Co to jest ograniczanie przepustowości? (Jak zatrzymać ograniczanie danych?)


Pytasz, co to jest ograniczanie przepustowości? Właśnie to wyjaśniamy w tym 5-minutowym artykule.

Co to jest ograniczanie przepustowości?

Ograniczanie przepustowości (znane również jako ograniczanie przepustowości danych lub internetowe wąskie gardło) to proces, w którym dostawca usług internetowych celowo ogranicza przepustowość użytkownika, spowalniając połączenia i prędkości pobierania. Może się to zdarzyć na każdym używanym urządzeniu.

Dostawcy usług internetowych mogą wymusić ograniczenie przepustowości, ponieważ mogą monitorować ruch online użytkowników, skutecznie widząc, co robią w Internecie – zwłaszcza jeśli korzystają z głębokiej inspekcji pakietów. Ograniczanie przepustowości nie jest zwykle przypadkowe – jest planowane z góry.

Dlaczego dostawcy usług internetowych ograniczają przepustowość łącza??

Robią to głównie dla zysku. Na przykład dostawca usług internetowych może ograniczać przepustowość użytkownika w określonych porach dnia, aby zmniejszyć przeciążenie sieci i zwiększyć stabilność usługi. Zwykle dzieje się to w godzinach szczytu w Internecie, kiedy usługa nie jest w stanie obsłużyć dużej liczby osób.

Nie zawsze robią to jednak w celu poprawy swoich usług, ale także w celu zmniejszenia ilości danych, które muszą przetworzyć, zapewniając, że nie będą musieli kupować szybszego sprzętu do obsługi większego ruchu w Internecie.

Poza tym dostawcy usług internetowych mogą również ograniczać przepustowość, ilekroć zauważą, że używasz dużej ilości danych do pewnych działań online – takich jak gry, pobieranie plików lub przesyłanie strumieniowe treści, na przykład.

Robią to, aby „przekonać” Cię do zakupu droższej subskrypcji lub większego, droższego abonamentu danych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dostawca usług internetowych ma w swojej umowie „zasady dozwolonego użytku”, które określają, że każdy użytkownik ma przydzieloną określoną ilość danych miesięcznie.

Dostawcy usług internetowych mogą również ograniczyć przepustowość, jeśli widzą, że pobierasz pliki P2P, ale zwykle dzieje się tak w krajach, w których torrentowanie jest drażliwym tematem.

Czy Twój dostawca usług internetowych ogranicza Twoje dane??

Ograniczanie przepustowości nie zawsze jest łatwe do wykrycia. Jeśli podejrzewasz, że Twój dostawca usług internetowych może to robić, oto kilka sposobów na sprawdzenie, czy:

  • Spróbuj użyć narzędzia takiego jak SpeedTest w ciągu każdego dnia, najlepiej przez cały miesiąc. Jeśli prędkość Internetu nagle spada pod koniec miesiąca lub w określonych porach każdego dnia (prawdopodobnie byłyby to czasy szczytu), jest bardzo prawdopodobne, że twój dostawca usług internetowych ogranicza przepustowość.
  • Wypróbuj test prędkości SZYBKIEJ. Został stworzony przez Netflix, aby pomóc użytkownikom dowiedzieć się, czy ich dostawcy usług internetowych ograniczają przepustowość. Wystarczy porównać wyniki ze standardowymi wynikami SpeedTest i sprawdzić, czy prędkości Netflix są niższe. Jeśli tak, to znak, że twój dostawca Internetu dławi Netflix. Jeśli to zrobią, można całkiem bezpiecznie założyć, że mogą one dusić każdą inną usługę przesyłania strumieniowego, której można użyć „za dużo”.
  • Możesz także wypróbować test kondycji Internetu, który sprawdza, czy przepustowość przepustowości jest dławiona w punktach połączeń. Jeśli ich nie znasz, są one zasadniczo trasami ruchu internetowego podczas uzyskiwania dostępu do sieci (na przykład sieci ISP). Narzędzie, które połączyliśmy, sprawdza, czy występują problemy w różnych punktach połączenia. Jeśli wyniki pojedynczego testu są niskie, prawdopodobnie masz do czynienia z ograniczaniem przepustowości.
  • Na koniec zawsze możesz po prostu zapytać obsługę klienta swojego dostawcy usług internetowych, czy ograniczanie przepustowości jest stosowane na Twoim koncie, czy nie. Nie twierdzimy, że przez cały czas będziesz otrzymywać przejrzystą odpowiedź, ale mogą nie mieć problemu z określeniem, czy Twoja umowa ma „zasady dozwolonego użytku”.

