Czy VPN chroni przed złośliwym oprogramowaniem? Co to jest złośliwe oprogramowanie? |


Co to jest złośliwe oprogramowanie i jak możemy temu zapobiec?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec infekcjom złośliwym oprogramowaniem, ale najlepiej zacząć od zrozumienia, czym jest złośliwe oprogramowanie i jakiego rodzaju cyberprzestępcy najczęściej używają.

Co to jest złośliwe oprogramowanie??

Złośliwe oprogramowanie to złośliwe oprogramowanie skonfigurowane do infekowania i uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do komputerów, telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń. Cyberprzestępcy zazwyczaj wykorzystują złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych osobowych i finansowych od użytkowników online i firm. Bardziej zaawansowane typy złośliwego oprogramowania mogą być również wykorzystywane do monitorowania czyjejś aktywności na urządzeniu, blokowania dostępu do systemu operacyjnego lub dysku twardego i uszkadzania samego urządzenia.

Złośliwe oprogramowanie a wirusy – jaka jest różnica?

Wiele osób się myli, zwykle dlatego, że oprogramowanie zabezpieczające nazywa się albo oprogramowaniem „antywirusowym”, albo „antymalware”. Uznaliśmy, że równie dobrze możemy rozwiązać ten problem, ponieważ omawiamy złośliwe oprogramowanie.

Zasadniczo wirus to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może się replikować, rozprzestrzeniać na inne systemy i szkodzić systemom operacyjnym użytkowników. Z drugiej strony, złośliwe oprogramowanie odnosi się do wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania, które hakerzy mogą wykorzystać do atakowania użytkowników Internetu.

Najczęstsze rodzaje złośliwego oprogramowania

1. Adware

Adware (skrót od oprogramowania obsługującego reklamy) to złośliwe oprogramowanie, które infekuje twoje urządzenie i / lub przeglądarkę oraz naraża cię na mnóstwo niechcianych reklam. Przykłady zwykle obejmują wyskakujące reklamy na komputerze lub przeglądarce, których nie można się pozbyć.

Oprogramowanie reklamowe zwykle nie jest uważane za bardzo niebezpieczne, tylko denerwujące. Jednak wiele reklam, za pomocą których otrzymujesz spam, może zawierać złośliwe pliki i linki. Interakcja z nimi dodatkowo zainfekuje twoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Zasadniczo reklamodawcy używają reklamodawców i cyberprzestępców jako sposobu na szybkie zarabianie pieniędzy. Jednak oprogramowanie reklamowe można również połączyć z oprogramowaniem szpiegującym w celu śledzenia aktywności użytkownika i kradzieży danych osobowych.

2. Oprogramowanie szpiegujące

Jak sama nazwa wskazuje, oprogramowanie szpiegujące to złośliwe oprogramowanie, które Cię szpieguje. Zaraża twoje urządzenie i kradnie wrażliwe dane osobowe poprzez:

 • Monitorowanie tego, co robisz na swoim urządzeniu.
 • Zbieranie naciśnięć klawiszy za pomocą keyloggerów.
 • Zbieranie wszelkich dostępnych danych finansowych i osobistych na twoim urządzeniu.

Czasami cyberprzestępcy mogą używać zaawansowanych rodzajów programów szpiegujących do zmiany połączeń sieciowych i ruchu oraz do zmiany ustawień bezpieczeństwa różnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu.

Oprogramowanie szpiegujące jest często wiązane z innym złośliwym oprogramowaniem, a nawet można je znaleźć w legalnym oprogramowaniu.

3. Ransomware

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które przetrzymuje komputer lub dane osobowe i finansowe jako „zakładnika” okupu. Zasadniczo złośliwe oprogramowanie albo szyfruje wszystkie dane na dysku twardym, albo blokuje dostęp do systemu operacyjnego. W obu sytuacjach zostanie wyświetlony komunikat z prośbą o zapłacenie dużego okupu (kilkaset dolarów lub więcej) w celu odzyskania dostępu. Zazwyczaj obowiązuje limit czasu, a wiadomość będzie zawierać twierdzenie, że wszystkie dane zostaną usunięte, jeśli nie dokonasz płatności.

Ten rodzaj złośliwego oprogramowania jest zwykle motywowany finansowo, ale niektórzy cyberprzestępcy mogą go wykorzystać tylko po to, aby siać spustoszenie i szkodzić przedsiębiorstwom. Niektóre dobrze znane przykłady oprogramowania ransomware to WannaCry, NotPetya i Locky.

