Co to jest oprogramowanie klienta VPN (jak działa klient VPN) |


Nawet jeśli nie korzystasz z sieci VPN i chcesz się o nich dowiedzieć, jest to dobry punkt wyjścia dla każdego. Zanim zaczniemy, wprowadzimy szybką definicję VPN.

Co to jest VPN?

VPN (Virtual Private Network) to usługa, której można użyć do ominięcia bloków geograficznych i cenzury rządu, ukrywając swój prawdziwy adres IP w Internecie. VPN może również szyfrować twoje dane internetowe i ruch, aby chronić je przed atakami hakerów.

Co to jest oprogramowanie klienckie VPN?

Klient VPN to oprogramowanie wirtualnej sieci prywatnej, które jest zainstalowane na twoim urządzeniu, aby ustanowić połączenie między nim a serwerem VPN i zaoferować dostęp do usług VPN.

Większość popularnych platform, takich jak Windows, macOS, iOS i Android, ma fabrycznie zainstalowane oprogramowanie klienckie VPN, ale można także instalować klientów innych firm, aby cieszyć się lepszym interfejsem użytkownika i większą liczbą funkcji.

Rodzaje klientów VPN

Zasadniczo istnieją dwa typy klientów VPN:

Natywni lub wbudowani klienci VPN

Są to wstępnie zainstalowane lub wstępnie skonfigurowane klienty VPN, które są dostępne w niektórych systemach operacyjnych, takich jak Windows, macOS, iOS, Android i Linux, takich jak Ubuntu.

Klienci VPN innych firm

Można je dodatkowo podzielić na dwie kategorie:

 1. Klienci VPN opracowani przez twórców protokołów VPN. Niektóre przykłady to klienci OpenVPN i SoftEther.
 2. Klienci VPN opracowani przez dostawców usług VPN. Aplikacje VPN opracowane przez dostawców VPN mają dodatkowe funkcje, których zwykle nie oferują zwykli klienci VPN opracowani przez twórców protokołów, np. Aplikacje. Killer, Killswitch, możliwość grupowania serwerów według kraju, wybór między protokołami VPN, automatyczne łączenie przy uruchamianiu i wiele więcej.

Dlaczego potrzebujesz oprogramowania klienckiego VPN??

To dość proste – aby ustanowić połączenie VPN z serwerem VPN, a także upewnić się, że zaszyfrowany tunel VPN jest skonfigurowany między tobą a serwerem, twoje urządzenie potrzebuje klienta VPN, ponieważ jest odpowiedzialny za obsługę tego wszystkiego.

Jak działają klienci VPN?

Zanim klient i serwer VPN mogą się nawet komunikować, uwierzytelniają się nawzajem za pomocą pakietów danych. Ten proces wzajemnego uwierzytelnienia jest kluczowy, ponieważ zapewnia, że ​​klient komunikuje się z właściwym serwerem i odwrotnie.

Następnie oprogramowanie VPN szyfruje dane przed przesłaniem ich na serwer VPN. Gdy serwer otrzyma informacje, odszyfrowuje je i przekazuje ruch do sieci. Gdy serwer VPN odbierze żądane dane internetowe (na przykład dostęp do strony internetowej), szyfruje je i odsyła z powrotem do klienta VPN na twoim urządzeniu, który następnie odszyfrowuje informacje za ciebie.

Dzięki procesowi szyfrowania Twój dostawca usług internetowych (lub jakakolwiek agencja rządowa lub hakerzy) nie może kontrolować twoich żądań połączeń i ruchu online, aby zobaczyć, co robisz w Internecie. Tylko klient VPN i serwer VPN mogą szyfrować i deszyfrować dane.

Na jakich platformach działają klienci VPN?

Zarówno wbudowani, jak i zewnętrzni klienci VPN są dostępni w najpopularniejszych systemach operacyjnych i urządzeniach. Zasadniczo oprogramowanie klienckie VPN działa na:

 • Windows (w tym Windows XP)
 • macOS X (klienci innych firm mogą nie działać na starszych wersjach)
 • Linux (niektóre dystrybucje obsługują tylko ręczne konfiguracje VPN)
 • iOS
 • Android
 • e-czytniki (jak Kindle Fire)
 • Amazon Fire TV (i prawdopodobnie inne urządzenia z systemem Fire OS)

Jednak nie wszystkie systemy operacyjne i urządzenia mają natywną obsługę klientów VPN. Na przykład inteligentne telewizory, na których nie działa system operacyjny Android ani Fire OS, nie mogą mieć zainstalowanych aplikacji VPN. To samo dotyczy konsol do gier, takich jak Xbox lub PlayStation, lub telefonów komórkowych takich jak BlackBerry z systemem operacyjnym BlackBerry 10.

