Jak zabezpieczyć WiFi w domu (17 porad)


Dlaczego przede wszystkim Secure Home WiFi? Nie jest już bezpieczny w użyciu?

To zależy. Możesz spędzić całe życie, nie spotykając się z problemem bezpieczeństwa lub cyberatakiem, lub możesz mieć pecha, aby zostać celem cyberprzestępców, którzy odkryli, że twoje bezpieczeństwo Wi-Fi jest bardzo luźne. Jeśli tak się stanie, mogą nasłuchiwać ruchu Wi-Fi i ukraść wszelkie poufne dane finansowe i osobiste, które chcą od ciebie.

Niestety drugi scenariusz jest daleki od spekulacji. Wygląda na to, że miliony sieci WiFi są faktycznie narażone na ataki hakerskie. I jak pokazuje ten artykuł, włamanie się do domowej sieci Wi-Fi nie jest takie trudne.

Aby uniknąć czegoś takiego, najlepiej podjąć odpowiednie kroki. Nie martw się jednak – nie musisz przeprowadzać wielu badań, przeglądając liczne artykuły i eBooki, ponieważ mamy już wszystkie potrzebne informacje tutaj.

Oto dokładnie, jak zabezpieczyć WiFi w domu

1. Zmień SSID swojej sieci

Jeśli nie wiesz, co to jest SSID (identyfikator zestawu usług), jest to w zasadzie nazwa Twojej sieci Wi-Fi. Domyślnie identyfikator SSID routera będzie jednym z następujących:

 • Nazwa marki i / lub model routera, jeśli router otrzymałeś bezpośrednio od producenta.
 • Nazwa twojego usługodawcy internetowego, jeśli dostałeś router od nich.

Jeśli nazwa sieci odzwierciedla model routera, może to stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ haker mógł zobaczyć identyfikator SSID i po prostu przejrzeć instrukcję obsługi routera online. Jeśli nie zmieniłeś domyślnych danych logowania (jak będziemy omawiać w następnej wskazówce), cyberprzestępca może znaleźć te informacje w instrukcji i użyć ich do włamania się do konsoli routera.

Jeśli identyfikator SSID sieci to tylko nazwa twojego dostawcy usług internetowych, nie jest tak źle, ale nadal stanowi wyciek prywatności. Bardzo dobrze wyszkolony oszust może się starać, na przykład wykorzystując te informacje do wysyłania ataków phishingowych na dostawcę usług internetowych w celu kradzieży poufnych informacji o tobie. Jasne, nie jest to zbyt prawdopodobne, ale zawsze istnieje ryzyko – i nie warto tego podejmować.

Dlatego najlepiej po prostu zmienić nazwę swojej sieci Wi-Fi. Nie musisz wymyślać niczego zbyt wymyślnego – żadnych żartów politycznych, prawdziwych nazwisk i adresów, ani żadnych żartów lub odniesień, które mogłyby zdradzić Twoją tożsamość. Po prostu zachowaj ją tak nijako, jak to możliwe, aby nie przyciągała uwagi.

2. Nie zachowuj domyślnego hasła i nazwy użytkownika

Prawie każdy router jest wyposażony w domyślne hasło i nazwę użytkownika. Ułatwia właścicielom routerów szybki dostęp do panelu sterowania routera, ale także ułatwia hakerom włamanie się do routerów. Pomyśl o tym – niektórzy cyberprzestępcy mogą po prostu pobrać instrukcję obsługi routera w formacie PDF w Internecie i użyć podanych w niej danych logowania, aby włamać się do określonego routera.

Całkiem przerażające, prawda?

Właśnie dlatego musisz zmienić swoją nazwę użytkownika i hasło – teraz, jeśli to możliwe. Jeśli nie masz pewności, jak wymyślić silne hasła, możesz skorzystać z przewodnika, który napisaliśmy na ten temat, aby uzyskać inspirację. Możesz nawet użyć tych informacji, aby utworzyć bezpieczną nazwę użytkownika. Zasadniczo są to główne pomysły:

 • Jeśli to możliwe, używaj spacji.
 • Nie używaj słów ze słownika. Jeśli używasz prawdziwych słów, po prostu je odwróć.
 • Wymieszaj wielkie i małe litery, cyfry i symbole.
 • Ustaw hasło i nazwę użytkownika na ponad 15 znaków.
 • Unikaj oczywistych zamian (np. „$” Zamiast „s”).
 • W ostateczności zmień nazwę użytkownika i hasło na akronim frazy („YutvtWHe2y” dla „Odwiedzałeś Biały Dom co 2 lata”)..