Ransomware zwykle rozprzestrzenia się za pośrednictwem złośliwych plików i łączy. Czasami można wykorzystać luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego i sieci, aby narazić urządzenie na działanie oprogramowania ransomware.

4. Wirusy

Wirusy są niebezpiecznym rodzajem złośliwego oprogramowania, ponieważ mogą się replikować i rozprzestrzeniać na inne komputery. Mogą dołączyć do legalnych lub złośliwych programów i uruchomić się, gdy użytkownik je uruchomi.

Bardziej kreatywni hakerzy mogą wykorzystywać inne metody do rozprzestrzeniania wirusów, takie jak luki w zabezpieczeniach witryn i aplikacji, pliki dokumentów i pliki skryptów.

Wirusy mają wiele zastosowań. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać je do:

 • Kradnij dane osobowe i finansowe.
 • Uszkodzić komputer lub sieć.
 • Utwórz botnet.
 • Spamuj Cię reklamami.

5. Robaki

Robaki są bardzo popularnym rodzajem złośliwego oprogramowania i często są wykorzystywane do niszczenia sieci poprzez zużywanie dużej przepustowości i przeciążanie serwerów. Niektóre robaki można nawet zaprogramować tak, aby szkodziły komputerom. Zasadniczo zawierają one tak zwany „ładunek” – kod, który kieruje robakiem do wykonywania różnych działań po zainfekowaniu komputera, takich jak:

 • Kradzież danych osobowych i finansowych.
 • Konfigurowanie botnetów.
 • Usuwanie plików.

Hakerom zwykle udaje się narazić użytkowników online na robaki, wysyłając im spam lub wiadomości phishingowe zawierające złośliwe załączniki.

Chociaż robaki są podobne do wirusów, są znacznie bardziej niebezpiecznym rodzajem złośliwego oprogramowania, ponieważ mogą się replikować i rozprzestrzeniać bez konieczności polegania na aktywności użytkownika (na przykład podczas uruchamiania pliku wykonywalnego). Robaki zazwyczaj wykorzystują luki w systemie operacyjnym (zwykle w przypadku przestarzałych systemów operacyjnych), aby rozprzestrzeniać się w wielu sieciach komputerowych. Czasami mogą nawet przejąć konto e-mail ofiary i wysłać zainfekowane wiadomości e-mail na listę kontaktów.

6. Trojany

Trojan to rodzaj złośliwego oprogramowania, które udaje legalne oprogramowanie i pliki. Cyberprzestępca próbuje oszukać ofiarę (zwykle poprzez phishing), aby zainstalować i uruchomić trojana. Po wykonaniu tego trojan zwykle zapewnia hakerowi zdalny dostęp do twojego urządzenia. Następnie będą mogli wykonać jedną z następujących czynności:

 • Zbieraj i usuwaj poufne informacje.
 • Zainstaluj więcej złośliwego oprogramowania na swoim urządzeniu.
 • Monitoruj swoją aktywność za pomocą keyloggerów i udostępniania ekranu.
 • Dodaj swój komputer do botnetu.

7. Boty

Boty nie są tak szeroko wykorzystywane przez cyberprzestępców – głównie dlatego, że zwykle nie są złośliwe. Boty to oprogramowanie zaprogramowane do wykonywania normalnych zadań (takich jak angażowanie się w mecze wideo lub licytowanie na aukcjach internetowych). Jednak niektóre boty można zaprogramować tak, aby działały jak złośliwe oprogramowanie.

Hakerzy używający botów najczęściej polegają na nich w celu zainfekowania urządzeń i dodania ich do botnetu. Gdy to nastąpi, wspomniane urządzenie będzie wykorzystywane do przeprowadzania ataków DoS / DDoS.

Oprócz tego cyberprzestępcy mogą również wykorzystywać boty do dostarczania spamu i reklam, gromadzenia danych serwera i rozpowszechniania złośliwego oprogramowania na pobranych stronach internetowych.

8. Rootkity

Rootkit to złośliwe oprogramowanie, które zostało zaprogramowane, aby zapewnić zdalny dostęp do Twojego urządzenia stronie trzeciej. Cyberprzestępcy uwielbiają używać rootkitów, ponieważ są bardzo trudne do wykrycia. Zwykle używają taktyk phishingowych, aby nakłonić użytkowników do zainstalowania rootkita na swoim urządzeniu.

