Co to jest OpenVPN i jak działa OpenVPN? |


Co to jest OpenVPN?

OpenVPN jest zarówno protokołem VPN, jak i oprogramowaniem wykorzystującym techniki VPN do zabezpieczenia połączeń punkt-punkt i lokacja-lokacja. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych protokołów VPN wśród użytkowników VPN.

Zaprogramowany przez Jamesa Yonana i wydany w 2001 roku, OpenVPN jest jednym z niewielu protokołów VPN typu open source, który ma również własną aplikację typu open source (drugi to SoftEther).

Jak działa OpenVPN?

Protokół OpenVPN jest odpowiedzialny za obsługę komunikacji klient-serwer. Zasadniczo pomaga ustanowić bezpieczny „tunel” między klientem VPN a serwerem VPN.

Gdy OpenVPN obsługuje szyfrowanie i uwierzytelnianie, wykorzystuje bibliotekę OpenSSL dość szeroko. Ponadto OpenVPN może używać UDP (User Datagram Protocol) lub TCP (Transmission Control Protocol) do przesyłania danych.

Jeśli nie znasz TCP i UDP, są to protokoły warstwy transportowej i są używane do przesyłania danych online. TCP jest bardziej stabilny, ponieważ oferuje funkcje korekcji błędów (gdy wysyłany jest pakiet sieciowy, TCP czeka na potwierdzenie przed wysłaniem go ponownie lub wysłaniem nowego pakietu). UDP nie wykonuje korekcji błędów, dzięki czemu jest nieco mniej stabilny, ale znacznie szybszy.

OpenVPN działa najlepiej w stosunku do UDP (zgodnie z OpenVPN.net), dlatego serwer dostępu OpenVPN najpierw próbuje ustanowić połączenia UDP. Jeśli te połączenia się nie udają, tylko wtedy serwer próbuje nawiązać połączenia TCP. Większość dostawców VPN oferuje również domyślnie OpenVPN przez UDP.

Ze względu na sposób, w jaki jest programowany (jest to niestandardowy protokół bezpieczeństwa), protokół OpenVPN może z łatwością ominąć HTTP i NAT.

W przeciwieństwie do większości protokołów VPN, OpenVPN jest oprogramowaniem typu open source. Oznacza to, że jego kod nie jest własnością tylko jednego podmiotu, a firmy zewnętrzne zawsze mogą go sprawdzić i stale ulepszać.

Szczegółowe wyjaśnienie OpenVPN – Ogólne szczegóły techniczne

 • Ogólnie OpenVPN wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie OpenSSL. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo połączenia, OpenVPN może używać szyfrów AES, Camellia, 3DES, CAST-128 lub Blowfish.
 • Chociaż OpenVPN nie obsługuje L2TP, IPSec i PPTP, używa własnego niestandardowego protokołu opartego na TLS i SSL.
 • OpenVPN obsługuje ulepszanie procesów logowania i uwierzytelniania za pomocą wtyczek i skryptów innych firm.
 • Klienci mogą faktycznie łączyć się z serwerami poza serwerem OpenVPN, ponieważ oferuje on obsługę konfiguracji prywatnej podsieci.
 • Aby chronić użytkowników przed lukami w zabezpieczeniach przed przepełnieniem bufora w implementacjach TLS / SSL, atakach DoS, skanowaniu portów i zalewaniu portów, OpenVPN korzysta z tls-auth do weryfikacji podpisów HMAC. OpenVPN jest również zaprogramowany do usuwania uprawnień, jeśli to konieczne, i działa w więzieniu chroot poświęconym CRL.
 • OpenVPN działa w przestrzeni użytkownika zamiast w przestrzeni jądra.

Czy OpenVPN jest bezpieczny w użyciu?

Tak. W rzeczywistości OpenVPN jest jednym z najbezpieczniejszych protokołów VPN, z których możesz teraz korzystać. Większość dostawców VPN i ekspertów ds. Bezpieczeństwa faktycznie zaleca pozostanie przy OpenVPN, jeśli chcesz cieszyć się prywatnym, inwigilowanym i wolnym od hakerów doświadczeniem online.

