Jaka jest różnica między VPN a usługami proxy? |


Co to jest pełnomocnik?

Serwer proxy to usługa, która pozwala ukryć adres IP i uzyskać dostęp do stron blokowanych geograficznie lub witryn z ograniczeniami zapory. Może to być komputer lub aplikacja, która działa jako pośrednik między urządzeniem a Internetem.

Jak działa serwer proxy?

To bardzo proste – gdy korzystasz z serwera proxy, zapytanie wysyłane do Internetu (na przykład w celu połączenia ze stroną internetową) jest przechwytywane przez proxy. Wtedy wydarzy się jedna z dwóch rzeczy:

  1. Serwer proxy sprawdzi lokalną pamięć podręczną, aby sprawdzić, czy zawiera już żądaną zawartość. Jeśli tak, zwróci treść bez przekazywania żądania do Internetu.
  2. Serwer proxy prześle Twoją prośbę do Internetu, jeśli nie ma żądanej zawartości w lokalnej pamięci podręcznej. Po otrzymaniu danych wyśle ​​je z powrotem do Twojego urządzenia.

Co to jest VPN?

VPN (Virtual Private Network) to usługa, z której można korzystać w celu bezpiecznego dostępu do sieci. Ukrywa twój adres IP, szyfruje ruch internetowy i dane oraz pomaga ominąć geobloki i zapory ogniowe.

Jak działa VPN?

Zasadniczo VPN działa jako pośrednik między tobą a twoim dostawcą usług internetowych. Uruchamiasz klienta, łączysz się z serwerem VPN, a ruch internetowy zostaje przez niego przekierowany. Twój adres IP również zostanie zastąpiony adresem IP serwera.

Wszystkie żądania połączenia są najpierw szyfrowane przez klienta VPN, a następnie wysyłane do serwera VPN, serwer odszyfrowuje je, a następnie przesyła do sieci. Po otrzymaniu żądanych danych przez serwer, szyfruje je i wysyła z powrotem do klienta VPN na twoim urządzeniu. Po otrzymaniu treści klient VPN odszyfruje ją za Ciebie.

Jaka jest różnica między VPN a usługami proxy?

Chociaż usługi VPN i proxy wydają się bardzo podobne, działają one inaczej. Krótko mówiąc, zarówno VPN, jak i usługi proxy do pewnego stopnia ukryją twoje IP i tożsamość online, przy czym główna różnica VPN i proxy polega na tym, że VPN szyfruje wszystkie twoje dane.

Ale jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest prawdziwa, dogłębna różnica między usługami proxy i VPN, powinieneś zobaczyć, jak każda usługa działa w następujących kategoriach:

Bezpieczeństwo online

Dzięki VPN możesz cieszyć się wyższym poziomem bezpieczeństwa w Internecie, ponieważ często używają silnego szyfrowania do ochrony twoich danych osobowych i ruchu internetowego przed cyberprzestępcami, takich jak standard AES-256, który jest szyfrowaniem na poziomie wojskowym. Sieci VPN często będą również korzystać z bezpiecznych protokołów VPN, takich jak SoftEther i OpenVPN.

Bezpieczeństwo online

Serwery proxy często nie używają żadnego rodzaju szyfrowania, więc jesteś narażony na działanie w Internecie. Niektóre serwery proxy mogą korzystać z szyfrowania typu SSL, ale ten rodzaj bezpieczeństwa nie jest niestety niezawodny.

Jednym ze sposobów, w jaki serwery proxy mogą zapewnić pewne bezpieczeństwo, jest blokowanie dostępu do złośliwych stron internetowych, aby użytkownicy tacy jak ty nie łączą się z nimi przypadkowo. Podobno istnieje również szansa, że ​​jeśli uzyskasz dostęp do witryny zainfekowanej złośliwym oprogramowaniem za pośrednictwem serwera proxy, złośliwe oprogramowanie trafi na serwer proxy zamiast na twoje urządzenie, chociaż nie ma gwarancji, że to prawda.