Gdy haker ma zdalną kontrolę nad urządzeniem, zwykle zaczyna kradnąć dane osobowe i finansowe bez wiedzy ofiary. Mogą również zmienić oprogramowanie zabezpieczające zainstalowane na urządzeniu, aby jeszcze bardziej utrudnić wykrywanie.

Gdy cyberprzestępca zdobędzie wszystkie potrzebne dane, prawdopodobnie doda urządzenie do botnetu lub dalej zainfekuje go większym złośliwym oprogramowaniem.

9. Złośliwe oprogramowanie typu keylogging

Złośliwe oprogramowanie typu keylogging służy jednemu celowi – rejestrowaniu naciśnięć klawiszy na urządzeniach i komputerach publicznych. Złośliwe oprogramowanie zarejestruje wszystkie naciśnięcia klawiszy w pliku, który haker odzyska. Dzięki tym informacjom mogą próbować gromadzić cenne informacje, takie jak:

 • Uwierzytelnienie loginu
 • Numery kont bankowych
 • Szczegóły karty kredytowej
 • Numery ubezpieczenia społecznego

Złośliwe oprogramowanie typu keylogging rozprzestrzenia się zwykle za pośrednictwem wiadomości e-mail wyłudzających informacje, ale może być również umieszczone bezpośrednio na komputerze, jeśli haker ma do niego bezpośredni dostęp. Wielu cyberprzestępców umieszcza keyloggery na komputerach publicznych.

Jak rozpoznać złośliwe oprogramowanie

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Czasami złośliwe oprogramowanie nie działa natychmiast po infekcji i przez pewien czas może pozostawać w stanie uśpienia.

Jeśli jednak zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, prawdopodobnie masz do czynienia z pewnym rodzajem infekcji złośliwym oprogramowaniem:

 • Urządzenie nagle zaczyna się ładować i działa bardzo wolno – uruchomienie systemu operacyjnego trwa znacznie dłużej, aplikacje działają wolniej, a ruchy myszy na ekranie są opóźnione. Złośliwe oprogramowanie często spowalnia system operacyjny i pochłania pamięć procesora / pamięci RAM.
 • Na ekranie pojawiają się losowe wiadomości, które zazwyczaj mówią, że wygrałeś nagrodę i musisz ją wymienić, lub po prostu promują wymowę. Wyskakujących wiadomości nie można zamknąć lub po prostu otwierają się ponownie po każdym zamknięciu. Zasadniczo jest to wyraźny znak oprogramowania szpiegującego lub reklamowego, więc nie klikaj żadnych wiadomości.
 • Nowe, podejrzane paski narzędzi pojawiają się we wszystkich przeglądarkach – paski narzędzi, których nigdy nie instalowałeś. Może być tylko jeden, ale – przez większość czasu – będzie to wiele pasków narzędzi, które zajmą dużo ekranu przeglądarki. Po ich usunięciu pojawiają się ponownie po ponownym uruchomieniu urządzenia lub przeglądarki.
 • System zawiesza się w przypadkowych odstępach czasu – szczególnie podczas przeglądania sieci. Użytkownicy systemu Windows otrzymają „popularny” BSoD (niebieski ekran śmierci).
 • Twój system operacyjny nie jest już dostępny. Próbujesz się zalogować, ale nie możesz tego zrobić i widzisz komunikat z prośbą o wysłanie określonej kwoty pieniędzy (zwykle kilkuset dolarów) na adres PayPal lub portfel kryptowalut, aby odzyskać dostęp.
 • Podczas pierwszego uruchomienia przeglądarki po uruchomieniu urządzenia obserwuje się duży wzrost ruchu w Internecie. Może to być spowodowane złośliwą aplikacją łączącą się z wieloma serwerami online w celu przesyłania lub pobierania danych.
 • Twoja strona główna przeglądarki została zmieniona na stronę wyglądającą na spam i nie pamiętasz, aby to zrobić lub zatwierdzić.
 • Nowe, dziwne ikony zaczynają pojawiać się na pulpicie. Są to zwykle PUP (potencjalnie niechciane programy) i mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
 • Aplikacje zaczynają się uruchamiać i zamykać automatycznie bez robienia czegokolwiek. Sprawdzanie menedżera zadań systemu operacyjnego ujawnia dziwnie nazwane aplikacje, które zużywają dużo pamięci systemowej.
 • W urządzeniu zaczyna brakować miejsca w pamięci losowo. Na przykład na dysku twardym może być 100 GB wolnego miejsca jednego dnia, a tylko 30 GB następnego dnia. Może to być spowodowane złośliwymi plikami i programami, które ciągle instalują i pobierają inne pliki i programy.
 • Ludzie zaczynają mówić, że otrzymują od Ciebie losowe spamerskie wiadomości na swoich kontach w mediach społecznościowych i adresach e-mail.

