IPv4 vs. IPv6: Rozdiel medzi IPv4 a IPv6?

Pri štúdiu o sieťach sa možno stretnete s výrazmi ako IPv4 a IPv6. Tieto dva termíny sú bežné, keď čítate o VPN a ich protokoloch komunikácie, zatiaľ čo sú subkategóriami IP. Po prvé, mali by ste vedieť, čo je to IP. IP je skupina dohovorov o spôsobe regulácie údajov v sieti.


IPv4 a IPv6 sa v jednoduchších protokoloch líšia len v konkrétnych verziách. IPv6 je nový v porovnaní s IPv4 a má svoje výhody. Postupom času IPv4 mizne z trhu a IPv6 ho dobýva. Poďme sa ponoriť do týchto verzií, ktoré nám poskytujú a aké sú ich použitia.

Čo je to IPv4?

Internet Protocol obsahuje veľa verzií a IPv4 je jeho štvrtá verzia. IPv4 využíva 4 bajty, t. J. 32 bitov, čo znamená, že vytvorená kombinácia je 2 ^ 32 adries (3,4 x 10 ^ 38). IPv4 je prvý komunikačný balík uznávaný pre sieťové a telekomunikačné účely.

Funguje vo väzbovej vrstve modelu internetovej aplikácie. Ďalej má významné využitie pri prepínaní paketov. Jednou z jej úloh je smerovanie údajov najlepšou dostupnou cestou. V IPv4 adresách je IP adresa napísaná desatinne, oddelená bodkami. 4 čísla sa zapíšu, čím sa vytvorí 32 bitov.

Ako funguje IPv4?

IP adresy boli pridelené zariadeniam, ktoré bolo potrebné prepojiť. Tieto obrovské počty IP pridelila IANA, skratka úradu pre internetové pridelené čísla. IANA spolupracovala s internetovou spoločnosťou ICANN pre pridelené mená a čísla.

Na aktiváciu IPv4 sa použili dve techniky, prvou bolo použitie súkromných IP a druhou NAT. Boli pridelené konkrétne adresy IP, ktoré sa mali používať v súkromnej sieti. NAT, Network Address Translation, prišiel na pomoc tam, kde sa malo sprístupniť spojenie so súkromnými a verejnými IP.

Výhody protokolu IPv4

Je možné spochybniť skutočnosť, že IPv4 je zastaraný. Do istej miery je to prijateľné, ale vzhľadom na jeho výhody boli značné. Najdôležitejšou výhodou protokolu IPv4 bolo to, že v oblasti bezpečnosti bol dôveryhodný. IPv4 umožňuje zabezpečenie údajov pomocou šifrovania. Okrem toho sa zvyšuje bezpečnosť, keď majú určité dátové pakety význam.

Niektoré výhody, ktoré by ste mali mať na pamäti, je to, že IPv4 slúži najlepšie, pokiaľ ide o flexibilitu. Smerovanie je efektívnejšie a flexibilnejšie na viacerých portoch. Renomované organizácie využívajú protokol IPv4, ktorý zabezpečuje multicast dátovej komunikácie. Sieť je zabezpečená, pretože prepojenie je možné bez použitia NAT. V súčasnosti používa alokáciu IPv4 viac ako 80000 smerovačov.

Nevýhody IPv4

Pred príchodom IPv6 bol internetovým trhom vládca IPv4. Kedykoľvek sa to týkalo sietí a komunikácie, mala to svoje obmedzenia. Nevýhody týkajúce sa IPv4. Dozviete sa, prečo existuje potreba IPv6?.

Obmedzený priestor: – Pri IPv4 je nedostatok verejných IP adries. Väčšina kancelárií obstaráva adresy IPv4 ako verejné. Bežní užívatelia teda nemajú prostriedky na to, aby mali veľa IP. Táto nevýhoda stojí do určitej miery súkromnú komunikáciu.

Náročná konfigurácia: – Najvýznamnejšou nevýhodou súvisiacou s IPv4 je to, že je náročné ho nakonfigurovať. Nastavenie je možné vykonať manuálne alebo automaticky. Na nastavenie musíte mať dobré vedomosti týkajúce sa infraštruktúry DHCP, a to nie je hračka.

kompatibilita: – Keď sa zvýšil počet vzájomne prepojených zariadení, kompatibilita sa musela venovať väčšej koncentrácii. V IPv4 je nedostatok sieťovej infraštruktúry, ktorá neumožňuje dosiahnutie vzájomného prepojenia. IPv6 sa tak ujal vedenia.