I pamiętaj, aby regularnie zmieniać hasło i nazwę użytkownika. Raz na kilka miesięcy powinno być w porządku, ale możesz również zmieniać je co miesiąc lub co tydzień, jeśli czujesz się w ten sposób bezpieczniejszy.

Ponadto, jeśli masz wiele routerów, rozważ użycie menedżera haseł (takiego jak KeePass, KeePassXC, LessPass lub Bitwarden), aby ułatwić śledzenie wielu haseł. Jeśli masz tylko jedno hasło, możesz je zapisać na notatniku, który trzymasz w zamkniętej szufladzie lub sejfie.

3. Nie udostępniaj hasła Wi-Fi wszystkim

Dzielenie się hasłem Wi-Fi ze swoimi dziećmi lub bliskimi przyjaciółmi jest dość normalne, ale nie musisz dawać dostępu każdemu, kto wejdzie do Twojego domu. Na przykład nie jest tak naprawdę zalecane, aby dać swojemu współpracownikowi, którego nie znasz tak dobrze, ale zatrzymał się, aby wziąć jakieś papiery i skorzystać z dostępu do łazienki z hasłem WiFi. To samo dotyczy odwiedzających sprzedawców, hydraulików, ogrodników i elektryków. W końcu Twój dom nie jest hotelem ani restauracją – zamiast tego powinni korzystać z własnego abonamentu.

Mimo to dobrym obejściem w tym przypadku jest skonfigurowanie sieci gości. W ten sposób możesz zaoferować odwiedzającym dostęp do niej i nie będziesz musiał się martwić, że prywatność Twojej głównej sieci (i wszelkich podłączonych do niej urządzeń) zostanie naruszona.

4. Aktywuj szyfrowanie WPA2 na routerze

Szyfrowanie Wi-Fi zapewnia, że ​​niewłaściwi ludzie nie będą mieli nieograniczonego dostępu do Wi-Fi i wszystkich powiązanych z nią danych. Router może szyfrować WEP, WPA i WPA2. Najlepiej byłoby unikać WEP i WPA, ponieważ są one dość przestarzałe i mogą być łatwo wykorzystane przez cyberprzestępców.

Sprawdź, czy na routerze działa WPA2. Jeśli działa WEP lub WPA, przełącz się na WPA2 jak najszybciej.

Jednak nie pokładajcie całej wiary w WPA2. Chociaż jest bardziej bezpieczny niż WPA i WEP, ma również słabość – atak KRACK. Podczas gdy słabość została odkryta przez etycznych hakerów, nic nie powstrzymuje nieuczciwych cyberprzestępców przed użyciem tych metod do złamania szyfrowania WPA2 routera.

Osoby odpowiedzialne za atak KRACK zalecają nadążanie za aktualizacjami oprogramowania układowego, ale nie ma gwarancji zatrzymania cyberataków KRACK. Na szczęście WPA3 zostanie ostatecznie wydane, co ma naprawić tę lukę. Dopóki nie stanie się wystarczająco powszechny, aby go uaktualnić, upewnij się, że postępujesz zgodnie z pozostałymi praktykami bezpieczeństwa wymienionymi w tym przewodniku, a także korzystasz z szyfrowania WPA2.

5. Skonfiguruj połączenie VPN na routerze

VPN (Virtual Private Network) to usługa online, która pomaga ukryć adres IP i zabezpieczyć połączenia online, szyfrując je. Jest to świetna usługa do użycia podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, ponieważ zapewnia, że ​​nikt nie będzie w stanie monitorować tego, co robisz w Internecie.

Cóż, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale możesz również użyć VPN na routerze we własnym domu. To prawda, że ​​routery nie są znane z natywnej obsługi sieci VPN, ale niezawodny dostawca VPN może pomóc w skonfigurowaniu ich usług na routerze, jeśli jego oprogramowanie wewnętrzne można nieco ulepszyć. W ten sposób wszystkie urządzenia korzystające z domowej sieci WiFi będą mogły korzystać z funkcji VPN, co oznacza, że ​​cały ruch Wi-Fi będzie w 100% szyfrowany przez VPN.

