Si të zhbllokoni faqet e internetit në Chrome? – [tutorial i vitit 2020]


Kufizimet e Internetit janë të zakonshme në pothuajse çdo vend të këtij globi, pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo, disa entitete përpiqen të bllokojnë faqet e internetit, dhe shfletuesi Google Chrome është deri tani shfletuesi më i përdorur në internet, kështu që ne do t’ju tregojmë se si të zhbllokoni faqet e internetit në Chrome.

Jo vetëm që do t’ju sqarojmë metodat më të mira dhe më të lehta, por gjithashtu do t’ju drejtojmë gjatë gjithë procesit, kështu që nuk ka konfuzion.

Ka shumë arsye pse disa uebfaqe janë bllokuar, këto përfshijnë:

 • Censura qeveritare
 • Kufizimet gjeografike për të përjashtuar disa rajone (gjeo-bllokim)
 • Shkollat ​​dhe vendet e punës që bllokojnë hyrjen për sigurinë publike ose për të zvogëluar përdorimin e brezit
 • Shkollat ​​/ Puna duke u përpjekur për të kufizuar kohën joproduktive (media sociale, YouTube, etj)
 • Uebsajti është në një listë të kufizuar në Google Chrome
 • Uebsajti është në një listë të kufizuar në aplikacionin tuaj antivirus / antimalware
 • Skedari juaj i hostit po bllokon hyrjen

Grafika e informacionit për të zhbllokuar faqet në Chrome

Rekomandimi më i mirë për një rregullim të lehtë

Kjo eshte e rendesishme:

Mënyra më e lehtë dhe më efikase për të zgjidhur problemin tuaj dhe për të zhbllokuar të gjitha faqet e internetit është përdorimi i një VPN (Virtual Private Network) si NordVPN.

Kjo aplikacion VPN mund të ekzekutohet në të gjitha pajisjet tuaja njëkohësisht kështu që ju duhet vetëm një VPN për të zhbllokuar gjithçka dhe është një nga shumë pak VPN ato që kanë zgjatje vetanake për kromin. Një VPN do të zhbllokojë potencialin e plotë të internetit, kudo që të jeni në botë, me një klik të miut.

Ajo funksionon ashtu si në ato filma hakerë, ku lidhja juaj e internetit është e drejtuar përmes serverëve të shumtë në të gjithë botën. Ju merrni një adresë të re IP kështu që askush nuk mund t’ju ndjekë, përdorimi juaj i internetit është plotësisht i sigurt me të kriptimi i shkallës ushtarake, NordVPN ka serverë në mbi 60 vende të ndryshme, është jashtëzakonisht e lehtë për të përdorur, të ketë një 30 ditë garanci për kthimin e parave dhe ata janë një nga lirë VPN është në treg.

>> Klikoni këtu për të marrë një zbritje prej 70% në NordVPN <<

Pse janë bllokuar faqet e internetit në disa vende?

Në disa vende, faqet e internetit janë bllokuar në bazë të censurës. Kjo censurë kryhet nga qeveria për të parandaluar përdoruesit e internetit të hyjnë në faqet e internetit (përfshirë postën elektronike dhe mediat sociale) për arsye të avantazhit të tyre politik. Qëllimi themelor i censurës përfshin arsye politike kur ato bllokojnë faqet e internetit të lajmeve nga përhapja e propagandës kundër tyre. Qëllime të tjera përfshijnë bllokimin e përmbajtjes përrua dhe piraterisë që është e ndaluar në shumë vende, me dënime përfshirë gjobë të rëndë dhe burgim.

Bllokimi i faqeve në internet bëhet nga ISP (Ofruesi i Shërbimit të Internetit, mendoni se Verizon dhe Comcast), i cili është i porositur nga qeveria. Këto kufizime janë në kundërshtim me qëllimin thelbësor të internetit i cili është të jetë një platformë e lirë dhe e hapur për të hyrë në informacion. Këto kufizime nuk janë vetëm për t’u fajësuar për Kinën, Rusinë dhe Korenë e Veriut, ku niveli i censurës është disa nga më të mëdhenjtë. Shumica e vendeve të tjera i kanë zbatuar gjithashtu këto taktika në një mënyrë ose në një tjetër, por ju ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë për të.

Kontrollimi i adresës suaj IP…

Adresa IP

!

vend

!

Browser

!

Rezolucioni i ekranit

!

