VPN Nedir – Başlangıç ​​Kılavuzu


VPN (Sanal Özel Ağ), hem genel hem de özel ağlarda gizlilik ve anonimlik sağlamak için kullanılan bir ağdır. Hassas bilgileri güvence altına almak için kuruluşlar tarafından düzenli olarak kullanılırlar. Güvenlik, istemcinin temel IP adresinin VPN sağlayıcısından bir IP adresiyle desteklendiği gerekçesiyle bir VPN ile genişletilir.

Bu teknik, destekçilerin VPN servisinin sunduğu dünyanın herhangi bir şehrinden bir IP adresi elde etmelerini sağlar. Örneğin, San Francisco’da yaşayabilirsiniz, ancak bir VPN ile Amsterdam, New York veya herhangi bir sayıda kentsel bölgede yaşıyor gibi görünebilirsiniz..

VPN kuruluşu adınızı, adresinizi veya tasarruf ettiğiniz parayı bilmediğinden, bu ek bir güvenlik katmanı içerir. Bununla birlikte, şu anda gerçek IP adresinizi bileceklerdir.

VPN’ler nasıl çalışır??

Web ile arayüz kurduğunuzda, başlangıçta İnternet Servis Sağlayıcınızla (İSS) ilişkilendirirsiniz; bu noktada sizi ziyaret etmek istediğiniz herhangi bir siteyle (veya diğer web varlıklarıyla) ilişkilendirirsiniz. Tüm web hareketleriniz İSS’nizin sunucularından geçer ve İSS’niz tarafından görülebilir.

Bir VPN’deyken, şifrelenmiş bir bağlantı aracılığıyla VPN sağlayıcınız tarafından kullanılan bir sunucuyla (“VPN sunucusu”) arayüz kurarsınız. Bu, PC’niz ve VPN sunucusu arasındaki tüm bilgilerin şifrelenmiş olduğu anlamına gelir, böylece yalnızca siz ve VPN sunucusu onu “görebilir”.

VPN Kullanmak Neden Gereklidir?

Bir VPN, web’de olduğu gibi tamamen özel ve güvenli kalacağınızı garanti eder. İSS’niz, tamamen şifrelenmiş olduğu için bilgilerinizi görme gücüne sahip değildir. Etkinlikleriniz tamamen VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir, bu satırlar boyunca bilgilerinizin İSS’niz tarafından bulunamadığını garanti eder.

Bir VPN sunucusundaki IP adresinizi değiştirdiğinizde, çevrimiçi dünya tarafından o yeni IP’yi göz önünde bulundurarak ülkenin veya dünyanın belirli bir parçasından olduğu gibi deşifre edilirsiniz. Çevrimiçi hareketinizi takip etmeye çalışan kişiler VPN sunucusuna yönlendirilecektir. Buna göre, gerçek IP adresiniz asla açılmayacak.

Daha da önemlisi, bir VPN, bilgilerinizin ortaya çıkmasına gerek kalmadan çevrimiçi olarak açık bir Wi-Fi etkin noktasını alabileceğinizi garanti eder. Bilgisayar korsanlarının, bilgileri tamamen kodlanmadığı veya güvenlik altına alınmadığı için geniş gün ışığı Wi-Fi bağlantısında çevrimiçi bilgi aldığı bilinmektedir. Bir VPN ile kendinizi web’de tutacağınızı ve güvenli kalacağınızı garanti ediyorsunuz.

VPN Protokolleri

Güvenliği sağlayan VPN protokollerinin miktarı zamanla artmaktadır. En iyi bilinen protokoller:

PPTP – PPTP, Windows 95 zamanından beri var. PPTP’nin teklif amacı, temel olarak her gerçek işletim sistemine kurulabilmesidir. PPTP, GRE protokolü üzerinden noktadan noktaya bağlantı kuruyor. PPTP sözleşmesinin güvenliği, geç saatlerde kuşku uyandırdı. Henüz sağlam, ancak en güvenli değil.

L2TP / IPsec – IPsec üzerinden L2TP, PPTP’den daha güvenlidir ve daha fazla vurgu sunar. L2TP / IPsec, iki konvansiyonu birlikte gerçekleştirmek için bir yöntemdir ve her birinin en iyi vurgularını almak için nihai hedefi aklınızda bulundurun. Bu durumda, bir geçiş yapmak için L2TP protokolü kullanılır ve IPsec güvenli bir kanal verir. Bu, inanılmaz derecede güvenli bir paket sağlar.