W takim przypadku nie musisz nawet martwić się o cyberprzestępcę, który złamie szyfrowanie WPA2, ponieważ szyfrowanie VPN będzie na miejscu, aby zapewnić lepszą ochronę. Co więcej, VPN na routerze ochroni cię przed niebezpiecznymi skutkami kłusownictwa Wi-Fi (gdy ktoś korzysta z Wi-Fi bez Twojej zgody – często w celach niezgodnych z prawem).

Potrzebujesz silnego VPN, aby zabezpieczyć swoje WiFi?

Mamy dokładnie to, czego potrzebujesz – wysokiej klasy rozwiązanie, które oferuje wojskowe szyfrowanie, ochronę przed wyciekiem DNS i wiele bardzo bezpiecznych protokołów VPN.

Nie tylko to, ale nasza usługa oferuje wysokie prędkości, nieograniczoną przepustowość i przestrzegamy surowych zasad braku logów, które zapewniają pełną ochronę prywatności.

A kiedy zostaniesz subskrybentem CactusVPN, nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

6. Nie włączaj Wi-Fi, jeśli go nie używasz

Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka, że ​​Twoja sieć Wi-Fi stanie się celem cyberataku, jest po prostu wyłączenie go, gdy go nie potrzebujesz. Na przykład, czy naprawdę musisz mieć włączony router, gdy jesteś w pracy, na wakacjach lub śpisz? Lepiej go wyłączyć w takich sytuacjach, aby zamknąć okna okazji, które mogą mieć hakerzy, gdy jesteś poza domem lub śpisz.

Ponadto, oprócz dodatkowego bezpieczeństwa, wyłączenie routera, gdy nie ma Cię w domu, ochroni go przed przypadkowymi skokami napięcia elektrycznego, pomoże Ci zaoszczędzić kilka dodatkowych dolarów na rachunkach za prąd, a także chronić środowisko.

7. Trzymaj router w środku domu

„Czy to naprawdę ważne, gdzie trzymam router w domu?”

Tak. Nie chodzi tylko o upewnienie się, że wszystkie pokoje mają wystarczający zasięg Wi-Fi. Chodzi przede wszystkim o to, aby niewłaściwi ludzie nie mieli dostępu do Twojego sygnału Wi-Fi.

W końcu, jeśli umieścisz router blisko okna, część jego sygnału wyjdzie na zewnątrz, co oznacza, że ​​ludzie idący ulicą zobaczą go na swoich urządzeniach mobilnych. Jednocześnie, jeśli trzymasz router zbyt blisko ściany, istnieje duża szansa, że ​​jakiś sygnał WiFi dotrze do domu twojego sąsiada.

Dlatego powinieneś trzymać router w środku domu. To lepszy sposób na zapewnienie, że nieznajomi nie mają szansy na wykorzystanie sygnału Wi-Fi. Możesz nawet przetestować zasięg, chodząc po miejscu, w którym mieszkasz, trzymając telefon pod ręką, aby sprawdzić, czy wykryje sygnał Wi-Fi.

Niestety, ta rada nie zadziała zbyt dobrze, jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym, ponieważ sąsiedzi na górze lub na dole mogą nadal odbierać część sygnału Wi-Fi bez względu na to, gdzie umieścisz router w domu. Bardziej przydatne jest to, jeśli mieszkasz w domu.

8. Wyłącz jak najszybciej dostęp zdalny

Zdalny dostęp ma swoją atrakcyjność, ponieważ pozwala kontrolować konsolę routera przez Internet bez konieczności korzystania z urządzenia podłączonego do domowej sieci WiFi. To dobry sposób na rozwiązanie problemów lub dostosowanie ustawień, gdy nie ma Cię w domu, a twoje dzieci mają na przykład problemy z Wi-Fi.

Jednak zdalny dostęp ma również swoją wadę. Jeśli możesz korzystać z Internetu w celu zdalnego dostępu do konsoli routera, wykwalifikowany haker może to zrobić. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest cyberprzestępca przejmujący konto administratora i nadużywający sieci Wi-Fi w celu kradzieży poufnych danych..

Pamiętaj, aby wyłączyć tę funkcję, jeśli jest włączona.

9. Wyposaż swoje WiFi w ochronę antywirusową / antymalware

Tak, faktycznie istnieją usługi antymalware / antywirusowe dla routerów. To, jak łatwa jest ich kompletna konfiguracja, zależy od tego, jak prosty jest to dostawca. Niezależnie od tego, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć Wi-Fi w domu, musisz dodać tę dodatkową warstwę ochrony. Ataki złośliwego oprogramowania były wcześniej atakowane na routery, więc nie należy tego lekceważyć.

