Bezpieczeństwo zakupów online (typowe zagrożenia i wskazówki bezpieczeństwa)


„Czekaj – zakupy online nie są bezpieczne?”

Nie dokładnie. To nie znaczy, że prawdopodobnie staniesz się ofiarą cyberataku w momencie zakupu czegoś na Amazon. Ale to oznacza, że ​​istnieje ryzyko, że coś takiego może się wydarzyć.

Problem polega na tym, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują sprzedawców internetowych – nie głównie dlatego, że mają dużo pieniędzy (choć jest to jedna z zachęt), ale dlatego, że wiele osób korzysta z tych platform (obecnie około 1,92 miliarda ludzi robi zakupy online ). Co więcej, mimo że wiele witryn z zakupami online poprawiło swoje standardy bezpieczeństwa, wciąż padało ofiarą hakerów.

Na razie zakupy online nie są w 100% bezpieczne. Prawdopodobnie nie jest nawet w 60-70% bezpieczny. A kiedy zobaczysz nasze podsumowanie głównych zagrożeń bezpieczeństwa zakupów online, zrozumiesz dlaczego.

7 najczęstszych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z zakupami online

1. Adware

Złośliwe strony internetowe często zawierają wyskakujące reklamy, które reklamują niesamowite promocje (np. Informację, że wygrałeś mniej więcej PS4). Jeśli je klikniesz, zostaniesz poproszony o udostępnienie poufnych danych (takich jak dane karty kredytowej i dane osobowe) lub Twoje urządzenie zostanie bezpośrednio zainfekowane innymi rodzajami złośliwego oprogramowania (spyware, keyloggery lub ransomware).

Co gorsza, możesz być narażony na takie reklamy również w legalnych witrynach. Chociaż są one zazwyczaj dość bezpieczne, niektórzy hakerzy mogą wykorzystać niektóre luki (na przykład jeśli witryna nie wykonała najnowszej aktualizacji zabezpieczeń) i wstrzyknąć złośliwe reklamy na platformę.

Powinieneś także wiedzieć, że złośliwa część reklamy może się uruchomić, jeśli klikniesz „X”, aby ją również zamknąć.

2. Fałszywe sklepy internetowe

Cyberprzestępcy konfigurują fałszywe platformy zakupowe, aby nakłonić użytkowników do marnowania pieniędzy lub ujawnienia poufnych danych. Zwykle próbują naśladować legalnych sprzedawców internetowych, twierdzą, że z nimi współpracują lub wymyślają własne, wymyślone marki detaliczne. Zazwyczaj jedna z dwóch rzeczy wydarzy się, jeśli wydasz pieniądze na fałszywy sklep internetowy:

 1. Haker stojący za oszustwem rejestruje wszystkie dane, które wpisujesz, kradnąc dane karty kredytowej i dane osobowe (mogą nawet poprosić Cię o takie informacje, jak Twój numer ubezpieczenia społecznego).
 2. Witryna jest skonfigurowana tylko do otrzymywania płatności od użytkowników. Jednak reklamowane produkty tak naprawdę nie istnieją. Więc jeśli coś kupisz, nigdy tego nie dostaniesz. Lub możesz otrzymać produkt, ale będzie to coś zupełnie innego lub tylko puste pudełko.

Oczywiście nie ma gwarancji, że obie te rzeczy nie zdarzają się na niektórych fałszywych stronach internetowych – szczególnie jeśli oszust jest bardzo chciwy i chce zarówno twoich pieniędzy, jak i danych osobowych / finansowych.

Fałszywe witryny detaliczne online są zazwyczaj promowane poprzez wiadomości phishingowe i e-maile. Dane kontaktowe odbiorców zostaną pozyskane w ramach innego oszustwa związanego z wyłudzaniem informacji lub można je kupić za pośrednictwem Internetu za niewielką sumę pieniędzy.

3. Kradzież tożsamości

Niewiele osób wie o tym, ale jednym z głównych zagrożeń bezpieczeństwa podczas zakupów online jest kradzież tożsamości. Zasadniczo cyberprzestępcy mają na celu kradzież jak największej ilości danych osobowych (twoje imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, adres fizyczny itp.). Gdy to zrobią, albo sprzedają je na aukcji w Internecie, albo wykorzystują w innych oszustwach lub podszywają się pod ciebie.