I tak, serwer proxy ukrywa twój adres IP, tak jak serwer VPN. Jednak główna różnica między usługami proxy i VPN w tym przypadku polega na tym, że właściciel serwera proxy zawsze widzi Twój prawdziwy adres IP podczas korzystania z usługi proxy. Dostawca VPN zwykle nie widzi twojego adresu, gdy łączysz się z serwerem VPN, ponieważ ruch VPN klient-serwer VPN jest szyfrowany od końca do końca. Nawet jeśli dostawca VPN miałby zobaczyć Twój prawdziwy adres IP, jeśli jest przyzwoity, nie będzie przechowywać żadnych logów na jego temat.

Prywatność w Internecie

VPN może zaoferować lepszy poziom prywatności online, ponieważ cały ruch internetowy jest całkowicie szyfrowany. Oznacza to, że nikt nie będzie w stanie monitorować tego, co robisz w sieci – ani twój dostawca usług internetowych, ani rządowa agencja nadzoru, ani żaden niedoszły haker.

Dzięki serwerowi proxy naprawdę nie możesz cieszyć się dużą prywatnością w Internecie, ponieważ ruch internetowy zwykle nie jest szyfrowany, co oznacza, że ​​Twój dostawca usług internetowych (i wszyscy inni w tej sprawie) mogą zobaczyć, co robisz w Internecie. Co więcej, jeśli uzyskasz dostęp do czegokolwiek przez HTTP podczas korzystania z proxy, właściciel proxy będzie mógł również śledzić twoje działania online.

Możesz zmniejszyć to ryzyko, używając szyfrowanego serwera proxy, ale wspominaliśmy już, że szyfrowanie SSL, którego używają, nie jest wyjątkowo niezawodne.

Prędkości online

Serwer proxy zwykle nie ma bezpośredniego wpływu na szybkość Internetu, ponieważ zasadniczo nie używa silnego szyfrowania (ani żadnego szyfrowania). Co więcej, proxy może potencjalnie szybciej ładować żądane strony internetowe, jeśli są one buforowane lokalnie, ponieważ nie muszą przekazywać twoich żądań do Internetu.

Smart DNS Speed

Powinieneś jednak wiedzieć, że serwery proxy często są przepełnione. W rezultacie zawsze istnieje szansa, że ​​skończysz z mniejszymi prędkościami.

Z drugiej strony VPN może czasami nieco spowolnić prędkość ze względu na swoje szyfrowanie. Odległość między tobą a serwerem VPN może również przyczynić się do tego efektu spowolnienia (to samo można powiedzieć o serwerach proxy). Oczywiście nie jest to gwarantowane w 100% przypadków i może nawet nie być zbyt zauważalne.

Jeśli jednak wybierzesz dostawcę VPN, który oferuje wiele protokołów VPN, możesz być w stanie użyć takiego, który oferuje lepsze prędkości (na przykład SoftEther).

Warto również wspomnieć o tym, że VPN może pomóc pozbyć się ograniczania przepustowości, ponieważ szyfruje ruch. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z ograniczaniem przepustowości, to wtedy twój dostawca Internetu ogranicza twoje pasmo, ponieważ używasz „zbyt dużej ilości danych”, co może faktycznie obniżyć prędkość online.

Dodatkowe cechy

W przeciwieństwie do dostawców VPN serwery proxy zwykle nie oferują dodatkowych funkcji, takich jak Killswitch, Apps.Killer i ochrona przed wyciekiem DNS. Tego rodzaju rzeczy przyczyniają się do poziomu bezpieczeństwa i prywatności, z których możesz się cieszyć, ale mają również wpływ na komfort użytkowania.

cennik

Serwery proxy często są bezpłatne – zwłaszcza publiczne serwery proxy. Jednak bezpłatne serwery proxy często są prowadzone przez wolontariuszy, co oznacza, że ​​usługa może zostać losowo wyłączona. Co więcej, około 79% darmowych serwerów proxy nawet nie używa HTTPS, co oznacza, że ​​Twoje dane są narażone na działanie w Internecie. Co więcej, niektóre bezpłatne proxy mogą nawet używać JavaScript do wstrzykiwania reklam do używanego klienta.

