Co to jest certyfikat bezpieczeństwa witryny? |


Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć:

Co to jest certyfikat bezpieczeństwa witryny?

Certyfikat bezpieczeństwa dla platform internetowych to narzędzie wykorzystywane w procesie walidacji i szyfrowania online. Zasadniczo odpowiada za szyfrowanie danych udostępnianych między serwerem witryny a przeglądarką klienta. Certyfikat jest częścią protokołu HTTPS i często jest również nazywany certyfikatem SSL lub TLS.

Certyfikaty bezpieczeństwa witryny są wydawane przez znane urzędy certyfikacji (CA), takie jak Comodo, RapidSSL, Symantec lub GeoTrust. Oferując stronie internetowej certyfikat, urząd certyfikacji zasadniczo weryfikuje tożsamość właściciela i zapewnia odwiedzającym witrynę, że ich połączenia są bezpieczne.

Co to jest HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) to protokół komunikacyjny odpowiedzialny za przesyłanie kodu witryny hostowanego na serwerze internetowym do urządzenia użytkownika, który wysyła do niego żądania połączenia. Ze względów bezpieczeństwa HTTPS wykorzystuje szyfrowanie asymetryczne z publicznymi i prywatnymi kluczami kryptograficznymi.

Główną zaletą HTTPS jest to, że zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie strony internetowej i jej serwera internetowego, zapewniając, że odwiedzający witrynę nie mogą być narażeni na:

 • Ataki MITM (Man-In-The-Middle)
 • Próby phishingu
 • Manipulacja DNS

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o HTTPS, kliknij ten link. Główny temat dotyczy tego, czym HTTPS różni się od VPN, ale w artykule jest jeszcze wiele przydatnych informacji.

Co to jest TLS / SSL?

TLS oznacza Transport Layer Security, a SSL oznacza Secure Sockets Layer. Oba są protokołami, które oferują bezpieczne połączenia przez sieć lub proste łącze. Jednak TLS jest obecnie najczęściej używany, ponieważ stanowi ulepszenie w stosunku do SSL. Mimo to SSL i TLS są nadal uważane za wymienne.

Mimo to protokół SSL nie jest już tak naprawdę oferowany, więc witryna będzie otrzymywać połączenia TLS, nawet jeśli kupi certyfikaty SSL. Ponieważ TLS / SSL jest najczęstszym protokołem używanym do przeglądania stron internetowych, często usłyszysz osoby odwołujące się do certyfikatów bezpieczeństwa witryny, nazywając je certyfikatami TLS lub SSL.

Jak działa certyfikat bezpieczeństwa witryny?

Zasadniczo certyfikat jest wykorzystywany w procesie komunikacji klient-serwer. Gdy przeglądarka użytkownika próbuje połączyć się z zabezpieczoną witryną, przeglądarka prosi serwer WWW o identyfikację. Kiedy to się dzieje:

 • Przeglądarka wysyła kopię certyfikatu bezpieczeństwa przez serwer.
 • Jeśli przeglądarka potwierdzi, że certyfikat jest w porządku, prześle wiadomość do serwera.
 • Z kolei serwer odeśle potwierdzenie podpisane cyfrowo i rozpocznie zaszyfrowaną sesję komunikacji z przeglądarką.
 • Po wykonaniu tej czynności dane można bezpiecznie udostępniać między serwerem internetowym a przeglądarką użytkownika.

U ich podstaw certyfikaty bezpieczeństwa witryny stanowią sposób na zweryfikowanie tożsamości właściciela witryny i uczynienie ich odpowiedzialnymi za prywatność i bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających ich witrynę.

Czy wszystkie strony internetowe muszą używać certyfikatów bezpieczeństwa?

Cóż, niezupełnie – nie ma określonego światowego wymogu prawnego, który zmusiłby właścicieli witryn do uzyskania certyfikatu. Jednak warto go mieć, a omówimy dlaczego w następnej sekcji.

Ale zanim do tego dojdziemy, chcielibyśmy rozwiązać powszechne nieporozumienie – mianowicie, że tylko eCommerce (lub jakakolwiek witryna przetwarzająca płatności) powinna mieć certyfikaty bezpieczeństwa. To po prostu nieprawda. Nawet prosty blog powinien uzyskać certyfikat bezpieczeństwa, ponieważ będzie obsługiwał poufne dane odwiedzających witrynę, takie jak adresy e-mail użytkowników, adresy IP i dane geolokalizacyjne.

Dlaczego warto dbać o certyfikaty bezpieczeństwa witryny?