Należy pamiętać, że wszystkie te znaki nie zawsze wskazują na infekcję złośliwym oprogramowaniem. Na przykład jeśli komputer nagle zacznie działać znacznie wolniej, może to wynikać z faktu, że dysk twardy działa lub jest zapełniony, lub z powodu zbyt małej pamięci RAM, aby obsłużyć wszystkie aplikacje zainstalowane na urządzeniu. Jednocześnie losowe awarie mogą być spowodowane problemami technicznymi.

Oczywiście, jeśli nie możesz już uzyskać dostępu do komputera i otrzymasz wiadomość z prośbą o okup, nie można zaprzeczyć, że jest to atak ransomware.

Jak zapobiegać infekcjom złośliwego oprogramowania

Zainstaluj niezawodne programy antywirusowe / antymalware

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania infekcjom złośliwym oprogramowaniem jest zainstalowanie na urządzeniu porządnego programu antywirusowego / antymalware. Nie daj się pomylić imionom. Niezależnie od tego, czy masz program antywirusowy, czy oprogramowanie antymalware, nie ma to znaczenia – oba są w stanie chronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

Do wyboru jest wielu dostawców oprogramowania antywirusowego / antymalware, ale nasze rekomendacje to Malwarebytes i ESET.

Upewnij się także, że zapora systemu operacyjnego jest włączona. Dodatkową warstwę bezpieczeństwa stanowi dodatek do programu antywirusowego / antymalware.

Aktualizuj swój system

Jak już wspomnieliśmy, wiele złośliwych programów wykorzystuje luki w systemie operacyjnym do infekowania urządzeń i rozprzestrzeniania się za ich pośrednictwem oraz sieci. Luki te zwykle występują, ponieważ system nie został zaktualizowany o najnowsze poprawki bezpieczeństwa.

Na przykład, jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows i nie masz aktualizacji MS17-010, jesteś narażony na exploit EternalBlue, który został wykorzystany przez cyberprzestępców w celu ułatwienia ataków złośliwego oprogramowania WannaCry, NotPetya i Retefe.

A aktualizacje nie ograniczają się tylko do twojego systemu operacyjnego. Upewnij się, że całe oprogramowanie na twoim urządzeniu (szczególnie twój program antywirusowy / antymalware) jest aktualne.

Uruchom regularne skany

Po zainstalowaniu silnego programu antywirusowego / antymalware na urządzeniu należy zaplanować codzienne skanowanie w celu upewnienia się, że wszystko jest w porządku. Może to wydawać się kłopotliwe, ale jeśli zaplanujesz je godzinę przed snem lub gdy wiesz, że nie korzystasz z urządzenia, będzie to wygodniejsze.

Zalecamy również skanowanie wszystkich pobranych plików lub programów instalowanych przed ich otwarciem – dla bezpieczeństwa.

Nie wchodź w interakcje z wiadomościami typu phishing

Phishing polega na tym, że haker próbuje nakłonić Cię do wykonania czynności, która może narazić Cię na infekcje złośliwym oprogramowaniem. Wyłudzanie informacji można również wykorzystywać na inne sposoby (np. Nakłanianie do ujawnienia poufnych informacji finansowych), ale w tym artykule skupimy się tylko na odrobinie złośliwego oprogramowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź ten artykuł, który napisaliśmy

Jak więc phishing ogólnie działa ze złośliwym oprogramowaniem? Cóż, przez większość czasu cyberprzestępca wyśle ​​ci wiadomość e-mail lub wiadomość phishingową, która spróbuje przekonać cię do kliknięcia złośliwego łącza lub pobrania załączników zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Jeśli to zrobisz, Twoje urządzenie prawdopodobnie zostanie zainfekowane oprogramowaniem ransomware, oprogramowaniem szpiegującym, rootkitami lub robakami.