Jak obejść funkcję ograniczania przepustowości łącza ISP

Jeśli masz pewność, że Twój dostawca usług internetowych ogranicza przepustowość, możesz spróbować porozmawiać z obsługą klienta, aby sprawdzić, czy może przestać to robić, choć nie jest to zbyt realistyczne rozwiązanie. Możesz zaplanować korzystanie z Internetu w godzinach szczytu, ale jest to wyjątkowo niewygodne.

Alternatywnie możesz zmienić dostawcę usług internetowych, ale jest to duży problem i nie masz żadnych gwarancji, że nowy dostawca usług internetowych nie zrobi tego samego.

Lub możesz po prostu zrobić łatwą rzecz i zaszyfrować ruch online. W ten sposób w mniejszym stopniu Twój dostawca usług internetowych może ograniczyć przepustowość, ponieważ nie będzie w stanie zobaczyć, co robisz w Internecie. Co najwyżej zobaczą dużo bełkotów.

Tor (router z cebulą)

Tor to sieć anonimowości, której celem jest szyfrowanie i anonimizacja ruchu internetowego (do pewnego stopnia, oczywiście) poprzez odbijanie go między różnymi przekaźnikami.

Chociaż jest to wydajne narzędzie, ma jedną poważną wadę – przekaźnik wyjściowy (ostatni przekaźnik, przez który przechodzi Twój ruch) zasadniczo nie używa szyfrowania. Podczas gdy Twój dostawca usług internetowych może nie być w stanie zobaczyć twojego ruchu w ten sposób, dostawca usług internetowych osoby obsługującej przekaźnik będzie. Jeśli zdecydują się zmniejszyć przepustowość przekaźnika, będziesz musiał znosić wolniejsze prędkości.

VPN (wirtualna sieć prywatna)

VPN to usługa, która pomaga chronić prywatność online i zabezpieczyć połączenie internetowe. W przeciwieństwie do Tora VPN szyfruje całe twoje połączenie – wszystko, co dzieje się między twoim urządzeniem a serwerem VPN, nie może być monitorowane przez twojego dostawcę usług internetowych.

Co więcej, VPN maskuje twój adres IP i zastępuje go własnym adresem IP serwera VPN, co utrudnia ISP powiązanie twoich nawyków online z twoim adresem IP.

Walcz z ograniczaniem przepustowości dzięki CactusVPN!

Jeśli potrzebujesz niezawodnej sieci VPN u swojego boku, zapewnimy Ci ochronę. CactusVPN oferuje wysokiej klasy szyfrowanie AES, które może chronić Twój ruch internetowy i dane przed wszelkimi zakłóceniami ISP. Nie będą już w stanie ograniczyć przepustowości, ponieważ nie będą wiedzieć, jakie pliki pobierasz ani jakie treści przesyłasz strumieniowo.

Ponadto nasze szybkie serwery opierają się na wspólnej technologii IP i egzekwujemy surowe zasady braku logów, co oznacza, że ​​nawet nie wiemy, co robisz w Internecie, gdy używasz CactusVPN.

I nie martw się – nasza usługa ma wbudowany przełącznik Killswitch, dzięki czemu Twój ruch nie będzie narażony na działanie twojego ISP, nawet jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z łącznością.

Sprawdź nasze aplikacje CactusVPN, aby sprawdzić, która z nich jest najlepsza dla Twojego urządzenia. W razie wątpliwości z przyjemnością informujemy, że oferujemy bezpłatny 24-godzinny okres próbny naszych usług + 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Wniosek

Chociaż czasem może być zrozumiałe, dlaczego dostawcy usług internetowych szperają w działaniach użytkowników w Internecie, zbyt trudno jest przeoczyć, jak bardzo narusza to prywatność – nie wspominając o tym, że daje to dostawcom usług internetowych swobodną kontrolę nad przepustowością i mogą dławić je, kiedy chcą..

Na szczęście VPN może ci pomóc, uniemożliwiając Twojemu dostawcy usług internetowych kontrolę ruchu i danych w Internecie. Podczas korzystania z VPN Twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie sprawdzić danych przesyłanych z komputera, więc nie będzie mógł go dusić.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me