W 2017 r. Protokół przeszedł nawet dwa audyty bezpieczeństwa – jeden z nich wykrył tylko bardzo drobne problemy, które nie zagrażały danym użytkownika, a drugi audyt wykrył tylko dwa błędy (które zostały naprawione bardzo szybko).

Ponadto platforma OpenVPN.net ma również obszerną listę czynności, które użytkownicy mogą zrobić, aby dodatkowo zabezpieczyć swoje połączenia po skonfigurowaniu OpenVPN na swoich urządzeniach. A ponieważ jest to protokół typu open source, jest o wiele bardziej godny zaufania, ponieważ możesz sam sprawdzić kod (jeśli masz z tym doświadczenie), aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Jak szybki jest OpenVPN?

Szybkość nie jest tak naprawdę silnym pakietem OpenVPN, ale zazwyczaj masz przyzwoitą prędkość połączenia, jeśli masz wystarczającą przepustowość. Powodem, dla którego Twoje prędkości często spadają w OpenVPN, jest głównie silne szyfrowanie. Oczywiście w grę mogą wchodzić również inne czynniki.

Zasadniczo można uzyskać wyższe prędkości, jeśli używasz OpenVPN przez UDP zamiast TCP.

Jak korzystać z OpenVPN

OpenVPN nie jest najbardziej przyjaznym dla użytkownika protokołem, a konfiguracja połączenia może być nieco zniechęcająca.

W tej sekcji omówimy proces instalacji systemu Windows, ponieważ był najbardziej pożądany. Proces instalacji systemu Android i iOS przebiega podobnie jak te, które omówimy tutaj. Instalowanie i używanie OpenVPN w Linuksie jest dość skomplikowane, ale oto główny sposób, aby to zrobić (niektóre dodatkowe informacje można znaleźć tutaj).

Teraz, zanim przejdziemy dalej, powinniśmy wspomnieć, że aby skonfigurować połączenie OpenVPN, potrzebujesz subskrypcji usługi VPN. Chociaż możesz skonfigurować własny serwer OpenVPN, jest to niezwykle trudne, a większość samouczków dostępnych online obejmuje tylko platformy Linux.

Aby tego uniknąć, oto najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o korzystaniu z protokołu OpenVPN:

1. Najpierw pobierz pliki konfiguracyjne

Aby połączyć się z serwerami twojego dostawcy, OpenVPN będzie wymagał pewnych plików konfiguracyjnych, które określają sposób wykonania połączenia. Tak długo, jak wybierzesz przyzwoitego dostawcę VPN, powinieneś być w stanie znaleźć wszystkie potrzebne pliki konfiguracyjne na stronie pobierania.

Pliki konfiguracyjne zwykle są archiwizowane i musisz je rozpakować. Najważniejszymi plikami będą pliki OVPN.

2. Zainstaluj klienta OpenVPN

Po uzyskaniu plików konfiguracyjnych musisz zainstalować klienta OpenVPN na swoim urządzeniu. Możesz łatwo znaleźć potrzebne instalatory na stronie pobierania w OpenVPN.net. Po prostu uruchom instalator, zaakceptuj domyślne opcje, wybierz inny folder docelowy instalacji, jeśli chcesz, i kontynuuj proces instalacji.

Po zakończeniu domyślna przeglądarka tekstu może otworzyć nowy plik, aby pokazać przewodnik zawierający szczegóły techniczne. Możesz go przeczytać, jeśli chcesz, ale w tym momencie możesz bezpiecznie zamknąć plik.

3. Teraz zaimportuj dane VPN

Aby uruchomić OpenVPN, musisz uruchomić aplikację GUI OpenVPN. Spowoduje to dodanie usługi do zasobnika systemowego (mały pasek zadań w prawym dolnym rogu). Następnie skopiuj wszystkie pobrane pliki OVPN do podfolderu „Config” w folderze instalacyjnym OpenVPN.