W takich sytuacjach ręczne połączenia VPN można nadal nawiązywać na niektórych urządzeniach, korzystając z obsługi protokołu VPN i używając plików konfiguracyjnych oferowanych przez dostawców VPN.

Jeśli jednak nie jest to możliwe, jedyną opcją jest udostępnienie połączenia internetowego komputera lub laptopa z danym urządzeniem (co może być dość niewygodne) lub skonfigurowanie sieci VPN na routerze.

Opcja routera jest zwykle najlepsza, ponieważ jeśli to zrobisz, każde urządzenie, które uzyskuje dostęp do Internetu przez router, będzie korzystało z połączenia VPN – tak, nawet urządzenia IoT, takie jak inteligentne termostaty lub inteligentne blokady.

Jak stwierdzić, że klient VPN innej firmy jest niezawodny

Ogólnie rzecz biorąc, oto rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas sprawdzania dostawców VPN i ich klientów:

 • Klient VPN powinien być kompatybilny z wieloma platformami, ponieważ możesz mieć możliwość korzystania z usługi VPN zarówno w domu, jak i poza nim.
 • Klient nie powinien rejestrować żadnych danych lub przynajmniej rejestrować różne dane związane z połączeniem, których nie można prześledzić i które są wykorzystywane wyłącznie do rozwiązywania problemów.
 • Klient VPN nie powinien wyciekać żadnych danych w sieci. Jeśli chcesz sprawdzić, jak przetestować połączenie VPN, aby upewnić się, że jest bezpieczne, oto przydatny przewodnik.
 • Klient powinien pozwolić ci wybrać protokół VPN, którego chcesz używać podczas łączenia się z serwerem VPN – chyba że używane urządzenie / system obsługuje oczywiście tylko jeden typ protokołu VPN.

Potrzebujesz VPN z doskonałym klientem?

Zapewniliśmy Ci ochronę – pracowaliśmy dzień i noc, aby upewnić się, że nasi klienci VPN są wyjątkowo przyjaźni dla użytkownika, intuicyjni i ogólnie bezproblemowi.

Ponadto upewniliśmy się, że działają one na najpopularniejszych platformach na rynku:

 • Windows
 • System operacyjny Mac
 • iOS
 • Android
 • Android TV
 • Amazon Fire TV & Fire TV Stick

Nasze aplikacje VPN są pełne funkcji

Możesz wybrać jeden z 6 protokołów VPN, jeśli chcesz połączyć się z jednym z ponad 28 naszych szybkich serwerów, a także mieć możliwość automatycznego łączenia się klienta podczas uruchamiania.

Klient CactusVPN

Poza tym wyposażyliśmy naszego klienta VPN w ochronę przed wyciekiem DNS – aplikacje. Killer i Killswitch – wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoja prywatność nigdy nie była ujawniana w Internecie, bez względu na okoliczności. Nie wspominając już o tym, że cały Twój ruch internetowy i dane są chronione przez nasze potężne szyfrowanie AES.

Aha, nie martw się, że nasz klient rejestruje poufne dane. W naszej firmie egzekwujemy surowe zasady dotyczące braku logów.

Ciesz się nieograniczonym dostępem do mnóstwa treści

Nasz klient ma wbudowaną usługę Smart DNS obok naszej usługi VPN. Jeśli kiedykolwiek chcesz cieszyć się większą różnorodnością treści, zawsze możesz użyć Smart DNS, aby odblokować ponad 300 stron internetowych z takich krajów jak Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia, Polska, Szwajcaria, Francja, Niemcy, Szwecja.

Wypróbuj CactusVPN – bezpłatnie!

Nie musisz od razu podejmować zobowiązania – możesz przetestować naszą usługę VPN bezpłatnie przez 24 godziny, aby sprawdzić, czy spełnia wszystkie Twoje potrzeby. Możesz korzystać ze wszystkich naszych funkcji i nie musisz podawać nam żadnych danych karty kredytowej.

I to nie wszystko. Gdy zostaniesz użytkownikiem CactusVPN, nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli coś nie działa zgodnie z reklamą.

Dolna linia

Czym jest oprogramowanie klienckie VPN? Mówiąc najprościej, jest to wbudowane lub zewnętrzne oprogramowanie instalowane lub konfigurowane na urządzeniu / systemie operacyjnym. Używasz go do połączenia z serwerem VPN i ustanowienia szyfrowanego połączenia przy użyciu różnych protokołów VPN.

Szukając dostawcy VPN z przyzwoitym klientem, upewnij się, że aplikacja jest zgodna z wieloma platformami, łatwa w użyciu i zawiera różne funkcje (takie jak Killswitch lub aplikacje. Killer), które chronią Twoją prywatność w Internecie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me