ProtonVPN Giriş Sorunlarına Çözümler

ProtonVPN’de oturum açmakta sorun yaşıyorsanız, birkaç yaygın neden ve çözüm aşağıda verilmiştir.

ProtonVPN’de oturum açmanın birçok yolu vardır. Mevcut planınızı, ödeme bilgilerinizi, hesap ayrıntılarınızı görüntülemek ve OpenVPN yapılandırma dosyalarını görüntülemek üzere hesap ayrıntılarınıza erişmek için ProtonVPN Panosunu ziyaret etmeniz gerekir (https://account.protonvpn.com) ve Proton Kullanıcı Adınızı ve Parolanızı kullanarak oturum açın (ProtonMail kullanıcısıysanız, bu ProtonMail giriş bilgilerinizle aynıdır).


ProtonVPN hesabı Kontrol Paneli’ne giriş yaparken sorun yaşıyorsanız, bu makalenin bir sonraki bölümünde çözümler bulabilirsiniz.

Windows VPN uygulamamıza giriş yapıyorsanız, Proton Kullanıcı Adınızı ve Parolanızı da kullanmanız gerekir.

Windows VPN uygulamasında oturum açmakta sorun yaşıyorsanız lütfen bu sayfayı ziyaret edin.

ProtonVPN’e üçüncü taraf bir OpenVPN uygulaması kullanarak bağlanıyorsanız, ‘Hesap’ sekmesindeki ProtonVPN Hesap Panosunda bulunan OpenVPN Kullanıcı Adınızı ve Şifrenizi kullanmanız gerekir.

Bir OpenVPN uygulamasıyla giriş yaparken sorun yaşıyorsanız, lütfen bu sayfayı ziyaret edin.

Genel ProtonVPN Panosu Giriş Sorunları

Yapılandırmaları indirmek, aboneliğinizi yönetmek veya hesap ayrıntılarınızı değiştirmek üzere ProtonVPN Kontrol Paneli’ne giriş yapmak için şu adrese gidin:

account.protonvpn.com

ProtonVPN’e kaydolurken seçtiğiniz Proton kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapın. Mevcut ProtonMail kullanıcıları, ProtonVPN Panosu ve ProtonMail aynı kimlik bilgilerini paylaştığından, doğrudan giriş yapmak için ProtonMail kullanıcı adlarını ve şifrelerini kullanabilirler. Giriş yaparken sorun yaşıyorsanız, lütfen aşağıdakileri deneyin:

Özel Modu Devre Dışı Bırak (Safari)

Safari – Tarayıcınızın “Özel” moduna ayarlanmadığından emin olun. Bu, bazı cihazlarda varsayılan moddur. ProtonVPN, Safari’nin Özel Modunda çalışmaz, çünkü ihtiyacımız olan bazı tarayıcı teknolojileri Safari tarafından özel modda devre dışı bırakılır.

Başka Bir Tarayıcı Deneyin

Mevcut web tarayıcınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, lütfen en son sürüme güncellendiğinden emin olun. En son sürümse, giriş sorununu çözüp çözmediğini görmek için lütfen farklı bir tarayıcıda oturum açmayı deneyin. Bu sizin için giriş sorununu çözerse, ProtonVPN’i orijinal tarayıcınızla uyumlu hale getirebilmemiz için lütfen bir hata bildirerek bize bildirin..

Tarayıcı Önbelleğini Temizle ve Tarayıcıyı Yeniden Başlat

Bazen, sorunlara tarayıcı önbelleğinin bozulması neden olur. Bunu düzeltmek için tarayıcı önbelleğinizi temizlemeyi ve ardından tarayıcıyı yeniden başlatmayı deneyin. Önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinize ilişkin talimatları burada bulabilirsiniz.

Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırak

Hala giriş yapmakta sorun yaşıyorsanız, lütfen tarayıcınızın “Özel” veya “Gizli” moduyla giriş yapmayı (Safari hariç) veya tüm uzantıları devre dışı bırakmayı deneyin. Bu adım giriş yapmanıza izin veriyorsa, lütfen her uzantıyı birer birer devre dışı bırakmayı deneyin ve ardından hangi uzantının soruna neden olduğunu belirlemek için giriş yapmayı test edin. Sorunlu uzantıları bize buradan bildirebilirsiniz.

Javascript, Session Storage ve Cookies’in etkin olduğundan emin olun

Tarayıcınızdaki tarayıcı tabanlı ProtonVPN Panosuna erişmek için Javascript, Oturum Depolama ve Çerezler etkinleştirilmedikçe ProtonMail çalışmaz. Bazen, eklentiler bu özelliklerin bazılarını devre dışı bırakabilir. Bunları burada etkinleştirmeyi şimdi öğrenin.

Parolanızı Sıfırlayın

Hesabınıza bağlı bir ikincil e-posta adresiniz varsa, şifrenizi sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. İkincil e-posta adresi, ProtonVPN’e kaydolduğunuzda verdiğiniz e-posta adresidir.

ProtonVPN almak için ProtonMail hesabınızı kullandıysanız aşağıdaki talimatlar geçerlidir:

ProtonVPN hesabınızı ProtonMail giriş şifrenizi sıfırlayarak şifreyle sıfırlayabilirsiniz, çünkü iki hesap kimlik bilgilerini paylaşır. ProtonMail’de hala iki parola modu kullanıyorsanız posta kutusu parolanızı sıfırlamak da mümkündür. Giriş veya posta kutusu şifrenizi sıfırlamanın ProtonMail gelen kutunuzdaki önceki iletilerin tümünü okunamaz hale getireceğini unutmayın.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Sorunu

Mevcut ProtonMail kullanıcıları hesaplarını 2FA ile güvence altına alabilir. İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirdiyseniz, 2FA kod üreten cihazınızla ilgili bir sorun da olabilir. 2FA kurarken sağladığımız acil durum kurtarma kodlarından birini kullanarak oturum açmayı deneyin. Ayrıca, telefonunuzun saati 2 dakikadan fazla kapalıysa, 2FA düzgün çalışmayabilir, bu nedenle saatin telefonunuzda doğru ayarlandığından emin olmak istersiniz (veya saati otomatik olarak şebekeyle senkronize etmek istersiniz).

Bize Ulaşın veya Hata Bildirin

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, sorunu daha ayrıntılı inceleyebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin. Bize [email protected] adresinden de ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birinin giriş sorununuzu çözmesi durumunda sizden haber almak istiyoruz, böylece temel nedeni bulabilir ve sorunu çözebiliriz.

İlgili Makaleler

ProtonVPN nasıl indirilir?

ProtonVPN kullanıcı verilerini depolar mı??

Güncellemeleri nasıl kontrol ederim??

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map