Čo je to IPv6?

Je to posledný prírastok do rodiny internetových protokolov. IPv6 adresy sú zastúpené v ôsmich skupinách po štyroch. Použitý systém číslovania je hexadecimálny a čísla sú oddelené dvojbodkami. Jednou z fantastických funkcií protokolu IPv6 je to, že počet kombinácií adries IP môže poskytnúť.

Okrem toho by ste sa mali pripraviť na rozlúčenie s DHCP, pretože je k dispozícii ľahšia správa. Niektoré výhody navyše vylepšujú vaše komunikačné skúsenosti. Automatická konfigurácia, ľahší formát hlavičky a už nie je potrebný žiadny preklad sieťových adries.

Ako funguje IPv6?

IPv6 funguje tak, že sa automaticky nakonfiguruje podľa sieťových štandardov. Pretože IPv6 obsahuje veľké množstvo IP adries, pretože komunikácia je jednoduchá. Rozhranie viacerých zariadení môže byť prepojených naraz. Preto nie je možné využívať NAT na umožnenie prenosu údajov. Navyše z dôvodu záhlavia je prenos údajov efektívny ako kedykoľvek predtým.

Ak sa prenos dátových paketov považuje za neúspešný, je zodpovednosťou ICMPv6 odstraňovať chyby a odstraňovať chyby vo funkciách. Niektoré ďalšie funkcie, vďaka ktorým je úloha protokolu IPv6 úspešná, sú preklad protokolu NAT, viac úrovní tunelovania a dvojvrstvový zásobník IP..

Výhody protokolu IPv6

Táto verzia internetového protokolu uľahčuje fungovanie smerovača. V podstate má množstvo možností na priradenie IP adries každému zariadeniu pripojenému cez neho. IPv6 má navyše schopnosť maximalizovať počet prenesených bajtov.

Vysielač / odosielateľ súborov má oprávnenie rozdeliť údaje do viacerých paketov. Táto funkcia je možná vďaka protokolu IPv6. IPv4 má na trhu menší podiel, pretože viac ako 95% zariadení využíva IPv6. Po diskusii o všetkých týchto výhodách a vlastnostiach je ťažké sa opýtať na tempo prenosu údajov, ak tam nebol IPv6..

Nevýhody IPv6

Spoznali sme nespočetné výhody, ktoré sľubuje IPv6. Táto veľká inovácia v digitálnej oblasti má však niektoré zo svojich nevýhod. Nevýhody, ktoré IPv6 musí ponúknuť, nesmú byť za každú cenu odstránené.

Mobilita zariadení: – Zariadenia, v ktorých IPv4 pracuje, nie sú mobilné na prevádzkovanie IPv6. Toto bude najdôležitejší problém, ktorému budú používatelia čeliť, keď budú chcieť vo svojich domácnostiach prepojiť viacero zariadení, ktoré v súčasnosti pracujú na protokole IPv4.

Rozsah adries: – Je zrejmé, že po prevzatí IPv6 bude obrovské množstvo nevyužitých IP adries. Štandardná dĺžka priemerného IP sa teda predĺži. Preto bude náročné pamätať si celé adresy IP.

Žiadny proces prechodu: – Existuje veľa špekulácií o tom, ako sa zariadenia so systémom IPv4 omladia na IPv6. V súčasnosti neexistuje žiadna taká metóda alebo algoritmus, ktoré by umožnili transformáciu predchádzajúcich IP adries na novú pre IPv6.

Ako vypnúť IPv6?

Keď sieť VPN nechráni váš internetový prenos a vynechá vašu adresu IP, je potrebné urobiť jednu vec. Systém môžete vypnúť, aby ste ho nevyužili. Ďalej sú popísané niektoré kroky, ktoré vás naučia, ako môžete ručne zmeniť IPv6. Vďaka tomu nezostanú žiadne cesty, aby vaša premávka unikla.

 • Kliknite na Windows > nastavenie > sieť & internet > Networking & Centrum zdieľania.
 • Kliknite na Zmeniť nastavenie adaptéra > kliknite pravým tlačidlom myši na sieť, ku ktorej ste pripojení > vlastnosti.
 • Prejdite na internetový protokol verzie 6 (TCP / IPv6) > zrušte začiarknutie políčka.
 • Ak ste tak urobili, vo vašom systéme ste úspešne zakázali protokol IPv6.