Zhbllokoni faqet në Chrome me NordVPNGjani një IP të ri, vendndodhje të dukshme, me një zbritje prej 70%!

IP dhe vendndodhja juaj është e dukshme!

Siç mund ta shihni më lart, është shumë e lehtë për ISP-në, Qeverinë apo edhe një uebfaqe për të ndjekur adresën dhe vendndodhjen tuaj IP. Kjo e bën të lehtë bllokimin tuaj nga përmbajtja e tyre. Duke përdorur një VPN ju e anashkaloni këtë me lehtësi.

Raportohet se vendet perëndimore si Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Sh.B.A., Kanada dhe Australia (dhe gati të gjitha vendet e tjera perëndimore) gjithashtu bllokojnë uebfaqe. Mbi 600,000 faqe në internet në Mbretërinë e Bashkuar janë bllokuar, me shumë prej tyre as që lidhen me piratimin. Gjithashtu në Gjermani, qeveria mund të gjobisë rëndë një kompani mediatike nëse përmbajtja nuk hiqet menjëherë.

Ka shumë vende që i kanë kufizuar qytetarët e tyre të hyjnë në faqet e internetit të njohura, prandaj, përdoruesit e internetit në ato coutries po fluturojnë me radar duke përdorur VPN të specializuara (si NordVPN) për të zhbllokuar me lehtësi faqet e internetit në Google Chrome.

Tani ne do të hedhim një vështrim në mjetet më të mira, si “Unblockers Uebfaqe”, që mund të përdoren me krom.

Përdorni një VPN (Rrjet Virtual Privat)

Një VPN është një aplikacion i softuerit të intimitetit që krijon një tunel të sigurt dhe të koduar midis pajisjes tuaj (dhe kromit) dhe internetit. Një VPN ju lejon të shfletoni në internet në mënyrë anonime, të enkriptoni komunikimet tuaja, mund të zhbllokoni faqet e internetit, shmang censurimin dhe mbron të dhënat tuaja nga mbikëqyrja.

Shënim:

Përdorimi i një VPN ju mundëson zhbllokoni faqet e internetit me lehtësi, që më parë ishin të paarritshme, nga duke maskuar IP-në tuaj të vërtetë adresoni me një tjetër dhe “spoofing”Vendndodhja juaj. Atëherë kur ISP ose Uebfaqja kontrollojnë adresën tuaj IP për të parë nëse jeni nga diku që ju lejohet të hyni në faqe, do të duket se jeni nga ai vend.

VPN më e mirë është të zhbllokoni faqet e internetit në Chrome

gradëMundësuesaCmimi $zbritje
1NordVPN3.49 – p / m70% Ulje
2ExpressVPN8.33 – p / m35% Zbritje
3CyberGhost VPN5.99 – p / m53% Zbritje

NordVPN

NordVPN

NordVPN e mban veprimtarinë tuaj në internet private dhe të sigurt nga monitorimi. Përdor encryption të dyfishtë të të dhënave (siguri të ngushtë), ka serverë të shpejtë dhe ndërprerës automatik vrasës. NordVPN ka 1079+ server në 61 vende me 6 lidhje të njëkohshme. Ajo ofron mbështetje 24/7 të klientit, nuk mban regjistrat, ka një Zgjatja e Chrome dhe ka një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

NordVPN është e angazhuar të sigurojë përdoruesit lirinë e Internetit sigurinë maksimale. Ajo krijon një lidhje e cila kodon të gjitha paketat e të dhënave të shkëmbyera midis kompjuterit dhe internetit. NordVPN fsheh adresën tuaj të vërtetë IP dhe përdor teknika të përparuara për të zhbllokuar faqet e internetit të bllokuara në Google Chrome.

6 hapa për të zhbllokuar faqet e internetit me NordVPN.

 1. Shko tek Sajti NordVPN.
 2. Shkarkoni dhe instaloni të pajtueshëm Klienti VPN (APP).
 3. Aktivizoni llogarinë VPN.
 4. Zgjidhni vendndodhjen e serverit nga lista e serverit.
 5. Klikoni në butonin Lidhu.
 6. Hapni Google Chrome dhe provoni modalitetin “Incognito” për privatësi edhe më të mirë.

ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN është një VPN e shkëlqyeshme që ofron siguri të nivelit të lartë me shpejtësi super të shpejtë. Ka 145 servera në më shumë se 94 vende, me mbështetjen e klientëve me 5 yje. ExpressVPN ofron një garanci për 30 ditë kthim të parave, kjo do të thotë që përdoruesit e pakënaqur mund të kërkojnë një rimbursim. Ai përdor kriptim të fortë dhe nuk mban regjistrat e trafikut tuaj.

ExpressVPN beson se të gjithë duhet të jenë në gjendje të përdorin të gjitha faqet e internetit, pavarësisht se në cilën pjesë të botës jeni. Shtë i besueshëm për zhbllokimin e faqeve në internet në krom sepse ka shtresa sigurie me OpenVPN 256-bit të kriptimit.

ExpressVPN është pak më e shtrenjtë se shumica e VPN-ve të tjera në treg, por ato ofrojnë nivele të mëdha shërbimi.

>> Klikoni këtu për të vizituar faqen zyrtare <<

Shfletuesi Tor

Një tjetër zgjidhje jashtëzakonisht e dobishme dhe e besueshme për vendet e zhbllokimit është Tor. Tor ju lejon të shfletoni në mënyrë anonime dhe gjithashtu parandalon që zakonet e shfletimit të gjurmohen. Shtë një rrjet serverësh, i ngjashëm me një VPN, ku ai dërgon komunikimet tuaja përmes 3 serverëve për të arritur në destinacionin tuaj. Paketat e të dhënave janë shtresuar (si një qepë), kështu që secili server që informacioni kalon nuk mund t’i lexojë, ai e di vetëm se ku duhet të shkojë tjetër.

shfletuesi tor

Warning:

Një pengesë e madhe e përdorimit të një shfletuesi Tor është shpejtësia jashtëzakonisht e ngadaltë e shfletimit, nuk do të keni mundësi të transmetoni ndonjë video ose muzikë me të.

Gjithashtu, shumë kriminelë dhe përhapës kompjuterikë gjithashtu e përdorin atë, kështu që në disa raste, Tor gjithashtu mund të bllokohet në të vërtetë nga faqet që nuk do të ju bllokojnë domosdoshmërisht.

Shfletuesit më të sigurt të ueb-ve të miratuar për anonimatin

Zhbllokoni faqen e internetit duke ndryshuar HTTP në HTTPS

Http vs Https

HTTP është një protokoll i madh komunikimi që lejon klientët dhe serverët të komunikojnë. Ai transferon informacione në tekstin e lexueshëm i cili është një shqetësim i madh për sigurinë. Sidoqoftë, HTTPS është një kanal komunikimi i koduar dhe një mënyrë e sigurt për transferimin e të dhënave ndërmjet pajisjeve.

disa faqet e internetit në Google Chrome mund të zhbllokohen duke ndryshuar HTTP në HTTPS. Për shembull, në uebfaqe të tilla ka një çertifikatë SSL të pa verifikuar, ata që hostojnë fushën e tyre në një mjedis VPS ose server të Dedikuar. Më poshtë janë hapat që duhet të ndiqen:

 • Hapni shfletuesin tuaj dhe klikoni brenda shiritit të adresës (jo shiritin e kërkimit)
 • Në vend që të shtypni ‘http://www.example.com, shkruani‘ https://www.example.com ‘
 • Një mesazh sigurie do të shfaqet nëse zbatohen kushtet e përmendura më herët. Klikoni “Vazhdoni gjithsesi” dhe hyrni në faqet e internetit të bllokuara.

HTTPS Kudo

Shtesa HTTPS Everywhere është një ndërmarrje e përbashkët e Tor dhe EFF. Kjo zgjatje e shfletuesit natyrisht modifikon kërkesat dhe ju udhëzon të siguroni lokale me HTTPS. Në rast se, programi juaj ju shoqëron me site të pasigurta, HTTPS Everywhere do të mbajë informacionin tuaj privat dhe të sigurt nga rrjedhja e informacionit tuaj duke e devijuar atë në një HTTPS të koduar.

Në pikën kur zgjerimi është aktivizuar, ai krijon një shoqatë me SSL dhe gjen renditjet më të sigurta të vendeve që vizitoni. HTTPS Everywhere është shtesa më e mirë për shfletim të sigurt në internet.

Zhbllokoni Uebfaqet nga Lista e Vendeve të Kufizuara në Chrome

Ndonjëherë kur nuk jeni në gjendje të hapni një faqe në internet, nuk ndodh sepse bllokohet në vendndodhjen tuaj, por është vendosur në një listë të kufizuar të vendeve potencialisht të rrezikshme. Zgjidhja për këtë është të zhbllokoni faqen e internetit në shfletuesin Google Chrome nga lista e faqeve të kufizuara.