Teraz, jeśli klikniesz ikonę OpenVPN w zasobniku systemowym, powinieneś zobaczyć nazwy wszystkich właśnie skopiowanych plików. Jeśli jest ci łatwiej, możesz zmienić nazwę plików.

4. Nawiązanie połączenia

Aby połączyć się z serwerem, po prostu kliknij pliki OVPN w aplikacji OpenVPN. Po wyświetleniu monitu wpisz dane logowania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powinien zostać wyświetlony ekran dziennika z niektórymi poleceniami statusu, które znikną po nawiązaniu połączenia.

Powinieneś otrzymać powiadomienie na pulpicie informujące, że połączenie się powiodło. Ponadto, jeśli spojrzysz na icone OpenVPN, powinieneś zobaczyć zielony ekran. Po najechaniu na niego myszą zobaczysz etykietkę z informacją o nazwie serwera i nowym adresie IP.

W tym momencie możesz spróbować przetestować połączenie, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Aby się rozłączyć, po prostu kliknij ikonę OpenVPN, wybierz serwer, z którym jesteś połączony, i kliknij „Rozłącz”.

5. Ustawienia poprawiania (podstawowe i zaawansowane)

Aplikacja OpenVPN nie ma wielu ustawień, ale możesz nadal korzystać z niektórych z nich.

Na przykład możesz przejść do „Ustawień” i upewnić się, że OpenVPN uruchamia się automatycznie po uruchomieniu systemu operacyjnego. Możesz także pozbyć się ekranu dziennika, który pojawia się podczas łączenia z serwerem, zaznaczając opcję „Ciche połączenie”. I bądź ostrożny z opcją „Nigdy”, ponieważ wyłącza ona powiadomienia na pulpicie.

Jeśli chcesz dalej poprawiać swoje połączenia, możesz otworzyć same pliki OVPN (zalecamy zrobienie tego za pomocą WordPada), aby zobaczyć, jakie polecenia są do nich przypisane. Jeśli masz wystarczającą wiedzę, możesz edytować istniejące polecenia lub dodawać nowe. Niektóre polecenia, które mogą być interesujące dla tych z was, którzy są bardziej doświadczeni, obejmują:

 • Polecenie „proto” – To polecenie służy do przełączania między UDP lub TCP. Po prostu dodaj nazwę protokołu po poleceniu, tak: „proto udp”.
 • Polecenie „zdalne” – To linia, która mówi OpenVPN nazwę serwera, którego chcesz użyć. Zwykle zawiera również port po nazwie serwera VPN. Jeśli znasz alternatywne porty, z których korzysta twój dostawca, możesz przełączać się między nimi tutaj.
 • Komenda „tun-mtu” – Oznacza maksymalną wartość jednostki transmisyjnej. Zazwyczaj jest ustawiony gdzieś około 1500, ale możesz spróbować go zmienić, aby zwiększyć wydajność.

Oprócz tego możesz sprawdzić podfolder „doc” w folderze instalacyjnym OpenVPN, aby uzyskać bardziej zaawansowaną dokumentację, która pokaże ci, jak robić inne rzeczy (np. Konfigurowanie skryptów na wypadek rozłączenia VPN lub blokowanie wycieków DNS). Możesz również sprawdzić Podręcznik referencyjny dostępny na OpenVPN.net, aby uzyskać więcej informacji.

Zalety i wady OpenVPN

Zalety

 • OpenVPN to bardzo bezpieczny protokół, który może używać 256-bitowych kluczy szyfrujących i wysokiej klasy szyfrów.
 • Protokół OpenVPN może z łatwością ominąć każdą napotkaną zaporę ogniową.
 • Ponieważ OpenVPN może używać zarówno TCP, jak i UDP, oferuje większą kontrolę nad połączeniami.
 • OpenVPN działa na wielu platformach. Niektóre przykłady obejmują Windows, macOS, iOS, Android, Linux, routery, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD i Solaris.
 • OpenVPN ma wsparcie dla Perfect Forward Secrecy.

Niedogodności

 • Ręczne konfigurowanie protokołu OpenVPN może być trudne na niektórych platformach.
 • Czasami może wystąpić spadek prędkości połączenia z powodu silnego szyfrowania.
 • OpenVPN wymaga do działania aplikacji innych firm.