Zabezpieczenia antymalware / antywirusowe Wi-Fi mogą występować zarówno w formacie oprogramowania, jak i sprzętu. Niektóre z najlepszych rozwiązań bezpieczeństwa routera, które chronią sieć i podłączone do niej urządzenia to:

 • BullGuard
 • Avast Smart Home Security
 • McAfee Secure Home Platform
 • F-Secure SENSE
 • BOX Bitdefender

10. Upewnij się, że zapora routera jest włączona

Większość routerów ma wbudowaną zaporę ogniową. Aby sprawdzić, czy jest włączony, po prostu uzyskaj dostęp do konsoli routera i sprawdź kartę związaną z bezpieczeństwem. Jeśli zauważysz, że zapora nie jest włączona, włącz ją. Zapora ogniowa to dobry sposób na zaoferowanie domowemu WiFi dodatkowej ochrony, ponieważ można go skonfigurować tak, aby uniemożliwił złośliwemu ruchowi wykorzystanie sieci.

Jeśli router nie ma wbudowanej zapory, zawsze możesz kupić sprzętową. Większość usług, które wymieniliśmy powyżej, działa dobrze.

11. Wyłącz UPnP (Universal Plug n n Play)

UPnP jest właściwie bardzo przydatny dla routera, ponieważ pozwala mu komunikować się ze stroną internetową producenta, aby uzyskać aktualizacje i inne pliki. UPnP to protokół, który pozwala urządzeniom inteligentnym łączyć się z Internetem w celu oferowania również inteligentnych funkcji.

Niestety UPnP to także protokół, który hakerzy łatwo wykorzystują. W podanym przez nas przykładzie cyberprzestępcom udało się użyć UPnP do dodania około 65 000 routerów do botnetu, który był zaangażowany w działania przestępcze, takie jak phishing, oszustwa związane z kartami kredytowymi, przejęcie konta, oszustwo kliknięciem i dystrybucja złośliwego oprogramowania – żeby wymienić tylko kilka „najważniejszych wydarzeń”. ” Poza tym UPnP był również wykorzystywany w innych atakach złośliwego oprogramowania.

Właśnie dlatego musisz upewnić się, że funkcje i zgodność UPnP są wyłączone na routerze i urządzeniach inteligentnych. Aby upewnić się, że możesz pobrać z niego narzędzie i urządzenia inteligentne, wyłącz UPnP dopiero po ich skonfigurowaniu i uruchomieniu.

12. Nie używaj WPS (WiFi Protected Setup)

WPS jest dość wygodny, ponieważ oferuje alternatywne sposoby łączenia się z domową siecią WiFi niż wpisywanie długiego hasła. Metody obejmują:

 • Wpisanie ośmioznakowego kodu PIN.
 • Naciśnięcie przycisku WPS na routerze.

Brzmi dużo prościej, prawda?

To prawda, ale jest jeden duży problem – WPS jest dość ryzykowny i zagraża bezpieczeństwu Wi-Fi. Po pierwsze, ośmiocyfrowy PIN nie jest bezpieczną metodą logowania, ponieważ ośmioznakowe hasło w rzeczywistości nie jest tak bezpieczne, a ponieważ ośmiocyfrowy PIN WPS może być brutalnie wymuszony, ponieważ router sprawdza pierwsze cztery cyfry i ostatnie cztery cyfry kodu PIN osobno. Podobno kod PIN WPS może zostać brutalnie narzucony w ciągu około jednego dnia.

Co z przyciskiem WPS? Cóż, to prawda, że ​​jest znacznie bezpieczniejszy niż kod PIN, ponieważ musi zostać fizycznie wciśnięty, aby połączenie zostało nawiązane. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że niewłaściwa osoba (złodziej, ktoś przyprowadzony przez znajomych, którego tak naprawdę nie znasz, itp.) Może użyć przycisku WPS, jeśli ma fizyczny dostęp do routera, aby zagrozić sieci WiFi.

Podsumowując, możesz użyć przycisku WPS tylko wtedy, gdy naprawdę (nacisk na „naprawdę”) musisz skorzystać z tej metody łączenia się z siecią Wi-Fi. Upewnij się, że tylko zaufane osoby mają do niego dostęp. Ale jeśli chcesz mieć 100% pewności, że WPS nie zagraża Twojemu WiFi i transmisji danych, najlepiej po prostu całkowicie je wyłącz.

