Co to jest protokół VPN i jaki jest najlepszy protokół VPN? |


Cóż, jeśli chcesz poznać protokoły VPN, ten artykuł jest odpowiedni dla Ciebie. Omówimy protokoły VPN, omówimy ogólne typy protokołów VPN i przedstawimy szybki przegląd protokołów, których należy używać do różnych działań online.

Co to jest protokół VPN?

Protokoły VPN reprezentują procesy i zestawy instrukcji, na których polegają dostawcy VPN, aby zapewnić użytkownikom VPN korzystanie ze stabilnej, bezpiecznej komunikacji klient VPN z serwerem VPN. U jego podstaw protokół VPN jest w zasadzie połączeniem protokołów transmisji i standardów szyfrowania.

Jakie są typy protokołów VPN?

W chwili pisania tego artykułu najprawdopodobniej zobaczysz dostawców VPN oferujących dostęp do następujących protokołów VPN:

 • PPTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Wireguard

Porównanie protokołu VPN

PPTP

L2TP / IPSec

IKEv2 / IPSec

IPSec

SSTP

OpenVPN TCP

OpenVPN UDP

SoftEther

Wireguard

Protokół VPN Prędkość połączenia Poziom szyfrowania Stabilność połączenia Streaming multimediów Pobieranie torrentów Kompatybilny z Dostępne w kliencie CactusVPN
Bardzo szybki Ubogi Bardzo stabilny Dobrze Ubogi Większość systemów operacyjnych i urządzeń W systemie Windows
Średni Średni Stabilny Dobrze Średni Większość systemów operacyjnych i urządzeń W systemie Windows
Bardzo szybki Dobrze Bardzo stabilny Dobrze Dobrze Większość systemów operacyjnych i urządzeń W systemach Windows, macOS i iOS
Średni Dobrze Stabilny Dobrze Dobrze Większość systemów operacyjnych i urządzeń Nie
Szybki Dobrze Bardzo stabilny Średni Dobrze Windows, Ubuntu, Android i routery W systemie Windows
Średni Bardzo dobre Stabilny Średni Dobrze Większość systemów operacyjnych i urządzeń W systemie Windows i Android
Szybki Bardzo dobre Średni Dobrze Dobrze Większość systemów operacyjnych i urządzeń W systemie Windows i Android
Bardzo szybki Bardzo dobre Bardzo stabilny Dobrze Dobrze Większość systemów operacyjnych i urządzeń Nie
Szybki Dobrze Jeszcze nie stabilny Średni Średni Linux, macOS, iOS i Android Nie

Krótki przegląd dostępnych protokołów VPN

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o każdym protokole VPN, który opisaliśmy powyżej, ta sekcja jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Oto, co powinieneś wiedzieć – w skrócie – o wszystkich protokołach, z których korzystają dostawcy VPN:

1. PPTP

PPTP oznacza Point-to-Point Tunneling Protocol i jest to protokół VPN opracowany przez Microsoft w latach 90. Obecnie jest bardzo popularny wśród osób, które chcą przesyłać strumieniowo treści z ograniczeniami geograficznymi ze względu na duże prędkości. Poza tym VPN jest łatwy do skonfigurowania i jest już wbudowany w większość platform.

Prawie wszyscy dostawcy VPN oferują dostęp do PPTP, chociaż należy unikać dostawców, którzy oferują tylko PPTP. Dlaczego? Ponieważ prawie nie zapewnia żadnego niezawodnego bezpieczeństwa. W rzeczywistości można bezpiecznie założyć, że PPTP został złamany przez NSA. Co więcej, PPTP może być również blokowane przez zapory ogniowe bez większego wysiłku przez większość czasu.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat protokołu szyfrowania PPTP, zapoznaj się z tym artykułem.

2. L2TP / IPSec

Ogólnie uważane za ulepszenie w stosunku do PPTP, L2TP / IPSec jest zasadniczo rozszerzeniem protokołu PPTP, z tą główną różnicą, że wykorzystuje podwójne enkapsulację:

 • Pierwsza enkapsulacja ustanawia połączenie PPP.
 • Druga enkapsulacja ma faktyczne szyfrowanie IPSec.