Według statystyk większość kradzieży tożsamości ma miejsce podczas zakupów wakacyjnych, ponieważ około 43% konsumentów zgłosiło, że padło ofiarą kradzieży tożsamości w takich okresach.

Kradzież tożsamości zwykle ma miejsce na fałszywych stronach internetowych, ale legalni sprzedawcy internetowi mogą narazić swoich użytkowników na coś takiego, jeśli poniosą naruszenie danych (o czym za chwilę porozmawiamy) lub jeśli ich platformy zostaną zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

4. Nieszyfrowane dane

Witryny, które nie używają szyfrowania SSL (te, których adres URL zaczyna się od „http” zamiast „https”), stanowią dość duże zagrożenie bezpieczeństwa zakupów online. Dlaczego? Ponieważ informacje, które udostępniasz na tych platformach, nie są szyfrowane, co oznacza, że ​​hakerzy bardzo łatwo je monitorują, jeśli chcą.

Zawsze możesz zaryzykować, jeśli witryna ma przyzwoite oferty (chyba, że ​​są to próby phishingu, oczywiście), ale pamiętaj, że nawet Google obecnie oznacza strony internetowe inne niż HTTPS jako niezabezpieczone.

5. Fałszywe aplikacje

Wielu sprzedawców internetowych ma własne dedykowane aplikacje, a cyberprzestępcy czasami próbują je naśladować, tworząc fałszywe wersje. Główne cele to kradzież danych karty kredytowej, danych logowania i wszelkich innych danych osobowych, które mogą zdobyć.

Podobnie jak kradzież tożsamości, hakerzy zdają się korzystać z fałszywych aplikacji podczas świątecznych sezonów zakupowych – prawdopodobnie dlatego, że kupujący nie zwracają na to większej uwagi i są zmuszeni szukać promocji i rabatów.

Można by pomyśleć, że fałszywe aplikacje nie są tak dużym problemem bezpieczeństwa zakupów online, ponieważ można je łatwo wykryć, ale sam Apple App Store jest nękany setkami z nich.

6. Naruszenie danych

Naruszenie danych ma miejsce, gdy cyberprzestępca uzyskuje nieautoryzowany dostęp do strony internetowej (poprzez phishing, złośliwe oprogramowanie lub wykorzystanie luk w zabezpieczeniach). Większość naruszeń danych powoduje duże straty finansowe w detalistach, ale prawdziwymi ofiarami są użytkownicy, którzy skradzili swoje dane finansowe i osobiste.

Wydaje Ci się, że naruszenia danych nie zdarzają się zbyt często, ale mylisz się. W 2018 r. Odnotowano rekordową liczbę naruszeń w dużych markach, takich jak Adidas, Sears, Best Buy i Ticketmaster (między innymi).

7. Niezabezpieczone (i potencjalnie zabezpieczone) WiFi

Zakupy przez niezabezpieczone WiFi nigdy nie są dobrym pomysłem. Jasne, może być bardzo wygodne kupowanie najnowszego urządzenia mobilnego lub ubrania podczas popijania kawy w ulubionym miejscu w centrum miasta, ale jest to również bardzo niebezpieczne, jeśli sieć nie jest zabezpieczona.

Jak rozpoznać, czy sieć Wi-Fi jest zabezpieczona, czy nie? Proste – jeśli nie wymaga hasła do zalogowania, nie używa żadnego szyfrowania. Oznacza to, że Twoje połączenie internetowe z dowolną platformą sprzedaży detalicznej nie jest szyfrowane. Tak więc każdy haker, który może być celem sieci Wi-Fi, może łatwo podsłuchiwać ruch. Jeśli to zrobią, będą mogli zobaczyć wszystkie informacje, które udostępniasz serwerowi sprzedawcy, takie jak:

 • Szczegóły karty kredytowej
 • Adresy e-mail
 • Uwierzytelnienie loginu
 • Wszelkie dane osobowe

„Okej, więc użyję tylko zabezpieczonej sieci Wi-Fi. Problem rozwiązany!”