VPN’yi aç – OpenVPN, şöhret almaya devam eden SSL tabanlı bir VPN’dir. Kullanılan ürün açık kaynak kodludur ve çekingen olarak erişilebilir durumdadır. SSL gelişmiş bir şifreleme protokolüdür ve OpenVPN tek başına bir UDP veya TCP bağlantı noktasında çalışmaya devam edebilir ve bu da onu büyük ölçüde uyarlanabilir hale getirir.

Bir VPN ile Neler Yapabilirsiniz?

Herhangi bir kareyi kontrol ederek parçaları ters yönde yapmak için bir VPN kullanabilirsiniz. Bir VPN’deyken çevrimiçi etkinliğinizi herkesten gizlersiniz. Çevrimiçi uzman kuruluşunuzda egzersizlerinizi özel tutacaksınız, ayrıca yönetimin faaliyetlerinizi denemediğini ve gözetmediğini garanti edeceksiniz..

Aynı şekilde, bir VPN kullandığınızda gözetimden uzak kalabilirsiniz. Alternatif bir bağlantı noktası kullanarak, temel olarak ISS’niz, çalışma ortamınız veya okulunuz tarafından sunulan herhangi bir güvenlik duvarından veya parçasından zıt yönde izler yaparsınız. Daha da önemlisi, yakınınızdaki hükümet tarafından getirilen belirli bir kısıtlama güvenlik duvarını geçebilirsiniz..

Coğrafi bölgeniz nedeniyle size ulaşamayacağınız şeylere ulaşmak için bir VPN kullanabilirsiniz. Yani, bir Amerikalı bir VPN’deyken Kanada veya İngiltere’den kayıtlara erişebilir. Aynı şekilde, normalde evde gözlemlediğiniz kayıtlara erişebilirsiniz, ancak tatildeyken makul bir şekilde ulaşamazsınız.

VPN Hizmeti Nasıl Seçilir?

VPN işi, çok sayıda web istemcisinin ürüne geçişi nedeniyle son zamanlarda patladı. Coğrafi engelleme dünya çapında medya aşamalarını (örneğin, Netflix) atlayıp aşmadığından veya genişletilmiş hükümet keşiflerinden korumaya bakılmaksızın, VPN’lerin bazıları için gerekli olduğu ortaya çıktı.

Her VPN tedarikçisi, çok sayıda vurgu ve değişen düzeylerde iç kişiselleştirme sunar. Bu ayırt edici limanlar ve konvansiyonlar teknik olarak bilgili olsalar da, daha az deneyimli olanlar için anında güç veriyor..

En iyi tedarikçiyi karakterize eden çok sayıda bileşen var. Çok sayıda kişi tek bir bölgedeki beklentileri aşsa da, düzenli olarak başka bir bölgede ihtiyaç duyarlar. VPN hizmeti seçilirken aşağıda listelenen noktalar not edilmelidir.

VPN’de Güvende misiniz??

İyi bir VPN yönetimi size yüksek düzeyde güvenlik sağlayacaktır. Genel hükümet keşiflerine karşı güvenceye alınacak, ISS’nizin web’de ne yaptığınızı tanımasını engelleyecek ve medyayı yanlış indirebilme şansı ile telif hakkı sahiplerinden takip etmeye devam edeceksiniz.

Dikkat edileceği gibi, polis, hükümet veya farklı uzmanlar sizi ve web egzersizlerinizi özellikle takdir ederse bir VPN sizi sigortalamaz.

VPN Kullanarak Güvenle Torrent Yapabilir miyim??

Tedarikçinizin vermesi durumunda, bu noktada torrent (P2P indirme) iyi olmalıdır. Her durumda, tüm VPN kuruluşları buna izin vermez, bu yüzden katılmadan önce kontrol etmeyi deneyin.

Torrent yüklerken, bu dokümanı indiren herkes şüphesiz benzer bir kaydı indiren diğer herkesin IP adresini ayırt edebilir. Bir VPN kullandığınızda, gerçek IP adresiniz yerine VPN’nizin IP’si görünecektir.