Chociaż podwójne enkapsulacja może uczynić L2TP / IPSec bardziej bezpiecznym, może również sprawić, że będzie wolniejsze niż PPTP, ponieważ ruch musi najpierw zostać przekonwertowany do postaci L2TP, a następnie na wierzchu dodana jest dodatkowa warstwa szyfrowania.

Ogólnie rzecz biorąc, protokół jest dość bezpieczny (zwłaszcza jeśli używa szyfru AES), choć warto wspomnieć, że sam L2TP nie zapewnia szyfrowania, dlatego zawsze jest on powiązany z IPSec.

Podobnie jak PPTP, L2TP / IPSec jest zwykle łatwy do skonfigurowania i jest już wbudowany w wiele istniejących platform. Zobaczysz wielu dostawców VPN oferujących dostęp do niego. Jednak większość dostawców zwykle będzie musiała dalej konfigurować protokół, aby upewnić się, że nie będzie on blokowany przez zapory NAT (ponieważ może używać tylko portu UDP 500 do ustanowienia połączenia).

Zaletą tego rodzaju konfiguracji jest to, że L2TP / IPSec nie może być wykorzystywany przez ataki typu man-in-the-middle.

Chociaż istnieją roszczenia, że ​​NSA złamała lub osłabiła ten protokół szyfrowania VPN, nie ma dowodów na ich utworzenie. Warto jednak zauważyć, że te twierdzenia pochodzą od samego Edwarda Snowdena.

Aby dowiedzieć się więcej o L2TP / IPSec, przeczytaj ten artykuł.

3. IPSec

IPSec to bezpieczny pakiet protokołów sieciowych służący do szyfrowania pakietów danych wysyłanych przez sieć IP (sieć komunikacyjna składająca się z jednego lub więcej urządzeń, które używają protokołu internetowego do wysyłania i odbierania danych).

IPSec jest dość popularny ze względu na wysokie bezpieczeństwo (dzięki mechanizmowi nagłówka uwierzytelniania i mechanizmowi enkapsulacji ładunku bezpieczeństwa) oraz fakt, że może szyfrować ruch bez wiedzy aplikacji końcowej.

Jeśli chodzi o wady, IPSec może być trudny do skonfigurowania, więc mogą pojawić się błędy, jeśli dostawca VPN nie ma wystarczającego doświadczenia z tym. W technologii VPN IPSec jest często używany razem z L2TP i IKEv2. Ponadto, jak wspomniano powyżej, pojawiły się – choć nieuzasadnione – twierdzenia, że ​​NSA celowo osłabiła protokół.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o IPSec, kliknij ten link.

4. IKEv2

Opracowany zarówno przez Microsoft, jak i Cisco i oparty na IPSec, IKEv2 jest stosunkowo szybki, stabilny i bezpieczny (jeśli używany jest szyfr typu AES). Ponadto działa nawet natywnie na urządzeniach Blackberry. A ponieważ obsługuje MOBIKE, bardzo dobrze radzi sobie ze zmianami sieci. Co to znaczy? Cóż – na przykład – po zmianie połączenia Wi-Fi na połączenie transmisji danych w telefonie komórkowym połączenie VPN pozostanie stabilne przez cały proces.

Co zabawne, IKEv2 nie jest technicznie protokołem VPN, ale zachowuje się jak jeden i pomaga kontrolować wymianę kluczy IPSec.

Jeśli chodzi o wady, IKEv2 może być trudny do wdrożenia po stronie serwera VPN, więc niedoświadczony lub nieprzygotowany dostawca VPN może popełniać błędy, które mogą powodować problemy z łącznością lub bezpieczeństwem. Ponadto niektórym użytkownikom nie podoba się to, że Microsoft był zaangażowany w jego tworzenie. To, a IKEv2 może zostać potencjalnie zablokowany przez niektóre zapory ogniowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej o IKEv2? Następnie sprawdź nasz artykuł na ten temat.