Nie dokładnie. Problem z zabezpieczoną siecią polega na tym, że używają WPA2 jako standardu szyfrowania. Problem polega na tym, że WPA2 jest podatna na cyberatak, a mianowicie na atak KRACK. WPA3 ma rozwiązać ten problem, ale może minąć trochę czasu, zanim zostanie w pełni wdrożony na wszystkich kompatybilnych urządzeniach.

Najbardziej przydatne porady dotyczące bezpieczeństwa zakupów online

Użyj potężnego oprogramowania antywirusowego / antymalware

Nawet jeśli podejmiesz wszelkie możliwe środki ostrożności, zawsze istnieje ryzyko, że Twoje urządzenie może zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem lub wirusami. W takim przypadku naprawdę warto mieć zainstalowane niezawodne programy antywirusowe / antymalware, ponieważ chronią one Twoje dane. Co więcej, taki program może również zapobiec przypadkowemu dostępowi do złośliwych stron internetowych.
Tylko upewnij się, że nie korzystasz z bezpłatnych rozwiązań. Nie są bardzo niezawodne i mogą nie zapewniać żadnej ochrony.

Do wyboru jest wielu dostawców oprogramowania antywirusowego / antymalware, ale nasze rekomendacje to Malwarebytes i ESET.

Och, i nie mylcie się co do terminu antymalware / antywirus – oba robią to samo. W końcu wirus jest rodzajem złośliwego oprogramowania.

Aktualizuj oprogramowanie zabezpieczające, przeglądarkę i system operacyjny

Nie należy planować regularnych aktualizacji, aby pozbyć się irytujących powiadomień. Są one w rzeczywistości bardzo ważne, jeśli chcesz mieć pewność, że słabości bezpieczeństwa i exploity nie stanowią zagrożenia podczas zakupów w Internecie.

Na przykład najnowsza aktualizacja oprogramowania zabezpieczającego (bez względu na to, jak mała) może zawierać istotne dane, które pomagają programowi wykrywać nowe zagrożenia. Aktualizacje systemu operacyjnego i przeglądarki działają podobnie, ponieważ często zawierają zmiany zwiększające bezpieczeństwo.

Dlatego za każdym razem, gdy zobaczysz powiadomienie o aktualizacji, nie zostawiaj go na później. Zainstaluj go, ponieważ może znacznie pomóc w bezpieczeństwie zakupów online.

Użyj VPN (Virtual Private Network)

VPN to usługa online, której możesz użyć do ochrony swojej prywatności i danych w sieci. Ukrywa twój adres IP i używa szyfrowania, aby zabezpieczyć ruch online, chroniąc go przed inwigilacją.

Chociaż VPN nie chroni Cię przed wszystkimi zagrożeniami bezpieczeństwa podczas zakupów online, może zapewnić, że nie będziesz narażony na niezabezpieczone Wi-Fi. Tak więc, możesz faktycznie robić zakupy online, gdy jesteś podłączony do publicznej sieci Wi-Fi, nie martwiąc się o to, że hakerzy podsłuchują Twoją komunikację.

VPN może również uniemożliwić witrynom zakupów udostępnianie informacji o Twojej lokalizacji geograficznej reklamodawcom zewnętrznym, ponieważ maskuje Twój adres IP (który zawiera dane geolokalizacyjne).

Zabezpiecz swoje wrażenia online dzięki CactusVPN

Jeśli potrzebujesz niezawodnej usługi VPN, zapewnimy Ci ochronę. Nasze rozwiązanie oferuje wysokiej klasy szyfrowanie (AES, więc jest to klasa wojskowa), wyjątkowo bezpieczne protokoły VPN (OpenVPN, SoftEther, IKEv2) oraz politykę braku logowania, która chroni całą Twoją prywatność.

Ponadto wprowadzamy również ochronę przed wyciekiem DNS i przełącznik Kill Switch, aby upewnić się, że nigdy nie będziesz narażony w Internecie, nawet jeśli połączenie VPN zostanie zerwane. Aha, możesz także cieszyć się nieograniczoną przepustowością i dużymi prędkościami, zapewniając płynne zakupy online.

