IPv4 vs. IPv6: Różnica między IPv4 a IPv6?

Studiując na temat sieci, możesz natknąć się na takie terminy, jak IPv4 i IPv6. Te dwa warunki są powszechne, gdy czytasz o VPNach i ich protokołach komunikacji, gdy są one podkategoriami IP. Po pierwsze, powinieneś dowiedzieć się, co to jest adres IP. IP to zestaw konwencji dotyczących sposobu regulacji danych w sieci.


IPv4 i IPv6, w prostszych protokołach, różnią się tylko konkretnymi wersjami. IPv6 jest nowy w porównaniu do IPv4 i ma swoje zalety. W miarę upływu czasu IPv4 znika z rynku, a IPv6 go zdobywa. Zagłębimy się w te wersje, które dostarczają nam i jakie są ich zastosowania.

Co to jest IPv4?

Protokół internetowy zawiera wiele wersji, a IPv4 jest jego czwartą wersją. IPv4 wykorzystuje 4 bajty, tj. 32 bity, co oznacza, że ​​wykonana kombinacja to 2 ^ 32 adresy (3,4 * 10 ^ 38). IPv4 to pierwszy pakiet komunikacyjny uznany do pracy w sieci i telekomunikacji.

Działa w warstwie łącza modelu aplikacji internetowej. Ponadto ma znaczące zastosowanie w przełączaniu pakietów. Jednym z jego zadań jest kierowanie danych najlepszą dostępną ścieżką. W adresach IPv4 adres IP jest zapisywany w postaci dziesiętnej, oddzielone kropkami. Zapisano 4 liczby, tworząc 32 bity.

Jak działa IPv4?

Adresy IP zostały przypisane do urządzeń wymagających połączenia. Ta ogromna liczba adresów IP została przydzielona przez IANA, skrót od Internet Assigned Numbers Authority. IANA współpracowała z Internet Corporation for Assorted Names and Numbers, ICANN.

Aby włączyć IPv4, zastosowano dwie techniki, pierwsza polegała na użyciu prywatnych adresów IP, a druga to NAT. Przypisano określone adresy IP, które miały być używane w sieci prywatnej. NAT, Network Address Translation, przyszedł, aby pomóc w zapewnieniu dostępu do prywatnych i publicznych adresów IP.

Zalety IPv4

Można zakwestionować fakt, że IPv4 jest nieaktualny. Jest do pewnego stopnia akceptowalny, ale biorąc pod uwagę korzyści, były one znaczące. Największą zaletą IPv4 było to, że był godny zaufania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. IPv4 umożliwia zabezpieczenie danych za pomocą szyfrowania. Co więcej, bezpieczeństwo jest zwiększone, gdy określone pakiety danych mają znaczenie.

Niektóre korzyści, o których należy pamiętać, to fakt, że IPv4 działa najlepiej, jeśli chodzi o elastyczność. Routing jest bardziej wydajny i elastyczny na wielu portach. Renomowane organizacje korzystają z protokołu IPv4, który obsługuje multiemisję transmisji danych. Praca w sieci jest pewna, ponieważ interfejs jest możliwy bez użycia NAT. Obecnie ponad 80000 routerów korzysta z alokacji IPv4.

Wady IPv4

Przed pojawieniem się IPv6 na rynku internetowym rządził IPv4. Ilekroć chodziło o nawiązywanie kontaktów i komunikację, miało to jednak swoje ograniczenia. Wady związane z IPv4. Dowiesz się, dlaczego istnieje potrzeba IPv6?.

Ograniczone miejsce: – W przypadku IPv4 brakuje publicznych adresów IP. Większość biur obsługuje adresy IPv4 jako publiczne. Dlatego zwykli użytkownicy nie mają możliwości posiadania wielu adresów IP. Ta wada w pewnym stopniu kosztuje prywatną komunikację.

Trudna konfiguracja: – Najważniejszą wadą związaną z IPv4 jest to, że jego konfiguracja jest uciążliwa. Ustawienie można wprowadzić ręcznie lub automatycznie. Aby skonfigurować, musisz mieć solidną wiedzę związaną z infrastrukturą DHCP, a to nie jest bułka z masłem.