Wykrywanie wiadomości phishingowych nie jest zbyt trudne, ale niektórzy oszuści mogą być bardzo kreatywni i dokładni i mogą sprawiać, że ich wiadomości wydają się bardzo przekonujące. Zazwyczaj są to znaki, na które należy uważać:

 • Słaba gramatyka
 • Skrócone linki
 • Podstępne załączniki
 • Brak podpisów
 • Agresywny, naciskający ton
 • Niezabezpieczone adresy URL (zaczynają się od „http” zamiast „https”)

Bardziej doświadczeni cyberprzestępcy mogą nawet hakować legalne strony internetowe i wyświetlać na stronie złośliwe wyskakujące reklamy. Jeśli z nimi wejdziesz, Twoje urządzenie będzie narażone na złośliwe oprogramowanie.

Ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie należy angażować się w próby wyłudzenia informacji. Zignoruj ​​je, usuń wiadomości / e-maile i w razie potrzeby skontaktuj się z władzami. Zastanów się także nad użyciem rozszerzeń Stanford do ochrony przed phishingiem.

Włącz wtyczki „kliknij, aby odtworzyć” + użyj blokerów skryptów

Reklamy zainfekowane złośliwym oprogramowaniem mogą być dość niebezpieczne – zwłaszcza, że ​​niektóre z nich mogą zainfekować urządzenie, nawet jeśli z nimi nie korzystasz. Wystarczy, aby były wyświetlane w witrynie – a czasem także w legalnych witrynach.

Na szczęście, jeśli włączysz wtyczki „kliknij, aby odtworzyć”, skrypty Flash i Java nie zaczną działać, dopóki nie klikniesz reklamy. Oto jak włączyć je w większości przeglądarek.

Jeśli chodzi o blokery skryptów, są to rozszerzenia przeglądarki, które można zainstalować, co uniemożliwi uruchomienie skryptów w tle bez Twojej zgody. Jeśli więc odwiedzisz witrynę zawierającą reklamy zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, nie będą one wyświetlane, chyba że powiadomisz program blokujący skrypty, aby pozwolił.

Najlepszymi blokerami skryptów są uMatrix i uBlock Origin. Zalecamy stosowanie ich razem, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Odinstaluj nieaktualne programy, których nie używasz

Nie ma znaczenia, jak niewielki może się wydawać ten program. Może to być nawet mniej znany edytor obrazów, z którego nikt nie korzystał od lat – dopóki program nie otrzyma aktualizacji zabezpieczeń od programistów, staje się zagrożeniem bezpieczeństwa.

Nie zdarza się to zbyt często, jednak cyberprzestępcy mogą znaleźć sposób na wykorzystanie przestarzałych programów (zwłaszcza jeśli twój system operacyjny jest również przestarzały) i użyć ich do dalszego zainfekowania urządzenia lub sieci złośliwym oprogramowaniem.

Upewnij się więc, że odinstalowałeś wszystkie aplikacje, które nie są już obsługiwane – zwłaszcza jeśli nie używasz ich zbyt często.

Jak pozbyć się złośliwego oprogramowania

Jeśli Twoje urządzenie lub komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, możesz coś zrobić, aby naprawić sytuację:

 • Po pierwsze, upewnij się, że masz pliki instalacyjne oprogramowania antywirusowego / antymalware dostępne na karcie pamięci lub płycie CD. Będzie to przydatne w następnych krokach, jeśli nie będziesz mieć dostępu do sieci i nie masz zainstalowanych żadnych programów antywirusowych / antymalware.
 • Następnie upewnij się, że komputer jest odłączony od Internetu.
 • Teraz uruchom ponownie urządzenie i uruchom je w trybie awaryjnym systemu operacyjnego.
 • W trybie awaryjnym usuń wszystkie znalezione pliki tymczasowe – przyspieszy to następny krok.
 • Po zakończeniu uruchom skanowanie za pomocą programu antywirusowego / antymalware.
 • Jeśli skanowanie zakończyło się powodzeniem, wystarczy sprawdzić przeglądarkę i upewnić się, że nie przekierowuje ona do złośliwej witryny. Jeśli tak, po prostu zmień ustawienia uruchamiania przeglądarki.

Pamiętaj, że nie gwarantuje się, że metoda zadziała w 100% przypadków. Na przykład, jeśli twój system jest zainfekowany rootkitem, możesz nie być w stanie uruchomić skanowania, ponieważ haker zamknie program. W takim przypadku najlepiej jest ponownie zainstalować system operacyjny. Jeśli nadal występują problemy, powinieneś rozważyć oddanie urządzenia wykwalifikowanemu technikowi.