Brak certyfikatów bezpieczeństwa witryny negatywnie wpływa na właścicieli witryn, ponieważ stracą oni wiarygodność, a popularne przeglądarki (takie jak Google Chrome) oznaczą swoje platformy jako niebezpieczne dla użytkowników online.

Jednak jako użytkownik online możesz również wiele stracić, przeglądając niezabezpieczoną witrynę. W końcu będziesz udostępniać dane osobowe lub finansowe na platformie, która nie używa szyfrowania, dzięki czemu może zostać łatwo skradziony przez cyberprzestępców poprzez ataki MITM, phishing i wycieki danych.

Co więcej, nigdy nie wiadomo, czy niezabezpieczona witryna jest faktycznie własnością hakera, czy nie, ponieważ tożsamość właściciela nie jest zweryfikowana. Jeśli jest własnością jednego z nich, będą mogli rejestrować wszystkie dane, które im udostępniasz – numery kart kredytowych, dane konta bankowego, adres e-mail, adres fizyczny, numer telefonu komórkowego itp..

To, a niezabezpieczona platforma może również hostować ponownie zainfekowane reklamami, linkami i plikami. Interakcja z dowolną z tych metod oznacza, że ​​urządzenie zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, takim jak:

 • Keyloggery
 • Adware
 • Programy szpiegujące
 • Wirusy
 • Trojany
 • Ransomware
 • Robaki

Podsumowując, korzystanie z niezabezpieczonej witryny wymaga jedynie kłopotów. Twoje dane finansowe zostaną prawdopodobnie skradzione i wykorzystane do wyczyszczenia twoich kont bankowych i kart kredytowych, a twoje dane osobowe mogą zostać przeznaczone do sprzedaży przez Internet, a następnie wykorzystane w innych oszustwach.

Jak stwierdzić, czy witryna ma certyfikat bezpieczeństwa witryny

 • Sprawdź, czy adres URL zaczyna się od „https” czy „http”. Adres platform korzystających z certyfikatów bezpieczeństwa dla stron internetowych powinien zaczynać się od „https”, co oznacza, że ​​używa protokołu HTTPS.
 • Niektóre przeglądarki mogą jednak pomijać część adresu URL „https”. W takim przypadku sprawdź, czy przed lub po całym adresie URL jest zielona ikona kłódki. Jeśli istnieje, oznacza to, że witryna ma certyfikat bezpieczeństwa.
 • Nazwa firmy pojawia się przed zieloną ikoną kłódki. W takim przypadku strona internetowa ma certyfikat Extended Validation Certificate.
 • Ponieważ niektórzy cyberprzestępcy mogą włamać się do witryny w celu wyświetlenia fałszywej ikony kłódki, zawsze kliknij ją, aby sprawdzić, czy jest użyteczna. Zwykle możesz ją kliknąć, aby uzyskać więcej informacji na temat certyfikatu bezpieczeństwa witryny, takich jak:
  • Kim jest urząd certyfikacji, który wystawił certyfikat.
  • Jaka wersja TLS / SSL ma strona internetowa.
  • Jaki szyfr szyfrowania jest używany.
  • Jakie szyfrowanie klucza publicznego jest używane.
  • Od której daty certyfikat zaczął obowiązywać i kiedy trzeba go odnowić.

Jak bezpiecznie korzystać z platformy, która nie ma certyfikatu bezpieczeństwa witryny

1. Upewnij się, że masz aktualną ochronę antywirusową / antymalware

Ponieważ niezabezpieczone strony internetowe mogą zawierać złośliwe oprogramowanie w swoich linkach, reklamach, przyciskach i plikach, ważne jest, aby upewnić się, że masz sposób na ochronę się przed takimi zagrożeniami. Programy antywirusowe / antymalware są najlepszym sposobem na to.

Do wyboru jest wielu dostawców oprogramowania antywirusowego / antymalware, ale nasze rekomendacje to Malwarebytes i ESET.

W ten sposób, nawet jeśli przypadkowo uruchomisz infekcję złośliwym oprogramowaniem na niezabezpieczonej stronie, będziesz przynajmniej mógł powstrzymać ich przed wyrządzeniem jakiejkolwiek szkody.

Och, i upewnij się, że zawsze aktualizujesz swój program bezpieczeństwa. Jeśli tego nie zrobisz, może nie być w stanie chronić Twojego urządzenia przed najnowszymi rodzajami ataków złośliwego oprogramowania.