Aplikacja CactusVPN

Wypróbuj nasz 24-godzinny bezpłatny okres próbny. Dane karty kredytowej nie są konieczne, a Ty masz dostęp do wszystkich funkcji. Ponadto, gdy zostaniesz użytkownikiem CactusVPN, będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, więc nie ma absolutnie żadnego ryzyka.

Zawsze używaj blokerów skryptów

Blokowanie skryptów to proste rozszerzenie przeglądarki, którego można użyć, aby zapobiec ładowaniu szkodliwych skryptów (Java, JavaScript lub Flash) na każdej odwiedzanej stronie. Zasadniczo takie narzędzie jest bardzo sprytnym sposobem ochrony przed oprogramowaniem reklamowym lub innym rodzajem złośliwego oprogramowania lub wirusów, które mogły zainfekować używaną witrynę detaliczną online.

Najlepszymi blokerami skryptów do użycia w tej chwili są uBlock Origin i uMatrix.

Użyj uwierzytelniania wieloskładnikowego

Jeśli używane witryny zakupów online zezwalają na to, włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Zwykle możesz korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, co wiąże się z koniecznością wpisania wygenerowanego kodu (który często jest wysyłany na urządzenie mobilne) po zalogowaniu się za pomocą hasła.

W ten sposób, nawet jeśli cyberprzestępcy w jakiś sposób uzyskają dane uwierzytelniające poprzez naruszenie danych lub wiadomości phishingowe i fałszywe strony internetowe, będziesz mieć co najmniej dodatkową warstwę bezpieczeństwa, która ochroni informacje o koncie (np. Numer karty kredytowej, przykład).

Nie używaj kart debetowych

Karty kredytowe są po prostu bezpieczniejsze niż karty debetowe. Dlaczego? Głównie dlatego, że karty debetowe zwykle nie dają żadnej dźwigni podczas kwestionowania sprzedaży. Sprzedawca musi zgodzić się na zwrot pieniędzy i powodzenia, jeśli masz do czynienia z oszustem.

Co więcej, jeśli padniesz ofiarą nieuczciwej działalności związanej z kartami kredytowymi, nie ponosisz za to odpowiedzialności – o ile oczywiście zgłosisz problem w odpowiednim czasie.

Na przykład, jeśli użyjesz karty kredytowej, aby kupić coś w podejrzanej witrynie, a następnie zaczniesz zauważać dziwne transakcje, których nigdy nie zatwierdziłeś, możesz odzyskać pieniądze, jeśli powiadomisz bank na czas. Oczywiście, po czymś takim będziesz musiał zdobyć nową kartę kredytową, ale dodatkowe zabezpieczenia – w porównaniu z kartą debetową – są tego warte.

Używaj potężnych haseł

Jednym dobrym sposobem na uniknięcie niektórych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z zakupami online jest opracowanie silnych haseł. W ten sposób hakerzy i oszuści nie będą mieli trudności z odgadywaniem haseł lub odgadywaniem haseł, a także z konta do kupowania rzeczy za pieniądze i kradzieży wszelkich prywatnych i osobistych informacji, które mogą.

Mamy już obszerny przewodnik na temat tworzenia bezpiecznego hasła i sposobu jego bezpiecznego. Ale jeśli spieszysz się, oto najważniejsze informacje:

 • Utwórz hasło o długości ponad 15 znaków.
 • Jeśli to możliwe, użyj spacji.
 • Spróbuj użyć bezpiecznego generatora haseł.
 • Użyj wielu słów i odwróć je, aby nie były słowami słownikowymi.
 • Używaj cyfr i znaków specjalnych oraz mieszaj małe i wielkie litery.
 • Unikaj podstawień takich jak „0” zamiast „o” lub „$” zamiast „s” – są zbyt oczywiste.
 • Aby uzyskać naprawdę potężne hasło, uczyń z niego akronim frazy.