VPN tedarikçileri, müşterilerinin alıştırmaları nedeniyle rutin olarak telif hakkı ihlali görürler. Çok sayıda işbirliği yapacak ve muhtemelen tecavüze uğrayan müşterilerin isimlerini dağıtacaktır. Diğerleri basitçe bildirimler yayınlayacak ve yanlış rehash’ları ayıracak.

Sağanaklığınızı düşürmek ve kişiliğinizi özel tutmak için neşeli olan birkaç kuruluş var. Kayıt tutmayan bir VPN, P2P üzerinden indirmeyi düşündüğünüz kapalı şansta sürekli harika.

VPN Kullanmak Yasal mı??

Dünyadaki çoğu ülkede koruma, bölge sakinlerinin baskın bir parçası için meşru bir idealdir. Bu makaleyi oluşturma sezonunda, bir VPN kullanmak tüm ülkelerde yasaldır. Buna göre, bu ulusların önemli bir kısmı VPN yönetimlerinin çalışmasını yasaklıyor.

Sıklıkla bireylerin yurtdışındaki VPN yönetimlerine ulaşmalarını engellemeye çalışırlar; olabileceği gibi, bu karelerin önemli bir kısmı tam olarak etkili değildir.

VPN’nin dezavantajları

Çok fazla avantaj zaten konuşuldu. Şimdi bir VPN kullanırken dezavantajlara geçelim. Web’de sörf egzersizlerinize bir VPN eklemeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken iki tefekkür vardır.

Birincil potansiyel sorun, VPN’leri birkaç kişiyle konuşturan şeydir – adresinizi parodiye etme kapasitesi. Yönetimlerine ve özüne ulaşmak için başka bir ulusta olmanın tüm özelliklerine sahip olmanız gerektiğinde bu harika, ancak sürekli olarak iyi değil. Örneğin, ABD’de bulunduğunuzu, ancak İngiltere’ye girdiğinizi ve küçük bir web tabanlı alışverişi tamamlamayı seçtiğinizi varsayalım. Birdenbire, değerlendirmenizin çoğunluğu dolar yerine pound cinsinden olacak.

Benzer şekilde, Bitcoin olarak belirli yönetimleri kabul etmeyi kabul ederseniz, çerçeve IP adresinizi bölgeniz için müjde olarak alacaktır, bu nedenle genel olarak yaşamadığınız bir bölgede kategorize edilebilirsiniz. Bu gerçekleştiğinde, iyileştirme yapmak genellikle geçişi değiştirmek ve siteyi yeniden yüklemek kadar basit değildir..

Ayrıca, uzak bir siteden çalışmak perusing hızınızda ılımlı düşüşlere neden olabilir. Arada bir, neredeyse gözlemlenebilir, ancak arada bir çok büyük olabilir – ve web’e çıkmadan önce verilerinizin hala VPN’nize bağlantılar üzerinden gitmesi olasılığını ortadan kaldırır..

Bir VPN kullanmak temelde sadece bir seçeneğin aksine bir ihtiyaca dönüşüyor. Bir VPN kullanmayla ilgili birkaç sorun olmasına rağmen, avantajlar onları aşıyor ve ücretsiz bir tedarikçi tarafından sunulan önemsiz menkul kıymetleri bile olumlu bir şekilde ağıt yakmayacağınız bir şey değil.

Okunmalı

Bir VPN temel olarak çevrimiçi güvenliğinizi ve güvenliğinizi artıracak olsa da, bu güvence için kesinti noktaları olduğunu hatırlamak önemlidir..

Daha önce de belirtildiği gibi, bir VPN tam bir gizlilik vermeyecektir. Uzmanların özellikle sizi hedef alması ihtimaline karşı, Sanal Özel Ağ çok az yardımcı olacaktır. Bir VPN bitiş adsızlığı sunuyorsa dikkatli olun.

Bir VPN, sitelerin sizi takip etmesini engellemez. IP adresinizi örtmek için bir Sanal Özel Ağ kullanmak yardımcı olur, ancak siteler ve inceleme tarafından gerçekleştirilen aşağıdakilerin baskın kısmı, örneğin, davranır ve program parmak izi gibi aşağıdaki yenilikler kullanılarak bitirilir..

Sanal Özel Ağ, sitelerin sizi bu satırlarda takip etmesini engelleyemez. Sizi aşağıdakilere karşı korumak için ideal yaklaşım, farklı program değişiklikleri ve modülleridir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map