanılarak gönderilen bilgilere, görüntüleme tekniğini bilen herkes erişebilir. Sisteminizi hackleyebilir ve veri gözetmenleri verilerinizi çalabilir. Sadece halka açık Wi-Fi değil, ev internet bağlantınız zayıf şifreyi kullanıyorsa izinsiz giriş meydana gelebilir.

Akıllı telefonda iş güvenliği için bir VPN uygulaması kullanın. İnternet trafiğinizi ve verilerinizi şifreleyecek mümkün olan en yüksek şifrelemeyi sağlayacaktır. Bir VPN sizi hem açık hem de ev ağında koruyacaktır. Ayrıca, ev Wi-Fi şifrenizi güçlü hale getirin, böylece hiç kimse kimlik doğrulamasını geçemez.

Kimlik avına dikkat edin

Akıllı telefonların artan kullanımı şüphesiz yararlıdır, ancak hiçbir şey kendi başına potansiyel riskler getirmez. Çoğu zaman çalışanların zayıf bilgisinden dolayı iş verileri zarar görür. Çalışanlar, çoğunlukla tehlikeli web sitelerine yol açan kimlik avı e-postaları adı verilen e-postalardaki bağlantıları tıklayabilir.

Kurumsal akıllı telefon güvenliği için, tıklamadan önce web adresinin meşruiyetini kontrol etmeniz önemlidir. Talep etmediyseniz, şüpheli ve kısa bağlantıları tıklamaktan kaçının. E-posta veya metin mesajlarındaki kötü görünümlü bağlantılar genellikle bir akıllı telefonda kişisel verileri açığa çıkarmak için bir aldatmaca.

Siber saldırganlar, sizden para çekmek, kimliğinizi ve iş verilerinizi veya kredi kartı hesaplarınızı çalmak için bu tür bağlantılar oluşturmak için sosyal mühendislik tekniklerini kullanır. Burada dikkatli olmalısınız çünkü sofistike antivirüs bile sizi bu tür kimlik avı saldırılarına karşı koruyamayabilir.

Konumu paylaşma

Konum izleme, herkesin bulunduğunuz yere göz kulak olabileceği gibi birçok gizlilik endişesini gündeme getirir. Güvenlik uzmanlarına göre, konum takibini önlemek neredeyse imkansız. Telefonunuzda oturum açmış olan telekomünikasyon ve verilerden aktarılan meta veriler de dahil olmak üzere, üçüncü tarafların hangi konumda olursa olsun izleyebilmeleri için birçok yol vardır..

SentineIOne (bir bilgisayar güvenlik şirketi) için güvenlik stratejisinin başkanı Jeremiah Grossman, “İnsanların büyük çoğunluğu ve koşulların büyük çoğunluğu için, nerede olduklarını paylaşmanın sağladığı faydalar, dışarıda olabilecek riskleri aşıyor, ”

Akıllı telefonlarını iş için kullanan insanlar için güvenlik büyük bir endişe haline geliyor. Konumunuzu akıllı telefonunuzdan paylaşmak, kolluk kuvvetlerinin hareketlerinizi izlemesine, bilgisayar korsanlarına gizlice girmelerine ve reklamverenlerin sizi izlemesine olanak tanıyabilir. Bir VPN kullanmıyorsanız, konumunuzu paylaşmanız size iyi bir şey getirmez.

Konum izleme dikkatsizce kullanılırsa gizliliğinize zarar verebilir. Güvenlik için, konumu herkese açık olarak paylaşmaktan kaçınmalı veya konum izlemeyi kapatmalısınız. Google, konumunuzu Twitter veya Facebook gibi sosyal ağ sitelerinde paylaşmanıza olanak tanır. Akıllı telefon işletme verilerinizi güvenlik amacıyla korumak için, konumunuzu yalnızca hedeflenen alıcıya gönderin.

Hassas Verileri Şifrele

Her türlü hassas veriyle çalışan bir işletme çalışanı için en iyi akıllı telefon güvenlik ipucu, verileri şifreleyerek korumaktır. Windows PC’ler için Tam disk şifrelemesi gibi verileriniz tehlikeye atılmaz. Benzer tür şifreleme artık akıllı telefon kullanıcıları için kullanılabilir.

Android kullanıcıları için Google şifrelemeyi şöyle açıklar:

Tam disk şifreleme, bir Android cihazdaki tüm kullanıcı verilerini şifrelenmiş bir anahtar kullanarak kodlama işlemidir. Bir aygıt şifrelendikten sonra, kullanıcı tarafından oluşturulan tüm veriler diske yüklenmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve tüm okumalar, çağrı sürecine geri dönmeden önce verilerin şifresini otomatik olarak çözer.

Bir işletme web sitesinin sahibiyseniz, gecikmeden sitenizi HTTP’lerle güvenceye alın, böylece hiç kimse tarayıcı ve web sunucusu arasındaki verilere erişemez. HTTP’leri olan bir siteye eriştiğinizde tüm veriler şifrelenir. Akıllı telefon kullanıcıları için yalnızca SSL sertifikası ile korunan siteleri ziyaret etmeniz önemlidir.

Sonuç

Reklamverenler, hücresel sağlayıcılar, hükümet, bilgisayar korsanları çevrimiçi etkinliklerinizi izliyor. Ayrıca, veri çalan kötü uygulamalar ve diğer otomatik tehditler, cihazınızın çevrimiçi güvenliğini ve gizliliğini riske atmanın arkasında değil.

Akıllı telefonlar çok sayıda hassas bilgi içerir. Telefonunuzu kaybetmek veya çalmak gizli iş verilerinin kaybına neden olabilir. Bu nedenle, bu makalede bahsedilen iş için akıllı telefon güvenlik ipuçları, gadget üzerinde iyi güvenlik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map