Ponadto dobrym pomysłem jest użycie niezawodnego menedżera haseł (takiego jak LessPass, Bitwarden, KeePass / KeePassXC i PSONO) do przechowywania wszystkich danych logowania. Jest to o wiele wygodniejsze, nie wspominając o bezpieczeństwie niż samodzielne wpisywanie hasła na wielu stronach internetowych.

Nie udostępniaj więcej informacji niż jest to konieczne

Witryny sklepów internetowych zwykle wymagają od Ciebie pewnych informacji – w celu umożliwienia założenia konta lub zakupu bez konta. Zwykle będą pytać o szczegóły płatności (zwykle dane karty kredytowej) i dane osobowe (na przykład adres fizyczny).

Jeśli witryna internetowa kiedykolwiek prosi o podanie dodatkowych danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego, data urodzenia, płeć lub różne preferencje, najlepiej znaleźć inną platformę. Nie twierdzimy, że automatycznie powoduje, że witryna jest fałszywa i złośliwa, ale – w zależności od warunków świadczenia usług – mogą udostępniać te informacje reklamodawcom zewnętrznym, zagrażając Twojej prywatności. Dodatkowo, jeśli wspomniana platforma kiedykolwiek doświadczy naruszenia danych, wszystkie te informacje prawdopodobnie trafią do sprzedaży w głębokiej sieci, gdzie oszuści mogą je kupić i z nich korzystać.

Jeśli chodzi o informacje o płatności, najlepszym sposobem na zachowanie ich jak największej prywatności jest użycie stron internetowych, które akceptują kryptowaluty i PayPal (lub inny system płatności online) jako opcji płatności, lub po prostu opcja płatności przy odbiorze, dzięki czemu „ Zapłacę tylko wtedy, gdy otrzymasz fizyczny produkt od dostawcy.

Naucz się rozpoznawać fałszywe strony internetowe

Jeśli zostaniesz oszukany przy użyciu fałszywej strony internetowej zakupów, dane Twojej karty kredytowej i dane osobowe pozostaną bez zmian. Musisz więc uważać na znaki fałszywych, złośliwych witryn:

 • Witryna ma dziwny adres URL. Zamiast zobaczyć coś takiego jak „ebay.com”, dostajesz „shop-at-ebay.com” lub „bestonline-shoppingstore.com”.
 • Przed paskiem adresu URL nie ma zielonej ikony kłódki, co oznacza, że ​​witryna nie korzysta z szyfrowania SSL.
 • Adres URL witryny zaczyna się od „http” zamiast „https”.
 • Ceny są bardzo niskie, jak na przykład iPhone X na sprzedaż za jedyne 100–200 USD, kiedy zwykle kosztuje około 1000 USD.
 • Dane kontaktowe są bardzo pobieżne. Na przykład zamiast „[email protected]” zobaczysz „[email protected]”.
 • Copywriting na stronie jest dość sub-par, i zawiera wiele błędów gramatycznych i dziwne frazowanie.
 • Witryna zawiera mylącą mieszankę produktów. Na przykład strona twierdzi, że sprzedaje tylko odzież, ale zauważasz dziwne dodatkowe przedmioty, takie jak części samochodowe.
 • Witryna ma naprawdę okropny wygląd i układ.

Zdecydowanie zalecamy również skorzystanie z tej listy, która obecnie zawiera dużą liczbę fałszywych stron internetowych.

Unikaj prób wyłudzenia informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o phishingu (co to jest, jak go wykryć, jak się chronić), oto artykuł, który napisaliśmy na ten temat.

Główną ideą jest nie odpowiadanie na wiadomości phishingowe, usuwanie ich ani blokowanie, a także nie ujawnianie poufnych informacji na stronach phishingowych. Ponadto, jeśli to możliwe, spróbuj skontaktować się z władzami w swoim kraju, aby zgłosić próbę wyłudzenia informacji. Aha, i nie klikaj żadnego przycisku w wiadomości e-mail – nawet przycisku „Anuluj subskrypcję” – ponieważ mogą zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Jeśli chodzi o oznaki próby wyłudzenia informacji, większość znaków wymienionych w powyższej sekcji ma zastosowanie w tym przypadku. Inne rzeczy, które mogą wskazywać na witrynę lub wiadomość będącą oszustwem polegającym na wyłudzaniu informacji podczas zakupów online, obejmują:

