Co to jest PFS (Perfect Forward Secrecy)? |


Co to jest PFS?

PFS oznacza Perfect Forward Secrecy i jest również znany po prostu jako Forward Secrecy (FS). Jest to styl szyfrowania, który obraca się wokół tymczasowego klucza prywatnego (klucza używanego do odszyfrowywania zaszyfrowanych danych) wytwarzanego w komunikacji klienta VPN i serwera VPN dla każdej sesji.

Jak działa PFS?

Zasadniczo szyfrowanie PFS polega na generowaniu unikalnego klucza sesji dla każdej sesji komunikacyjnej zainicjowanej przez użytkownika między klientem a serwerem. Jeśli z jakiegoś powodu klucz sesji zostanie naruszony, dane z innych sesji komunikacyjnych będą bezpieczne. Po zużyciu wygenerowany klucz prywatny znika, więc nie można go już złamać.

Co więcej, klucze szyfrujące PFS można nawet odświeżyć w ciągu jednej sesji komunikacyjnej, co dodatkowo ogranicza ilość danych, które mogą zostać skradzione przez cyberprzestępcę w przypadku naruszenia tymczasowego klucza prywatnego.

W porównaniu z Perfect Forward Secrecy zwykłe szyfrowanie zwykle powoduje, że klient używa tego samego klucza prywatnego do wszystkich sesji klient-serwer. Zasadniczo oznacza to, że istnieje „klucz główny”, którego można użyć do odszyfrowania całego ruchu. Jeśli ten klucz zostanie naruszony, wszystkie dane znalezione we wszystkich sesjach komunikacyjnych między klientem a serwerem również zostaną naruszone.

Dzięki Perfect Forward Secrecy nie ma takiego „klucza głównego”.

Zasadniczo szyfrowanie PFS może wykorzystywać następujące protokoły uzgadniania kluczy:

 • DHE-RSA
 • DHE-DSA
 • ECDHE-RSA
 • ECDHE-ECDSA
 • ECDH

Co to jest PFS w technologii VPN?

„Co z PFS w komunikacji klient-serwer VPN? Jak to działa?”

Cóż, działa prawie tak samo jak zwykłe szyfrowanie PFS. Najważniejsze, że warto wspomnieć, że zarówno klient VPN, jak i serwer VPN muszą mieć interfejsy obsługujące PFS. W przeciwnym razie Perfect Forward Secrecy nie zadziała.

Ponadto na poziomie VPN PFS występuje na etapie uzgadniania (gdy serwer i klient są uwierzytelniane i wymieniają klucze) oraz podczas procesu tunelowania (w zasadzie połączenia VPN).

Poza tym należy również zauważyć, że PFS jest zwykle używany z określonymi protokołami VPN, takimi jak:

 • OpenVPN
 • SoftEther
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • SSTP
 • Wireguard

Pamiętaj, że PFS zwykle nie jest domyślnie włączony. Jeśli więc szukasz sieci VPN Perfect Forward Secrecy, najlepiej wybrać dostawcę, który zapewni, że jej usługa domyślnie korzysta z szyfrowania PFS na niektórych protokołach.

Jak ważna jest idealna tajemnica?

Bezpieczeństwo PFS jest dość cenne, ponieważ zapewnia dodatkową warstwę ochrony, dzięki czemu Twoje dane osobowe są jeszcze bezpieczniejsze w Internecie. Nie oznacza to, że zwykłe szyfrowanie nie może dobrze chronić danych (pod warunkiem użycia silnych szyfrów i protokołów VPN), ale nigdy nie zaszkodzi podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Algorytmy szyfrowania

Ponadto rozważ to – posiadanie jednego klucza prywatnego działającego jako „klucz główny” dla całego ruchu internetowego jest czymś, co można faktycznie wykorzystać. I to nie jest spekulacja, ponieważ NSA wykorzystała tę słabość do zebrania cennych danych wcześniej.