Si të zhbllokoni faqet e kufizuara në Google Chrome:

 1. Hapni shfletuesin Google Chrome dhe klikoni në butonin e menusë për të kontrolluar tre pika të linjës në këndin e sipërm të djathtë.
 2. Klikoni “cilësimet”
 3. Shkoni poshtë dhe kërkoni “Shfaqni cilësimet e përparuara”
 4. Në seksionin e rrjetit klikoni opsionin “Ndryshimi i cilësimeve të përfaqësuesit”
 5. Klikoni në butonin ‘Siguria’ dhe më pas klikoni në ikonën sites Faqet e kufizuara ’
 6. Tani klikoni në opsionin “Sitet” në mënyrë që të hapni dritaret e faqeve të kufizuara
 7. Së fundmi, klikoni në faqet e internetit të bllokuara nga lista dhe zgjidhni butonin “Hiq”; kjo do të zhbllokojë faqen e internetit specifike
 8. Mbyllni dritaren e vendeve të kufizuara duke zgjedhur thjesht opsionin ‘close’ më poshtë dhe kliko ‘Ok’ për të mbyllur dritaren e pronave të Internetit.

Zgjatjet Google Chrome

Një mënyrë tjetër për të zgjidhur problemin e pyetjes “si të qasesh në faqet e bllokuara në krom” është përdorimi i një shtesë të Chrome. Ka shtesa të ndryshme që janë të pajtueshme për të zhbllokuar faqet e internetit në shfletuesin e kromit, por të vetmet që funksionojnë me siguri janë shtesat VPN.

Ka shumë zgjerime VPN të kromit Google në dispozicion në Dyqanin Ueb Chrome, por ashtu si e shpjegova në pjesën e mëparshme, NordVPN është më e mira për të. NordVPN ka disa nga karakteristikat më të mira, janë super të shpejtë, shumë të lehtë për t’u përdorur dhe ato janë gjithashtu një nga më të lirë.

E vetmja gjë që duhet të bësh është:

 1. Shkoni te NordVPN këtu dhe regjistrohuni për shërbimin
 2. Shkoni te dyqani në internet i Google Chrome këtu dhe kliko “Shto te Chrome”
  Klikoni në
 3. Klikoni “Shto Extension”
  Shtoni zgjerimin NordVPN Extension Chrome
 4. Klikoni në ikonën shtesë të “NordVPN” Chrome në Chrome dhe pastaj shkruani emrin dhe fjalëkalimin tuaj
  Icon Extension i NordVPN Chrome
 5. Klikoni në “Kërkoni për një vend të veçantë”
  Kërkoni për një vend specifik NordVPN Extension Chrome
 6. Gjeni vendndodhjen e serverit që ju duhet për të zhbllokuar faqen e internetit.
  Extension NordVPN Chrome
 7. Tani jeni i lidhur. Shkoni dhe lidheni në uebfaqen tuaj të bllokuar më parë.
  Lidhur me një server NordVPN Extension Chrome

Proxy Chrome

Ndërprerës VPN Proxy

Serverët me prokurë veprojnë si një memec i mesëm për trafikun tuaj në internet. Ata nuk e shifrojnë trafikun tuaj midis kompjuterit tuaj dhe serverëve të proxy, ata mund të ndryshojnë informacionin që ju dërgoni dhe gjithashtu të ndryshojnë informacionin që ju kthehet pa dijeninë tuaj, ata gjithashtu mund të lexojnë gjithçka që ju bëni në prokurë. Kjo mund të çojë në çështje të sigurisë dhe intimitetit gjatë shfletimit të përmbajtjes së bllokuar dhe është shumë e rrezikshme nëse merren me informacion të ndjeshëm. Kështu, mund të konkludohet që serverët Proxy nuk janë të mirë për detyra serioze pasi mund të komprometohen.

Nga ana tjetër, një VPN kodon të gjithë trafikun, pra, duke i dhënë një shtysë sigurisë tuaj në internet. ISP-ja, hakerat ose qeveria juaj nuk do të jenë në gjendje të shajnë ose të përgjojnë të dhënat tuaja. VPN të tilla si NordVPN do të zhbllokojnë faqet e internetit me veçoritë e tyre të përparuara gjeo-spoofing, duke ju mbajtur anonim dhe të mbrojtur.