 • Wiadomość, że subskrybujesz newsletter, o którym nigdy nie słyszałeś.
 • E-mail promujący oferty, które są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe.
 • Mnóstwo podejrzanych, skróconych linków i krzykliwych, naciskanych przycisków CTA („KUP TERAZ”, „ZAMÓW TERAZ” lub „GET IT NOW”).
 • Witryna twierdzi, że sprzedaje prawdziwe, markowe produkty bez możliwości udowodnienia, że ​​są akredytowanymi partnerami.

Spróbuj kupić na komórce zamiast na komputerze

Trzymamy tę wskazówkę do końca, ponieważ nie jest ona najbardziej skuteczna. Mimo to powinieneś wiedzieć, że robienie zakupów online na urządzeniu mobilnym może być bezpieczniejsze.

Dlaczego? Ponieważ renomowani detaliści mają własne dedykowane aplikacje, które są znacznie trudniejsze do wykorzystania niż strony internetowe. Zasadniczo cyberprzestępcy muszą wykorzystywać określone ataki, aby skompromitować aplikację, podczas gdy zwykle mogą narazić strony internetowe na takie same taktyki.

Pamiętaj jednak, że aplikacje sprzedawców detalicznych mogą zostać sfałszowane, a jeśli użyjesz jednej z nich, Twoje dane finansowe i osobiste będą tak samo dobre, jak ich nie ma. Na szczęście istnieje kilka sposobów wykrywania fałszywych aplikacji:

 • Spójrz na nazwę programisty. Jeśli go nie rozpoznajesz, prawdopodobnie jest fałszywy. Sprawdź też google.
 • Sprawdź artykuły online lub witrynę sprzedawcy, aby sprawdzić, czy faktycznie uruchomili aplikację mobilną.
 • Sprawdź, czy w prezentacji aplikacji są jakieś literówki.
 • Sprawdź recenzje. Dość często fałszywa aplikacja będzie miała wiele osób narzekających na oszustwo w sekcji recenzji.
 • Zwróć uwagę na rażące obietnice gwarantowanych rabatów w opisie aplikacji.
 • Upewnij się, że nazwa aplikacji nie jest celowo błędnie wpisana lub rzeczywisty adres URL witryny.
 • Przyjrzyj się logo – upewnij się, że jest to to samo, którego używa sprzedawca. Jeśli wygląda nieco inaczej lub w niskiej rozdzielczości / niskiej jakości, aplikacja może być fałszywa.
 • Na koniec pokaż aplikację komuś, kto pracuje jako przedstawiciel głównego sprzedawcy i zapytaj go, czy jest prawdziwy, czy nie.

Wniosek

Kupowanie rzeczy przez Internet jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń bezpieczeństwa zakupów online, jeśli nie chcesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości – lub gorzej. Rzeczy takie jak adware, fałszywe strony internetowe i aplikacje, niezaszyfrowane platformy, naruszenia danych i Wi-Fi zawsze mogą narazić Cię na cyberprzestępców.

Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć ryzyka związanego z bezpieczeństwem zakupów online. Jeśli nie masz czasu na przeczytanie ich wszystkich, oto podsumowanie:

 • Używaj niezawodnych programów antywirusowych / antymalware.
 • Użyj VPN (Virtual Private Network).
 • Aktualizuj swój system operacyjny, oprogramowanie zabezpieczające i przeglądarkę.
 • Użyj blokerów skryptów.
 • Nie wchodź w interakcje z żadnymi wiadomościami e-mail i wiadomościami typu phishing.
 • Nie udostępniaj zbyt dużo informacji w internetowych witrynach handlowych.
 • Utwórz silne hasła dla wszystkich kont.
 • Używaj kart kredytowych zamiast kart debetowych.
 • Unikaj fałszywych stron internetowych i aplikacji, takich jak zaraza.
 • Spróbuj zrobić zakupy online na telefonie komórkowym zamiast na komputerze.
 • Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe na wszystkich kontach.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me