2. Użyj VPN (Virtual Private Network)

VPN to usługa online, która może szyfrować ruch internetowy i ukrywać adres IP. Używanie go podczas uzyskiwania dostępu do niezabezpieczonej witryny jest niezwykle ważne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo danych podczas przeglądania. Ponadto witryna i jej właściciele nie wiedzą, jaka jest twoja lokalizacja geograficzna, więc nie mogą używać tych informacji do śledzenia twoich ruchów online.

Oczywiście nadal powinieneś używać rozwiązania antywirusowego / antymalware i postępować zgodnie z pozostałymi wskazówkami, które oferujemy w tej sekcji, aby uzyskać najlepsze wyniki.

„Czy powinienem również używać VPN na stronach internetowych HTTPS?”

Tak, właściwie powinieneś. Podczas gdy strony internetowe HTTPS z certyfikatami TLS / SSL są zwykle bezpieczne, poziom bezpieczeństwa zależy od tego, jak dobrze są one wdrożone na platformie. Jeśli popełnisz jakiekolwiek błędy po stronie właściciela strony, platforma może nie być tak bezpieczna, jak ci się wydaje.

Co więcej, istnieje również fakt, że mniej wiarygodne certyfikaty SSL można uzyskać bezpłatnie w ciągu kilku minut, jeśli zajrzysz we właściwe miejsca w Internecie. Tak więc cyberprzestępcy lub właściciele witryn, którzy zbytnio nie dbają o bezpieczeństwo użytkowników i prywatność, mogą ich użyć, aby zachęcić odwiedzających witrynę do fałszywego poczucia bezpieczeństwa.

Nie tylko nieznane, podejrzane strony internetowe, które nie korzystają z HTTPS. Według danych około 20% 502 największych witryn na świecie nie korzysta z HTTPS. Dlatego najlepiej jest korzystać z VPN za każdym razem, gdy przeglądasz internet, aby upewnić się, że nie ujawnisz poufnych informacji na niezabezpieczonych platformach – bez względu na to, jak są wiarygodni.

Ponadto, nawet jeśli witryna HTTPS jest w porządku, sposób dostępu do niej może być inny. W zależności od bezpieczeństwa publicznej sieci Wi-Fi lub domowej, z której korzystasz, możesz być narażony na zagrożenia cybernetyczne. Dlatego lepiej jest po prostu korzystać z VPN w obu sytuacjach, aby upewnić się, że masz dodatkową warstwę szyfrowania chroniącą twoje działania online.

Szukasz bezpiecznego VPN, aby zabezpieczyć ruch i dane online?

Mamy tylko potrzebne rozwiązanie. CactusVPN oferuje wojskowe szyfrowanie, które zapewnia, że ​​zawsze jesteś bezpieczny w Internecie – niezależnie od tego, czy korzystasz z niezabezpieczonych platform, stron HTTPS, czy publicznej sieci Wi-Fi. Ponadto możesz również wybrać jeden z naszych bardzo bezpiecznych protokołów VPN (SoftEther, IKEv2, SSTP, OpenVPN), aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Internecie.

Ponadto należy również wspomnieć, że nasza usługa jest wyposażona w przełącznik Kill Switch, który zapewnia ochronę, nawet jeśli połączenie VPN zostanie zerwane. To nie rejestrujemy żadnych danych, aby zachować Twoją prywatność, a nasza sieć VPN oferuje również ochronę przed wyciekiem DNS.

Z przyjemnością dowiesz się również, że po zarejestrowaniu się oferujemy 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

3. Włącz zaporę sieciową

Zapory ogniowe nie są bardzo lubiane przez użytkowników online, ponieważ często zakłócają ich aktywność. Jeśli jednak zdarzy ci się przeglądać niezabezpieczoną witrynę, zapora może okazać się nieoceniona. Dlaczego? Ponieważ może potencjalnie uniemożliwić hakerom korzystającym z platformy uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do urządzenia lub sieci. Ponadto zapora ogniowa może również chronić Twoje urządzenia przed niektórymi rodzajami ataków złośliwego oprogramowania opartego na danych.

Pamiętaj tylko, że sama zapora ogniowa nie czyni hakera odpornym na przeglądanie Internetu. Musisz także użyć oprogramowania antywirusowego / antywirusowego, zdrowego rozsądku, rozszerzeń zorientowanych na prywatność i VPN.

4. Nie wchodź w interakcje z podejrzanymi linkami lub reklamami

Jeśli przeglądasz niezabezpieczone strony internetowe, najprawdopodobniej będziesz atakowany przez phishing, złośliwe oprogramowanie i inne cyberataki – zwykle w postaci wyskakujących wiadomości, wyskakujących reklam lub podejrzanych, skróconych i natrętnych linków. Niektóre wiadomości i linki mogą być bardzo kuszące do kliknięcia lub dotknięcia, ponieważ mogą one zawierać tytuły i słowa przynęty.