5. OpenVPN

Protokół open source, OpenVPN jest jednym z najpopularniejszych protokołów VPN wśród użytkowników. Jest bardzo bezpieczny, konfigurowalny i działa na wielu platformach. Co więcej, OpenVPN jest bardzo trudny do zablokowania, ponieważ ruch OpenVPN jest niezwykle trudny do odróżnienia od ruchu HTTPS / SSL.

Aha, a protokół OpenVPN może również działać na dowolnym porcie (w tym na porcie 443 HTTPS) i używać zarówno protokołów UDP, jak i TCP.

Główną wadą protokołu wydaje się być fakt, że użycie go z silnymi szyframi szyfrującymi może czasem spowolnić szybkość połączenia. Problem ten można jednak czasem rozwiązać, ponieważ OpenVPN korzysta z protokołu UDP, ponieważ jest szybszy.

Poza tym OpenVPN wymaga oprogramowania innej firmy, ponieważ nie jest natywnie zintegrowane z systemami operacyjnymi lub różnymi platformami, a jego konfiguracja może być trudna. Na szczęście nie jest to duży problem dla przeciętnego użytkownika, ponieważ klienci VPN służą jako potrzebne oprogramowanie innych firm.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o OpenVPN, sprawdź ten link.

6. SoftEther

W porównaniu do większości protokołów szyfrowania VPN (oprócz Wireguard), SoftEther jest stosunkowo nowy. Protokół początkowo był prostym projektem na Uniwersytecie Tsukuba, ale ostatecznie przerodził się w duży projekt oprogramowania VPN z wieloma protokołami typu open source.

„Poczekaj, co masz na myśli, jeśli masz na myśli oprogramowanie VPN z wieloma protokołami?”

W tym momencie ważne jest, aby wprowadzić jedno wyraźne rozróżnienie – SoftEther może odnosić się do protokołu VPN lub serwera VPN:

 • Serwer SoftEther VPN może obsługiwać dużą liczbę protokołów VPN, takich jak SSTP, OpenVPN, L2TP / IPSec, IPSec i protokół SoftEther VPN (stąd bit „wieloprotokołowy”)
 • Protokół SoftEther VPN wykorzystuje SSL 3.0 do bezpiecznej komunikacji klient-serwer VPN. Protokół zawiera różne ulepszenia techniczne, dzięki którym jest szybszy i bezpieczniejszy.

Pomimo tego, że jest nowy, SoftEther szybko stał się popularny wśród użytkowników VPN, ponieważ jest bardzo bezpieczny (SoftEther używa AES-256), stabilny i zaskakująco szybki. Co więcej, jest również bezpłatny i działa w wielu systemach operacyjnych (w tym FreeBSD i Solaris) – nie wspominając o tym, że jest to jeden z niewielu protokołów VPN, który ma działających klientów w systemie Linux.

Ponadto SoftEther ma nawet funkcje, których nie ma OpenVPN, takie jak funkcja dynamicznego DNS, zarządzanie RPC przez HTTPS i zarządzanie GUI (żeby wymienić tylko kilka przykładów).

W tej chwili jedynymi wadami, o których warto wspomnieć, jest fakt, że SoftEther nie ma natywnej obsługi systemu operacyjnego i że – z jakiegoś powodu – istnieją dostawcy VPN, którzy nie oferują tej opcji. Ponieważ jest to rozwiązanie oparte na oprogramowaniu, dostawca VPN nie może naprawdę zaoferować ci bezpośredniego dostępu do protokołu. Zamiast tego musisz zainstalować SoftEther na swoim urządzeniu i połączyć się z serwerami dostawcy.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o SoftEther, napisaliśmy już na ten temat szczegółowy artykuł.

7. SSTP

SSTP oznacza Secure Socket Tunneling Protocol i został wprowadzony przez Microsoft z Windows Vista. Mimo to nadal działa na innych systemach operacyjnych (takich jak Linux i Android). SSTP jest znacznie lepszy niż PPTP, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ można go skonfigurować z szyfrowaniem AES.

SSTP

Ponadto protokół SSTP VPN jest często porównywany z OpenVPN pod względem korzyści, ponieważ używa protokołu SSL 3.0, co pozwala mu ominąć cenzurę przy użyciu portu 443 (portu ruchu HTTPS).