Zgodność: – Wraz ze wzrostem liczby wzajemnie połączonych urządzeń konieczne było zwiększenie koncentracji na kompatybilności. Brakuje infrastruktury sieci w IPv4, która nie pozwala na uzyskanie wzajemnych połączeń. Tak więc IPv6 objął prowadzenie tutaj.

Co to jest IPv6?

Jest to najnowszy dodatek do rodziny protokołów internetowych. Adresy IPv6 są reprezentowane w ośmiu grupach po cztery. Zastosowany system numeracji jest szesnastkowy, a liczby są oddzielone dwukropkami. Jedną z fantastycznych cech IPv6 jest to, że liczba kombinacji adresów IP może zapewnić.

Ponadto powinieneś przygotować się na pożegnanie z DHCP, ponieważ dostępna jest łatwiejsza administracja. Ponadto niektóre zalety zwiększają komfort komunikacji. Automatyczna konfiguracja, łatwiejszy format nagłówka i nie ma już translacji adresów sieciowych.

Jak działa IPv6?

IPv6 działa, konfigurując się automatycznie zgodnie ze standardami sieci. Ponieważ IPv6 zawiera dużą liczbę adresów IP, ponieważ komunikacja jest łatwa. Wiele urządzeń może łączyć się jednocześnie. Dlatego nie ma zastosowania NAT, aby umożliwić transmisję danych. Dodatkowo, ze względu na nagłówki, transmisja danych jest wydajniejsza niż kiedykolwiek.

Gdy przesyłanie pakietów danych zostanie uznane za nieudane, ICMPv6 jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów i usuwanie błędów w funkcjach. Niektóre inne funkcje, które sprawiają, że zadanie IPv6 zakończyło się sukcesem, to translacja protokołu NAT, wiele poziomów tunelowania i dwuwarstwowy stos IP.

Zalety IPv6

Ta wersja protokołu internetowego ułatwia funkcjonowanie routera. W istocie ma wiele opcji przypisywania adresów IP każdemu podłączonemu do niego urządzeniu. Ponadto IPv6 może zmaksymalizować liczbę przesyłanych bajtów.

Nadajnik / nadawca pliku ma uprawnienia do dzielenia danych na wiele pakietów. Ta funkcja jest możliwa dzięki IPv6. IPv4 ma mniejszy udział w rynku, ponieważ ponad 95% urządzeń korzysta z IPv6. Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety i cechy, trudno zastanawiać się nad tempem transmisji danych, gdyby nie było IPv6.

Wady IPv6

Poznaliśmy niezliczone zalety, które obiecuje IPv6. Jednak ta wielka innowacja w dziedzinie cyfrowej ma swoje wady. Wady, które ma do zaoferowania IPv6, nie mogą być pominięte za wszelką cenę.

Mobilność urządzeń: – Urządzenia, na których działa IPv4, nie są mobilne do uruchamiania IPv6. Będzie to najważniejszy problem, z którym zmierzą się użytkownicy chcący połączyć wiele urządzeń w swoich domach, które obecnie pracują na IPv4.

Zakres adresów: – Oczywiste jest, że po przejęciu IPv6 pojawi się ogromna liczba nieużywanych adresów IP. Zatem standardowa długość przeciętnego IP zostanie przedłużona. Dlatego zapamiętanie całych adresów IP będzie trudne.

Brak procesu przejścia: – Istnieje wiele spekulacji na temat tego, jak urządzenia z IPv4 odmłodzą się do IPv6. Obecnie nie istnieje żadna taka metoda lub algorytm, który umożliwiłby przekształcenie poprzednich adresów IP na nowe dla IPv6.

Jak wyłączyć IPv6?

Kiedy twoja sieć VPN nie chroni twojego ruchu internetowego i przecieka twój adres IP, jest jedna rzecz do zrobienia. Możesz wyłączyć system, aby go nie używać. Kilka kroków opisano wcześniej, które nauczą cię, jak ręcznie zmienić IPv6. W ten sposób nie pozostawiają żadnych dróg dla wycieku.

 • Kliknij na Windows > Ustawienia > Sieć & Internet > Networking & Centrum udostępniania.
 • Kliknij Zmień ustawienia adaptera > kliknij prawym przyciskiem myszy sieć, z którą jesteś połączony > Nieruchomości.
 • Przewiń do Protokołu internetowego w wersji 6 (TCP / IPv6) > odznacz pole.
 • Jeśli to zrobisz, pomyślnie wyłączyłeś IPv6 w swoim systemie.

