Co to jest IPSec i jak działa? |


Co to jest IPSec?

IPSec (Internet Protocol Security) składa się z wielu różnych protokołów bezpieczeństwa i został zaprojektowany w celu zapewnienia, że ​​pakiety danych wysyłane przez sieć IP pozostaną niewidoczne i niedostępne dla osób trzecich. IPSec zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa protokołu internetowego. Szyfrowanie służy do zapewnienia poufności i uwierzytelnienia.

Dlaczego IPSec jest popularny?

Dzięki dwuczęściowemu podejściu IPSec jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów szyfrowania danych. Ma także główną zaletę działania na poziomie sieci, podczas gdy systemy takie jak SSL działają na poziomie aplikacji. Systemy zabezpieczeń SSL wymagają modyfikacji poszczególnych aplikacji, ale protokół IPSec wymaga jedynie modyfikacji systemu operacyjnego.

Jak działa IPSec?

Większość innych protokołów bezpieczeństwa działa w warstwie aplikacji komunikacji sieciowej. Główną zaletą protokołu IPsec jest to, że ponieważ działa w sieci, a nie na poziomie aplikacji, jest w stanie zaszyfrować cały pakiet IP. Robi to z dwoma mechanizmami:

Nagłówek uwierzytelnienia (AH) – umieszcza podpis cyfrowy na każdym pakiecie, chroniąc sieć i dane przed ingerencją stron trzecich. AH oznacza, że ​​zawartość pakietu danych nie może być modyfikowana bez wykrycia, a także umożliwia weryfikację tożsamości między dwoma końcami połączenia.

Hermetyzacja ładunku bezpieczeństwa (ESP) – podczas gdy AH zapobiega manipulowaniu pakietem, ESP zapewnia, że ​​informacje w pakiecie są szyfrowane i nie można ich odczytać. Nagłówek ESP, zwiastun i blok uwierzytelnienia są używane do szyfrowania całej zawartości pakietu.

Szczegóły techniczne

 • Kompatybilny z Windows 7+, Windows Server 2008, routerami Cisco, macOS i urządzeniami iOS.
 • Obsługuje kompatybilne wersje dla systemu Linux i innych systemów operacyjnych.
 • Podstawowym protokołem jest Internet Key Exchange (IKE)
 • Wykorzystuje Internet Security Association and Key Management Protocol (ISAKMP) zgodnie z definicją w IETF RFC 2408 do wdrożenia negocjacji usług VPN

Jak działa protokół IPSec obok protokołów VPN?

IPSec jest używany w połączeniu z innymi protokołami VPN, aby zapewnić szybką i bezpieczną usługę. Istnieją dwie główne opcje:

L2TP / IPSec

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) to protokół tunelowania zaprogramowany w większości systemów operacyjnych i urządzeniach obsługujących VPN. Sam w sobie nie zapewnia żadnego szyfrowania. Jednak w połączeniu z IPSec staje się idealnym narzędziem do VPN. L2TP / IPSec oferuje duże prędkości i wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa pakietów danych. Zazwyczaj używa szyfrów AES do szyfrowania.

IKEv2 / IPSec

IKEv2 (Internet Key Exchange Version 2) był wspólnym opracowaniem firm Microsoft i Cisco i jest natywnie obsługiwany przez systemy Windows 7+, iOS i Blackberry. Opracowano również wersje open source dla systemu Linux. Podobnie jak L2TP, jest to protokół tunelowania, który jest efektywny do użycia jako VPN po sparowaniu z IPSec. Jego głównymi zaletami są szybkość reakcji i elastyczność: IKEv2 automatycznie łączy się ponownie po krótkiej utracie sygnału, a dzięki protokołowi MOBIKE może z łatwością obsługiwać zmiany w sieci.

Jakie są zalety i wady IPSec?

Jak wszystkie systemy bezpieczeństwa, IPSec ma swoje własne zalety i wady. Oto kilka z nich:

Zalety

 • Ponieważ IPSec działa w warstwie sieciowej, zmiany należy wprowadzać tylko w systemie operacyjnym, a nie w poszczególnych aplikacjach.
 • IPSec jest całkowicie niewidoczny w działaniu, co czyni go idealnym wyborem dla VPN.
 • Zastosowanie AH i ESP gwarantuje najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa i prywatności.

Niedogodności

 • IPSec jest bardziej skomplikowany niż alternatywne protokoły bezpieczeństwa i trudniejszy do skonfigurowania.
 • Bezpieczne klucze publiczne są wymagane dla IPSec. Jeśli klucz zostanie naruszony lub masz słabe zarządzanie kluczem, możesz napotkać problemy.
 • W przypadku transmisji pakietów o małym rozmiarze IPSec może być nieefektywnym sposobem szyfrowania danych.

Potrzebujesz niezawodnej sieci VPN? CactusVPN ma cię objęte!

Nasza usługa VPN jest więcej niż w stanie chronić twoją tożsamość online. Używamy wiodącego w branży szyfrowania AES do zabezpieczenia wszystkich danych i ruchu internetowego, aby Twoje przeglądanie było takie, jak powinno – bezpieczne i prywatne.

Co więcej, nasze szybkie serwery korzystają ze wspólnej technologii IP, co oznacza, że ​​nie ma szansy, aby adresy IP naszych serwerów mogły zostać do Ciebie zwrócone.

I nie martw się – nie rejestrujemy żadnych twoich danych. Mamy surową politykę braku logów. Och, CactusVPN jest również wyposażony w Killswitch, aby upewnić się, że twoja tożsamość online nigdy nie zostanie ujawniona – nawet jeśli napotkasz problemy z łącznością.

Aplikacja CactusVPN

Nadal nie jesteś przekonany? Nie ma problemu – oferujemy bezpłatny 24-godzinny okres próbny, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy nasza usługa VPN może zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby przed wybraniem subskrypcji. Nawet po wybraniu planu nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

Dolna linia

Pomimo swojej złożoności protokół IPSec szybko staje się preferowanym protokołem dla sieci VPN. Dzięki połączeniu wielu różnych funkcji bezpieczeństwa i szyfrowania jest w stanie zagwarantować najwyższy poziom prywatności. Z biegiem czasu IPSec wydaje się coraz bardziej pewny, że stanie się standardem branżowym dla bezpieczeństwa VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map