VPN s IPv6

Väčšina služieb VPN nepovoľuje protokol IPV6 v rámci svojich dopravných sietí. Dôvodom tejto akcie je, že mnohí poskytovatelia VPN neaktualizujú svoj hardvér a softvér, ktorý môže uľahčiť IPv6. Aká je výhoda použitia VPN, keď váš poskytovateľ môže sledovať vašu aktivitu?

Ak ste skeptickí, že vaša sieť VPN sa netýka vašej prevádzky IPv6, vykonajte test úniku IP. Jedna webová stránka na vykonanie takejto analýzy https://ipleak.net/ na zabezpečenie prenosu IPv4 a IPv6. Keď po dokončení testu bez VPN, spustite s ním test. Ak sa vaša pôvodná adresa IP zobrazuje ako predchádzajúca, vaša sieť VPN nepodporuje protokol IPv6.

Čo príde na IPv6?

IPv6 môže obsahovať 3,4 * 10 ^ 38 kombinácií IP adresy. To je jedna vec pre istotu, a preto je veľmi dlhé obdobie, kedy nám dôjdu IP adresy. Ako je definované v tabuľke vyššie, IPv6 zahŕňa nespočetné výhody. Zjednodušenejší formát hlavičky a vedľajší NAT sú len niektoré príklady.

Jeho sláva s časom stúpa. Mnoho operačných systémov a modemov poskytuje používateľom skúsenosti s IPv6. Poskytovatelia internetových služieb pravidelne zavádzajú služby, ktoré podporujú túto modernú verziu, v tejto chvíli predefinujú zážitok z internetu. Existuje len jedna nevýhoda k existujúcim a to sú náklady, ktoré IPv6 prináša.

Zabezpečenie pomocou IPv6

Väčšina technologických nadšencov by sa okamžite ponorila do IPv6 bez toho, aby si pomyslela na svoje nedostatky. Prvou a najdôležitejšou nevýhodou protokolu IPv6 je, že ho väčšina VPN nepodporuje.

V prípade, že vaša sieť VPN ohrozí anonymitu, je čas, aby ste ju ignorovali. Nesmiete si zvoliť takú sieť VPN, ktorá vyteká z vašej adresy IP, pretože vás otvorí zvedavým očiam.

Pri výbere siete VPN skontrolujte funkcie, ktoré ponúka. Venujte zvýšenú pozornosť tomu, či ponúka IPv6 alebo nie. Ak to tak nie je, nejde o žiadny veľký problém, ale je tu problém, keď je jedno zadné vrátka.

Cieľom je zaistiť bezpečnosť používateľa jeho ochranou pred únikom IP. Vyberte sieť VPN, ktorá ponúka funkciu Kill Switch. Keď vaša sieť klesne, preruší to vaše pripojenie k internetu.

Rozdiely medzi IPv4 a IPv6

IPv4 a IPv6 obsahujú veľa kontrastov. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené významné rozdiely, ktoré tieto dve verzie internetového protokolu existujú. Poznámka: Pri porovnávaní je potrebné pozorne sledovať číslo. Väčšinou sa líšia veľkosťou a funkciami, ktoré poskytujú.

IPv6

IPv4

Neposkytuje vysielanie správPoskytuje vysielanie správ
Adresy majú dĺžku 128 bitovAdresy sú 32 bitové dlhé
V záhlaví nie je k dispozícii žiadne pole kontrolného súčtuK dispozícii je pole kontrolného súčtu
Binárne vyjadrené v šestnástkovej sústaveBinárne zastúpené v desatinách
Je tam identifikácia toku playlistuIdentifikácia toku paketov neexistuje

záver

Ako sa užívatelia internetu zvyšujú, zvyšuje sa počet komunikačných adries IP, preto je k dispozícii bilión adries. Preto je táto služba možná iba s ňou. To neznamená, že IPv4 zmizne, počítačové siete budú stále v zadlženosti.

S vedľajším postavením IPv4 môže IPv6 tiež viesť k zvýšeniu inovácií internetu vecí. Na komunikáciu so strojmi, ako sú chladničky, práčky, domáce spotrebiče atď., Budú na úspešný prenos signálov potrebné aj adresy IP. Preto sa dokázalo, že IPv6 je budúcnosťou sietí.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map