Potrzebujesz niezawodnej sieci VPN oferującej protokół OpenVPN?

CactusVPN jest właśnie tym, czego szukasz. Oferujemy protokoły UDP i TCP OpenVPN, a wszystko jest już skonfigurowane. Wystarczy zainstalować naszą aplikację, połączyć się z jednym z ponad 28 naszych szybkich serwerów i cieszyć się doświadczeniem online

Pod względem bezpieczeństwa nasze połączenia OpenVPN są bardzo wszechstronne. Możesz korzystać z potężnych szyfrów, takich jak AES i Camellia, oraz SHA-256, SHA-384, SHA-512 i RMD-160 do szyfrowania uwierzytelniania.

Ponadto nie oferujemy tylko protokołu OpenVPN. Poza tym możesz także używać pięciu innych protokołów VPN: SoftEther, IKEv2 / IPSec, SSTP, L2TP / IPSec, PPTP.

Najwyższej klasy zgodność między platformami + łatwość użytkowania

Podobnie jak protokół OpenVPN, nasza usługa działa również na wielu systemach operacyjnych i urządzeniach. Oto lista platform, na których możesz zainstalować nasze przyjazne dla użytkownika aplikacje na: Windows, Android, Android TV, macOS, iOS i Fire TV.

Aplikacja CactusVPN

Wypróbuj naszą bezpłatną wersję próbną

Chcemy, abyś był w pełni przekonany, że CactusVPN jest właściwym wyborem dla Ciebie, zanim podejmiesz zobowiązanie. Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszej usługi bezpłatnie przez pierwsze 24 godziny – nie są potrzebne dane karty kredytowej.

Co więcej, kiedy zdecydujesz się zostać użytkownikiem CactusVPN, nadal będziemy mieć twoje plecy z naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli coś nie działa zgodnie z reklamą.

Jak różni się protokół OpenVPN od innych protokołów VPN?

W tej chwili OpenVPN przeważa nad wszystkimi innymi protokołami VPN. Jedynym, któremu udało się nadążyć za OpenVPN, wydaje się być SoftEther, jak wkrótce się przekonasz.

OpenVPN vs. SSTP

SSTP i OpenVPN są dość podobne, ponieważ oba używają SSL 3.0, a oba protokoły VPN mogą korzystać z portu 443. Oferują również podobny poziom bezpieczeństwa, ponieważ oba protokoły mogą korzystać z 256-bitowego szyfrowania i wysoce bezpiecznego szyfru AES.

Jednak OpenVPN jest oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że ​​jest znacznie bardziej godny zaufania niż SSTP, który jest wyłącznie własnością Microsoft – firmy znanej z współpracy z NSA i FBI.

Ponadto, jeśli chodzi o zapory ogniowe, OpenVPN wydaje się nieco lepszy niż SSTP. Dlaczego? Oto mniej znany fakt dotyczący SSTP – według samych Microsoft protokół nie obsługuje uwierzytelnionych serwerów proxy sieci. Oznacza to, że administrator sieci może teoretycznie wykryć nagłówki SSTP i porzucić połączenie, jeśli zostanie użyty serwer proxy nieautoryzowany.

Pod względem prędkości twierdzono, że SSTP jest szybszy niż OpenVPN, ale nie ma wielu rozstrzygających dowodów. To prawda, że ​​OpenVPN może być bardzo wymagający pod względem zasobów, ale zwykle dzieje się tak, gdy używa portu TCP (tego samego, którego używa SSTP). Jednak OpenVPN może również korzystać z portu UDP, który oferuje znacznie lepsze prędkości.

Jeśli chodzi o zgodność między platformami, OpenVPN ma przewagę, ponieważ działa na znacznie większej liczbie platform niż SSTP, który jest dostępny tylko w systemach Windows, Linux, Android i routerach. Warto jednak wspomnieć, że SSTP jest wbudowany w platformy Windows, więc łatwiej go skonfigurować niż OpenVPN.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno OpenVPN, jak i SSTP są przyzwoitym wyborem, ale OpenVPN jest po prostu bardziej wydajny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SSTP, sprawdź ten artykuł.