Sieci VPN z IPv6

Większość usług VPN nie zezwala na IPV6 w sieci ruchu. Powodem tego działania jest to, że wielu dostawców VPN nie aktualizuje sprzętu i oprogramowania, które mogą ułatwić IPv6. Jaka jest zaleta korzystania z VPN, gdy dostawca usług internetowych może monitorować Twoją aktywność??

Jeśli jesteś sceptyczny, że twoja sieć VPN nie przejmuje się ruchem IPv6, uruchom test szczelności IP. Jedna strona internetowa wykonuje taką analizę https://ipleak.net/ w celu zapewnienia ruchu IPv4 i IPv6. Po zakończeniu testu bez VPN uruchom z nim test. Jeśli twój pierwotny adres IP jest wyświetlany jak poprzedni, twoja sieć VPN nie obsługuje IPv6.

Co czeka na IPv6?

IPv6 może zawierać 3,4 * 10 ^ 38 kombinacji adresu IP. To jedna rzecz na pewno i już niedługo zabraknie nam adresów IP. Jak zdefiniowano w powyższej tabeli, IPv6 obejmuje niezliczone zalety. Prostszy format nagłówka i boczny NAT to tylko niektóre przykłady.

Jego sława rośnie z czasem. Wiele systemów operacyjnych i modemów zapewnia użytkownikom wygodę korzystania z IPv6. Dostawcy usług internetowych regularnie wdrażają usługi, które obsługują tę nowoczesną wersję, w tej chwili zmieniając sposób korzystania z Internetu. Istnieje tylko jedna wada istniejącego, a jest to koszt, jaki wiąże się z IPv6.

Bezpieczeństwo dzięki IPv6

Większość maniaków technologii od razu zagłębiłaby się w IPv6, nie zastanawiając się nad jego wadami. Pierwszą i najważniejszą wadą protokołu IPv6 jest to, że większość sieci VPN go nie obsługuje.

Jeśli Twoja sieć VPN naruszy anonimowość, nadszedł czas, abyś to zignorował. Nie możesz wybrać takiej sieci VPN, która przecieka twój adres IP, ponieważ pozostawia cię otwartym na wścibskie oczy.

Wybierając VPN, sprawdź funkcje, które oferuje. Zwróć szczególną uwagę, czy oferuje IPv6, czy nie. Jeśli tak nie jest, nie ma dużego problemu, ale jest problem, gdy jest jeden backdoor.

Ma to zapewnić bezpieczeństwo użytkownika, chroniąc go przed wyciekiem IP. Wybierz VPN, który oferuje funkcję Kill Switch. Zerwie połączenie z Internetem, gdy spadnie sieć.

Różnice między IPv4 i IPv6

IPv4 i IPv6 zawierają wiele kontrastów. W poniższej tabeli wymieniono istotne różnice między tymi dwiema wersjami protokołu internetowego. Uwaga: podczas porównywania należy uważnie obserwować liczbę. Przeważnie różnią się wielkością i funkcjami, które zapewniają.

IPv6

IPv4

Nie zapewnia przesyłania wiadomościZapewnia wiadomości rozgłoszeniowe
Adresy mają długość 128 bitówAdresy mają długość 32 bitów
Brak pola sumy kontrolnej w nagłówkuDostępne pole sumy kontrolnej
Binarne reprezentowane w systemie szesnastkowymBinarny reprezentowany w liczbach dziesiętnych
Istnieje identyfikacja przepływu placketNie ma tam identyfikacji przepływu pakietów

Wniosek

Wraz ze wzrostem liczby internautów rośnie liczba komunikacyjnych adresów IP, dlatego istnieje potrzeba bilionów dostępnych adresów. Dlatego ta usługa może być możliwa tylko z nią. Nie oznacza to, że IPv4 zniknie, sieć komputerowa nadal będzie miała wobec niego długi.

Dzięki bocznemu IPv4, IPv6 może również zwiększyć innowacyjność Internetu Rzeczy. Aby komunikować się z urządzeniami takimi jak lodówki, pralki, urządzenia domowe itp., Potrzebne będą również adresy IP, aby pomyślnie przesyłać sygnały. Dlatego udowodniono, że IPv6 to przyszłość sieci.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map