Co to jest wyciek DNS i jak temu zapobiec? |


Co to jest DNS?

DNS oznacza Domain Name System i odpowiada za tłumaczenie nazw witryn na adresy IP i odwrotnie. Pomyśl o DNS jako książce telefonicznej Internetu – umożliwia komunikację między urządzeniami i stronami internetowymi, a każdy serwer DNS prowadzi katalog nazw domen, które można tłumaczyć na adresy IP.

Co to jest wyciek DNS?

Wyciek DNS zwykle występuje, gdy korzystasz z usługi VPN. Zasadniczo wyciek DNS występuje, gdy zapytania DNS są wysyłane poza zaszyfrowanym tunelem VPN lub gdy serwer VPN jest omijany lub ignorowany.

Jak wpływa na Ciebie wyciek DNS?

Po wystąpieniu wycieku VPN DNS ruch w Internecie nie jest już objęty nadzorem, ponieważ dostawca usług internetowych może zobaczyć żądania DNS, co oznacza, że ​​wie, które witryny przeglądasz lub z jakich aplikacji korzystasz.

Poza tym wyciek DNS może również ujawnić twoją prawdziwą lokalizację geograficzną oraz lokalizację twojego dostawcy usług internetowych. Może to nie wydawać się dużym problemem, ale taki rodzaj sprytnych hakerów może użyć do odnalezienia twojego prawdziwego adresu IP.

Co powoduje wyciek VPN VPN?

Główną przyczyną wycieku VPN DNS jest niewłaściwa ręczna konfiguracja usługi VPN na urządzeniu lub systemie operacyjnym. Dlatego zawsze powinieneś wybierać dostawcę VPN, który oferuje klientów kompatybilnych z wieloma platformami – przynajmniej na najpopularniejszych urządzeniach i systemach operacyjnych.

Inne czynniki, które zwiększają ryzyko związane z wyciekiem VPN DNS, obejmują:

 • Wbudowane funkcje systemu operacyjnego, które mogą zakłócać żądania DNS i ruch.
 • Niezależnie od tego, czy ręcznie skonfigurowałeś DNS w taki sposób, aby nie korzystał z serwerów DNS obsługiwanych przez dostawcę VPN.
 • Niewłaściwa konfiguracja ustawień sieciowych.
 • Fakt, że korzystasz zarówno z protokołu IPv4, jak i IPv6 podczas korzystania z sieci VPN bez obsługi protokołu IPv6.

Inną bardziej niebezpieczną przyczyną wycieków DNS może być fakt, że cyberprzestępca przejął kontrolę nad routerem. Kiedy tak się dzieje, urządzenie jest nakłaniane do wysyłania ruchu DNS poza ruch VPN.

Jak stwierdzić, czy masz do czynienia z wyciekiem VPN DNS

Niestety nie ma dokładnych znaków, na które można zwrócić uwagę, czy masz do czynienia z wyciekiem DNS, czy nie. Na szczęście istnieją sposoby na przetestowanie połączenia VPN, aby upewnić się, że jest ono wolne od DNS.

Jednym świetnym narzędziem, którego można użyć do szybkiego i dokładnego testu szczelności DNS, jest DNSLeakTest.com. Możesz uruchomić test standardowy lub test rozszerzony (zalecamy jedno i drugie). Zasadniczo to, na co musisz uważać, to serwery, które pojawiają się w wynikach. Jeśli korzystasz z VPN, a niektóre serwery w wynikach (lub wszystkie z nich) nie należą do Twojego dostawcy VPN, masz do czynienia z wyciekiem DNS.

Test szczelności DNS

Oprócz tej witryny możesz także spróbować użyć narzędzia do testowania szczelności DNS firmy Comparitech. Najpierw uruchamiasz test bez VPN, a następnie z VPN. Wyniki są powiązane i otrzymasz powiadomienie, jeśli masz do czynienia z wyciekiem VPN DNS.

Innym narzędziem, które możesz wypróbować, jest IPLeak.net.

Jedna rzecz, którą powinieneś wiedzieć o narzędziach do sprawdzania szczelności DNS

Narzędzia do testowania wycieków IP i DNS zwykle używają różnych baz danych podczas uruchamiania testów. Z tego powodu istnieje ryzyko, że czasami zauważysz rozbieżności w wynikach testu. Na przykład może zostać wyświetlony adres IP serwera, który znasz z tego miejsca, np. Z Włoch, który jest powiązany z niewłaściwym krajem.

Nie zdarza się to często, ale kiedy tak się dzieje, musisz pamiętać o tym – najważniejszy jest wyświetlany adres IP. Tak długo, jak to jest adres serwera VPN, którego używasz, nie masz się o co martwić.

Jak zapobiegać problemom z wyciekami DNS

Jeśli nie chcesz stać się ofiarą wycieku DNS, możesz zrobić kilka rzeczy, aby rozwiązać problem.