OpenVPN vs. Wireguard

Wireguard twierdzi, że oferuje większe bezpieczeństwo niż OpenVPN, ale nie ma wielu twardych dowodów na poparcie tego. Zamiast AES Wireguard wykorzystuje szyfr ChaCha20, ale oba szyfry oferują 256-bitowe szyfrowanie. Ogólnie rzecz biorąc, przynajmniej na razie wydaje się, że ChaCha20 może być mniej zasobochłonny niż AES. Poza tym Wireguard jest open source, podobnie jak OpenVPN, więc jest godny zaufania pod tym względem.

Jeśli chodzi o prędkości połączeń, Wireguard jest podobno szybszy niż OpenVPN – przynajmniej według własnych testów. Jeśli mamy skorzystać z tych informacji, wydaje się, że Wireguard ma lepszą przepustowość i znacznie krótszy czas pingowania niż OpenVPN.

Mimo tych wszystkich zalet Wireguard wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju. W tej chwili protokół działa głównie na platformach Linux i powinien być używany tylko do testowania. Korzystanie z Wireguard w celu zabezpieczenia danych online jest w rzeczywistości bardzo ryzykowne. Ponadto Wireguard jest obecnie niestabilny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Wireguard? Następnie sprawdź tę stronę internetową.

OpenVPN vs. SoftEther

Można śmiało powiedzieć, że zarówno OpenVPN, jak i SoftEther to naprawdę bezpieczne protokoły. Są typu open source, używają szyfrów wojskowych, takich jak AES, wykorzystują 256-bitowe szyfrowanie, a także SSL 3.0. Główną różnicą między nimi jest wiek – SoftEther jest znacznie nowszy niż OpenVPN. Z tego powodu niektórzy uważają, że OpenVPN jest znacznie bardziej niezawodny.

Pod względem prędkości SoftEther wypada lepiej niż OpenVPN. W rzeczywistości, zgodnie z badaniami z University of Tsukuba (ludzie odpowiedzialni za SoftEther VPN, więc nie w 100% subiektywne źródło), protokół SoftEther powinien być 13 razy szybszy niż protokół OpenVPN.

Oba protokoły działają na przyzwoitej liczbie platform, ale konfiguracja SoftEther wydaje się nieco łatwiejsza niż OpenVPN. Powinieneś jednak wiedzieć, że nawet jeśli korzystasz z usług dostawcy VPN, który oferuje połączenie SoftEther, nadal musisz pobrać dodatkowe oprogramowanie, aby mogło działać. Z OpenVPN jest to opcjonalne.

Podobnie jak OpenVPN, SoftEther może również uruchamiać własny serwer, ale serwer SoftEther może tak naprawdę obsługiwać protokół OpenVPN, wraz z innymi protokołami, takimi jak IPSec, L2TP / IPSec, SSTP i SoftEther. Serwer OpenVPN może uruchamiać tylko własny protokół niestandardowy.

Ostatecznie SoftEther jest solidną alternatywą dla OpenVPN. Jeśli – z jakiegokolwiek powodu – nie możesz używać OpenVPN, powinieneś spróbować SoftEther. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij ten link.

OpenVPN vs. PPTP

Po pierwsze, PPTP jest znacznie słabszy niż OpenVPN pod względem bezpieczeństwa. Podczas gdy OpenVPN może obsługiwać 256-bitowe klucze szyfrujące i szyfry, takie jak AES, PPTP może używać tylko 128-bitowych kluczy poprzez szyfr MPPE. Niestety szyfrowanie MPPE jest bardzo łatwe do wykorzystania – oto tylko kilka problemów:

 • MPPE jest podatny na ataki typu flip-bit.
 • MPPE nie może szyfrować pakietów NCP (Network Control Protocol) PPP (Point-to-Point Protocol).
 • Szyfr zwykle nie sprawdza, czy serwer jest autentyczny.
 • MPPE jest podatny na atak resetowania (forma ataku man-in-the-Middle)

Ponadto PPTP może używać do uwierzytelniania MS-CHAP-v1 (który nie jest bezpieczny) lub MS-CHAP-v2 (znowu wcale nie jest bezpieczny). OpenVPN jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ może używać lepszego szyfrowania do uwierzytelniania, takiego jak SHA-256, SHA-384 lub SHA-512.