13. Upewnij się, że oprogramowanie układowe routera jest zawsze aktualne

W przeciwieństwie do większości urządzeń aktualizacje oprogramowania routera są nieco bardziej niewygodne. Niektóre modele routerów nie obsługują funkcji automatycznych aktualizacji, więc musisz to zrobić ręcznie, przeglądając witrynę producenta. Podobnie jak w przypadku większości routerów obsługujących automatyczne aktualizacje, jest to funkcja, którą należy włączyć, ponieważ nie jest ona domyślnie włączona.

Ale cały ten wysiłek jest więcej niż wart. Jeśli nie będziesz regularnie aktualizować oprogramowania układowego routera, istnieje duża szansa, że ​​narażasz się na wszelkiego rodzaju potencjalne zagrożenia cybernetyczne. Na przykład aktualizacja może naprawić coś tak krytycznego jak błąd, który pozwala hakerom uzyskać uprawnienia administracyjne na routerze.

14. Użyj filtrowania adresów MAC

Wiele routerów ma opcję w swoich konsolach zwaną „Filtrowaniem adresów MAC” lub „Filtrowaniem adresów MAC”. MAC oznacza Media Access Controller, a adres MAC jest unikalnym identyfikatorem przypisanym do urządzenia, które może uzyskać dostęp do Internetu. Jeśli włączysz filtrowanie adresów MAC, upewni się, że tylko urządzenia z zatwierdzonym adresem MAC będą mogły łączyć się z siecią Wi-Fi.

Pamiętaj, że filtrowanie adresów MAC w żaden sposób nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa Wi-Fi. Jeśli cyberprzestępca miałby mieć dostęp do sniffera pakietów Wi-Fi, byłby w stanie zobaczyć adresy MAC dozwolone w Twojej sieci. Odtąd wystarczy zmienić adres MAC własnego urządzenia na adres zatwierdzony i będą mogli ominąć filtrowanie adresów MAC.

Filtrowanie adresów MAC jest szczególnie przydatne, jeśli chcesz się upewnić, że sąsiedzi nie nadużywają Twojej sieci Wi-Fi i narażają ją na zagrożenia bezpieczeństwa, jeśli przypadkowo dowiedzą się, jakie jest twoje hasło od Ciebie, Twoich znajomych lub dzieci.

15. Obserwuj port 32764

Jeśli nie znasz portów, są to numery przypisane do różnych protokołów, które określają sposób wysyłania i odbierania informacji przez Internet. Numery portów działają jak kanały bezprzewodowe, a zablokowanie jednego numeru oznacza zablokowanie określonego protokołu. Na przykład, jeśli zablokujesz port 443, zablokujesz cały ruch HTTPS.

Port 32764 jest dość problematyczny. Dlaczego? To proste – ponieważ może pozwolić cyberprzestępcom na wykorzystywanie ich w celu monitorowania poufnych danych i wykonywania wszelkiego rodzaju poleceń. A oto najgorsza część – od 2014 roku wiadomo było, że niektóre modele routerów nasłuchują na porcie 32764.

Teraz posiadanie portu, który jest otwarty, samo w sobie jest wystarczającym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, ale posiadanie takiego, który można łatwo wykorzystać, jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż problem ten został rzekomo rozwiązany, aktualizacja oprogramowania najwyraźniej ponownie wprowadziła możliwość ponownego otwarcia tego portu.

Wygląda na to, że problem ten ogranicza się głównie do SerComm. Nie jest zły. Po prostu omijasz routery SerComm i wszystko powinno być w porządku, prawda?

Nie dokładnie. Głównym problemem jest to, że SerComm produkuje i dostarcza routery innym firmom, takim jak Cisco, Linksys, Netgear i Diamond. Zalecamy sprawdzenie tej listy, aby upewnić się, że router nie jest zagrożony.

Proces nasłuchiwania portu można aktywować tylko z sieci, ale nadal zalecamy użycie tego łącza, aby sprawdzić, czy router ma otwarty port. Jeśli tak, musisz skontaktować się jak najszybciej z dostawcą routera i poprosić o pomoc. Zwykle powinni być w stanie zaoferować ci rozwiązanie (jak łatka). Jeśli nie, najlepiej znaleźć inną firmę i uzyskać od nich bezpieczniejszy router.

Niestety zamknięcie portu nie rozwiąże problemu. Został już raz otwarty, więc można go ponownie otworzyć.