Zapobiegaj wyciekom DNS

Możesz także użyć wskazanych tutaj wskaźników, aby spróbować naprawić przeciek DNS:

 • Jeśli używana sieć VPN nie ma własnych serwerów DNS, musisz ręcznie skonfigurować urządzenie, aby korzystało z niezależnego serwera DNS – takiego jak Google Public DNS lub OpenDNS. Takie postępowanie powinno umożliwić przesyłanie żądań DNS przez sieć VPN, a nie przez dostawcę usług internetowych.
 • Jeśli sieć VPN, której chcesz użyć, nie obsługuje protokołu IPv6, wyłącz ją na swoim urządzeniu. Jeśli tego nie zrobisz, mogą wystąpić wycieki DNS, ponieważ żądania wysyłane przez IPv6 mogą w ten sposób ominąć tunel VPN.
 • Jednym ze sposobów zapobiegania i usuwania wycieków DNS jest ominięcie przezroczystych serwerów proxy DNS, które mogą być używane przez twojego dostawcę usług internetowych do przechwytywania twoich żądań DNS i zmuszania cię do korzystania z ich usług DNS.
 • Jeśli korzystasz z systemu Windows 8, 8.1 lub 10, możesz być narażony na wycieki DNS z powodu funkcji inteligentnego rozpoznawania nazw w wielu domach, która wysyła żądania DNS do wszystkich dostępnych serwerów i przyjmuje odpowiedzi od niestandardowych serwerów, jeśli ulubione serwery DNS odpowiadają zbyt długo. Niestety użytkownicy systemu Windows 10 nie mogą tak naprawdę wyłączyć tej funkcji, ponieważ jest ona wbudowana. Możesz spróbować rozwiązać to za pomocą tej wtyczki, jeśli korzystasz z OpenVPN, lub spróbuj wyłączyć ją w Edytorze lokalnych zasad grupy systemu Windows (jednak nie jest to możliwe w wersji Home Edition). Alternatywnie powinieneś spróbować użyć innych systemów operacyjnych.
 • Jeszcze raz, jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows, być może będziesz musiał poradzić sobie z Teredo – protokołem tunelowania wbudowanym w system operacyjny, który ma na celu poprawę kompatybilności między IPv4 i IPv6. Problem polega na tym, że czasami może mieć pierwszeństwo przed tunelem VPN, co powoduje wycieki DNS. Na szczęście możesz łatwo wyłączyć tę funkcję – po prostu otwórz wiersz polecenia i wpisz następujący „netsh interface teredo set state disabled”.
 • Jeśli sieć VPN, której używasz, ma funkcję wiązania IP, skorzystaj z niej – po prostu blokuje każdy ruch, który nie przechodzi przez VPN. Jeśli klient nie ma takiej funkcji, skonfiguruj zaporę tak, aby zezwalała tylko na ruch online w sieci VPN za pośrednictwem sieci VPN.
 • Regularnie przeprowadzaj testy szczelności DNS – co kilka dni lub co najmniej raz w tygodniu. Jeśli dbasz o swoją prywatność, musisz dość często monitorować ruch VPN, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
 • Jeśli chcesz być bardzo dokładny, możesz użyć oprogramowania do monitorowania VPN (takiego jak Paessler), aby kontrolować połączenia VPN. Warto jednak wspomnieć, że ta opcja jest dość droga i można łatwo dowiedzieć się, czy wyciek DNS jest problemem w przypadku normalnych, bezpłatnych testów szczelności DNS.

Ale ostatecznie najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem wycieku DNS jest po prostu użycie sieci VPN, która oferuje ochronę przed wyciekiem DNS. Jeśli wiesz na pewno, że twój obecny dostawca ujawnia Twoją prywatność w Internecie przez wycieki DNS, powinieneś zmienić na inny, który gwarantuje, że Twoje dane będą bezpieczne i solidne.

Potrzebujesz VPN z najwyższej klasy ochroną przed wyciekiem DNS?

CactusVPN zapewnia ci ochronę. Zapewniamy wysokiej jakości usługę VPN wyposażoną w potężne szyfrowanie AES i umożliwiającą wybór do 6 protokołów VPN (w tym OpenVPN i SoftEther) podczas uzyskiwania dostępu do sieci.

Oferujemy również ochronę przed wyciekiem DNS. Wszystkie nasze serwery DNS są szybkie, ruch DNS jest szyfrowany od końca do końca, a my korzystamy z publicznego Google DNS, który jest bardzo niezawodny. Ponadto nie przechowujemy żadnych dzienników aktywności.

Wybierz jedną z naszych wielu przyjaznych dla użytkownika aplikacji VPN. Mamy aplikacje działające na systemach Windows, macOS, iOS, Android, Android TV i Amazon Fire TV.

Wypróbuj najpierw CactusVPN za darmo

Oferujemy bezpłatną 24-godzinną wersję próbną, więc możesz przeprowadzić tyle testów szczelności DNS, ile chcesz, aby wszystko było w porządku. I tak, możesz zarejestrować się bez podawania danych karty kredytowej.

Ponadto, gdy zostaniesz użytkownikiem CactusVPN, z przyjemnością dowiesz się, że nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli usługa nie działa zgodnie z reklamą.

Co to jest wyciek DNS? Dolna linia

Wyciek DNS występuje wtedy, gdy zapytania DNS są wysyłane poza zaszyfrowany tunel VPN, co w istocie oznacza, że ​​każdy (na przykład twój dostawca usług internetowych) może zobaczyć, do których stron internetowych i aplikacji korzystasz i z których korzystasz.

Wycieki DNS mogą być spowodowane wieloma przyczynami (takimi jak nieprawidłowo skonfigurowane sieci VPN, konflikty IPv6, a nawet cyberataki). Na szczęście wykrycie wycieku DNS nie jest takie trudne (możesz łatwo skorzystać z testu szczelności DNS, takiego jak DNSLeakTest.com), a ustalenie rozwiązania może czasami być tak proste, jak zmiana dostawcy VPN lub wyłączenie IPv6, lub coś trudniejszego, na przykład konieczność użycia wtyczki OpenVPN.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na uniknięcie wycieku DNS jest po prostu skorzystanie z usług dostawcy VPN, który oferuje wbudowaną ochronę przed wyciekiem DNS z ich usług.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me