Zrozumienie i zwiększenie prędkości VPN

W tym artykule omawiamy czynniki, które wpływają na prędkość VPN i jak można zwiększyć prędkość VPN. Obejmujemy również różnice prędkości między różnymi planami ProtonVPN.


Ponieważ VPN ustanawia zaszyfrowany tunel przez istniejące połączenie internetowe, prędkość VPN jest w dużej mierze ograniczona przez prędkość twojego obecnego połączenia internetowego. Czynniki, które mogą ograniczać prędkości VPN, obejmują:

  • Ograniczenia dostawcy usług internetowych. Ogólnie rzecz biorąc, nie można uzyskać prędkości większych niż ilość danych, które Twój dostawca usług internetowych może przetransportować przez swoją sieć.
  • Międzynarodowe linki internetowe. Jeśli łączysz się z zagranicznym serwerem VPN, problem z łączami sieciowymi pomiędzy tobą a tym serwerem może powodować problemy z wydajnością. Może to obejmować zatory spowodowane awarią podmorskiego kabla internetowego lub konserwacją wykonywaną przez dostawcę sieci przed dostawcą usług internetowych.
  • Ograniczanie ISP. Niektórzy dostawcy celowo dławią połączenia VPN lub dławią całe twoje połączenie, jeśli używasz dużej przepustowości. Spowodowałoby to obniżenie prędkości VPN, ponieważ całe połączenie działałoby wolniej.

Ponieważ sieci zawsze się zmieniają, prędkości VPN będą się różnić w zależności od tego, gdzie się znajdujesz, z którymi serwerami się łączysz, a nawet kiedy jesteś podłączony. Ponadto, ponieważ łączenie się z VPN może ominąć problem w innym miejscu w Internecie, czasami jest nawet możliwe uzyskanie wyższych prędkości połączenia z niektórymi witrynami za pomocą VPN.

Jak uzyskać wyższe prędkości w sieci VPN

Jeśli w sieci VPN występują niskie prędkości, może to być spowodowane niektórymi z opisanych powyżej czynników, ale nadal istnieją pewne sztuczki, które mogą poprawić wydajność sieci VPN.

  • Przełącz na inny serwer VPN – Inny serwer byłby podłączony do innego połączenia i mogą nie mieć na niego wpływu problemy z siecią, które mogą zmniejszyć prędkość. Podczas przełączania serwerów użyj serwera z adresem IP z innego zakresu. Na przykład zamiast przełączania z 162.210.192.158 na 162.210.192.159, przełącz zamiast 209.58.129.97. Dopóki dwa pierwsze zestawy liczb są różne, będziesz w innym zakresie.
  • Przełącz się na serwer bliżej Ciebie – Im dalej znajduje się serwer, tym większe opóźnienie, które boli prędkości. Serwer dalej oznacza również, że bardziej prawdopodobne jest, że coś jest nie tak w sieci między tobą a serwerem.
  • Użyj UDP zamiast TCP – Aplikacja Windows ProtonVPN jest domyślnie skonfigurowana do używania UDP, podobnie jak nasze pliki konfiguracyjne OpenVPN. Jeśli korzystasz z naszej aplikacji Windows, możesz przejść do Ustawień, aby upewnić się, że używasz UDP, ponieważ UDP jest znacznie szybszy niż TCP.
  • Używaj serwerów, które nie są obciążone – Aplikacje ProtonVPN, a także nasza strona serwera VPN, wyświetlą obciążenie wszystkich naszych serwerów. Spróbuj wybrać serwer o niskim obciążeniu.
  • Nie używaj Secure Core – Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniane przez Secure Core VPN niestety wiąże się z kosztem wydajności, ponieważ przejście przez naszą sieć Secure Core zapewnia dodatkowe opóźnienie. Jeśli wykonujesz czynności wymagające dużej przepustowości, które nie wymagają najwyższych poziomów bezpieczeństwa, możesz uzyskać wyższą wydajność, nie używając Secure Core.
  • Nie używaj serwerów Tor VPN – ProtonVPN jest wyjątkowy, ponieważ zapewniamy również serwery Tor VPN, które wychodzą przez sieć Tor. Jednak ponieważ sieć Tor jest często wolna, serwery Tor VPN mogą być również powolne.
  • Użyj nowszego klienta VPN – Jeśli używasz aplikacji ProtonVPN, upewnij się, że dokonałeś aktualizacji do najnowszej wersji, klikając Aktualizuj w menu. Jeśli korzystasz z zewnętrznego klienta OpenVPN, upewnij się, że używasz tego, który zalecamy, a także upewnij się, że używasz najnowszej wersji. Nowe wersje będą zawierać optymalizacje wydajności lub obsługiwać szybsze zestawy szyfrów, co poprawi ogólną wydajność.

Prędkości różnych planów ProtonVPN

ProtonVPN utrzymuje bardzo wysoką wydajność w całej naszej globalnej sieci serwerów VPN, wykorzystując tylko najszybsze serwery i korzystając ze specjalnie wybranych sieci. ProtonVPN to darmowa usługa VPN, ale nasza globalna sieć nie jest darmowa. Koszty operacyjne są w większości pokrywane przez opłaconych użytkowników ProtonVPN Plus. Z tego powodu zapewniamy znacznie wysoki poziom wydajności użytkownikom ProtonVPN Plus i ProtonVPN Basic.

Ponieważ ProtonVPN jest usługą VPN bez dzienników, nie monitorujemy ani nie śledzimy aktywności użytkowników. Dlatego nie mamy żadnych ograniczeń przepustowości ani przepustowości przepustowości, nawet dla darmowych użytkowników. Jednak prędkości różnią się między abonamentem Free, Basic i Plus ze względu na różne obciążenie serwera. Ponieważ oferujemy tylko bardzo ograniczoną liczbę darmowych serwerów, serwery te mają zwykle dużo więcej użytkowników, co prowadzi do niższej wydajności.

Użytkownicy ProtonVPN Basic korzystają z wysokiej wydajności, ponieważ mają dostęp do serwerów bez wolnych użytkowników podłączonych do sieci o wyższej wydajności. Wreszcie użytkownicy ProtonVPN Plus mają najwyższą wydajność, ponieważ mają dostęp do serwerów Plus, które są dostępne tylko dla innych użytkowników Plus. Ponieważ jest mniej użytkowników Plus i ponieważ wiele serwerów Plus działa w sieciach 10 Gb / s, możliwa jest bardzo wysoka wydajność. Rzeczywiście często zgłaszane są prędkości do 300 Mb / s. Rzeczywiste prędkości mogą się jednak różnić w zależności od warunków sieciowych.

Nadal występują problemy z prędkością?

W ProtonVPN staramy się zapewnić nie tylko najbezpieczniejszą usługę VPN, ale także najszybszą usługę VPN. W tym celu wdrażamy tylko serwery o wysokiej wydajności w centrach danych z najlepszą łącznością sieciową. Jeśli wydajność jednego z naszych serwerów jest niska, chcielibyśmy o tym wiedzieć. Poinformuj nas, który serwer działa słabo, kontaktując się z nami.

Z poważaniem,
Zespół Proton Technologies

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me