Mimo to SSTP nie jest tak popularny jak OpenVPN, ponieważ jest własnością firmy Microsoft, zwykle działa dobrze tylko na platformach Windows i nie jest open source.

Chcesz przeczytać więcej o SSTP? Następnie sprawdź nasz artykuł na ten temat.

8. Wireguard

Wireguard to nowy protokół VPN. Ma rzekomo zastąpić IPSec i jest szybszy i lżejszy od niego. Ponadto Wireguard jest oprogramowaniem typu open source, a ponieważ wykorzystuje tylko jeden pakiet kryptograficzny, jest mniej prawdopodobne, że ma luki bezpieczeństwa.

Jedynymi problemami w tej chwili jest fakt, że protokół jest wciąż w fazie rozwoju, brakuje mu wielu kompatybilności między platformami (w tej chwili w większości działa on tylko w systemie Linux) i należy przeprowadzić więcej testów, ponieważ nie ma stabilne wydanie jeszcze.

Mimo to istnieją dostawcy VPN, którzy zaczęli korzystać z Wireguard.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Wireguard, sprawdź ten artykuł.

Potrzebujesz usługi z dobrym wyborem protokołów VPN?

Zapewnimy Ci ochronę – CactusVPN zapewnia dostęp do najpopularniejszych protokołów VPN: OpenVPN, SoftEther, IKEv2, SSTP, L2TP / IPSec i PPTP.

Wybór protokołu VPN, którego chcesz użyć, jest niezwykle prosty – po prostu skorzystaj z menu rozwijanego w naszej aplikacji VPN, aby dokonać wyboru przed połączeniem się z jednym z naszych serwerów, i możesz zacząć. Żadnych skomplikowanych procesów konfiguracji.

Ciesz się także najwyższej klasy bezpieczeństwem online

Nasze protokoły VPN wykorzystują szyfry szyfrujące AES-256, aby upewnić się, że Twoje dane osobowe i ruch internetowy są bezpieczne i solidne.

Ponadto zapewniamy również dostęp do niezawodnego Kill Switcha, dzięki czemu możesz cieszyć się spokojem podczas przeglądania sieci, wiedząc, że Twój ruch nie zostanie ujawniony, nawet jeśli wystąpią problemy z łącznością.

Aha, a do tego wszystkiego egzekwujemy surowe zasady dotyczące braku logowania w naszej firmie, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić, że ktoś tutaj w CactusVPN zobaczy, co robisz online.

Aplikacja CactusVPN

Wypróbuj najpierw CactusVPN za darmo

Chcesz się upewnić, że nasza usługa zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby, zanim podejmiesz zobowiązanie? Nie ma problemu – możesz łatwo przetestować naszą usługę VPN bezpłatnie przez 24 godziny.

A kiedy wybierzesz abonament i zostaniesz użytkownikiem CactusVPN, nadal będziemy mieć twoje plecy z naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli VPN nie działa zgodnie z reklamą.

Jaki jest najlepszy protokół VPN?

Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna – głównie dlatego, że to, co uważa się za „najlepszy protokół VPN”, zależy wyłącznie od tego, co chcesz robić w Internecie. To, co może być uważane przez niektórych za najlepszy protokół VPN, może być przez innych postrzegane jako protokół szyfrowania sub-par.

Tak więc, aby zaoferować ci przyzwoitą odpowiedź, sprawdzimy, które protokoły VPN najlepiej sprawdzają się w określonych działaniach lub sytuacjach online:

Jaki jest najlepszy protokół VPN do torrentowania?

Jeśli chodzi o torrentowanie za pomocą VPN, na pewno potrzebujesz protokołu VPN, który jest stabilny, szybki i bezpieczny. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie protokół SoftEther VPN, ponieważ ma wszystkie te funkcje.

W tym przypadku dobrą alternatywą dla SoftEther byłaby również IKEv2. Możesz także spróbować użyć OpenVPN UDP do pobierania torrentów, ale zalecamy to zrobić tylko wtedy, gdy używasz sieci VPN, która oferuje Kill Switch, ponieważ nie zapewnia idealnej stabilności. I na pewno nie chcesz, aby Twoje działania związane z torrentowaniem były ujawniane, jeśli połączenie VPN nagle przestanie działać.

