VPN Hızlarını Anlama ve Artırma

Bu makalede, VPN hızını etkileyen faktörleri ve VPN hızının nasıl artırılabileceğini tartışacağız. Ayrıca farklı ProtonVPN planları arasındaki hız farklarını da ele alıyoruz.


VPN, mevcut İnternet bağlantınız üzerinden şifreli bir tünel oluşturduğundan, bir VPN’nin hızı, mevcut İnternet bağlantınızın hızı ile büyük ölçüde sınırlıdır. VPN hızlarını sınırlayabilecek faktörler şunları içerir:

  • İnternet servis sağlayıcınızın sınırlandırılması. Genel olarak, İSS’nizin ağları üzerinden ne kadar veri taşıyabildiğinden daha hızlı olamazsınız.
  • Uluslararası internet bağlantıları. Denizaşırı bir VPN sunucusuna bağlanıyorsanız, sizinle o sunucu arasındaki herhangi bir yerdeki ağ bağlantılarıyla ilgili bir sorun performans sorunlarına yol açabilir. Bu, deniz altı bir internet kablosunun arızalanmasından kaynaklanan tıkanıklığı veya ağ sağlayıcınızın ISS’nizin yukarısındaki bakımını içerebilir..
  • ISS azaltma. Bazı sağlayıcılar çok fazla bant genişliği kullanıyorsanız, VPN bağlantılarını bilerek veya tüm bağlantınızı daraltır. Bu, tüm bağlantınız daha yavaş çalıştığından VPN hızınızı düşürür.

Ağlar her zaman değiştiği için, VPN hızları bulunduğunuz yere, bağlandığınız sunuculara ve hatta bağlı olduğunuz zamana bağlı olarak değişir. Ayrıca, bir VPN’ye bağlanmak İnternette başka bir yerde bir sorunu atlayabileceğinden, bazen bir VPN kullanarak belirli sitelere daha hızlı bağlantı hızları elde etmek bile mümkündür.

VPN’de daha yüksek hızlar nasıl elde edilir

Bir VPN’de düşük hızlar yaşıyorsanız, bunun nedeni yukarıda açıklanan bazı faktörlerden kaynaklanabilir, ancak yine de VPN performansını artırabilecek bazı hileler vardır..

  • Farklı bir VPN sunucusuna geçme – Farklı bir sunucu farklı bir bağlantıda olabilir ve hızları düşürebilen ağ sorunlarından etkilenmeyebilir. Sunucuları değiştirdiğinizde, IP aralığı farklı olan bir sunucu kullanın. Örneğin, 162.210.192.158’den 162.210.192.159’a geçmek yerine, 209.58.129.97’ye geçin. İlk iki sayı kümesi farklı olduğu sürece, farklı bir aralıkta olacaksınız.
  • Size daha yakın bir sunucuya geçin – Bir sunucu ne kadar uzaksa, hıza zarar veren gecikme de o kadar yüksek olur. Bir sunucu daha uzakta, sizinle sunucu arasındaki ağda bir şeyin yanlış olması daha olasıdır.
  • TCP yerine UDP kullan – ProtonVPN Windows uygulaması, OpenVPN yapılandırma dosyalarımızda olduğu gibi varsayılan olarak UDP kullanacak şekilde yapılandırılmıştır. Windows uygulamamızı kullanıyorsanız, UDP’yi TCP’den çok daha hızlı olduğundan UDP kullandığınızdan emin olmak için Ayarlar’a gidebilirsiniz..
  • Ağır yük altında olmayan sunucular kullanın – ProtonVPN uygulamaları ve ayrıca VPN sunucu sayfamız tüm sunucularımızın yükünü gösterecektir. Düşük yüke sahip bir sunucu seçmeye çalışın.
  • Güvenli Çekirdek kullanmayın – Güvenli Çekirdek VPN tarafından sağlanan ekstra güvenlik maalesef, Güvenli Çekirdek ağımızdan geçmek ekstra bir gecikme eklediğinden performans maliyetiyle karşı karşıyadır. En yüksek düzeyde güvenlik gerektirmeyen bant genişliği yoğun etkinlik yapıyorsanız, Güvenli Çekirdek’i kullanarak daha hızlı performans elde edebilirsiniz.
  • Tor VPN sunucularını kullanma – ProtonVPN, Tor ağı üzerinden çıkan Tor VPN sunucuları sağladığımız için benzersizdir. Ancak, Tor ağı genellikle yavaş olduğu için Tor VPN sunucuları da yavaş olabilir.
  • Daha yeni bir VPN istemcisi kullanın – ProtonVPN uygulamasını kullanıyorsanız, menüdeki Güncelle’yi tıklayarak en son sürüme güncellediğinizden emin olun. Üçüncü taraf bir OpenVPN istemcisi kullanıyorsanız, önerdiğimiz bir müşteri kullandığınızdan ve en son sürümü kullandığınızdan emin olun. Yeni sürümler performans optimizasyonları içerecek veya genel performansı artıracak daha hızlı şifre paketlerini destekleyecek.

Farklı ProtonVPN Planlarının Hızları

ProtonVPN, yalnızca en hızlı sunucuları ve özel olarak seçilen ağları kullanarak global VPN sunucu ağımızın tamamında çok yüksek performans sağlar. ProtonVPN ücretsiz bir VPN hizmetidir, ancak global ağımızın çalışması ücretsiz değildir. İşletme giderleri çoğunlukla ücretli ProtonVPN Plus kullanıcıları tarafından karşılanır. Bu nedenle, ProtonVPN Plus ve ProtonVPN Basic kullanıcıları için çok yüksek performans seviyeleri sağlıyoruz.

ProtonVPN günlük kaydı olmayan bir VPN hizmeti olduğundan, kullanıcı etkinliğini izlemez veya izlemeyiz. Bu nedenle, ücretsiz kullanıcılar için bile bant genişliği sınırlarımız veya bant genişliği kısıtlarımız yoktur. Ancak, değişen sunucu yükü nedeniyle hızlar Serbest, Temel ve Artı planları arasında farklılık gösterir. Yalnızca çok sınırlı sayıda ücretsiz sunucu sunduğumuz için, bu sunucular çok daha fazla kullanıcının üzerinde kalabalık olma eğilimindedir..

ProtonVPN Basic kullanıcıları yüksek performanstan yararlanır, çünkü daha yüksek performanslı ağlara bağlı ücretsiz kullanıcıları olmayan sunuculara erişebilirler. Son olarak, ProtonVPN Plus kullanıcıları en yüksek performansa sahiptir, çünkü yalnızca diğer Plus kullanıcıları tarafından erişilebilen Plus sunucularına erişebilirler. Daha az sayıda Plus kullanıcısı olduğu için ve Plus sunucularının birçoğu 10 Gbps ağlarda olduğu için çok yüksek performans mümkündür. Gerçekten de, 300 Mbps’ye kadar olan hızlar sıklıkla bildirilmektedir. Ancak, gerçek hızlarınız ağ koşullarına bağlı olarak değişebilir.

Hâlâ hız sorunları yaşıyor?

ProtonVPN’de sadece en güvenli VPN hizmetini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda en hızlı VPN hizmetini de sunmak için çalışıyoruz. Bunu yapmak için, yalnızca en iyi ağ bağlantısına sahip veri merkezlerine yüksek performanslı sunucular dağıtırız. Sunucularımızdan birinden düşük performans yaşıyorsanız, bunu bilmek isteriz. Lütfen bizimle iletişime geçerek hangi sunucunun kötü performans gösterdiğini belirtin.

Saygılarımla,
Proton Teknolojileri Ekibi

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me