Jeśli masz do czynienia z oprogramowaniem ransomware, najlepiej wyłączyć urządzenie, odłączyć je od zasilania i skontaktować się z władzami. Chociaż możesz zapłacić okup, nie masz gwarancji, że cyberprzestępca da ci dostęp do twoich danych. Mogą po prostu usunąć wszystko lub poprosić o więcej pieniędzy. Należy również rozważyć utworzenie kopii zapasowej wszystkich poufnych danych na bezpiecznej karcie pamięci lub zewnętrznym dysku twardym. Nie pomoże ci pozbyć się oprogramowania ransomware, ale pomoże ci w pewnym stopniu chronić twoje dane.

Czy VPN chroni przed złośliwym oprogramowaniem??

VPN może zabezpieczyć twoje połączenia internetowe i dane, tak, ale nie może zapobiec zainfekowaniu twojego urządzenia przez złośliwe oprogramowanie. Dlaczego? Cóż, rzućmy okiem na działanie połączenia VPN:

Zasadniczo klient i serwer VPN będą szyfrować ruch między nimi, aby zapewnić, że jest bezpieczny i pozbawiony nadzoru. Twoje żądania połączenia zostaną odszyfrowane i przekazane przez serwer do sieci, a żądana treść zostanie zaszyfrowana przez serwer VPN i odszyfrowana przez klienta VPN, gdy dotrze do twojego urządzenia. Szyfrowanie VPN jest silne, ale nie jest skonfigurowane do radzenia sobie ze złośliwymi programami na poziomie oprogramowania – jest zbudowane tylko po to, aby upewnić się, że ruch internetowy nie może zostać wykorzystany przez złośliwe strony

Co więcej, pamiętaj, że złośliwe oprogramowanie może zainfekować i uszkodzić twoje urządzenie, nawet gdy jesteś offline. Aby połączenie VPN mogło działać, musisz być podłączony do Internetu. To kolejny powód, dla którego VPN nie może chronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Ten rodzaj ochrony może być oferowany tylko przez programy antywirusowe / antymalware – takie jak te, które wymieniliśmy powyżej.

Mimo to nadal warto korzystać z VPN za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu. W rzeczywistości korzystanie z VPN wraz z niezawodnym programem antywirusowym / antymalware jest jednym z najlepszych sposobów ochrony prywatności i danych, gdy jesteś w Internecie.

Potrzebujesz VPN, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego / antymalware?

Zapewnimy Ci ochronę – CactusVPN oferuje dostęp do bezpiecznej usługi, która chroni cały Twój ruch online za pomocą wysokiej klasy szyfrowania wojskowego. Ponadto zapewniamy dostęp do potężnych protokołów VPN, takich jak SoftEther i OpenVPN, mamy Kill Switch na miejscu i nie przechowujemy żadnych dzienników.

Możesz łatwo zainstalować CactusVPN na wielu popularnych platformach dzięki naszym przyjaznym dla użytkownika aplikacjom.

Najlepsze ze wszystkiego – możesz wypróbować CactusVPN bezpłatnie przez 24 godziny dzięki naszej wersji próbnej. Nie musisz podawać żadnych danych karty kredytowej, a zyskujesz dostęp do wszystkich funkcji. Ponadto oferujemy nawet 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, więc nie musisz się martwić, kiedy zostaniesz klientem CactusVPN.

Wniosek

Czy VPN chroni przed złośliwym oprogramowaniem??

Krótko mówiąc – nie, nie robi. VPN ma na celu zabezpieczenie twoich połączeń internetowych i danych, tak, ale sposób, w jaki działa, nie pozwala chronić twojego systemu przed złośliwym oprogramowaniem. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinieneś używać VPN, gdy jesteś online – wystarczy, że powinieneś go używać razem z programami antywirusowymi / antymalware.

„Więc co to jest złośliwe oprogramowanie i jak możemy temu zapobiec?”

Złośliwe oprogramowanie to złośliwe oprogramowanie, którego można użyć do uszkodzenia urządzenia lub kradzieży poufnych informacji. Występuje w wielu typach (spyware, ransomware, adware, wirusy, keyloggery, rootkity itp.), A cyberprzestępcy często rozprzestrzeniają go poprzez ataki phishingowe.

Dlatego jednym z najlepszych sposobów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem jest brak interakcji z wiadomościami phishingowymi. Poza tym powinieneś także używać niezawodnego oprogramowania antywirusowego / antymalware, włączać wtyczki typu „kliknij, aby odtworzyć” w przeglądarce, blokować skrypty i aktualizować cały system..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me