Ponadto PPTP można dość łatwo zablokować za pomocą zapory ogniowej. OpenVPN nie może być tak naprawdę zablokowany przez administratora sieci, ponieważ używa portu HTTPS. No i nie zapominajmy, że NSA najwyraźniej może złamać ruch PPTP.

Praktycznie jedyny sposób, w jaki PPTP jest lepszy niż OpenVPN, to szybkość online i natywna dostępność na wielu platformach. Z powodu słabego szyfrowania PPTP jest bardzo szybki. I chociaż OpenVPN jest wysoce kompatybilny z wieloma platformami, nie jest natywnie zintegrowany z tyloma platformami, co PPTP. Warto jednak wspomnieć, że PPTP może już nie być natywnie dostępny w przyszłych systemach operacyjnych i urządzeniach. Na przykład protokół nie był dostępny na urządzeniach macOS i iOS od macOS Sierra i iOS 10.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o protokole PPTP, mamy już szczegółowy artykuł na jego temat.

OpenVPN vs. L2TP / IPSec

Podobnie jak PPTP, L2TP / IPSec jest natywnie dostępny na wielu platformach. Tak więc konfiguracja jest znacznie łatwiejsza niż konfiguracja OpenVPN. Chociaż jeśli korzystasz z usługi VPN, nie zauważysz żadnych różnic. Z drugiej strony L2TP / IPSec używa mniej portów niż OpenVPN i nie korzysta z portu 443. Tak więc łatwiej jest blokować protokół przez zaporę NAT.

Chociaż L2TP / IPSec nie jest w całości własnością Microsoft (ponieważ został również opracowany przez Cisco), nadal nie jest tak zaufany jak OpenVPN, który jest open source. Należy również zauważyć, że Edward Snowden wcześniej twierdził, że L2TP został celowo osłabiony przez NSA.

Aha, mówiąc o bezpieczeństwie, musisz wiedzieć, że sam L2TP oferuje 0 szyfrowania. Dlatego zawsze jest połączony z IPSec. Ponadto, mimo że OpenVPN na TCP może czasem być hogiem zasobów, L2TP / IPSec jest również bardzo zasobochłonny (w zależności od mocy twojego urządzenia), ponieważ dwukrotnie hermetyzuje dane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o L2TP / IPSec, oto przydatny link.

OpenVPN vs. IPSec

IPSec jest często łączony z L2TP i IKEv2, ale możesz znaleźć dostawców VPN, którzy oferują dostęp do tego protokołu samodzielnie.

Jak to wygląda w porównaniu z protokołem OpenVPN? Oba oferują podobny poziom bezpieczeństwa. Jednak podczas konfigurowania IPSec należy zachować ostrożność, ponieważ niewielki błąd może zepsuć ochronę, którą oferuje. Ponadto, ponieważ IPSec zajmuje miejsce w jądrze (miejsce w urządzeniu zarezerwowane dla systemu operacyjnego), jego bezpieczeństwo może być ograniczone przez sposób, w jaki został skonfigurowany przez dostawcę. To sprawia, że ​​IPSec jest mniej przenośny niż OpenVPN, który wykorzystuje przestrzeń użytkownika (pamięć systemowa przydzielona aplikacjom).

IPSec jest zazwyczaj dostępny natywnie na wielu platformach, podczas gdy OpenVPN musi być ręcznie skonfigurowany na nich. Oczywiście nie stanowi to problemu, jeśli korzystasz z usługi VPN. Inną rzeczą wartą odnotowania jest to, że ruch IPSec może czasem być blokowany przez niektóre zapory ogniowe, podczas gdy pakiety OpenVPN UDP lub TCP nie mają takich problemów.