Interakcja z dowolnym z nich najprawdopodobniej spowoduje infekcję złośliwym oprogramowaniem – zwykle oprogramowaniem szpiegującym, reklamowym, ransomware, wirusami lub keyloggerami. Dlatego zawsze upewnij się, że ignorujesz krzykliwe wezwania do działania, przyciski i wiadomości w niezabezpieczonych witrynach. I omijaj się z reklamami – w rzeczywistości zawsze miej zainstalowany adblocker podczas uzyskiwania dostępu do platform HTTP.

I nawet nie myśl o naciśnięciu przycisku „X” na wyskakujących oknach i reklamach! Jeśli to zrobisz, istnieje bardzo duża szansa, że ​​Twoje urządzenie lub przeglądarka zostanie bezpośrednio zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.

5. Użyj rozszerzeń zabezpieczeń w swoich przeglądarkach

Ponieważ niezabezpieczone strony internetowe (a czasem nawet zabezpieczone) mogą zawierać złośliwe reklamy, linki, przyciski i skrypty, potrzebujesz sposobu, aby zapobiec ich uruchomieniu lub działaniu, jeśli chcesz być bezpieczny online.

Jednym z dobrych sposobów jest zainstalowanie programów blokujących skrypty w przeglądarce, takich jak uMatrix i uBlock Origin. Mogą zapobiegać uruchamianiu niechcianych skryptów na dowolnej stronie internetowej, takich jak skrypty do wydobywania kryptografii, złośliwe skrypty reklam i niechciane skrypty wideo.

Poza tym powinieneś również rozważyć użycie rozszerzeń Stanford anty-phishing. Ostrzegają cię, jeśli kiedykolwiek wylądujesz na stronie phishingowej, i chronią przed atakami phishingowymi opartymi na kontekście.

Innym rozszerzeniem, którego zalecamy zalecamy, jest Disconnect – ładne narzędzie, które blokuje kod śledzenia innej firmy, który może zaszkodzić Twojej prywatności i danym. Privacy Badger to także dobry sposób na dodanie dodatkowej warstwy bezpieczeństwa do twojej prywatności. Jeśli wolisz podobne rozszerzenie, ale ze znacznie lepszym interfejsem użytkownika, możesz użyć Ghostery

Na koniec należy zainstalować HTTPS Wszędzie we wszystkich przeglądarkach, ponieważ może on przepisywać żądania do niektórych niezabezpieczonych stron internetowych w celu korzystania z HTTPS.

Co to jest certyfikat bezpieczeństwa witryny? Dolna linia

Certyfikat bezpieczeństwa witryny to narzędzie będące częścią procesu sprawdzania poprawności i szyfrowania witryny. Zasadniczo zapewnia to, że witryna jest legalna, że ​​tożsamość właściciela jest zweryfikowana, a szyfrowany kanał komunikacji jest ustanowiony między przeglądarką użytkownika a serwerem WWW.

Upewnienie się, że korzystasz ze strony internetowej z certyfikatem bezpieczeństwa, jest bardzo ważne, ponieważ cyberprzestępcy mogą prowadzić niezabezpieczone strony internetowe w celu kradzieży danych użytkowników lub mogą celowo lub nieumyślnie narażać odwiedzających na złośliwe pliki, linki i reklamy.

Skąd wiesz, czy witryna ma certyfikat bezpieczeństwa? Całkiem proste – jeśli adres URL zaczyna się od „https”, a przed adresem URL lub po nim znajduje się zielona ikona kłódki, z którą można wchodzić w interakcje w celu uzyskania dodatkowych informacji o certyfikacie, to dobry znak.

Jeśli jednak zdarzy ci się przeglądać niezabezpieczoną platformę, powinieneś podjąć pewne środki ostrożności:

 • Upewnij się, że na twoim urządzeniu jest zainstalowany program antywirusowy / antymalware.
 • Wyposaż swoją przeglądarkę w rozszerzenia bezpieczeństwa i prywatności.
 • Zawsze używaj VPN do szyfrowania ruchu i ukrywania swojej geolokalizacji. Warto nawet użyć jednego z nich podczas przeglądania stron HTTPS.
 • Zignoruj ​​podejrzane przyciski, reklamy, linki lub wyskakujące wiadomości.
 • Upewnij się, że zapora urządzenia jest włączona.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map