Poza tym należy wziąć pod uwagę także lukę Heartbleed. Zasadniczo był to błąd wykryty w OpenSSL (implementacja protokołów SSL i TLS typu open source) w 2012 r., Który może potencjalnie spowodować wyciek danych o wielkości do 64 kilobajtów. Cóż, Perfect Forward Secrecy to najlepszy sposób ochrony danych przed Heartbleed.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jasne jest, że PFS zapewnia znacznie bezpieczniejsze połączenie VPN. Co więcej, szyfrowanie PFS może również znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że cyberprzestępcy będą atakować serwer lub klient VPN po prostu dlatego, że cały wysiłek, który jest do tego potrzebny, nie będzie tego wart, ponieważ uzyskają dostęp do bardzo ograniczonych informacji.

Czy są jakieś wady korzystania z PFS w technologii VPN?

Warto wspomnieć, że Perfect Forward Secrecy może wymagać większej mocy obliczeniowej, co oznacza, że ​​nawiązanie połączenia VPN może potrwać nieco dłużej. Oczywiście nie jest to gwarantowane przez cały czas, a jeśli twoje urządzenie ma więcej niż wystarczającą moc przetwarzania, możesz nawet nie zauważyć opóźnienia.

Mimo to, w porównaniu z wysoce bezpiecznymi zaletami korzystania z sieci VPN typu PFS, jest całkiem oczywiste, że potencjalne opóźnienie w procesie połączenia VPN nie jest aż tak złe.

Potrzebujesz VPN PFS, aby bezpieczniej i lepiej przeglądać strony internetowe?

Twoje bezpieczeństwo i prywatność zawsze są najważniejsze dla CactusVPN, dlatego domyślnie używamy Perfect Forward Secrecy w naszych protokołach OpenVPN i SoftEther VPN (które są wyjątkowo bezpiecznymi protokołami szyfrowania).

Co więcej, przestrzegamy również ścisłej zasady zakazu logowania, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić, że będziemy mieć oko na to, co robisz w Internecie.

Oferowane przez nas zabezpieczenia PFS i wyjątkowo bezpieczne protokoły VPN bardzo dobrze współgrają z naszym najnowocześniejszym szyfrowaniem VPN. Na początek używamy bardzo bezpiecznych szyfrów, takich jak AES-256 oraz szyfrowanie uzgadniania RSA-2048.

Poza tym należy również wspomnieć, że nasza usługa korzysta z protokołu wymiany kluczy ECDH i niezawodnego szyfrowania uwierzytelniania (SHA-256, SHA-384 i SHA-512).

Przetestuj naszą usługę za darmo

Chcesz się upewnić, że nasza usługa zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby, zanim podejmiesz zobowiązanie? Żaden problem – możesz wypróbować CactusVPN bezpłatnie przez 24 godziny przed wybraniem abonamentu.

Nawet jeśli wybierzesz jedną z nich, nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak.

Dolna linia

Czym jest PFS? Cóż, mówiąc najprościej, jest to funkcja szyfrowania, która zapewnia generowanie nowego unikalnego klucza prywatnego (klucza odszyfrowywania) dla każdej zainicjowanej przez ciebie sesji serwera VPN klient-VPN, w przeciwieństwie do normalnego posiadania jednego klucza prywatnego dla wszystkie twoje sesje.

W ten sposób Twoje dane osobowe i ruch online są lepiej zabezpieczone, ponieważ cyberprzestępca nie byłby w stanie uzyskać dostępu do wszystkich twoich danych, gdyby udało im się w jakiś sposób złamać klucz prywatny. Dzięki PFS byliby w stanie odszyfrować tylko niewielką ilość informacji, w przeciwieństwie do całego ruchu, i powiedzieli, że informacje byłyby dla nich bezużyteczne.

Większość dostawców VPN oferuje szyfrowanie PFS, ale najlepiej wybrać dostawcę, który wyjaśnia, że ​​domyślnie używają PFS w swoich protokołach VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me