Nasza rekomendacja: SoftEther lub OpenVPN UDP

ZRZECZENIE SIĘ: W CactusVPN nie zachęcamy do nielegalnego naruszania praw autorskich i nielegalnego torrentowania. Rozumiemy jednak, że – dla niektórych osób – udostępnianie plików jest jedynym możliwym sposobem uzyskania dostępu do rozrywki (filmy, programy telewizyjne, gry wideo) oraz plików roboczych lub szkolnych.

Jaki jest najszybszy protokół VPN?

Przez długi czas PPTP był uważany za opcję przejścia, jeśli szukałeś szybkiego protokołu VPN. Obecnie jest to bardzo szybki protokół VPN, który jest często używany do przesyłania strumieniowego blokowanych geograficznie treści. Jednak ta szybkość wiąże się z ceną poważnego braku szyfrowania, co powoduje, że jesteś praktycznie widoczny w Internecie.

Smart DNS Speed

O wiele lepszą alternatywą dla PPTP jest SoftEther. Najwyraźniej ten protokół VPN jest czterokrotnie szybszy niż protokół PPTP i trzynastokrotnie szybszy niż protokół OpenVPN. Podobno dzieje się tak, ponieważ SoftEther został napisany z myślą o dużej przepustowości. Ponadto możesz cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa i kompatybilnością między platformami na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych.

Mimo to, jeśli SoftEther po prostu nie jest dla ciebie opłacalną opcją, przyjemną alternatywą dla PPTP jest IKEv2, ponieważ jest również dość szybki. Oczywiście zawsze możesz użyć PPTP, jeśli chcesz, ale pamiętaj, że musisz upewnić się, że żadne wrażliwe dane nie zostałyby zagrożone, gdybyś to zrobił.

Jeśli chodzi o Wireguard, wydaje się dość szybki z testów, które przeprowadzili na swojej stronie internetowej, ale jego niedostępność dla większości użytkowników i brak stabilności na razie przeszkadzają.

Nasza rekomendacja: SoftEther

Jaki jest najbezpieczniejszy protokół VPN?

OpenVPN byłby naszym pierwszym wyborem. Oferuje 256-bitowe szyfrowanie, nie wymaga działania stosu IP i jądra, ponieważ działa w przestrzeni użytkownika (zapewniając lepszą ochronę pamięci), a także obsługuje niestandardowy protokół bezpieczeństwa oparty na TLS i SSL.

Lepiej skorzystaj z dostawcy VPN, który oferuje również Kill Switch (dotyczy dowolnego protokołu VPN), ale OpenVPN TCP jest dość stabilny, więc nie powinno być żadnych problemów.

SoftEther jest również przyzwoitą opcją. Bezpieczeństwo, z którego korzystasz, jest w zasadzie równe ochronie, którą zyskujesz dzięki OpenVPN. Korzystanie z SoftEther na najwyższym poziomie bezpieczeństwa w Internecie sprowadza się do tego, czy nie masz nic przeciwko korzystaniu z nowszego protokołu VPN zamiast starszego protokołu OpenVPN.

IKEv2 jest również dobrym wyborem, jeśli korzystasz z urządzeń BlackBerry i szyfruje dane dwukrotnie. L2TP / IPSec też to robi i jest ogólnie uważany za bezpieczny, ale tak naprawdę nie zalecamy go w porównaniu z pozostałymi protokołami VPN, które wymieniliśmy w tym konkretnym kontekście.

Jeśli chodzi o Wireguard, to prawda, że ​​jest to bezpieczny protokół, ale wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej, więc na razie trudno jest na nim polegać w zakresie bezpieczeństwa online.

Poza tym SSTP również działa dobrze. To zależy tylko od tego, czy przeszkadza Ci fakt, że nie jest to oprogramowanie typu open source i że jest wyłącznie kontrolowane przez Microsoft – firmę, która wcześniej zapewniła NSA dostęp do zaszyfrowanych wiadomości..