Ja se si mund të vendosni Proxy Google Chrome:

 • Hapni menunë e Google Chrome.
 • Klikoni Cilësimet atëherë lëvizni poshtë në fund dhe klikoni Advanced.
 • Zgjidhni në Hapjen e cilësimeve të përfaqësuesit nga seksioni i rrjetit.
 • Zgjidhni skedarin Lidhjet dhe klikoni  Mundësia e cilësimeve të LAN-it.
 • Kontrolloni cilësimet e zbulimit automatik në cilësimet e LAN-it, drejtohuni tek serveri i seksionit Proxy dhe klikoni në opsionin Përdorni një server proxy për LAN-in tuaj.
 • Ju duhet të keni marrë një adresë IP të serverit proxy dhe numrin e portit përmes një emaili të veçantë.
 • Tani, Në Adresë, shkruani adresën IP të serverit proxy dhe më pas vendosni numrin e portës në pjesën e portit.
 • Në fund, klikoni OK për të mbyllur cilësimet e LAN skedës dhe më pas klikoni përsëri në rregull në mënyrë që vendosja e proxy të ruhet.

Kjo eshte e rendesishme:

Mos harroni ta fikni kur të keni mbaruar pasi nuk dëshironi të përdorni një përfaqësues nëse nuk keni nevojë.

përfundim

Një uebfaqe e bllokuar mund të arrihet në një numër mënyrash, disa më të lehta se të tjerët. Arsyet për këto kufizime mund të jenë shumë, përfshirë shpërqendrimet e punonjësve, studentëve nga puna e tyre dhe vendet që bllokojnë përmbajtje të caktuar nga qytetarët. Thjesht duhet të zgjedhësh zgjidhjen e duhur për t’iu përshtatur nevojave tuaja, një VPN është zgjidhja më e mirë dhe më e lehtë por mund të mos ju përshtatet gjithmonë, veçanërisht nëse nuk mund të përballoni një të tillë. Shpresojmë që zgjidhjet tona të tjera falas do të marrin nga ju që kanë më pak fat që të keni një rezultat të ngjashëm.

Nëse ju ka pëlqyer ky udhëzues, atëherë ju lutemi pëlqeni dhe ndani atë në mënyrë që të tjerët ta gjejnë atë. Nëse keni ndonjë pyetje, atëherë lini një koment dhe ne do t’ju kthehemi.

FAQ-së

Po përdor CroxyProxy me vlerë për të zhbllokuar faqet?

Kjo është një përgjigje po dhe jo. Nëse doni vetëm të zhbllokoni një faqe në internet që nuk ka informacion të ndjeshëm, nuk keni detaje personale në të, nuk blini asgjë, nuk doni të transmetoni ose shkarkoni, atëherë është mirë të përdorni.

Nëse ndonjë prej atyre përgjigjeve ishte po për ju, atëherë NUK dëshironi të përdorni CroxyProxy, përdorni një VPN si NordVPN, kështu që ju mbroheni dhe informacionet tuaja mbahen private.

Si të zhbllokoni YouTube në Chrome?

Nëse doni të zhbllokoni YouTube në krom, atëherë do të dëshironi të përdorni një VPN. Thjesht merrni një VPN (ju rekomandojmë NordVPN), lidheni me një server më të afërt me ju, ose në një vend tjetër nëse ai është i bllokuar në vendin tuaj, dhe pastaj filloni YouTube dhe shijoni.

Si të zhbllokoni faqet e bllokuara nga administratori

Për këtë problem, ju patjetër dëshironi të përdorni një VPN. Nëse thjesht përdorni një shërbim Proxy për të zhbllokuar faqet e internetit, atëherë mund të merrni që të përdorni përkohësisht uebfaqen e bllokuar, por administratori do të dijë se kush jeni ju dhe do të shihni që i keni anashkaluar kufizimet, ata do të shkojnë dhe vështirë do t’ju bllokojnë nga hyrja dhe do të jenë nën një kontroll të shtuar.

Si të zhbllokoni faqet në shkollë

Kjo është e njëjta me përgjigjen e mësipërme nëse doni të zhbllokoni faqet e internetit në shkollë, patjetër një VPN në mënyrë që të mos gjurmoheni nga administratori i shkollës dhe të bllokoheni nga gjithçka.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me