Jeśli chodzi o prędkości i stabilność, oba są całkiem przyzwoite, jeśli masz wystarczającą przepustowość i stosunkowo mocne urządzenie. Nadal powinieneś wiedzieć, że IPSec może zająć więcej czasu na negocjowanie tunelu niż OpenVPN.

Chcesz dowiedzieć się więcej o IPSec? Sprawdź ten artykuł.

OpenVPN vs. IKEv2 / IPSec

Zarówno OpenVPN, jak i IKEv2 to bezpieczne protokoły, ale warto zauważyć, że OpenVPN używa TLS / SSL do zabezpieczania danych na poziomie transportu, podczas gdy IKEv2 zabezpiecza dane na poziomie IP. Zasadniczo nie jest to duża różnica, ale mimo wszystko warto o tym wiedzieć. I chociaż IKEv2 został opracowany przez Cisco wspólnie z Microsoftem, nie jest to tak duży problem, ponieważ istnieją implementacje IKEv2 typu open source.

OpenVPN oferuje więcej wsparcia, jeśli chodzi o kompatybilność między platformami, ale IKEv2 jest zwykle ulubionym miejscem użytkowników mobilnych, ponieważ jest natywnie zintegrowany z urządzeniami BlackBerry. Ponadto IKEv2 oferuje lepszą stabilność niż OpenVPN, ponieważ jest odporny na zmiany w sieci. Co to znaczy? Jeśli na przykład chcesz przełączyć się z połączenia Wi-Fi na połączenie z abonamentem w podróży, IKEv2 może to obsłużyć bez przerywania połączenia.

Poza tym powinieneś wiedzieć, że IKEv2 jest zwykle szybszy niż OpenVPN, ale łatwiej jest go również zablokować niż protokół OpenVPN. Dlaczego? Ponieważ IKEv2 używa portu 500 UDP, a administratorzy sieci mają łatwiejszy cel na nim niż port 443, który jest zwykle używany przez OpenVPN.

Ogólnie rzecz biorąc, powiedzielibyśmy, że IKEv2 jest lepszym wyborem niż OpenVPN, jeśli często korzystasz z telefonu komórkowego – zwłaszcza podczas podróży zagranicznych. W przeciwnym razie powinieneś trzymać się OpenVPN.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o IKEv2, kliknij ten link.

Dlaczego warto korzystać z OpenVPN i kiedy należy to zrobić?

Głównym powodem korzystania z protokołu OpenVPN jest to, że jest bardzo bezpieczny, naprawdę stabilny i działa na wielu platformach. Większość ekspertów ds. Bezpieczeństwa zaleca zawsze korzystanie z OpenVPN do wszystkiego, co robisz online – zwłaszcza, że ​​jest to tak przejrzysta opcja (ponieważ jest to oprogramowanie typu open source).

Jeśli chodzi o to, kiedy używać OpenVPN, jest to odpowiedni protokół VPN, gdy chcesz zabezpieczyć swoje połączenia internetowe – czy to podczas gry online, pobierania torrentów, czy niedługo zostaniesz demaskatorem. OpenVPN jest również dobrym wyborem, gdy trzeba ominąć zaporę ogniową – niezależnie od tego, czy odblokowujesz treści z ograniczeniami geograficznymi, czy po prostu odblokowujesz witryny w pracy lub szkole.

Dolna linia – Co to jest OpenVPN?

OpenVPN to zarówno protokół VPN typu open source, jak i oprogramowanie VPN, które umożliwia uruchamianie bezpiecznych połączeń VPN. Większość dostawców VPN oferuje ten protokół, ponieważ jest bardzo bezpieczny (wykorzystuje bibliotekę OpenSSL i 256-bitowe szyfrowanie) i działa na wielu platformach. OpenVPN jest uważany za najlepszy wybór wśród protokołów VPN, a tylko SoftEther może z nim konkurować.

Zasadniczo powinieneś wybrać dostawcę VPN, który zapewnia dostęp do połączeń OpenVPN, ale także oferuje dostęp do innych protokołów VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map