Nasza rekomendacja: OpenVPN lub SoftEther

Jaki jest najbardziej stabilny protokół VPN?

IKEv2 to doskonały wybór, jeśli chodzi o stabilność na urządzeniach mobilnych, ponieważ jest w stanie oprzeć się zmianom sieci.

SoftEther również ma się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę, że został stworzony na podstawie idei, że po uruchomieniu będzie działał 24/7. Jego kod został napisany w sposób zapobiegający zarówno wyciekom pamięci, jak i różnym awariom. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, SoftEther jest zaprogramowany tak, aby uruchamiał się automatycznie tak szybko, jak to możliwe.

Inne stabilne protokoły VPN obejmują OpenVPN (gdy używa portu TCP), SSTP i L2TP / IPSec. PPTP jest również dość stabilny, ale pamiętaj, że czasami może być łatwo blokowany przez zapory ogniowe.

Nasza rekomendacja: IKEv2, SoftEther lub OpenVPN TCP

Jaki jest najbardziej zgodny z wieloma platformami protokół VPN?

PPTP wydaje się być najbardziej natywnie obsługiwanym protokołem VPN – jest dostępny w wielu systemach operacyjnych i urządzeniach. Warto jednak zauważyć, że ze względu na słabość zabezpieczeń PPTP może nie być obsługiwany na nowszych urządzeniach i systemach operacyjnych. Na przykład protokół VPN nie jest już natywnie obsługiwany w systemie macOS Sierra (i wyższych wersjach).

Dobrą alternatywą dla PPTP jest L2TP / IPSec, który jest również dostępny na wielu platformach. IKEv2 to również dobra opcja – zwłaszcza, że ​​działa na urządzeniach BlackBerry.

OpenVPN nie ma natywnej obsługi systemów operacyjnych i innych urządzeń, ale jest łatwo dostępny za pośrednictwem oprogramowania innych firm, takich jak klienci VPN.

Nasza rekomendacja: L2TP / IPSec, OpenVPN, IKEv2 i PPTP (na razie i tylko jeśli masz pewność, że nie narażasz żadnych cennych danych)

Jaki jest najłatwiejszy do skonfigurowania protokół VPN??

Na razie PPTP wydaje się najłatwiejszym do skonfigurowania protokołem VPN, ponieważ jest wbudowany w tak wiele platform. L2TP / IPSec i IKEv2 są dość proste w konfiguracji również z tego samego powodu.

SSTP jest również bardzo łatwy w zarządzaniu, choć tylko na platformach Windows. A Wireguard jest prostszy w konfiguracji niż OpenVPN – przynajmniej według tej recenzji, gdzie pisanie zajęło około sześciu godzin, aby skonfigurować Wireguard w porównaniu z kilkoma dniami dla OpenVPN.

SoftEther nie jest niezwykle trudny do skonfigurowania w porównaniu do OpenVPN, ponieważ jest wyposażony w łatwy w użyciu instalator i posiada narzędzia do zarządzania GUI. Ale w porównaniu z innymi protokołami VPN wymienionymi powyżej, wciąż jest trochę pracy.

Oczywiście, jeśli korzystasz z oprogramowania VPN innej firmy, masz łatwy dostęp do dowolnego protokołu VPN, pod warunkiem, że oferuje go dostawca VPN i dopóki działa on na twoim urządzeniu lub systemie operacyjnym – z wyjątkiem SoftEther, ponieważ potrzebujesz zainstalować oprogramowanie na swoim urządzeniu i ręcznie połączyć się z serwerami dostawcy VPN.

Nasza rekomendacja: PPTP, L2TP / IPSec lub IKEv2

Co to jest najmniej intensywny protokół VPN intensywnie korzystający z zasobów?

Bez wątpienia PPTP jest jedną z najmniej obciążających zasoby opcji po prostu dlatego, że oferuje takie gorsze szyfrowanie, które nie pochłania dużej mocy procesora.