16. Ukryj identyfikator SSID swojej sieci

To, że masz domową sieć Wi-Fi, nie oznacza, że ​​musisz ją transmitować na cały świat. Najlepiej wyłączyć nadawanie SSID, aby nie przyciągało niechcianej uwagi. Pomoże to również uniknąć nieprzyjemnego odmawiania nowym użytkownikom twojego domu ich zapytań o hasło do Wi-Fi, ponieważ będą widzieć tylko „Ukrytą sieć” lub nic na liście połączeń WiFi.

Oczywiście, jeśli kupisz nowy gadżet, może to być trochę denerwujące, ponieważ nie będzie on mógł połączyć się z Twoją siecią. Możesz jednak łatwo rozwiązać ten problem, po prostu włączając nadawanie SSID do momentu podłączenia nowego urządzenia i wyłączając je ponownie. Nie martw się – podłączone urządzenia nie będą miały problemów z ponownym połączeniem, nawet jeśli sieć jest ukryta.

17. Wreszcie – zabezpieczyć urządzenia, które są zawsze podłączone do sieci Wi-Fi

Nie ma sensu uczyć się, jak zabezpieczyć Wi-Fi w domu, jeśli nie zabezpieczysz również urządzeń podłączonych do Twojej sieci przez cały czas – na przykład laptopa lub urządzenia mobilnego. Jeśli zostaną naruszone, a ty połączysz je z siecią Wi-Fi, to również może zostać zagrożone.

Aby upewnić się, że większość urządzeń jest bezpieczna, wykonaj następujące czynności:

 • Zainstaluj programy antymalware / antywirusowe na wszystkich urządzeniach, na których możesz.
 • Zainstaluj oprogramowanie VPN na innych urządzeniach, nawet jeśli masz skonfigurowane na routerze.
 • Nie pozwól osobom, których nie znasz zbyt dobrze, wkładać pamięci USB do komputera lub laptopa.
 • Upewnij się, że wszystkie systemy operacyjne i oprogramowanie zabezpieczające są aktualne.
 • Zaplanuj skanowanie bezpieczeństwa każdego dnia.
 • Nie wchodź w interakcje z podejrzanymi wiadomościami, używaj blokad skryptów w swoich przeglądarkach (uMatrix i uBlock Origin) oraz używaj rozszerzeń antyphishingowych.

A ponieważ nie możesz zabezpieczyć urządzeń swoich gości, to kolejny dobry powód, aby skonfigurować dla nich sieć Wi-Fi dla gości, aby nie było ryzyka, że ​​twoja główna sieć zostanie przypadkowo zainfekowana jakimkolwiek złośliwym oprogramowaniem.

Jak zabezpieczyć WiFi w domu – główna idea

Domowe WiFi jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań technologicznych ostatnich dziesięcioleci. Niestety, nie jest naprawdę idealny, ponieważ ma wiele luk w zabezpieczeniach. Więc jeśli chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć Wi-Fi w domu, oto co powinieneś zrobić:

 • Włącz ochronę zapory na routerze. Jeśli nie ma wbudowanej zapory, zdobądź sprzętową.
 • Zwiększ bezpieczeństwo sieci dzięki rozwiązaniom antywirusowym / antymalware.
 • Skonfiguruj VPN na routerze, aby cieszyć się większym szyfrowaniem.
 • Włącz szyfrowanie WPA2 na routerze, ale pamiętaj, że nie jest w 100% bezpieczne.
 • Zmień SSID sieci, a także zmień domyślną nazwę użytkownika i hasło. Rozważ też wyłączenie rozgłaszania SSID.
 • Nie udostępniaj hasła Wi-Fi wszystkim. Zamiast tego skonfiguruj sieć gości.
 • Wyłącz WPS, UPnP, dostęp zdalny i włącz filtrowanie adresów MAC, gdy jesteś przy nim.
 • Upewnij się, że router nie nasłuchuje na porcie 32764.
 • Zawsze aktualizuj oprogramowanie układowe routera.
 • Upewnij się, że wszystkie urządzenia używane do regularnego łączenia się z siecią Wi-Fi są bezpieczne.
 • Upewnij się, że router znajduje się w środku domu, aby jego sygnał nie docierał na zewnątrz.
 • Jeśli nie korzystasz z Wi-Fi (na przykład podczas snu, w pracy lub na wakacjach), wyłącz je.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map