Jeśli chodzi o VPN, chociaż możesz znaleźć bezpłatne usługi, nie są one w ogóle warte. Korzystanie z płatnych usług VPN jest znacznie lepsze (i bezpieczniejsze). W przeciwieństwie do bezpłatnych sieci VPN i bezpłatnych serwerów proxy, płatne sieci VPN oferują lepszą niezawodność, wsparcie i bezpieczeństwo.

VPN vs. proxy – który wybrać?

Sądząc po tym, co właśnie omawialiśmy, wydaje się, że VPN jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz mieć wspaniałe wrażenia z Internetu. Oczywiście ostatecznie decyzja należy do Ciebie. Jeśli jednak chcesz się upewnić, że Twoje dane i ruch online są w pełni zabezpieczone, potrzebujesz niezawodnego wsparcia i chcesz mieć pewność, że nikt nie będzie szpiegował twoich działań online, VPN jest dobrym rozwiązaniem.

Z drugiej strony, jeśli chcesz ominąć blokad geograficznych i ukryć swój adres IP bez przeszkadzania w szyfrowaniu i nie martwisz się o stan prywatności w Internecie, możesz spróbować użyć serwera proxy.

Szukasz wysokiej klasy usługi VPN, która oferuje również serwery proxy?

CactusVPN jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Oferujemy usługę VPN, która jest również połączona z usługą proxy, ponieważ nasze serwery VPN faktycznie działają jako serwery proxy.

Nasza usługa VPN wykorzystuje potężne szyfrowanie AES, aby mieć pewność, że Twoje dane i ruch są zawsze bezpieczne. Oprócz tego zapewniamy ochronę Twojej prywatności dzięki naszej polityce braku logów i naszej funkcji Killswitch, która gwarantuje, że nigdy nie będziesz narażony, jeśli połączenie z serwerem VPN zostanie przerwane.

Mówiąc o serwerach VPN, oferujemy ponad 28 szybkich serwerów na całym świecie, a wszystkie nasze serwery są wyposażone w nieograniczoną przepustowość. Ponadto CactusVPN działa na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych przy użyciu naszych przyjaznych dla użytkownika aplikacji.

Chcesz użyć proxy? Nie ma problemu!

Jeśli interesuje Cię tylko korzystanie z serwerów proxy lub uważasz, że czasem wolisz korzystać z serwera proxy zamiast VPN, możesz użyć naszych serwerów VPN, które działają jako serwery proxy. Możesz korzystać z tej dodatkowej usługi bezpłatnie, jeśli jesteś użytkownikiem CactusVPN.

Odblokuj ponad 300 stron internetowych kilkoma kliknięciami

Jeśli kiedykolwiek potrzebujesz płynnego, nieograniczonego dostępu do jeszcze większej ilości treści, przygotowaliśmy dla Ciebie dodatkową usługę – nasz Smart DNS, który umożliwia dostęp do ponad 300 witryn z ograniczeniami geograficznymi z takich krajów jak USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia , Francja, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Polska.

Przetestuj nasze usługi bezpłatnie

Oferujemy bezpłatny 24-godzinny okres próbny dla naszych usług VPN i proxy, więc masz mnóstwo czasu, aby sprawdzić, czy spełniają wszystkie Twoje potrzeby. Nie martw się – dane karty kredytowej nie są potrzebne.

Ponadto po wybraniu abonamentu nadal będziesz objęty naszą 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy, jeśli usługi nie działają zgodnie z reklamą.

Różnica między VPN a usługami proxy – dolna linia

Mimo że usługi są raczej podobne, różnica między VPN a usługami proxy jest dość oczywista – VPN zapewni ci dodatkowe bezpieczeństwo online wraz z nieograniczonym dostępem do stron blokowanych geograficznie i stron zaporowych. Aby uzyskać najlepszą jakość, powinieneś poszukać dostawcy VPN, którego serwery VPN również pełnią rolę serwerów proxy, abyś mógł cieszyć się najlepszymi z obu światów.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map