SSTP jest jednak zwykle lepszym wyborem, ponieważ zużywa mniej zasobów, a jednocześnie oferuje przyzwoite bezpieczeństwo – wszystko dzięki temu, że jest silnie zintegrowany z platformami Windows. Jeśli używasz innego systemu operacyjnego lub urządzenia, możesz wypróbować OpenVPN zamiast PPTP, ponieważ może on zoptymalizować zużycie energii przetwarzania. Wireguard może być dobrą alternatywą dla użytkowników Linuksa.

Nasza rekomendacja: SSTP, PPTP lub OpenVPN / Wireguard

„Więc jakiego protokołu VPN powinienem użyć?”

Trudno powiedzieć – wszystko naprawdę zależy od tego, co chcesz robić w Internecie. Oto krótka lista, która pokazuje, do czego najlepiej wykorzystać każdy protokół VPN, co może pomóc w podjęciu takiej decyzji:

 • PPTP najlepiej jest stosować, gdy potrzebujesz szybkiego dostępu do treści blokowanych geograficznie. W idealnym przypadku nie należy go używać, gdy użytkownik jest zalogowany na inne konta zawierające poufne informacje (na przykład konto bankowe).
 • L2TP / IPSec to w zasadzie ulepszona wersja PPTP, więc możesz jej używać, gdy chcesz pobierać torrenty, uzyskiwać dostęp do treści blokowanych geograficznie i bezpiecznie przeglądać Internet, i nie przeszkadza to potencjalnemu spadkowi prędkości połączenia.
 • IKEv2 to świetna opcja, jeśli często korzystasz z urządzenia mobilnego (zwłaszcza jeśli jest to urządzenie BlackBerry), ponieważ połączenie VPN pozostaje stabilne podczas przełączania z sieci Wi-Fi na abonament. Jest to również idealne rozwiązanie, jeśli chcesz zabezpieczyć ruch online i cieszyć się przyzwoitymi prędkościami.
 • SSTP jest dobrą opcją, jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows i chcesz cieszyć się przyzwoitym bezpieczeństwem i szybkością online bez protokołu pochłaniającego zbyt wiele mocy procesora.
 • OpenVPN powinien być twoją opcją, jeśli chcesz mieć bezpieczne, stabilne połączenie online. Jeśli interesują Cię lepsze prędkości, możesz użyć OpenVPN przez UDP.
 • SoftEther jest doskonałą alternatywą dla OpenVPN i jest właściwym wyborem, jeśli nie masz nic przeciwko nowemu protokołowi VPN i chcesz cieszyć się bezpiecznymi, stabilnymi, szybkimi połączeniami.
 • Wireguard najlepiej jest stosować, jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i chcesz wypróbować eksperymentalny protokół VPN, który rzekomo może zapewnić płynne korzystanie z Internetu.

Wniosek

Protokół VPN to zestaw reguł używanych do negocjowania połączenia między klientem VPN a serwerem VPN. W tej chwili są to protokoły VPN, które najprawdopodobniej będą używane przez dostawców VPN:

 • PPTP
 • SSTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Wireguard

Ogólnie rzecz biorąc, OpenVPN i SoftEther są idealnymi protokołami VPN do użycia, jeśli chcesz cieszyć się płynnym, szybkim i stabilnym korzystaniem z Internetu. Wireguard ma również wiele do zaoferowania w tym zakresie, ale obecnie jest tylko w fazie eksperymentalnej. SSTP i IKEv2 są dobrą alternatywą, jeśli OpenVPN i SoftEther nie są dla Ciebie opcją.

PPTP należy używać tylko wtedy, gdy potrzebujesz dużej prędkości połączenia i masz pewność, że Twoja prywatność nie będzie zagrożona (ponieważ ma słabe szyfrowanie). Jeśli chodzi o L2TP / IPSec, jest lepszy od PPTP, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale nie jest tak szybki ze względu na funkcję podwójnego kapsułkowania. Pamiętaj, że IKEv2 / IPSec ma ten sam wysoki poziom bezpieczeństwa, ale jest znacznie szybszy niż L2TP / IPSec.

Najlepiej wybrać dostawcę VPN, który pozwala wybierać spośród wielu protokołów VPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me